Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

Eu as face-o cu armonica din panza de cort. Plexiglasul nu este recomandat. Este un material greu si fara rezistenta structurala. Daca te hotarasti la o structura rigida pot sa te ajut cu o folie alba de cca 1 mm din fibra de sticla care sa inbrace o eventuala structura din lemn. Ce mi se pare incomod la rulotele rigide este volumul fix, care nu poate fi redus in timpul deplasarii si marit la popas. De aici pt a face un compromis sunt mari in mers si mici, incomode noaptea. Asta daca remorca este gandita ca rulota pt 2 persoane. Pot spune ca am ceva experienta in confectionarea rulotelor pt ca in 1995 am confectionat de la 0 una de 4x2x2 M, care a iesit cu 100 de kg mai usoara decat originalul, si are nr de inregistrare la omologarea individuala 001. A fost probabil prima construita in tara. Am folosit-o si eu si fratele 10 ani insistent in mai toate concediile si apoi mai rar, dar este in continuare perfect functionala, fiind stationata de cativa ani la munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai, in conditiile in care aveti deja experienta pentru construirea unei rulote, eu zic ca e musai sa ne vedem, asa ca invitatia ramane deschisa. Eu stau langa Cristi, asa ca va plimbati cu 2 mobre cu atas, iar apoi punem de un gratar si palavragrim cu foile si pixurile in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ma dusei sa trec la Olt, pai ma dusei sa trec la Olt, ma,

Cu a mea, cu a mea mandra (remorca) cu tot.

 

Daca tot nu am avut bani de originala, mi-am luat o remorcuta pe care vreau s-o modific un pic, eventual sa ii construiesc o structura gen cort. M-am dus cu Cristi pe la Slatina s-o vad si la ce usurica era, ne-a placut si am cumparat-o. Acum trebuie sa mai construiesc carligul si sa ma vedeti cu ea pe strazi.

 

Astept provincia dejeana pentru comentarii :)

 

attachicon.gifDSCN0638.JPG

...transmisia numa' o sa rîdă...la fel si cele doua surubele care o tin pe bascula....Da' nu-i bai , ca austriecii au de vanzare oricate , eftine si bune...Nu de mult Max Fritx 32 a schimbat semicupla care iese din cutie(din cutia plina de Herzog ;) ), si cuplajul elastic(a lui e solo ,si nici nu a tras la edec nimic...)Ciornei stie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uof, boys will be boys. Cred că vrei să spui că East is East and West is West. În plus, a leopard can't change its spots, nor can one bite more than one can chew. Probabil că acea cuplă elastică won't quite cut the mustard. Dar dacă va reuşi să tragă remorca, atunci chiar că are a cast iron stomach. Dacă merge dar chinuită, atunci va fi close but no cigar. Oricum ar fi, rezultatul will crack me up. Dar măcar să-ncerce ar trebui, că altminteri idle hands are the devil's tools. Knock on wood, fiindcă fortune favours the brave!

 

Buturuga mică - sabia n-o taie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Da... Mai greu de intzeles, intr-adevar, atunci cand nu scrie lumea pe afacereza, ca de obicei...

 

(on: interesante experimentele/intentiile ref. la remorca, eu cred ca poate sa iasa o treaba buna)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedem si cu transmisia, eu nu-s asa sceptic. Deocamdata trebuie sa ma apuc de construit cuiul, sa vedem cu fortele cum sta treaba.

 

PS. Dati-mi ceva linkuri/sfaturi de unde pot lua panza de cort si bete usoare, vreau incet-incet sa ma apuc de construit strucura de cort.



Pana atunci, grupul Ural Berceni :D va saluta din drum spre Mizil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedem si cu transmisia, eu nu-s asa sceptic. Deocamdata trebuie sa ma apuc de construit cuiul, sa vedem cu fortele cum sta treaba.

 

PS. Dati-mi ceva linkuri/sfaturi de unde pot lua panza de cort si bete usoare, vreau incet-incet sa ma apuc de construit strucura de cort.

 

Pana atunci, grupul Ural Berceni :D va saluta din drum spre Mizil .

Profile patrate de dural pe care le faci asamblabile cu sectoare de inox (C in sectiune) si suruburi si piulite fluture- tot d-acolo.Cu materialul luat din Hornbach am dus la bun sfarsit asa o structura.

Foi de cort de pe kaki.ro flecktarn cusute si cu ocheti pentru prindere ca la husa de atas/prelata camion.

Pentru materiale textile incearca la depozitul simetric cu Gara Filaret relativ la parculet.

