Sari la conținut

Honda CBR600F 2011


sp33d_fr3ak
 Share

Postări Recomandate

Total control, unrivalled comfort

 

A modern legend since 1987, the CBR600F has always offered riders an exhilarating yet user-friendly performance on the road.

 

From inception, through to its current incarnation, it has achieved this by remaining true to its guiding principle, the concept of total control. Regardless of a rider’s experience, their riding satisfaction is linked directly to the motorcycle’s ability to do exactly as they ask, when they ask.

 

Today’s responsiveness is the result of a completely integrated engineering approach. One that has created a truly unique sports motorcycle: the new CBR600F.

 

Our engineers recognised that some riders crave performance over the practicalities of the road. The result was the CBR600F Sport, launched in 2001, which pushed the CBR further. It’s a shift completed in 2003 with the all new CBR600RR. A motorcycle dedicated to one thing: the total domination of the world’s racetracks.

 

The concept of total control returns for 2011, with a new middleweight sportsbike

 

This brand new motorcycle is formed from the timeless qualities of its predecessors: total control with the very latest in technology. The result? Neutral handling, near-Supersport levels of performance and the refinement and practicality vital to the CBR’s appeal.

 

These qualities are combined with the rider and passenger comfort traditionally denoted by the ‘F’ in its name.

 

Our engineers could have just re-engineered the CBR600RR. But why compromise a single-minded machine? Instead the new CBR600F took a compact alloy 599cc engine and Mono-Backbone aluminium frame as its starting point. This high performance core package was then painstakingly developed to meet the new brief – create a high performance road sportsbike with the accessibility that has always defined the CBR600F.

 

ENGINE

Type Liquid-cooled 4-stroke 16-valve DOHC inline-4

Displacement 599cm3

Bore x Stroke 67 x 42.5mm

Compression Ratio 12 : 1

Max. Power Output 75kW / 12,000min-1 (95/1/EC)

Max. Torque 64Nm / 10,500min-1 (95/1/EC)

FUEL SYSTEM

Carburation PGM-FI electronic fuel injection

Throttle Bore 36mm

ELECTRICAL SYSTEM

Ignition System Computer-controlled digital transistorised with electronic advance

Starter Electric

Battery Capacity 12V/8.6AH

Headlights 12V; 60/55W low and high

DRIVETRAIN

Clutch Wet, multi-plate with coil springs

Clutch Operation Mechanical; cable-actuated

Transmission Type 6-speed

Final Drive ‘O’-ring sealed chain

FRAME

Type Mono-backbone; rectangular-section gravity die-cast aluminium

CHASSIS

Dimensions (L x W x H) 2,150 x 740 x 1,150mm

Wheelbase 1,437mm

Caster Angle 25°

Trail 99mm

Seat Height 800mm

Ground Clearance 135mm

SUSPENSION

Type Front: 41mm tension and preload adjustable inverted HMAS cartridge-type telescopic fork, 120mm stroke

Rear: Monoshock damper with adjustable tension and preload, 46mm stroke

WHEELS

Rim Size Front: 17M/C x MT3.50

Rear: 17M/C x 5.50

Tyre Size Front: 120/70 ZR17M/C

Rear: 180/55 ZR17M/C

BRAKES

Type Front: 296 x 4.5mm dual hydraulic disc with dual-piston calipers (*three-piston calipers) , floating rotors (*ABS) and sintered metal pads

Rear: 240 x 5mm hydraulic disc with single-piston caliper, (*ABS) and sintered metal pads

post-8630-1289397072_thumb.jpg

post-8630-1289397095_thumb.jpg

post-8630-1289397101_thumb.jpg

post-8630-1289397106_thumb.jpg

post-8630-1289397113_thumb.jpg

post-8630-1289397127_thumb.jpg

post-8630-1289397135_thumb.jpg

post-8630-1289397139_thumb.jpg

post-8630-1289397142_thumb.jpg

post-8630-1289397145_thumb.jpg

post-8630-1289397168_thumb.jpg

post-8630-1289397172_thumb.jpg

post-8630-1289397181_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi place motorul, si parca daca as avea bani m-as gandi sa-mi cumpar unul.

Dar parca puterea lasa putintel de dorit, tin minte pe F2-ul meu ca atunci cand aveam pasager, in afara orasului se cam simtea ca nu-i ajunge.

PS: eu am 55 de kg si pasagerul in general nu mai mult de 70.

Si vad ca nu scrie nimic de greutate, as fi curios.

Editat de death_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place motorul, si parca daca as avea bani m-as gandi sa-mi cumpar unul.

