Sari la conținut

CIRCUIT IN RO


Vlad Codreanu
 Share

Postări Recomandate

Pun pariu cu tine pe cit vrei, ca chiar de ai circuit in fatza blocului, o sa te dai de 1 poate 2 ori pe an, si doar o zi. Daca -ti place cu adevarat pista, ai fi mers pina acum, macar pe Secuiesc.

Asta nici eu nu stiu, apoi tu ;) (e f posibil sa fie asa, cu toate astea mie nu-mi suna rau 1-2ori pe an)

 

De unde sa stiu ca-mi place daca n-am fost? :D

 

ps. vezi ca esti offtopic :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe Secuiesc nu-ti trebuie releu, pui baterie incarcata, te tine minim 20min,iesi, pui din nou pe redresor. Intelegi ideea, daca chiar vrei, o faci.

asta nu ar fi fost o problema. cu siguranta m-ar fi tinut lejer doua iesiri.

 

chestia e ca de la Tg Neamt pana la Tg Secuiesc sunt 200Km. bateria care o aveam (13Ah) ma tine in jur de 100Km+/-

varianta a doua era sa vin cu motorul pe platforma. dar singur nu aveam cum. e fix.....p.la pt ca desi as fi avut masina nu m-am complicat cu alte cheltuieli. sa ma lipesc cu altcineva, in Tg Neamt n-am cu cine. practic e pustiu din punct de vedere am motociclismului. nu-mi aduc aminte sa vi vazut un motociclist local in 3 saptamani cat am stat acasa. si nu ma refer la persoana, ci la motor+pilot. m-am plimbat doar singur sau am fost 65Km pana la Piatra Neamt, pt ca acolo mai sunt cativa.

acum mi-am mai luat un 998 iar in primavara cand vin acasa, am doua variante. daca nu o vand pe cea veche, o fac doar pentru pista. dar mai e pana atunci, asa ca am rabdare.

 

chestia e ca in sudul tarii gasesti mai multi dornici de iesit cu motorul pe pista, in nord, nord-est e pustiu. majoritatea is bulevardisti si terasisti. ;)

 

nu stiu daca baietii de la Botosani mai ies ca poate la anu ma voi lipi cu ei pentru vreo iesire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te uiti pe dealuri cand mai vii prin zona Piatra Neamt, o sa fii surprins de cati au facut schimbarea asta. Sunt de ordinul zecilor, fara exagerare si zilnic se fac ture prin padure, nu ies toti odata, dar ies. Aia de care zici tu ca sunt de terasa sunt inca incepatori in cautare de afirmare. Eu cel putin, regret ca nu am descoperit mai devreme enduro si mi-a trebuit atat de mult sa inteleg ca pur si simplu zona in care locuiesc nu e pt speed. Si aici ma refer la distanta pe care o faceam pana la cea mai apropiata pista seriosa, dar si la soselele de pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit de cateva ori si la chestia asta, doar ca nu ma simt in largul meu in padure. ce-i drept nu am incercat, dar poate ca voi incerca. poate ca voi incerca sa dau vechea motoreta pe un enduro. doar ca nu stiu cum m-as impaca cu ideia de enduro. La voi e misto pt ca nici nu iesi din casa si deja urci dealu' din padure.

 

dar ramane sa vad, pt ca-mi place sa calatoresc cat stau in tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, ori va testeaza , ori habarnuare. Cum sa mergi ca pe circuit pe drumul acela?

Si cu asfalt impecabil, si fara gratare, daca vei cadea, te opresti pina inainte de prapastii?Circuit inseamna locul unde vrei sa-ti testezi limitele, nu plimbare.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, ori va testeaza , ori habarnuare. Cum sa mergi ca pe circuit pe drumul acela?

Si cu asfalt impecabil, si fara gratare, daca vei cadea, te opresti pina inainte de prapastii?Circuit inseamna locul unde vrei sa-ti testezi limitele, nu plimbare.

asta e mosule...viata nu are tot timpul CENTURA DE SIGURANTA SAU PLASA DE LA CIRC.....

 

 

 

restul ...la AMKAKART" ......testandu si limitele cu a 2 a.......

 

 

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, ori va testeaza , ori habarnuare. Cum sa mergi ca pe circuit pe drumul acela?

