Sari la conținut

Accident mortal Calea Mosilor


Purghy
 Share

Postări Recomandate

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

STIMA OMULE....eu cred ca esti cel mai pe punct de aci pina acum....ODIHNA MOBRISTULUI!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

:( R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

;) Dumnezeu sa-l ierte.

Condoleantze familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie, sau pentru el nu mai conteaza care e vinovatul? Care e smecheria ca e ea vinovata? Nu-l mai aduce inapoi... Cam asta e ce conteaza. Iar daca mergea mai incet putea face ceva... Pe motor gandesti in primul rand pentru tine, si trebuie sa iei in cacul si inconstienta/greselile celorlalti.

cam asa este.

eu am ingropat destui prieteni ca sa zic asa. unul a fost chiar fratele meu. credeti ca a mai contat cine a fost de vina ?

sa-i fie tarana usoara mortului iar fetei de la volan multa sanatate.

ca parca fata aia a vrut sa provoace accidentul ?

sincer va zic ca eu care sunt mobrist de ceva ani , cu fratele mort in accident moto si o gramada de prieteni accidentati sau chiar decedati am ajuns sa ma gandesc la ce as face daca accidenta un motociclist, eu fiind cu "conserva".

voi ce ati face . eu am concluzionat ca accidentele sunt accidente si atat. poti gresi o secunda si sa omori pe cineva. cui ii va ajuta daca moare si cel care este vinovat de producerea accidentului ? ....singurul "castig" va fi daca va invata ceva din toata intamplarea.

ok...vinovatul va suporta rigorile legii...va plati daunele ...dar mai poate cineva sa-l aduca pe baiatul mort inapoi. daca a luat permisul pe spaga ..etc...sa fie trasa la raspundere pt toate.

accidente se vor mai intampla, trebuie sa fim constienti si sa ne pazim cat putem.

 

in rest, o secunda de neatentie ne poate costa viata noastra sau a celorlati!

aveti grija de voi !

 

(ps: scandalul si polemica de 2 lei nu ajuta pe nimeni. mergeti si aprindeti o lumanare pentru bietul baiat si chiar pentru biata fata din masina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa este.

eu am ingropat destui prieteni ca sa zic asa. unul a fost chiar fratele meu. credeti ca a mai contat cine a fost de vina ?

sa-i fie tarana usoara mortului iar fetei de la volan multa sanatate.

ca parca fata aia a vrut sa provoace accidentul ?

sincer va zic ca eu care sunt mobrist de ceva ani , cu fratele mort in accident moto si o gramada de prieteni accidentati sau chiar decedati am ajuns sa ma gandesc la ce as face daca accidenta un motociclist, eu fiind cu "conserva".

voi ce ati face . eu am concluzionat ca accidentele sunt accidente si atat. poti gresi o secunda si sa omori pe cineva. cui ii va ajuta daca moare si cel care este vinovat de producerea accidentului ? ....singurul "castig" va fi daca va invata ceva din toata intamplarea.

ok...vinovatul va suporta rigorile legii...va plati daunele ...dar mai poate cineva sa-l aduca pe baiatul mort inapoi. daca a luat permisul pe spaga ..etc...sa fie trasa la raspundere pt toate.

accidente se vor mai intampla, trebuie sa fim constienti si sa ne pazim cat putem.

 

in rest, o secunda de neatentie ne poate costa viata noastra sau a celorlati!

aveti grija de voi !

 

(ps: scandalul si polemica de 2 lei nu ajuta pe nimeni. mergeti si aprindeti o lumanare pentru bietul baiat si chiar pentru biata fata din masina)

 

Super post ... felicitari.

 

Cateva date scurte ca sa nu va mai balacariti in polemici tampite:

 

1 - descarcerarea a intervenit pentru taiere portierei stanga fata si departarea podului pedalier de piciorul stang al conducatoarei auto, alta interventie nu au avut asupra auto decat deconecatarea bornelor... lucrul asta se vede si cu ochiul liber daca esti putin atent dar...

