Sari la conținut

Accident pe Mihai Bravu


NVS
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt prieten cu el si Gabi e la spitalul Floreasca. Este vorba de userul gabi88. Maine il opereaza. A avut mare noroc ca a apucat sa sara de pe motor si a scapat "doar" cu fractura de femur, altfel....

Motorul, din ce am inteles, este irecuperabil.

A cata criminala la volan nenoroceste un motociclist in infecta asta de Capitala ????? Cum frate sa nu vezi pe noapte pe cineva ce iti vine de pe contra-sens cu mari lumini, pe un mare bulevard, intr-un infernal trafic ?!?!

Acum un an am patit ceva similar. Jeepu mergea ca-n codru si a dat peste mine. Vineri imi scot fiarebe bagate sa imi tina oasele la loc.

 

Sanatate maxima lui Gabi! :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatia de lipire a femurului este pacatoasa, se infileteaza un soi de surub incepand de la sold, in jos pe femur catre genunchi prin interiorul osului (prin locul unde este in mod normal maduva). Daca fractura este prea nenorocita, exista riscul ca fragmente de os sa nu mai poata fi adaugate si piciorul respectiv sa ramana cu cativa cm mai scurt. Cunosc un astfel de caz si sper sa nu fie cazul si acum.

 

Ca proces, daca se ajunge acolo, poate sa dureze intre 3 si 5 ani (cazul aproape similar al lui MetalWarrior) care nici acum nu a demarat in instanta.

 

De ce spun toate astea? pentru ca ii recomand prietenului nostru sa se inteleaga cu nenorocita ca sa primeasca o suma foarte generoasa ca sa-si poata permite o recuperare, pt ca daca se ajunge la proces atunci e posibil sa stai mult si bine pana incepe procesul, apoi pana se da sentinta.

 

MetalWarrior, daca e trimite-i un PM cu ce implica recuperarea ca costuri, chin etc, si el sa mai adauge o suma pe care o considera justa ca despagubiri morale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://videonews.antena3.ro/action/viewvid...os-Mihai-Bravu/

 

alt ziarist textier de exceptie... :goodposting:

 

nush de ce, dar nici macar in situatia asta clara nu am auzit exprimarea "motociclist care mergea regulamentar"...ce face parte din limbajul de lemn al organului, la o adica...

 

l.e. cred ca textul totusi apartine maimutei de pe fundalul sonor...

Editat de verssatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care a fost martor la petrecerea accidentului si a stat acolo cu raiderul pana au venit politia, salvarea ,prieteni moto etc .

m-a rugat sa scriu aici ptr ca a vazut absolut tot filmul accidentului si a fost cu totul scarbit de atitudinea jartelei de la volan si a prietenilor ei care au venit sa-i tina spatele .

si-a dat datele politistilor si le pot da si eu pe PM daca mi le solicita raiderul sau cineva dintre ai lui .

 

 

ieri am primit alt telefon de la cineva care a fost de asemeni martor la un accident moto cu ceva ciopar , un dragstar parca ,petrecut undeva in apropierea locului unde s-a intamplat acesta .

este sfarsit de sezon si , asemeni celorlalti ani , evenimentele parca se petrec mai des si mai grav decat in restul anului .

o fi asfaltul rece , s-or fi imputinat mobrele pe strazi si a uitat lumea de existenta lor (daca au stiut asta vreodata ), suntem cu totii mai grabiti ca niciodata , nu stiu pe ce sa dau vina dar parca tot mai inspirati mi se par enduristii si namoalele lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://videonews.antena3.ro/action/viewvid...os-Mihai-Bravu/

 

alt ziarist textier de exceptie... :goodposting:

 

nush de ce, dar nici macar in situatia asta clara nu am auzit exprimarea "motociclist care mergea regulamentar"...ce face parte din limbajul de lemn al organului, la o adica...

 

l.e. cred ca textul totusi apartine maimutei de pe fundalul sonor...