Si cu asfalt impecabil, si fara gratare, daca vei cadea, te opresti pina inainte de prapastii?Circuit inseamna locul unde vrei sa-ti testezi limitele, nu plimbare.

E doar putin comic si ironic probabil.

daca asfaltul ar permite si n-ar fi gratare, nisip, sau altele, cu siguranta te poti da destul de tare. bineinteles, te dai cu riscul de a ajunge in vale mult mai repede de cat ti-ai planificat. eu unul m-am dat pe Pasul Tihuta. m-am dat relativ destul de tare, dar nu exagerat incat sa ma risc aiurea. intradevar, nu se compara cu circuitul. dar nu pot sa dau placerea de a te plimba in natura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti sa compari Transfagarasanul cu Tihuta, eu trec pe chopper. Sunt complet diferite. Tihuta e printre putinele locuri din Romania unde poti sa mergi tare pe strada. Liber, asfalt super bun, nici nu sunt animale daca cunosti zona putin, curbe cu vizibilitate, 2 benzi pe sens.......Pacat ca e asa departe de Bucuresti si ajung acolo doar o data pe an si ca e intr-o zona capricioasa meteo, 2 3 luni pe an e de dat tare acolo. In rest plimbareala ca e misto peisajul si toata zona aia. Oricum e o foarte mare diferenta dintre ce poti numi tare pe strada si tare pe circuit. Oricum, mersul tare pe strada pana la urma are doar un final. Descoperirea limitelor e pentru circuit, plimbareala e pentru strada. Ambele iti ofera un tip diferit de placere, depinde de fiecare ce i se muleaza mai bine.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca fraierii astia de la sosele ar face asfatul cum trebuie pe transfagarasan

l ar inchide 2 zile pe saptamana si te ar lasa sa te dai

ar veni motociclisti din toata lumea sa si testeze limitele.......

 

cati km are tihuta ...... si cati are transfagarasanul...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati km are tihuta ...... si cati are transfagarasanul...........

Tihuta are 25 de km. Cei mai frumosi 25 de km din tara. :rolleyes:

 

 

 

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu sunt animale daca cunosti zona putin, curbe cu vizibilitate

 

Am fost doar de doua ori pe Tihuta, iar a doua oara, intr-o curba la dreapta fara vizibilitate, m-am trezit cu vreo cinci vaci pe drum. Atunci m-am gandit imediat la Stau-De-6. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, inainte n-am avut problema asta, dar acum sunt 2 zone periculoase unde mai ies vacile si caii in drum. Nasol sentiment sa te trezesti cu animalele (altele decat soferii bezmetici) pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca fraierii astia de la sosele ar face asfatul cum trebuie pe transfagarasan

l ar inchide 2 zile pe saptamana si te ar lasa sa te dai

ar veni motociclisti din toata lumea sa si testeze limitele.......

 

cati km are tihuta ...... si cati are transfagarasanul...........

Te uiti prea mult la TT. Ar prospera pompele funebre. Un impact al corpului la doar 60km/h cu un obiect mare, duce la deces.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca fraierii astia de la sosele ar face asfatul cum trebuie pe transfagarasan

l ar inchide 2 zile pe saptamana si te ar lasa sa te dai

ar veni motociclisti din toata lumea sa si testeze limitele.......

 

 

 

 

Te uiti prea mult la TT. Ar prospera pompele funebre. Un impact al corpului la doar 60km/h cu un obiect mare, duce la deces.

bingo.

 

ar veni, dar s-ar intoarce mai putini acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jagi si @frigider

atunci dece ne caca atat pe noi @ stau de 6 se da cu 240 .....

 

este destul exact cum s a spus la 60 sa ai impact

so sa raman intr un carucior la 60 sau sa mor la 240

 

SOARA ISI SPUNE CUVANTUL

 

dupa mine cursele pe strada sunt ADEVARATE...... circuitul e pentru PROESIONISTI.... adica din asta mananca si sincer sa stiu traseul ala de 2-8 km si sa ma invart pe el ca sa Mi CUNOSC/AJUNG LIMITELE ...... E O VRAJEALA

NOI , motociclistii de HOBBY nu ajungem niciodata sa ne cunostem LIMITELE...... pentru ca 1 nu avem ouo", nu avem cu ce, ne gandim ca maine ... mergem la job si familia ne asteapta acasa

