Sari la conținut

Cernobil pe timp de iarna


ADVRadu
 Share

Postări Recomandate

Intrucat majoritatea celor pe care ii stiam interesati de o astfel de excursie, cand au fost pusi in fata planului au dat inapoi, fac publica oferta:

* tour to Chernobyl for 2 days on Feb 15 and 16 with english-speaking guide

*cost for 4 persons - 1560 usd (390usd/pers)

*accommodation in Chernobyl

*sngl, b/b - 76 usd net/nt

*twin, b/b - 88 usd net/nt

*dinner at the htl - 14 usd net/pax

 

Inca sunt in discutii cu agentia pentru a gasi o cazare mai ieftina, eventual in Kiev si transport cu autobuzul. Exista si varianta tur de o singura zi, dar am impresia ca e "cam pe graba" in cazul respectiv.

 

Deci, caut doi sau trei doritori de o tura la Cernobil in 15-16 februarie 2011. Planuiesc sa mergem cu avionul pana la Kiev (ceva low cost, poate wizz air) stat o zi-doua in oras, vizitat, etc., tur la cernobil, stat inca vreo zi-doua in Kiev, si apoi intors acasa.

 

Pentru cine nu stie deja, vizitati www.elenafilatova.com pentru niste fotoreportaje interesante din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce faceti mai mult de o zi la Cernobyl? O zi e mai mult decat suficient zic eu. Turul de o zi costa mult mult mai putin (noi am dat parca $100 de caciula) si a tinut cateva ore bune. Transportul Kiev - Prypiat si retur precum si masa de pranz au fost incluse in pret. La Kiev am stat intr-un apartament de 3 camere, chiar in buricul targului cu $65 pe noapte. Noi am fost 6 oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce faceti mai mult de o zi la Cernobyl? O zi e mai mult decat suficient zic eu. Turul de o zi costa mult mult mai putin (noi am dat parca $100 de caciula) si a tinut cateva ore bune. Transportul Kiev - Prypiat si retur precum si masa de pranz au fost incluse in pret. La Kiev am stat intr-un apartament de 3 camere, chiar in buricul targului cu $65 pe noapte. Noi am fost 6 oameni.

 

Cum a gasit Elena Filatova ce sa faca "tz" zile om gasi si noi ce sa facem 2 zile :goodposting:

 

Ca si remarca, pretul de caciula scade destul de mult la cresterea numarului de persoane. Drept ii ca daca ar fi 6 oameni ar fi mai bine, dar nu cred ca se vor gasi atatia. Daca gasesc 2-3 eu sunt multumit.

BTW, n-ai un contor Geiger de imprumutat/vandut?

Mesaj completat

Inca ceva, in urma cu cateva minute am mai primit detalii de la inca o agentie din Kiev, care se pare ca au preturi ceva mai mic. O sa revin cu detalii dupa ce le pun cap la cap.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a gasit Elena Filatova ce sa faca "tz" zile om gasi si noi ce sa facem 2 zile :goodposting:

 

Pai sa nu va inchipuiti ca o sa va plimbati de unii singuri pe-acolo, si pe unde vreti. In fine...

 

BTW, n-ai un contor Geiger de imprumutat/vandut?

 

Nu, dar o sa aiba ghidul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa nu va inchipuiti ca o sa va plimbati de unii singuri pe-acolo, si pe unde vreti. In fine...

 

 

 

Nu, dar o sa aiba ghidul vostru.

 

Uite aici ce au mai facut altii in zona:

http://reactor4.be/our_story.php

Au mers cu ghid, dar au cam putut sa aleaga pe unde sa mearga. Enjoy! Oricum nu inteleg de ce tonul asta de "dojeneala parinteasca'...

Mesaj completat

Pana una-alta, detalii de la a doua oferta:

 

If four person it's $480.00 per two day program.

Includes transportation from/to Kiev and inside the zone, guide, permits for two day visit to the zone, meals, overnight in Chernobyl hotel.

The tour is flexible - so you decide what to see.

 

- will the tour be just four our group or will we be grouped together with others? - just your group

- will your company sort us out with visas? we can send you a letter of invite if you need - but I think you don't need one

- can you offer us accomodation in Kiev for the time we have between flights? www.soloeastapartments.com

 

Pare (ceva) mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vrut sa sune a nici un fel de "dojeneala" :blink:

 

Chiar nu stiu ce ati putea face doua zile acolo, este o zona destul de mica, si nu ai voie sa te plimbi prin zonele periculoase. Cel mai "fain" e in Prypiat, dar pe noi nu ne-au lasat sa intram in cladiri. Poate pentru ca am platit asa putin :goodposting:

 

Va recomand sa stati in Kiev, e foarte fain, si chiar nu cred ca o seara in hotelul Cernobyl merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca tipul cu care am vorbit de la a doua agentie (Sergej) i-a dus pe cei cu reactor4.be si in cladirile din Prypyat, si au si urcat in varful celui mai inalt bloc. Probabil ca asa ceva se intampla numai daca platesti pe 2 sau mai multe zile? Planul e oricum cu o singura noapte la Hotel Cernobil. Restul in Kiev, cat e sa fie intre zboruri. Am gasit ceva ieftin deja pt. zburat (ceva gen 100 si ceva de euro de caciula), doar ca presupune schimbare de zbor in L'viv. (nu cred ca-i mare bai asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce e obiectiv turistic acolo? nu mai sunt radiatii? mi se pare cam aiurea sa mergi sa vezi un astfel de loc. eu as sta cat mai departe. cu preturile la turism nu cautati exclusiv ce e mai ieftin, mai important e cu cine te incurci.

