Sari la conținut

Avem O Tara


Semaca
 Share

Postări Recomandate

Pe 31 august, vineri, ieseam din Bucuresti jurand ca n-o sa le mai bag bani in buzunar nenorocitilor de la Mc Donalds. Din pacate uit si macar odata pe an iau teapa cu ei. Ma indreptam catre Horezu. Peisajul s-a schimbat constant pana cand, pe nesimtite si cu o mica oprire la Dedulesti unde am vazut miracolul (cum se face un mic in 3 minute, asa ca va recomand aripioarele de pui), ajung in Horezu. In Horezu, olteni foarte de treaba, preturi rezonabile la cazare, gazde foarte amabile, coniac, bancuri, bere, iar coniac. M-am uitat dupa niste centuri de siguranta in pat pentru ca pensiunea se pregatea sa decoleze cand am adormit.

Dimineata, impreuna cu o buna prietena interesata de etnografie (pe bune) am fost intr-un sat din apropiere unde oamenii locului se ocupau cu ceramica de generatii. Au fost foarte draguti, ospitalieri, ne-au aratat precedura de manufacturare a ceramicii. Intr-o curte l-am remarcat pe Bob Marley, varianta cu patru labe. S-au mai uitat la noi si niste gaste ioghine. Am vazut si niste pisoi dar erau ocupati cu suptul.

 

post-4661-1157379613_thumb.jpg post-4661-1157379666_thumb.jpg post-4661-1157379715_thumb.jpg post-4661-1157379768_thumb.jpg

 

 

post-4661-1157379836_thumb.jpg post-4661-1157379856_thumb.jpg post-4661-1157379880_thumb.jpg post-4661-1157379914_thumb.jpg

 

 

post-4661-1157380058_thumb.jpg post-4661-1157380079_thumb.jpg post-4661-1157380097_thumb.jpg post-4661-1157380123_thumb.jpg

 

Pe la 9.30 seara am vizitat niste locuinte fortificate (numite "cule", asa ca daca-i intrebati pe sateni unde se afla e bine sa-i intrebati despre "locuinte fortificate", ca sa ramana o discutie civilizata), in comuna Maldaresti.

Locuintele fortificate is niste casute cu peretii de 80 de centimetri grosime. Erau necesare cum ar fi si astazi. Se perindau in ordinea numerelor de pe tricouri, haiduci, tatari, turci si alti oameni cu intentii naspa. Casutele aveau, pe langa pereti grosi, si locasuri de tragere. Cum de cele mai multe ori echipa adversa era in tranzit si voia sa ajunga cu lotul complet la meci, se multumea sa jefuiasca orataniile taranilor si sa bea apa otravita din fantani insemnate cu grija. Taranii stateau ca boierii la adapostul caselor (care puteau sa adaposteasca multi tarani) si asteptau sa treaca lacustele. Cam atat cu casele fortificate. Ar mai fi o poveste despre cum un haiduc calare pe un enduro alb, de pe la noi, i-a ciordit fata unui han tatar si si-a asumat consecintele: s-a casatorit cu ea. Daca l-o incalzi cu ceva, satul ii poarta numele....

 

post-4661-1157380268_thumb.jpg post-4661-1157380337_thumb.jpg post-4661-1157380369_thumb.jpg

 

Plec spre Brasov. Ies din Ramnicu Valcea si dau sa intru pe drumu catre Curtea de Arges. Vad un semn pe care scria Drum Inchis. Zic, asta e ! Aveti enduro ? Ma intreaba un nene cu un butic la care ma oprisem sa aflu de ce e inchis. Si buticul. Nu, zic, e chopper. Cu ala merge si mai bine ! spuse nenea. Dracul nu era chiar asa de negru, ca orice drum la Romania, se mai surpa.

In zona Bran am fost obligat sa ma opresc. Peisajul era superb si imi tremurau putin mainile de incordare. Erau si multe gropi pe drum, asa ca nu recomand sa admiri peisajul si sa mergi in acelasi timp. Am profitat de pauza si am mancat si o acadea. Din rezerva de acadele luata din Horezu.

 

post-4661-1157380618_thumb.jpg post-4661-1157380641_thumb.jpg post-4661-1157380665_thumb.jpg post-4661-1157380684_thumb.jpg

 

post-4661-1157380707_thumb.jpg post-4661-1157380746_thumb.jpg post-4661-1157380795_thumb.jpg post-4661-1157380830_thumb.jpg

 

In Brasov m-a asteptat o foarte buna prietena care stapaneste destul de bine cuptorul. Cel in care se face pizza. Scotish Pub-ul din Brasov era de asemenea deschis, preturi decente. Recomand.

Ultima parte a calatoriei e fara poze din cauza ca am fost ocupat sa polizez scarita din dreapta (emotionant zgomotul facut de nasterea stelutzelor) pe traseul Brasov - Cheia (unde nu mai exista benzinarie !) si mai apoi Ploiesti (sa traiesti !). In Ploiesti am baut o posirca energizanta si m-am aliniat frumos in dulcele si degraba plictisitorul traseu presarat cu c...amere de luat vederi de vacanta, spre Bucuresti.

Nu am putut sa nu observ in aceasta calatorie ca parca s-au mai desteptat soferii. Mocofani inca mai sunt dar media soferilor care observa si respecta motociclistii ca parteneri de trafic a crescut un pic. "Blanoasa" are cuplu, se catara pe serpentine ca o veveritza, in loc de ghinde, Super100, m-am bucurat in fiecare secunda ca am chopper, galagie intre picioare.