2 - roata fata moto este distrusa total, nu s-a gasit nici urma de bord oricat am cautat de ne-au sarit capacele

3 - motociclistul, din pacate si tragic, a fost decapitat in proportie de 99% la impactul cu PARBRIZUL

4 - moartea a intervenit instantaneu, a fost deosebit de violenta

5 - NU s-au gasit urme dinamice de pneu la fata locului

 

Cam atat pt carcotasii de pe forum ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta e motocicleta, si din ce am vazut asta era-se pare ca nu are parbriz, doar in cazul in care montase unu after market. Eu tot raman la parerea ca era pe linia de tramvai, pentru ca e tentatia mare sa o iei pe acolo(chiar ieri am vrut sa fac lucrul asta,dar m-am razgandit) , parca e mai sigur, dar din pacate nu. ;)

 

 

Dumnezeu sa-l odihneasca!

post-53862-1289577724_thumb.jpg

post-53862-1289577749_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

 

as fi pariat ca topicurile se deschid in sectiunea asta din doua motive:

1) pentru eventuala ajutorare (de orice fel) a celor implicati

2) pentru ca noi astialalti care (deocamdata) am scapat sa mai invatam cate ceva, sa mai tragem o concluzie.

 

prin urmare nu vad care e problema cu discutiile ontopic.

 

daca ar fi sa mergem pe logica ta ar insemna ca pietoni fiind sa inchidem ochii, sa zicem in gand un doamne-ajuta si sa ne aruncam pe trecere. precis e mai importat decat o asigurare temeinica. got the point?

 

prin urmare las-o rogu-te mai moale atat cu vehementa cat si cu dracuitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, frate mort in accident moto, prieteni decedati...tu mai gasesti puterea sa te dai cu motorul? Cum reusesti? Familia ta ce zice? Parintii vostri cum suporta ideea de motociclism? ;)

exact cum spuneam...accidentele sunt accidente si atat.eu ma pazesc cat pot ca mai mult nu pot face.

fratele meu a murit in 2002 deci au trecut ceva ani si toti din familie am realizat ca viata nu e chiar asa cum pare si in cateva secunde ai "plecat" . ca sa fiu sincer de fiecare data cand ma urc pe motocicleta ma gandesc la parintii mei si la oamenii din jur. in rest, eu pot sa plec. pana la urma toti murim. nu vreau sa bravez si sa par ca nu-mi pasa de viata. chiar vreau sa prind 90 de ani (asa mi-am propus:) ) dar trebuie sa constientizam ca pana la urma tot murim si important este ce luam cu noi. asa ca eu ma gandesc la ce fac in viata nicidecum la faptul ca pot muri ...pentru ca oricum murim.

 

referitor la momente de genul...fratele tau a murit intr-un accident moto tu cum de mai mergi cu mobra ... o sa il citez pe adrian berescu (taz)

din iasi care imi povestea despre un pilot de curse al carui tata (fost pilort de curse si el) murise intr-un accident din timpul unei curse. in cadrul unui interviu un reporter l-a intrebat pe baiat....dupa accidentul tatalui cum de nu ii este frica sa mai piloteze .

baiatul a raspuns intrebandul pe reporter daca mai are tatal in viata sau daca nu cum a murit acesta. reporterul a spus ca tatal sau a murit in somn.

raspunsul final al pilotului a fost de fapt o intrebare...si dumneavoastra nu va este frica sa va mai culcati ?

 

timpul le rezolva pe toate . va fi la fel sin cazul baiatului accidentat ieri. prietenii si famila vor suferi o perioada. pentru sufletul lui...hai sa incetam cu presupunerile....povestile ....sa inchidem topicul, sa-i aprindem o lumanare si sa incercam sa-i consolam familia si prietenii.

 

ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fiecare topic de accidente, acelasi scenariu: unii care sustin "ca avea viteza" vs. unii care, indiferent de situatie, chiar si cand e vina motociclistului, dau vina pe "conservari".

 

Din prima categorie fac parte aia care au impresia ca se inconjoara de o aura de protectie daca atrag atentia celor care gresesc. Sau cei cu un complex mesianic, care au impresia ca daca zic pe un forum "mergeti ba corect" o sa-i si asculte cineva si vor salva niste vieti. Sau ambele. Bineinteles, nici ei nu merg 100% corect, dar merg "mai corect decat mortul". Ca uite, ala e mort, iar el e viu.

