Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

well,din ce am auzit eu pana acuma,cromare ca lumea nu se face in Ro.

de aceea ,recomand spitele de inox....

B.

 

utzelu,deoarece spitele sunt parte integranta a rotilor,am sa lipesc topicul la cel despre roti.

atentie cu spitele de inox ca trebuie tratate la capete ( cred ca trebuie decalite) altfel se rup...

e un procedeu babesc cu inox-ul... stiu asta de acu' 15 ani cand spitam mobrele din oras la un batran ce era mare meserias in spite dar , din pacate e mort saracu' :rose: . daca mai traia tipul cativa ani s-ar fi inbogatit numai din spitat ca mare meserias era...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca a pus Cristi un site de la nemti, care are jenti si spite . Eu ma apuc de modificari, am comandat tobele (problema e ca mai trebuie sa mai imi cumpar unele sh, negaurite, pt ITP si alte dracarii). Sa vad ce inseamna 200 de la AVON, dar merg pe mana lor, desi costurile estimative minime merg pe undeva pe la 1500 de euori., asta insemnad si bascula modificata de la mama ei, asta daca nu gasesc unsa sh.

Plus ca ma tenteaza sa iau su hypercharger, sa vdem ce dracarii fac cu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Trebuie sa-mi centrez (nu sa echilibrez) jentile la motocicleta (sa-mi regleze spitele)

Va rog sa-mi dati niste sugestii unde as putea face chestia. Daca stiti si in Ungaria sau orasele apropiate de Oradea nu e nici o problema.

Astept raspunsurile voastre

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rand trebuie spitate si apropriate/stranse capetele, dupa care montezi axul intr-o menghina si pui roata pe el (ai grija sa nu strici cotele pt rulmenti). invarte roata si vezi in ce parte trage janta si strange spitele care merg in la butuc in partea opusa. cam asta ii cu bataia stanga-dreapta, in ceea ce priveste sus-josul, aplici aceeasi principiu doar ca strangi spitele din abele parti a butucului in partea opusa pe janta din locul unde bate.

am sa caut niste poze si o sa intelegi mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rand trebuie spitate si apropriate/stranse capetele, dupa care montezi axul intr-o menghina si pui roata pe el (ai grija sa nu strici cotele pt rulmenti). invarte roata si vezi in ce parte trage janta si strange spitele care merg in la butuc in partea opusa. cam asta ii cu bataia stanga-dreapta, in ceea ce priveste sus-josul, aplici aceeasi principiu doar ca strangi spitele din abele parti a butucului in partea opusa pe janta din locul unde bate.

am sa caut niste poze si o sa intelegi mai bine

Ok dar nu stii pe cineva care se pricepe care are atelier?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eeeeeeeee te inseli amarnic daca ai sti citi bani am bagat in el pina acum ai sa spui ca sunt nebun,am sa til arat cind este gata.mersi pt ajutor dar am vazut numai spitate nu turnate ma poti indruma .mersi mult

 

vreau o roata TURNATA SI CROMATA,nu poracriile alea spitate

 

Ai gusturi nu gluma merge f fain janta nichelata cu m72 ..felicitari ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai comentati fara sa fiti corect informati. Omul si-a facut un cadru nou pe care va pune motorul de m72. Deci custom cu motor boxer...asa ca de aia vrea jenti turnate.

Ca sa fiu de ajutor, vezi ca in Timisoara exista o firma care taie blankuri, dar te va costa minim 2000 de euro o roata, asa ca mai bine cauta sa-ţi pui unele de japoneza cu spite cromate.

 

PS:The frame was made by KO Choppers in its own building shop. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai comentati fara sa fiti corect informati. Omul si-a facut un cadru nou pe care va pune motorul de m72. Deci custom cu motor boxer...asa ca de aia vrea jenti turnate.

Ca sa fiu de ajutor, vezi ca in Timisoara exista o firma care taie blankuri, dar te va costa minim 2000 de euro o roata, asa ca mai bine cauta sa-ți pui unele de japoneza cu spite cromate.

 

PS:The frame was made by KO Choppers in its own building shop. :D

 

 

daca il cunosti pe om,spunei tu sa-si completeze locatia la profil...

 

ps:porcarii sunt alea turnate...

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca il cunosti pe om,spunei tu sa-si completeze locatia la profil...

 

ps:porcarii sunt alea turnate...

 

B.

 

Stati mai linistiti, intradevar exprimare gresita din partea lui Marius, putea spune altfel, ideea e ca i se va potrivi asa ceva pe noul cadru. Nu am poze cu cadrul acum dar in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu, nu dau cu parul?

Daca gasesti o masina cu taiere-jet de apa sau laser-care sa iti taie formele dorite, apoi sa le sudezi cu argon pe janta si apoi recromata-nush cat te va tine oricum cromul.

Oricum tot pentru spite optez.

Sau sa cumperi 2 jenti sh de Fat Boy sau de vreo japoneza cu roti pline (era o copie chinezeasca dupa Magna, una de i se spunea Magma, am vazut un rahat din asta prin Pitesti sau de la alte chinezarii cu roti pline) si apoi sa desenezi, decupezi usor cu flexul si apoi finisare la mare arta.

 

Mda, cand nu dormi noaptea, incepi sa ai idei. Si devii idiot. Motivul in avatar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

*ROTI PT. MOTOCICLETE>>>POLISH AND CHROME FINISH>>>SUPER MODELE

*DIMENSIUNI INTRE 16X3,5 SI 21X3,5>>>ROATA FATA ---- 16X35 SI 18X10,5>>>ROATA SPATE

*GARANTIE 7 ANI DATA DE PRODUCATOR

 

 

INTRATI PE LINK PT. MODELE SI PRETURI www.rollinonchrome.de

 

PT. DETALII SAU NELAMURIRI ASTEPT MESAJE PE PRIVAT SAU PE Y!MESSENGE ID: "fd_automotive" !

post-24606-1190077157_thumb.jpg

Editat de Cosmin LOW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*ROTI PT. MOTOCICLETE>>>POLISH AND CHROME FINISH>>>SUPER MODELE

*DIMENSIUNI INTRE 16X3,5 SI 21X3,5>>>ROATA FATA ---- 16X35 SI 18X10,5>>>ROATA SPATE

*GARANTIE 7 ANI DATA DE PRODUCATOR

INTRATI PE LINK PT. MODELE SI PRETURI www.rollinonchrome.de

 

PT. DETALII SAU NELAMURIRI ASTEPT MESAJE PE PRIVAT SAU PE Y!MESSENGE ID: "fd_automotive" !

 

 

faine roti...pacat ca nu au si cu spite clasice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...