Acestea fiind zise v-am pupat pe far si Doamne ajuta. Benzina sa fie. Work sucks. Mue Gigi Becaly !Enjoy !

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pacat ca-i locuita!

Asta nu ar trebui sa ne impiedice sa o vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey semaca!

Pun pariu ca daca nu puneai SUPER100 nu mai narai ashe fain!

:baldy: :crack: :cheers:

 

De la pishatu' ala energizant baut in Ploiesti cred ca a fost.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

:crack:

Blana! Ce aparat ai?

 

Da, da, chiar asa...Ce aparat ai ? :baldy: :cheers: :cheers:

 

On-topic :

Multumiri pentru pozele postate. Unora, pozele din sectiunea asta, ne deschid mintea (ceva de genu: Shit! Ar fi cazul sa includ in concediul asta din septembrie si Horezu bai !) sau ne cresc sufletul (se umfla pipota in mine cand vad poze cu ce a dat oltenismul mai bun din el - traditiile de la Horezu si, mai ales, culele oltenesti taica. Cine stie cunoaste.)

 

Frumos si cum ai povestit iar faza aia cu chopper sau enduro e de coma :crack: .

Io unu` mai astept poze, daca mai ai, din plimbarea asta.

Bafta si numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

Da, da, chiar asa...Ce aparat ai ? :baldy: :cheers: :cheers:

Io unu` mai astept poze, daca mai ai, din plimbarea asta.

 

 

Poze mai am, da daca le-as pune pe toate v-ati spune: De fapt tipu' asta e cam varza la pozat !

Restul pozelor nu sunt decat incercari pentru o fotografie mai de Doamne ajuta.

Asa ca fotografii nu mai am. Da o sa incerc sa mai fac rost de benzina...Va multumesc pentru aprecieri.

P.S. Ar cam merge un festival moto in Horezu, am avea o gramada de farfurii de spart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

P.S. Ar cam merge un festival moto in Horezu,

... am avea o gramada de farfurii de spart.

 

Da, da si la una si la alta :cheers: :crack: ...aaa...parca la a doua mi-ar fi cam aiurea :baldy: . Sau nu - daca ar fi nepictate :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze mai am, da daca le-as pune pe toate v-ati spune: De fapt tipu' asta e cam varza la pozat !

Restul pozelor nu sunt decat incercari pentru o fotografie mai de Doamne ajuta.

Asa ca fotografii nu mai am. Da o sa incerc sa mai fac rost de benzina...Va multumesc pentru aprecieri.

P.S. Ar cam merge un festival moto in Horezu, am avea o gramada de farfurii de spart.

am vrut sa pun si eu ceva poze,dar dupa ce le-am vazut pe ale tale,mi-am dat seama ca trebuie sa mai invatz,asa ca,ale mele,mai tirziu.felicitari!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica esti modest!....... Ai talent si la poze si la scris!

Frumoase locuri ai batut,poate dai relatii despre imortalizator(ne pacalim noi ca e scula sau vrei tu sa ne pacalesti)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica esti modest!....... Ai talent si la poze si la scris!

Frumoase locuri ai batut,poate dai relatii despre imortalizator(ne pacalim noi ca e scula sau vrei tu sa ne pacalesti)....

 

post-4661-1157502094_thumb.jpg

 

asta e imortalizatoru si datele-s de la pozele cu ''culele" :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam o banuiala si mi-ai confirmat-o !Esti de meserie :baldy: ! Multumessc!

Editat de SPURTZI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-4661-1157502094_thumb.jpg

 

asta e imortalizatoru si datele-s de la pozele cu ''culele" :baldy:

 

Aham. Pozele respective ma intrigau si pe mine. 30 sec expunerea cu 2.8 si totusi poza e ok + umbrele de pe casa -> chestia aia stralucitoare e Luna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham. Pozele respective ma intrigau si pe mine. 30 sec expunerea cu 2.8 si totusi poza e ok + umbrele de pe casa -> chestia aia stralucitoare e Luna ?

Chiar ea. Se poate observa ca norii sunt in miscare. Umbrele de pe casa sunt de la brazii care margineau curtea, dincolo de ei fiind un bec aprins in curtea altei case. Relativ usor de facut, mai greu de facut clarul si de fixat aparatul pe ceva (camera pe self-timer binenteles), nu m-am carat cu trepiedul pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy:

Minunate poze!

Multumesc ca mi-ai facut ziua frumoasa si m-am dus cu gandul din nou spre locurile mele de bastina.

Va recomand din tot sufletul sa mergeti sa vedeti minunatiile din jud. Valcea, ceramica de la Horezu, Culele de la Maldaresi, nenumaratele manastiri si schituri, peisajele extraordinare de pe Valea Oltului si nu numai....

Multumesc inca o data pentru fotografiile cu adevarat minunate. O treaba excelenta si tine-o tot asa.

Editat de Iona
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blana! Ce aparat ai?

:crack: :crack:

 

 

Norocul meu ca povestiti voi despre calatorii si puneti fotografii, ca in ultima vreme tare rau am stat cu timpul liber... Asa parca simt ca m-am plimbat si eu putin...

Editat de Dan_EOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Super schmak (vorba lui Pasquinel). Bestiale pozele (mai ales aia cu acadeaua) si povestirea. Ar fi faina o varianta in engleza, cu acelasi umor si sa vada si altii ca inca avem o tara. Sper ca ai nostri macar banuiesc...

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...