Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

Mnaziua

nu stiu daca asta e topicu care trebuie dar am si eu o problema de rezolvat si e legata tot de roti...poate ma puteti ajuta cu un sfat

am un Dragstar de 650 si vreau sa-i pun o roata mai amre pe spate (acum e de 170/80/15) m-ar interesa ceva peste 200 daca ar fi posibil mult peste 200 :friends: un 280 ceva...este vreun loc si vreun meserias in tara asta care se baga la asa ceva? stiu ca treaba destul de laborioasa care implica mai multe modificari (bascula, transmisie) plus roata noua. daca stiti pe cineva mi-ati fi de mare ajutor. dau un butoi de bere:)..mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care aveti detalii despre gumele HEIDENAU?

e ceva de capul lor?

o sa aflu eu cat de curand, sper, am vreo 6. cross si de strada.

 

http://www.radspannerei-speichen-rad.de/index.php

 

stie cineva ceva despre ei? doresc doua jante de la ei, restul de obiecte le am , incerc sa produc doua roti ROTUNDE. anvelopele heidenau cu profil clasic abia asteapta sa fie bagate in seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Din cate stiu eu, numai nemtii de la http://www.thunderbike.de se ocupa cu modificari ale basculei spate. Trebuie sa le trimiti bascula ta si ei o modifica contra 379 EUR. Accepta cauciucuri de pana la 210. Au si roti de 210 tot pe site, dar cam scumpe (peste 1000 EUR).

 

Din cate tin minte bascula spate accepta pana la 200, fara modificari. Vezi mai multe detalii pe forumul dedicat Dragstarului (http://forums.delphiforums.com/sgmfa/start). In particular e un user "the yammie guy (nickrp)" care a facut deja modificari substantiale.

 

 

Mnaziua

nu stiu daca asta e topicu care trebuie dar am si eu o problema de rezolvat si e legata tot de roti...poate ma puteti ajuta cu un sfat

am un Dragstar de 650 si vreau sa-i pun o roata mai amre pe spate (acum e de 170/80/15) m-ar interesa ceva peste 200 daca ar fi posibil mult peste 200 :friends: un 280 ceva...este vreun loc si vreun meserias in tara asta care se baga la asa ceva? stiu ca treaba destul de laborioasa care implica mai multe modificari (bascula, transmisie) plus roata noua. daca stiti pe cineva mi-ati fi de mare ajutor. dau un butoi de bere:)..mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na ca citii io ma.

 

baietii se lauda cu 50 de ani experienta in domeniul asta si da fac rotzi la comanda dupe mofturile si indicatiile tale. desemenea executa si comenzi speciale din materiale mai nobile sau vopesc pt toi in culoarea dorita. vezi ce pe acolo au si un tabel cu toate marimele permise, in functie de latimea dorita, marimea, profilul pneului folosit (aici sper sa fii inteles eu bine), si alte ceva date tehnice. baietii fac jenti si pt tubeless pt doritori.

 

deasemenea se mai iau in considerare o serie de coordonate: fabricantul, tipul, modelul moto in discutie plus o serie de date care privesc cotele jantei originale si profilul ei in sectiune (latime, lungime, adancime, aliniamentul jantii versus btucul rotii), numarul de gauri pt spite, distante dintre ele si modul in care sunt repartizate. :friends: scuze daca am un limbaj mai profan nu cunosc limbajul tehnic.

 

si acu preturile: sunt rezonabile, difera in functie de materialul si procedeele folosite: cele din otel intre 100 si 180 la care se mai adauga si diferite procedee precum cromarea, polish-ul se platesc separat. jentile din ALU (aluminiu?) sunt ceva mai scumpe pana in 200 ca pret de baza. deci Geo cred ca cu vreo 250-maxim 300 ai o hanta pe gustul domniei tale. daca doresti, mai aprofundez problema ca acu doar spicuii prin site-ul lor.