Ce striga saracul baiat de durere :blink:

 

La cererea lui Gabi pot sa-i dau mai multe date legate de cum poate decurge dosarul si recuperarea lui medicala, avand in urma cu 3 ani acelasi accident si ruptura de femur ca si el. Atat doar, sa nu se astepte la rezolvari rapide, totul va dura o perioada lunga in ambele cazuri.

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate lui Gabi si recuperare grabnica !

 

Urmatoarele randuri nu i le adresez lui ci acelor care spuneti ca ati vazut accidentul. De ce nu puneti o schita a locului cu pricina si a pozitiei celor doua vehicule la impact ?

 

Aceeasi intrebare o aveam in multe alte cazuri de accident, dar din motive evidente m-am abtinut sa spun ceva in cazurile de deces sau in cazurile in care plana o anumita umbra de vinovatie asupra motociclistului.

 

In cazul de fata cred ca s-ar putea pune schita, chiar si numai pentru a da peste nas stiristilor cu relatari de genul "Salvarea unui motociclist neatent care, dupa intrarea in contact cu un SUV, este proiectat la cativa metri distanta de motor." ( http://videonews.antena3.ro/action/viewvid...os-Mihai-Bravu/ )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferita era cumva bauta?

Un motociclist, lovit în plin de un autoturism de teren! ÂŞoferița era băută

 

Un motociclist a fost lovit ieri noapte în plin de un autoturism de teren condus de o Âşoferiță băută.

Tânărul a fost rănit Âşi transportat de urgență la Spitalul Clinic Floreasca. PolițiÂştii ajunÂşi la fața locului susțin că femeia care a provocat accidentul era sub influența băuturilor alcoolice.

Traficul rutier în zonă a fost blocat aproximativ o oră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are vesti despre baiatul implicat in accident? cum a decurc operatia si care este starea lui acum?

 

 

http://www.realitatea.net/un-motociclist-a...deo_772381.html

 

asta e materialul original din care s-au inspirat cei de la cancan, insa se pare k l-au preluat cum au vrut, avand in vedere k au omis un "NU" din fata de la "a consumat bauturi alcoolice".cine va citi ambele articole, va vedea k sunt doua versiuni diferite.

nu vreau sa inteleaga cineva ca ii iau apararea, doamne fereste k nu fac asta, din partea mea sa putrezeasca in inchisoare, k asta merita toate vitele proaste care habar nu au de capu`lor.

dar avand in vedere tara in care traim, jeep-ul pe care il avea ( si pe care cu siguranta nu l-a cumparat din bani munciti cinstit, ci munciti cu gura ) si politistii "scrufulosi la datorie"pe care ii avem, pot sa fiu 90% sigura k mare lucru nu o sa pateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..................

dar avand in vedere tara in care traim, jeep-ul pe care il avea ( si pe care cu siguranta nu l-a cumparat din bani munciti cinstit, ci munciti cu gura ) si politistii "scrufulosi la datorie"pe care ii avem, pot sa fiu 90% sigura k mare lucru nu o sa pateasca.

"jeepul" e o saracie de hyundai, mai ieftin ca un duster, nu asta e problema...faptul ca umbla libere astfel de mamifere e tragic. pentru iarna mi-am luat un 4x4 (in adevaratul sens al cuvantului, nu suv, gip deluxe sau alt rahat) si nu am sa ratez nicun guster care-mi intoarce in fata, care se baga la mustata, sau care nu semnalizeaza. scuza o sa fie simpla: "nu te-am vazut".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi a fost operat aseara si astazi s-a putut vorbi cu el. Este la Spitalul Floreasca si parca si-a mai revenit psihic. Au fost mari probleme cu el aseara, pt. ca traia cu impresia ca l-a calcat cu roata pe picior si credea ca ii vor taia piciorul, Doamne fereste. Dupa 1 an jumatate il asteapta o noua operatie prin care i se va scoate tija.