 

Dintr-a doua categorie fac parte motociclistii ipocriti care vad mereu paiul din ochii automobilistilor si nu vad barna din ochiul propriu. Merg tare, riscant, croseteaza, deranjeaza, tureaza motoare "ca sa atraga atentia" cand merg intre masini, cred in basina cu "loud pipes save lives" si, in general, nu gresesc niciodata, pentru ca-s prea ocupati sa le gaseasca greseli tuturor celor din jur.

 

A, si in ambele tabere sunt "astia care dau cu RIP si ;) ", pe care-i sufar cel mai putin. Daca-l cunoasteti pe mort, puteti sa-i dati cu "odihneasca-se in pace" si personal, familiei. Daca nu, RIP-urile voastre sunt doar de show-off, din categoria crestineasca "am mai facut un post, a mai trecut un minut". N-au niciun rost, altul decat a va scoate-n fata cu cat de "pasatori" sunteti voi cu "fratii motociclisti".

 

Un incepator care citeste "accidentele" nu invata nimic, pentru ca e plin de lupte de orgolii cretine si jelanii imbecile, experti in dinamica accidentelor, fizica, chimie si astronomie spatialo-temporalo-cosmica, commando-uri de linsaj ale "conservarilor" si spalatori de vina a motociclistului decedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ride safe!

Mda...mersi de raspuns, poate timpul schimba un pic optica,dar eu nu cred ca as putea sa spun asa. Am zis ca daca imi moare vreun apropiat eu dau foc la motoreta. Nah,fiecare cu ale lui...

E frumos motociclismul, dar nu cu pretul ultim.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ridice mana cine a intrat lateral intr-o masina cu motocicleta la viteza mica. Hai ca o ridic eu. La vreo 20 km/k i-am facut lu unu praf portiera si pragul, care a intors fara sa se asigure. Avariile mele: nici una (ok, ok, era zgariata aripa un pic). Asa ca e posibil sa arate masina aia asa la 50-60km/h. Ganditi-va ca sunt gandite sa se deformeze la impact si tabla e destul de subtire (nu se mai fac masini ca pe vremuri... Stiu ce spun, ca am avut Moskvitch...). Plus ca am auzit la tv (antena 1) o chestie care m-a uimit: un martor, intrebat daca motociclistul avea viteza, a zis raspicat: NU...

 

am fost implicat personal in zeci de accidente auto/moto/strada/circuit/offroad si din cate vad as zice ca motocicleta circula cam repede. circuland preventiv, nu as depasi un vehicol (stationat sau in mers) cu o viteza cu mai mult de 20-30km/h mai mare. de multe ori o fac totusi, dar stiu ca nu fac bine si cam ce ma paste in caz de neprevazut.

 

RIP of întorsul ăsta-n tot locul.... aseară era să-i redecorez botul maÂşiniii cu roÂşu unuia... zevzecii Âşi-or zice că ce o fi chiar aÂşa de periculos să întorc aici... că doar no fi crimă... viteza motorului e irelevantă, dacă e să se brodească momentul perfect, să se sincronizeze, îl agăți Âşi la 60 la oră...

 

ce miÂşto să citeÂşti aÂşa ceva de dimineață Âşi să te urci după pe moto să pleci la lucru... ufff

 

scuipa-ti in san!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: Stau pe mosilor la 3 blocuri de locul faptei, e una dintre putinele artere pe care "poti da". Noaptea la peste 80km/pe o mobra nu te vede nimeni in retrovizoare(nu mai vorbesc daca conducatorul este obosit).D.p.m.d.v. amandoi sunt vinovati,unul a platit prea scump fata..va plati. Daca nu acum , se lasa pe mai tarziu (asta pentru cei dornici de razbunare).

 

Cel mai bine ar fi sa

`l lasam sa se odihneasca in pace , Dumnezeu sa`l ierte.

 

Putem inchide acest topic?!??!?!?!?. Respectati-l pe Bobi si bagati la cap ca noaptea se merge mai prudent si mai incet. A murit un om..bun,rau vitezoman sau inconstient.

 

 

Restul e umplutura , plictiseala si CANCAN..iar aceste lucruri nu-l vor aduce inpoi pe baiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati degeaba, in Bucuresti 80% din soferite vorbesc la mobil in timp ce conduc ;) ,mare minune daca nu si asta in momentul accidentului.