 

 

 

Cine stie germana? Fac jenti la comanda sau ce? Ajutoooooooooooooooooooor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Din cate stiu eu, numai nemtii de la http://www.thunderbike.de se ocupa cu modificari ale basculei spate. Trebuie sa le trimiti bascula ta si ei o modifica contra 379 EUR. Accepta cauciucuri de pana la 210. Au si roti de 210 tot pe site, dar cam scumpe (peste 1000 EUR).

 

Din cate tin minte bascula spate accepta pana la 200, fara modificari. Vezi mai multe detalii pe forumul dedicat Dragstarului (http://forums.delphiforums.com/sgmfa/start). In particular e un user "the yammie guy (nickrp)" care a facut deja modificari substantiale.

 

 

mersi frumos...e un inceput:)..dau o bere prima cand ajung prin cipru:) :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana Mariusica. O sa aprofundam.

<small>--- Mesaj completat în 09 Oct 2007 20:06 -------------</small><br/>Am si eu o intrebare. De ce dreacu nemtii astia sunt atat de dobitoci si fac siteurile numai in nemteasca? Sa-mi trag malul daca inteleg.

De aia ca-s nemti, si-i doare in cot ca tu nu sti numa romaina si engleza, vrei sa citesti, discuti cu ei ,invata limba, dute numa la ei in Germania si te lamuresti..nu cunosc nici o limba straina ca nui intereseasa

nemti ce mai! :friends: termin ca voi parea ca sunt rasist, asa sunt ei nai ce le face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia ca-s nemti, si-i doare in cot ca tu nu sti numa romaina si engleza, vrei sa citesti, discuti cu ei ,invata limba, dute numa la ei in Germania si te lamuresti..nu cunosc nici o limba straina ca nui intereseasa

nemti ce mai! :friends: termin ca voi parea ca sunt rasist, asa sunt ei nai ce le face!

 

 

stai linistit ca nu doar la ei e asa,vezi: USA,Franta,Ungaria etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor...ezista google translate...cat despre discutii cu fabricantii de prin germania u nu am intampinat probleme daca le-am scris in engleza...foarte operativi oamenii...parerea mea e ca nu exista nici o bariera de limba...trebuie doar nitzica bunavointa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai colegilor motociclisti eu sincer va spun ca sunt romanii care in general se cam adapteaza!!!Iar noua ni se pare ciudat sa nu stii macar doua limbi......ei nu s-au obosit vreodata sa invete alte limbi pentru ca stiu ca au cine sa le-o invete........dar raman cascati cand unu stie sa se decurce cat de cat in 2-3 limbi si dintre romani nu cred ca sunt putini care sa nu stie sa zica doua vorbe macar in 2-3 limbi....!!!Numa bine si Ride For EVER!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate aici. Si eu le-am scris in engleza, si mi-au raspuns. Din pacate pretul de 340 de euro pt o janta de 4X16 si conditia sa le trimit si butucul ca sa calculeze ei ca lumea gaierele m-a facut sa aman pt moment proiectul.

Mda. Te inteleg perfect. Preturile cam sunt o problema sa nu mai vorbim de costul unui colet pana la ei si inapoi. eu mi-am dar dragstaru' si mi-am luat un intruder de 1.5 si ma bate gandu sa-i pun o roata mai sanatoasa pe spate...am gasit la astia de la thunderbike din germania dar pana in 240 mai mare nu:(. si cum spuneai si tu ...cam costa. ajunge vreo mie cinci sute doar manopera - modificata bascula si janta originala - ceea ce evident implica sa trimit eu piesele la ei si sa le primesc inapoi..si cam trag la cantar astea. plus ca trebuie trimise 2 colete cred. taxa pt germanbia per colet e de 600.000 plus 95.000 per kg pana in limita a 31 de kile jumate :ok:...asa ca...e totusi pacat ca sunt multi oameni care se pricep si la noi la treburi din astea dar sunt foarte greu de gasit.

 

post-16157-1192943652_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super! cred k esti tare mandru...(eu unul asi fii:D):ok:

 

mai ataseaza vreo poza cu el daca mai ai...

