Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

Intrebare despre roti. Vreau roata mai mare pe spate la Vulcan, dar janta nu permite cauciuc mai mare de 150 (din spusele proaspat harleitului, asa sa-i ajute Dumnezeu, calaretul-negru). Asadar imi trebe janta de 3.5 inch, corect? Dar majoritatea is pe 15, iar eu am pe 16.

Solutia?

Sa cumpar roata toata pe 15, cu tot cu butuc, ca sa iau si spitele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 328
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Geo,poti sa-ti cumperi roata pe 15 sau pe 16"/3,5",numai ca trebuie sa spitezi pe butucul vechi.....si modifici bascula.

sau mai fain,pui roata de 16" cu butuc mic si frana disc!!!tadaaaaam!

vb cu Lupu,si el vrea sa modifice...

B.

 

De ce sa modific bascula? Incape cauciuc de 170 fara probleme cred eu.

Unde gasesc janta de 3,5 (care sa accepte cauciuc de 170) pe 16 (ca sa folosesc spitele mele)? Cu alte cuvinte, imi trebe doar janta de 3,5/16. Butucul si spitele raman ale mele, ca si frana pe tambur de care sincer nu vreau sa ma despart (imi place, batraneasca cum e, si ma ajuta exact cat am nevoie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 170 esti la limita,adica cred ca freaca lantul....

stiu pe cineva care si-a luat doar janta si isi spiteaza pe butucul vechi.

 

B.

 

Pai asa vreau si eu. Nu cred ca freaca lantul; m-am uitat atent, si e mai mult de 1,5 cm de la janta de 140 la lant.

Am vazut Vulcan pe un site nemtesc cu roata de 170, si nu zicea nimic de modificat bascula. Doamne-ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu pe cineva care si-a luat doar janta si isi spiteaza pe butucul vechi.

 

B.

 

Cine? Secretosule. :hug:

 

ok,numa sa aiba balonul ingust.....daca reusesti,spune-ne si noua.

 

B.

 

Sincer, acuma ca m-am uitat muuult mai atent la roata Lupului vineri seara, ma cam indoi si eu ca incape cauciuc de 170.

 

PS: acuma a mai aparut o chestie la care as tine mai tare decat la cauciuc mai gros.

KIT DE CUREA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa modific bascula? Incape cauciuc de 170 fara probleme cred eu.

Unde gasesc janta de 3,5 (care sa accepte cauciuc de 170) pe 16 (ca sa folosesc spitele mele)? Cu alte cuvinte, imi trebe doar janta de 3,5/16. Butucul si spitele raman ale mele, ca si frana pe tambur de care sincer nu vreau sa ma despart (imi place, batraneasca cum e, si ma ajuta exact cat am nevoie).

poate te pot ajuta io,.... poate nu.... :cheers:

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand am vrut sa ma apuc sa fac ceva la roata din spate de la vulcan, multa lume a inceput ca nu-i bine ca influenteaza, ca motocicleta a fost proiectata asa si ca nu-i bine... cat de adevarat sunt toate astea??

 

Cat si in ce sens(pozitiv-negativ) influenteaza?

 

multumesc de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca are un efect ca o basina asupra stratului de ozon...

dc ai motor anemic, poate ca o sa se simta, dar o sa ai stabilitate si frana mai bune...

lasam aspectul... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca are un efect ca o basina asupra stratului de ozon...

dc ai motor anemic, poate ca o sa se simta, dar o sa ai stabilitate si frana mai bune...

lasam aspectul... :cheers:

 

De ce frana mai buna? E vorba de pneu spate mai lat pe aceeasi frana pe acelasi tambur. Frana spate iti da mai mult stabilitate la franare (iti elimina senzatia aia ca-ti pleaca spatele pe langa tine), decat franare efective. Asta din cate am simtit eu. Adica fata franata cu cap face spatele aproape insesisabil in privinta franarii efective (nu a stabilitatii motoretei in timpul respectivului proces).

 

Nota: eu asta simt la Vulcanel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce frana mai buna? E vorba de pneu spate mai lat pe aceeasi frana pe acelasi tambur. Frana spate iti da mai mult stabilitate la franare (iti elimina senzatia aia ca-ti pleaca spatele pe langa tine), decat franare efective. Asta din cate am simtit eu. Adica fata franata cu cap face spatele aproape insesisabil in privinta franarii efective (nu a stabilitatii motoretei in timpul respectivului proces).

 

Nota: eu asta simt la Vulcanel.

 

 

a vrut sa zica "franare" mai buna....adica guma lata=supraf de contact mai mare.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a vrut sa zica "franare" mai buna....adica guma lata=supraf de contact mai mare.

B.

 

Am inteles de prima data, si in continuare sustin ce am zis mai sus: latimea gumei spate nu are treaba cu franarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de prima data, si in continuare sustin ce am zis mai sus: latimea gumei spate nu are treaba cu franarea.

 

 

ce vorbesti dom'le?pai franarea nu are efect daca nu ai supraf de contact a vehicolului cu solul...si implicit,suprafata mai mare,ajuta la o mai buna franare.

 

zic,nu spun.

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vorbesti dom'le?pai franarea nu are efect daca nu ai supraf de contact a vehicolului cu solul...si implicit,suprafata mai mare,ajuta la o mai buna franare.

 

zic,nu spun.

B.

 

 

marimea suprafetei de contact nu depinde de latimea pneului. depinde doar de greutate si de presiunea din pneuri.

 

este un pic contraintuitiv, dar e adevarat :-) . modificind latimea pneului se modifica forma suprafetei de contac nu marimea ei (daca pastrezi aceeasi presiune).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vorbesti dom'le?pai franarea nu are efect daca nu ai supraf de contact a vehicolului cu solul...si implicit,suprafata mai mare,ajuta la o mai buna franare.

 

zic,nu spun.

B.

 

Vorbesc domnule. Frana fata actionata cu simt de raspundere face frana spate sa aiba decat efect decorativ. Adica poti sa o pui daca vrei sa elimini ce ziceam mai sus (efectul de "o ia spetele inainte"), sau nu, ca tot in aceeasi distanta te opresti. Cel putin cand pe spate ai tambur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

Esti usor incredibil.

am o janta de 16''pt fatza de la un harley, are 3'' nu 3,5 (dar nu cred ca o sa itzi intre guma de 170 in 3'',5 poate una de 140 maxim, nu stiu exact) si 40 de spitze, ii cromata dar trebuie re-cromata sau powder-coat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam Cata, dar exact asa am si eu pe spate. De 3 inch pe 16, si mi-au spus prieteni mai priceputi decat mine ca-mi trebe janta mai lata, in speta de 3,5.

Si asa am de gand sa fac, sa-mi gasesc o roata de 3,5, daca se poate pe 15, ca sa imi pun un pneu de 170/90, si in felul asta sa fie ca inaltime a pneului la fel (170/90/15 ar trebui sa fie la fel de mare la exterior ca 140/70/16, nu?).

Cu mentiunea ca trebe sa fac trecerea butucului meu pe noua roata.

Deocamdata trag tare cu kitul de curea, il montez, si apoi vad ce pneu mai incape, sa nu fac cumpar roata degeaba. Sau, daca stau bine si ma gandesc, as putea sa caut deja roata, ca daca nu 170, 160 tot o incapea cu kitul ala (si tot janta de 3,5 imi trebe si pt 160).

Geo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...