Personal i-mi vine sa le opresc si sa le dau cu capul de volan......dar e contrar legilor ;)

Dupa cum arata masina( stalp si plafon indoite) a fost si ceva viteza acolo,dar putea fi foarte bine si 40-50,daca nu a franat motociclistul......

Faptul e consumat.... ca motociclist trebuie sa ai tu grija de tine si sa conduci preventiv,altfel ti-o iei pe coaja,cateodata iremediabil :)

R.I.P. :( si condoleante familiei

 

 

Nici nu stii cata dreptate ai!!! Frate ma feresc sa nu ma ia cate una pe capota sau sa schimbe banda peste mine de cel putin 5-6 ori pe zi!

 

E bataie de joc care nu are decat o solutie emigrarea!!!!!!!!

 

 

 

Tara de ca.cat!

Editat de kosm!n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi pariat ca topicurile se deschid in sectiunea asta din doua motive:

1) pentru eventuala ajutorare (de orice fel) a celor implicati

2) pentru ca noi astialalti care (deocamdata) am scapat sa mai invatam cate ceva, sa mai tragem o concluzie.

 

prin urmare nu vad care e problema cu discutiile ontopic.

 

daca ar fi sa mergem pe logica ta ar insemna ca pietoni fiind sa inchidem ochii, sa zicem in gand un doamne-ajuta si sa ne aruncam pe trecere. precis e mai importat decat o asigurare temeinica. got the point?

 

prin urmare las-o rogu-te mai moale atat cu vehementa cat si cu dracuitul.

 

 

Prieten si coleg motociclist ...

Uite care-i treaba ... Cand ai o filmare gen asta de mai sus, poti sa comentezi ce vrei ... ca inseamna ca ai dovezi. Poti discuta pe o baza ... poti vedea unde e greseala, poti vedea efectul si cauza ... din asta ai ce invata.

Dar cand te uiti la 2 poze si vezi ca furca e rupta si discurile indoite ... tragi concluzia ca avea cel putin 150 km/h? ... Cum zicea danutzu123 ...

Daca vrei sa inveti ceva, inveti ... da' nu te lansezi in ipoteze si scenarii gen "Final destination" pe baza a doua poze si doar de dragu te a te baga in seama. (nu o lua personal, asa vorbesc eu la pers a 2-a)

Pe scurt la punctarile tale:

1. Pentru eventuala ajutorare ... si mica barfa ceri poza asa cum s-a cerut si s-a postat. Daca esti martor, n-ai ce cauta sa scrii aici, trebuie sa fi la politie !

2. Concluzia nu o tragi niciodata ... decat atunci cand e prea tarziu, ca de-aia se numeste concluzie ... Nu te poate invata nimeni sa pacalesti moartea ... Ajungi la ea mai devreme sau mai tarziu prin prizma alegerilor facute de tine ... alegeri care se refera la cat de treaz (focusat) esti la ghidon, cat de prudent conduci, cata atentie distributiva ai, cata experienta ai, cat de repede poti asocia cu experiente trecute si prevedea manevrele celor de langa tine ... si asa mai departe. Tu alegi daca traiesti sau mori.

Personal, cred ca din acest accident nu ai ce sa intelegi decat ceea ce stii deja ... in Romania, se circula fara bun simtz, si asta din partea tuturor, inclusiv a mea si a ta ... pentru ca e lipsa de educatie si lipsa de pedeapsa. Daca jmecherii au tupeul sa culce la pamant cacaturile alea de plastic dintre sensuri si cu atatea camere de filmat de pe stalpi nu au fost sanctionati ... chestiile de plastic ce sunt cumparate si montate din banii mei si ai tai .. prietene motociclist, cum te astepti tu sa poti circula linistit pe banda ta ?

Multumesc ca ai citit ...