 

NU AM AJUNS NICIODATA PE UN CIRCUIT pentru ca as putea ramane cu ceva SKIL de CIRCUIT si s ar putea pe strada sa ma manace in popo sa l aplic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

practic e pustiu din punct de vedere am motociclismului. nu-mi aduc aminte sa vi vazut un motociclist local in 3 saptamani cat am stat acasa. si nu ma refer la persoana, ci la motor+pilot. m-am plimbat doar singur sau am fost 65Km pana la Piatra Neamt, pt ca acolo mai sunt cativa.

acum mi-am mai luat un 998 iar in primavara cand vin acasa, am doua variante. daca nu o vand pe cea veche, o fac doar pentru pista. dar mai e pana atunci, asa ca am rabdare.

 

chestia e ca in sudul tarii gasesti mai multi dornici de iesit cu motorul pe pista, in nord, nord-est e pustiu. majoritatea is bulevardisti si terasisti. ;)

 

nu stiu daca baietii de la Botosani mai ies ca poate la anu ma voi lipi cu ei pentru vreo iesire.

 

In Nord-Est e putiu pentru ca este o mentalitate inapoiata iar resursele financiare sunt foarte putine. Salariile sunt FOARTE mici raportate cu sudul sau vestul tarii.

 

De la Iasi/Vaslui/Botosani/Neamt ai de mers o gramada pana la un circuit decent (nu,nu ma refer la Selena sau Amckart).

 

Sunt multi care au un singur motor pe care-l folosesc fie pt plimbare,fie ca mijloc de transport,si nu le convine sa mearga pe circuit si sa riste sa-l fwta acolo la o cazatura.

Poti cadea si pe strada, insa pe strada (omul normal) merge mai precaut. La circuit nu mergi ca pe strada si inevitabil vei cadea (iar daunele costa).

 

Spun asta pt ca asa ma incadrez si eu. Nu-mi permit o motoreta de pista (cum au unii) si nici nu-mi permit sa bag bani in asta pe care o am,daca o dau peste cap pe circuit.... De ce sa ma duc sa o dau de pamant acolo si dupa aia tot sezonul sa ma uit la stele?

 

Si pana la urma, m-as duce si cu asta, pt ca am aproape un motor intreg de rezerva,deci chiar daca o dau de pamant,am capace (ambreiaj, etc) de rezerva, am si carene de rezerva. Ii bag niste crash uri la bascula si la furca si e ok. Dar NU as face prostia sa ma duc calare pe ea la Selena sau Secuiesc, pt ca daca pic acolo si devine inutilizabila,nu am chef sa o car IN SPATE sau sa o imping 300 km.... Iar ca sa inchiriez o platforma SINGUR si sa ma duc acolo, nu am ajuns inca sa-mi permit arogante din astea, nu ma dau banii afara din casa...

 

JAGI a spus cu gura lui ca motociclismul,ca SPORT e ceva SCUMP, COSTA. Insa tot el ne tot plictiseste cu trimiterile sale la circuit, pe pista,pe etc..

 

Pai cu ce sa mearga pe circuit bai nene? cu gume SH de 3-4 ani? cu motoare sport-touring?

 

Toti cei care-si permit mersul pe circuit,chiar si in stil amator, au ALTI BANI....ei isi permit sa dea o suma X de bani pentru 20 minute de placere sau 40 minute de placere, in timp ce altii cu suma aia merg o zi intreaga (in suma X intra tot ce inseamna circuit: drumul pana acolo, mancare, cazare,benzina,gume,etc)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adrian

astea enumerate de tine intra si ele la categoria ...sa ma dau DOAR pe circuit..... si sunt foarte adevarate pentru foarte multi dintre noi

 

in asteptarea unui circuit in romania.....nu poti sa zaci" cu moto in garaj pentru 4 wkenduri pe an la greci sau unguri

iti cauti zone stardale unde ....ATENTIE......CU RISCURILE ASUMATE DE DAI......

 

NU INDRUM PE NIMENI SA FACA ASTA INSA ......NU POTI SA TE VAITI PE FORUM CA NU SE MAI TERMINA ASFALTAREA A 4-8 km DE CIRCUIT sa ai unde sa te dai

 

unii sunt norocosi si ca in zona au sosele pe care se pot alerga....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...