 

Vinovata a venit la spital cu toata familia, inclusiv cu un frate (recunoscut ca interlop prin zona), dar s-a purtat omeneste sau...normal. A insistat sa suporte toate costurile si orice alta implicare financiara. A stat acolo pe timpul operatiei, alaturi de fiica si sotul ei si acum regreta enorm nenorocirea, de parca ar mai conta...

 

DOAR tija a costat 1000 de euro, din ce mi s-a spus !

 

Din pacate, l-am intrebat pe Gabi daca ii mai trebuie mobra pe viitor si mi-a spus ca "NU SE MERITA FRATE, MAI ALES IN ORAS NU SE MERITA DELOC. NU MAI VREAU !". :goodposting: Poate ca toti stim asta...dar unii nu ne putem abtine. :blink:

 

A promis ca in cateva zile va putea accesa si el net-ul de pe lap-top si poate vine cu detalii sau noutati.

 

Din fericire, un amic motociclist, medic la acelasi spital, l-a vizitat astazi si m-a asigurat ca va avea grija sa ii fie mai usor acolo.

 

Poate ar trebui spus si faptul ca pt. Gabi, desi este prima motocicleta, mergea pe ea zi de zi (sezon lung) de 4 ani de zile. Avea experienta, a facut km. multi, nu este un tip teribilist, este o fire linistita care mergea in general temperat.

 

CULMEA (!!!): la post-operator Gabi este coleg de camera cu chopperistul accidentat cu Dragstar, cel de care s-a amintit mai sus. Baiatul are dubla fractura de tibie si a fost operat si el. (cica abea se deplasa, cu maxim 15-20 km/h, cand TOT UNA i-a iesit direct dintr-o parcare...in fata, l-a lovit...asta nu mai stiu, ca am inghetat cand am auzit de Dragstar).

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offff ... Gabi ... multa sanatate ...

Mesaj completat

Acum am inchis telefonul cu el ... spre rusinea mea abia acum am aflat de accident.

E un baiat de nota 20, calm si cuminte.

Operatia s-a incheiat cu succes azi noapte spre dimineata.

E prematur sa va lansati in discutii despre judecata/intelegere, cu toate ca i-am spus parerea lui MetalWarrior ... O sa judece el cu parintii, in functie de sfaturile voastre si optiunile cele mai bune pentru el.

Momentan e cam letargic, nu a constientizat totul prea clar. Femeia care a fost la volan a avut bunul simt etic si moral de a merge sa-l viziteze ... atat va pot spune.

Maine va primi un laptop si modem, asa ca foarte probabil va scrie el de maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida, confrate banditist!

Ma intriga schimbarea de atitudine a scarbei de soferite. Nu ma astept la nimic bun, poate sunt eu mai paranoic! Sincer as merge pe calea legala, desi mai lenta. Sau tocmai pentru ca e mai lenta! A mai fost un topic al unei fete care "s-a inteles" cu soferita, si la un an dupa ce a incasat banii constituiti intr-o suma multumitoare la acea data, a aflat ca a fost gresit diagnosticata initial, si trebuie sa se opereze. Alti bani, alta distractie.

Stiu ca la Gabi nu se pune problema unui diagnostic gresit, insa nu stii cum va decurge recuperarea, mai ales ca e de durata mare, iar plata "la cald" nu poate fi decat in avantajul taraturii de soferite. Plateste si scapa.

Sanatate maxima, Gabi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost acolo, nimerit intamplator (mergeam spre alt accident ), acordat prim-ajutor. Felicitari baiatului cu parul dat pe spate ca a avut taria sa-l tina de mana cat a stat intins pe asfalt si a oprit masina acolo unde trebuia pt a proteja accidentul. Felicitari celor 2 motociclisti care au ajuns si, chiar daca nu il cunosteau, au protejat cat au putut zona pana l-am suit in ambulanta. Imi pare rau sa aud ca are o fractura asa grava, personal am sperat sa fie ceva mult mai usor desi urletele lui spuneau cu totul altceva ...

 

Sfat pe viitor: NU VA MAI BAGATI IN POLEMICI chiar daca aveti dreptate cat victima se afla la fata locului... NU ARE ROST si sunteti si sub impulsul de moment.