Inca o data RIP motocilistului, putere familiei si prietenilor lui ... restul e cancan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am cunoscut pe Bobi, dar nu asta este important. Ce e important este ca trebuie sa multumiti (cui credeti voi de cuviinta) ca ati mai citit un topic in care ALTCINEVA a murit si in care puteti sa aruncati cu rahat... De ceva vreme nici nu am mai intrat pe motociclism.ro decat sa citesc sectiunea de FUN si Joia Moto. Astazi mi-a spus o colega ca a murit un baiat in Bucuresti, asa ca am zis sa vad despre ce e vb... S-a pus un link, s-a dezbatut viteza lui, s-au injurat oameni care si-au spus o parere (buna sau rea, nici nu mai conteaza) si, de 12 pagini cautam vinovati cu diverse argumente. Asa ca imi permit si eu sa fac acest lucru. Departe de mine gandul de a ma erija in sfant. Sunt anumite portiuni in Bucuresti in care ii dau 140km/h... Si, desi merg destul de tare, pe traseul catre munca, daca vad 2-3 motociclisti/saptamana care merg mai incet decat mine, e mare lucru. Majoritatea imi intorc casca pe cap si ma fac sa gandesc ca mi-a ramas mic motorul... Cu toate astea, pe forum este invers. Sunt doar 2-3 care merg tare... Restul abia daca recunosc ca baga cheia in contact. Nu ca m-ar mira sa fie asa...

In toamna trecuta am avut accident cu o tipa intr-un Mini Cooper S care "s-a facut" ca face stanga si a facut dreapta, sa parcheze. Eram in parcare la Mobexpert, pe Fabrica de Glucoza. Deci n-aveam viteza. Maxim 30 km/h si am si franat un pic. Am lovit-o in stalpul din dreapta fata, dupa care am scapat motorul pe jos, pe loc. Pagube eu? Carena de la semnalul stanga ciobita. Pagube ea? Portiera indoita zdravan, aripa fata mucificata, janta rotii dreapta fata ciobita, oglinda dreapta rupta, ornament parbiz spart. Si nu am lovit si eu. Ganditi-va ca aveam 60 km/h si dadeam si eu cu capul in parbriz. Pagubele ei si implicit ale mele, erau mult mai mari. Asa ca, inainte sa va dati cu parerea, incercati sa aveti si experienta (sau macar argumente viabile) necesara.

Tipa a facut stanga cu increderea ca nu e nimeni pe acolo, fiind puse cacaturile alea de plastic. Aceeasi incredere pe care a avut-o si el, considerand ca nu se baga nimeni daca sunt puse delimitatoarele alea. Am mers si eu pe acolo si, prima data cand am vazut alea, imi zambeam in casca pentru ca EU pot sa merg si EI nu. Pana am vazut niste tepi d'aia pusi la pamant. In acel moment am lasat-o mai moale cu increderea pe acolo si chiar i-am spus unui prieten ca or sa fie accidente de genul asta.

EU nu cred ca a avut viteza (oricum este irelevant din moment ce a murit cu gatul sectionat. Putea foarte bine sa aibe si 30 la ora si sa dea cu gatul in parbriz). EU cred ca tipa este vinovata, chiar daca nu a vrut sa provoace accidentul. Dar asta nu o face mai putin vinovata. Toti trebuie sa invatam sa ne controlam actiunile si sa gandim inainte de a face ceva care poate avea influenta asupra atat de multor oameni.

Sa va spun de tipul care nu a pus crick-ul bine la motor, a cazut o data cu el si si-a rupt gatul de o masina? El cam ce viteza avea?

 

Dupa cum spuneam la inceputul postului, nu l-am cunoscut pe Bobi, dar asta nu ma impiedica sa regret ca s-a dus si sa spun un "Odihneasca-te in pace!". Daca mi se permite (asta apropo de cel care nu-i suporta pe cei care dau cu RIP, desi nu l-au cunoscut pe decedat)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... "Odihneasca-te in pace!". Daca mi se permite (asta apropo de cel care nu-i suporta pe cei care dau cu RIP, desi nu l-au cunoscut pe decedat)...

 

Sunt si psihiatrii printre noi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza pentru cei ce au cerut.

Dupa ceva timp de blazezi citind topicuri de accidente. Numere , nickuri forumiste sau doar vreun necunoscut. Nu mai inseamna nimic dar cand vad cate o poza cu un om aproape de varsta mea care a pierdut tot si a lasat in urma atat ma trec fiorii. Sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe confratele nostru decedat il cheama Mihai Bobocica. Locuia pe Mosilor. In vara ne-am dat pe Cheia...acum o saptamana am stat in Centrul vechi la o cafea.....nu imi vine sa cred ca el este......odihneste-te in pace, Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...