Dar parca puterea lasa putintel de dorit, tin minte pe F2-ul meu ca atunci cand aveam pasager, in afara orasului se cam simtea ca nu-i ajunge.

PS: eu am 55 de kg si pasagerul in general nu mai mult de 70.

Si vad ca nu scrie nimic de greutate, as fi curios.

 

Eu merg singur cu 125 de kg!Plus echipament! ;) Daca ti se pare ca nu-ti mai ajunge iti iei mai mare si mai puternica,simplu. Desi la kg de care zici tu cu tot cu pasager cred ca va fi ideala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aratat arata misto. Chestia e ca - pentru clasa ei - nu mi se pare chiar confortabila cum erau F-urile vechi. Mie intotdeauna mi-a placut cum se sta pe F. O pozitie buna, ciclistica superba. Nu mi-a placut ea ca motocicleta ca prea are "toata lumea" dar asa ea si-a facut foarte bine treaba la clasa ei.

Ceea ce ar fi fost bine la asta sa faca - vreo 120 de cai si posibilitatea de a regla "sportivitatea" din "boton" ca acu' ai electronica din care poti sa faci astea.

Si da, parca seamana cu GSX-F-u' ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si furca USD ;) La prima vedere o vedeam hidoasa, acum, parca parca e mai frumusica, mai ales daca mi-o imaginez cu o toba frumoasa, niste rimstripes-uri. Live, cred ca arata mai bine ca in poze ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh,depinde de unde privesti. Ca asa putem spune si despre Hornet si despre VFR sa sunt niste basini ofilite, comparate cu alte motoare.

Eu vorbesc strict de solutia aleasa de Honda, care e clar aleasa din motive financiare/crize biliare s.a.m.d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar. Honda cred ca e de departe producatorul moto cu cel mai mare profit si totusi sunt printre cei mai mari "zgarciti". Trag de un tip de cadru, de un motor sau de un echipament la infinit. Punem alta carena si alt far, mai inaltam/lasam arcurile de suspensie si uite asa dezvoltam dintr-o singura motoreta vreo 10 modele. Ce-i adevarat, preturile sunt relativ mici (nu indeajuns, dar oricum) iar calitatea e OK, dar logica asta de "motociclete cat mai comune si mai ieftine pentru popor si profit cat mai mare pentru companie" nu prea ma atrage...

 

Iar CBR F-ul asta nou este un produs pur al acestei logici. Si da, seamana excesiv cu un GSX F/GS carenat. Si asta nu e deloc un compliment pentru o motocicleta noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suportul de numar dat jos , toba schimbata si facut ceva cu saua aia si merge de cateva ture ! Dar tot nu as da banii pe ea !

as adauga un capac monopost obligatoriu pe langa ce ai zis tu ;) .as da niste bani,dar nu cat cere honda ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa vorbim despre "Honda e Honda", logic, doar n-o fi Yamaha. Ideea e ca CBR600F a fost foarte bine vanduta, foarte fiabila, foarte populara (uitati-va la topicul despre motocicleta respectiva, sa vedeti cati oameni poseda F-ul, si asta doar aici pe forum, in realitate cifrele sunt si mai mari) . Cbr 600F o consider eu cea mai reusita motocicleta de la Honda. Cand am vazut ca din 2011 va reintra in productie, am zambit si mi-a parut bine, chiar mi-a si placut cand am vazut prima oara pozele cu ea. Insa dupa cateva priviri mai amanuntite, am realizat ca e acelasi cadru ca la Hornet (macar scaritele pasagerului puteau sa le puna intr-o pozitie mai "sport", asa cum sunt pe toate CBR-urile), acelasi motor si in final n-am mai fost atat de incantat. Nu stiu, mi se pare aiurea sa aduci modificari Hornetului si sa ii dai denumirea CBR F. Din contra, trebuia invers - ar fi trebuit dezvoltat acest model, dupa care in anii urmatori, noul model de Hornet sa fie inspirat (si nu doar decarenat) din CBR F.

 

Sunt curios ce succes va avea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR600F nu este un RR cu mai putini cai. Intotdeauna a fost un sport-touring, sau un sport de strada.

E totusi adevarat ca de data asta au coborat stecheta...

Un F4i este peste actualul/noul F5 (sa-i zicem asa) chiar si numai pt surplusul de caluti.

Pe de alta parte "un hornet carenat" nu-i tocmai o idee rea.

 

nu pot zice ca mi-as lua maine una (asta daca as avea bani) dar mi se pare o motocicleta "desteapta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...