As prefera sa nu intram in polemici pe tema asta...asa ca o sa-ti zic doar sa cauti pe net, exista destula documentatie (ex wikipedia). Plus, avem "living proof" aici pe forum (@pacasac, @skywalker, @baiazid)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, poti incepe cu site-ul Elenei Filatova ( http://elenafilatova.com ). E multa literatura si tentativa de arta fotografica acolo, dar e suficient sa-ti faci o idee despre ce e vorba. Sau, blogul lui @skywalker: http://skywalker.ablog.ro/ . Sau, de ce, ce am scris mai sus http://reactor4.be/our_story.php .

Pentru mine e ideea de a vedea un loc in care o perioda importanta a istoriei (relativ recente, ce-i drept) a inghetat in timp. E unul dintre putinele locuri din lume unde poti vedea ce a ramas dintr-o civilizatie ce si-a incetat brusc activitatea in zona respectiva. In fine...nu prea le am eu cu explicatul...plus ca acum chiar nici n-am timpul necesar. Sorry. Vezi ce au scris altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat, e sinistru dar interesant. e si asta un fel de turism de nisa. raman totusi in continuare la ideea ca nu e bine sa va jucati cu asta, din ce am auzit sarcofagele alea in care au turnat reactorul au fisuri iar aia nu se inghesuie sa le repare din lipsa de fonduri. luati-va un contor geiger macar. pot sa pun pariu ca toata zona e inca puternic radioactiva, in zona oravita, la 50 de ani de cand rusii au sistat exploatarea de uraniu, haldele de steril lasate de aia inca sunt puternic radioactive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contor Geiger cu siguranta vom lua. Toata lumea zice ca in general (in afara de hot-spot-uri si bineinteles de zona centralei) mediul nu (mai) e foarte contaminat. Cei care au fost acum cativa ani ziceau ca in satele din zona nivelul radiatiilor vazut pe contor era mai mic decat in Bucuresti. Sa nu uitam ca, la o adica, si betoanele au o radiatie specifica (destul de ridicata). La fel, granitul, azbestul si poate si alte materiale de care nu-i asa greu "sa ne lovim".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minereul de uraniu se gaseste in roca bazaltica. de aceea exista o radioactivitate nativa dar e f slaba, nu are legatura cu ce discutam aici. ma rog, respectati masurile minime de precautie - stati putin, toalele de pe voi jos si direct la masina de spalat. praful radioactiv e solubil in apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dorule, la fel cu eu nu inteleg cum poti sa cumperi scutere cu motor boxer, nici tu nu prea intelegi cum vine treaba cu Cernobilu.

 

Respectele mele, Tija. Poate o sa trec si eu pe acolo inainte sa se duca totul de rapa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca e avantajos sa te duci acolo, ca dupa aceea vreo luna dupa ce te intorci te luminezi zi si noapte, deci nu mai ai nevoie de curent electric :goodposting:.

 

A fo o gluma, fara suparare :blink:

Vroiam sa va zic, ca daca tot faceti drumul pana in Ucraina, rezervati-va macar 2 zile pentru Kiev, e un oras in care chiar ai ce sa vezi, iar daca sunteti niste persoane mai religioase, puteti sa stati si o saptamana (construiesc ucrainienii biserici intr-o veselie pana in ziua de azi, cupole aurite, arhitecturi specifice,etc).

 

Eu am fost acum 3 ani, la un concert si am stat 2 zile, si nu am reusit sa vad nici un sfert, cred,dar am ramas impresionat. E interesant sa vezi o alta cultura, modul cum e gandit orasul (planul urbanistic foarte bun, sosele cu 6 benzi pe sens, care duc in centru, metrou adanc, parcuri , biserici si muzee multe, etc

 

Ah, si sa treceti neaprat pe la muzeul de miniaturi (niste sculpturi la care te uiti cu microscopul )

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba Baiazide, cum naiba ati reusit voi sa va adunati? Ca acuma toata lumea pare speriata? :goodposting:

 

Lumea era speriata si la noi, dar noi daca am vrut sa o facem: am facut-o.

 

Cauta topicul vechi cu cernobil si citeste tot acolo. Ai sa vezi ca 90% au fost guri sparte, persoane care nu aduc un aport pozitiv acelui topic. Doar polueaza.

 

Noi am studiat bine problema radiatiilor, si cand am observat ca intr-o calatorie cu avionul incasezi mai mult decat am incasat noi la cernobil.... te vei duce :blink:

 

Cum ne-am gasit?

 

Skywalker a facut un plan, restul am aderat la el si l-am inbunatatit. A iesit o excursie laser!

 

Iti garantez ca daca iti faci un plan cu o data limita (sa zicem mai-iunie 2011 - sa fie cald si frumos afara), o sa se gaseasca persoane sa vina.

 

Singura exp naspa a fost Transnistria. Dar ... a trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 iulie merg la kiev.

plecarea la 5AM, bucuresti, muncii. seara la 9 sunt la kiev

care il gasesc acolo are o bere de la mine.

 

asta-i planul. sper sa nu-l strice ceva

Mesaj completat

Noi am studiat bine problema radiatiilor, ...

 

ce dreaq?

ti-a crescut parul in halul ala (avatar) dupa testele "live" de la fata locului?

eram doar curios.

 

jos poluarea formului, :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...