 

clar ca's mandru...pe finalul saptamanaii o sa mai pun...si spre februarie la anu' iara ca vreau sa-i pun incaltari de 250 pe spate:D :eek:

 

post-16157-1193042083_thumb.jpgpost-16157-1193042093_thumb.jpgpost-16157-1193042105_thumb.jpgpost-16157-1193042117_thumb.jpg

Editat de chipvar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spite de lungime 155 mm / partea indoita 10 mm / diametru 4 mm / curbura 95 grade unde pot gasi ? Gasisem pe un sit nemtesc dar mi-au raspuns ca nu trimit in Rumanien ? Stiti situri care chiar trimit aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna 90 din 140/90/16?

Primul numar inseamna latimea in milimetri sau inci (se vede la ochi ce e plauzibil), al doilea numar inseamna procente din latime cat reprezinta inaltimea (din locul unde calca guma pe janta pana la asfalt), al treilea numar inseamna raza jentii in centimetri sau inci (ce e mai plauzibil). De exemplu 100/90/17 inseamna ca guma are 100mm latime, are o inaltime din janta pana in asfalt de 90% x 100mm = 90mm, si ca raza jentiii pana acolo unde calca guma e de 17inci pe cand chestiile care incep cu 3.5 sau 3 sau 2.5 sunt in inci, iar alea care se termina cu ceva de genul 30 (cam orice mai mare de 21 daca nu e pentru basculanta) sunt in centimetri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

ziua buna.

nu stiu daca sunt unde trebuie, dar daca tot e vorba de roti poate ma puteti ajuta cumva.

ma intereseaza de unde pot cumpara sau macar niste linkuri utile, doua gume tubeless WHITE WALL. dimensiuni 200/70/15 H82, respectiv 150/80/16 H71. cel de 150 l-am gasit pe cateva site-uri, in schimb cel de 200 deloc.

mersi anticipat! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna.

nu stiu daca sunt unde trebuie, dar daca tot e vorba de roti poate ma puteti ajuta cumva.

ma intereseaza de unde pot cumpara sau macar niste linkuri utile, doua gume tubeless WHITE WALL. dimensiuni 200/70/15 H82, respectiv 150/80/16 H71. cel de 150 l-am gasit pe cateva site-uri, in schimb cel de 200 deloc.

mersi anticipat! :ok:

 

incearca sa iei legatura cu Romi de pe forum el aduce si gume, poate .......

 

romi_trb@yahoo.com

 

<small>--- Mesaj completat în 30 Mar 2008 12:11 -------------</small><br/>

incearca sa iei legatura cu Romi de pe forum el aduce si gume, poate .......

 

romi_trb@yahoo.com

 

sau baiatul nostru Barna, il gasesti permanent la grupul viragogistilo dai PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutare lume...sant eu..ala cu intrebarile de 5.7 pcte...lol

 

 

am vazut la multe chopere roata din fata MULT mai subtire decat cea din spate.mie personal imi place cum arata cu amandoua rotile groase(late).presupun ca exista un motiv pt care cea din fata e mai subtire de obicei...daca poate cineva sa ma lumineze pls

 

 

 

o zi buna,asfalt uscat

 

 

 

 

Quitter never win and winners never quit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume...sant eu..ala cu intrebarile de 5.7 pcte...lol

 

 

am vazut la multe chopere roata din fata MULT mai subtire decat cea din spate.mie personal imi place cum arata cu amandoua rotile groase(late).presupun ca exista un motiv pt care cea din fata e mai subtire de obicei...daca poate cineva sa ma lumineze pls

 

 

 

o zi buna,asfalt uscat

 

 

 

 

Quitter never win and winners never quit.

Din cate stiu eu pata de contact a cauciucului fiind mai mica se pot lua virajele mai strans, asta nu stiu daca se aplica doar la contravirare unde pata se muta in partea opusa virajului.

 

Cert e ca ai probleme cu roata subtire pe linii de tramvai sau linii in asfalt, fiindca iti intra roata acolo.

 

Plus ca o furca cu inclinatie mare arata ca ceaiul pe o roata groasa.

 

Uite spre exemplu frisco:

frscobike.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...