 

Sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un accident din alea cu adevarat periculoase, in care motociclistul chiar n-are nici o vina. nici macar nu e greseala, ceasul rau, unghiul mort, nu-te-am-vazut din partea soferului. e rautate subumana. sanatate grabnica motociclistului, iar jigodiei de la volan cele mai vodoo blesteme si aplicarea cat mai severa a legii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte naspa accidentul, s-a zbarlit pielea pe mine cand am auzit cum tipa in clipul de mai sus... mult mai aiurea cand si cunosti oarecum persoana in cauza.

E bine ca l-au dus la Floreasca si l-au operat la etajul 3, acolo-s printre cei mai buni chirurgi ortopezi din Buc, daca l-a operat dr. Oprescu (nu primaru') sau chirurgul ala tanar motociclist (care la randul lui are o tija-n mana) cu atat mai bine.

Tija in femur e cea mai buna veste in situatie asta, inseamna ca nu-i o fractura complicata de femur, daca fractura era mai sus, spre bazin... era nevoie de proteza (interioara) si asta presupunea o recuperare mult mai grea.

Foarte bine si ca a bagat o tija scumpa, nu tre' facut rabat la chestii de genu'... chiar daca spitalele n-au bani si CAS-ul iti 'deconteaza' doar tijele ieftine, calitatea conteaza si e bine sa pui in corpul tau cea mai buna chestie pe care ti-o permiti.

 

Din pacate, l-am intrebat pe Gabi daca ii mai trebuie mobra pe viitor si mi-a spus ca "NU SE MERITA FRATE, MAI ALES IN ORAS NU SE MERITA DELOC. NU MAI VREAU !". :D Poate ca toti stim asta...dar unii nu ne putem abtine. :D

Eh, o sa-i treaca... dupa ce se vindeca osul si o sa fie aproape de o mobra nu stiu cat o sa poata sa se abtina... un om care merge aproape zilnic timp de 4 ani nu renuna asa usor, l-ai intrebat prea curand :lol:

 

Gabi, daca citesti, CHIN UP MAN!

Bine ca esti bine, las-o usor pana se sudeaza oasele si respecta 100% ce zic doctorii in legatura cu recuperarea. Recuperararea e mai importanta ca operatia in sine.

Banditistii sunt la fel de rezistenti ca si motoarele pe care le calaresc, deci e de bine :blink:

Cat despre vaca aia, n-o ierta! infund-o cat poti de mult. Daca totusi ai de gand s-o ierti de proces, n-o face pana nu iti face mobra exact cum era inainte de accident si-ti pune si 5 mii de ieuroi pe masa.

 

Apropos de tije, anul trecut cand a avut pretina stagiul de ortopedia la Floreasca, a venit in sectie o femeie cu mana rupta.

Cica barba'su a incercat sa-i farame un scaun in cap si ea s-a aparat cu mana.

A doua zi, se pupacea cu barba'su care, ca scuza si cadou de impacare, ii cumparase o tija de 1500 euro :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire maxima iti doresc, grabnica va fi mai putin ptr ca o sa dureze ceva treaba cu piciorul din pacate. Am fost si eu la locul accidentului, asta dupa plecarea salvarii, prietenii cu care am venit au luat mobra din strada si la fix s'a nimerit si Gabone care a fost super, asa cum este el de obicei :blink:, si s'a oferit cu transportul ptr mobra.

Observ ca esti hotarat sa renunti la 2 roti, crede'ma ca asta spui acum si o sa mai sustii o perioada treaba asta, dar cand te vei apropia de recuperarea totala a piciorului vei fi cu gandul la o noua plimbare. Am un prieten care gandea exact ca tine, iar acum asteapta sezonul viitor "sa mai dea o tura", dar pana atunci are timp suficient sa'si revina si el cu piciorul.

Imi pare sincer rau ca ai incheiat sezonul asa, dar toate trec si vei fi iar pe picioare :goodposting: . Multa bafta si putere ca o sa ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...