Distractie placuta uralistilor din colonia Berceni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Este o remorca de vanzare in Bucuresti. Probabil nu se preteaza a fi trasa de motor (ma gandesc ca e prea grea), dar ar putea fi o sursa de inspiratie pt. bricolarea uneia.

http://www.tocmai.ro/remorca-kamaz-cu-cort-camping-8530137.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata dupa amiaza, in fata pensiunii lui Ciprian Banica, in Mizil. 2 baieti si o fata. Singurii atasisti. Singurii motociclisti. :)

8488924507_b2e3c2fcee_c.jpg



Ceva foto si impresii :friends: de la intalnirea din Mizil nu pune nimeni ?

Imediat, la atasisti.

 

You tube: Mini Mate Motocycle Camper. O idee de retinut.

 

Mini mate-ul are 120 kg. Remorca mea are 80, asa ca e mai buna. Rulota de la Ural are 120 kg, dar nu mai stai sa despachetezi si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor

 

Cumpar o pereche de bucse furca spate(bascula?) Ural.(M66,dar cred ca se potrivesc la toate)Dany oldmoto zicea ca i-a dat lui Dan 25 URAL,asa ceva.Poate ai o pereche disponibila d-le Dan 25 URAL

 

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa foc aia mica pentru motociclete . Daca este cineva interesat de una asemanatoare dar mai mare , este ruseasca , are un prieten una de vanzare la 500 euro se poate vedea in Chitila , sunati la 0723657156 pentru mai multe informatii .

post-29942-0-37892700-1361596402_thumb.jpg

post-29942-0-48112600-1361596410_thumb.jpg

post-29942-0-13961100-1361596418_thumb.jpg

post-29942-0-07498100-1361596425_thumb.jpg

post-29942-0-47590900-1361596432_thumb.jpg

post-29942-0-43320800-1361596438_thumb.jpg

post-29942-0-87579600-1361596444_thumb.jpg

post-29942-0-21945300-1361596451_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor

 

Cumpar o pereche de bucse furca spate(bascula?) Ural.(M66,dar cred ca se potrivesc la toate)Dany oldmoto zicea ca i-a dat lui Dan 25 URAL,asa ceva.Poate ai o pereche disponibila d-le Dan 25 URAL

 

Toate cele bune

Yuhuuu

Domnilor,nu zice nimeni nimic ?Ziceti macar de la ce se potrivesc aceste bucse,ca doar sinteti profi in Ural.Hai,ajutati un incepator in domeniu.

 

Cu multumiri anticipate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca ti-ai dat seama ca jumatate din nemultumirile personale ale omului se refera la accesorii din SUA care nu sunt nici macar disponibile in Europa. La fel si comentariul referitor la posibilitatea sa-ti pui atas la orice mobra- in practica in Europa nu poti.

Comentariul despre vitezometru este adevarat, acul vibreaza ca la Daciile vechi si kilometrajul are eroare de pana la 10%. Daca te deranjeaza asta nu cumpara Ural. Pe de alta parte daca vrei totusi o motocicleta cu atas cumpara-ti un BMW - orice model din anii '70 pana azi- si vino sa-i montam atasul cu omologare cu tot. Daca nu vrei o motocicleta cu atas atunci la fel Ural nu este marca potrivita.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9jb22vkh9g4



La fel e bine de stiut ca autorul postului a avut oferta sa vanda ambele Urale despre care vorbeste si a refuzat-o direct de proaste ce sunt... Ca veni vorba nu cred ca am citit vre-un topic despre overlanderi pe indiferent ce marca de mobra care sa nu includa reparatii...

Editat de cios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau Ural. In putine momente mi-am dorit. Am un Simson cu un Stoye si ma multumeste. Si exista muuulte alte posibilitati, daca aduci din alta tara decat RO. Desi cum mi-am omologat Simsonul cu atas, pot sa ii pun si la Africa Twin si s-o omologhez. Si se poate, pt ca mai exista un AT cu atas in Romania. Si nu zic ca se poate pt ca fost omologat aici, ci doar faptul ca e inmatriculat in RO si e in baza de date a RAR-ului. Primul exemplar e mai poblematic. Dar asta e alta discutie. La Simson m-a costat cam 100 de euro omologarea cu tot cu schimb de talon, si ITP. O fi la un BMW mai scump? Mai imposibil? Nu ma pronunt.

Era doar o alta parere, in afara de "ce tare e Ural". Putini dau o caruta de bani si zic dupa aia ca e moale... Frana fata, bascula si grupul conic in opinia mea nu sunt accesorii. Prea putin ma deranjeaza ca i s-a rupt suportul de mitraliera. Insa la peste 10000 de euro, sau cat o fi un Ural nou, omul ar fi vrut mai mult. Poate si accesoriul ala numit pompa sa fi tinut mai mult decat o singura data. E doar o parere, a unuia care are / a avut vreo doua bucati de noi si s-a acrit. Sunt o suta si de pagini probabil pro si contra pt cine e curios.

Si uite, nici astia nu au fost foarte norocosi.



Daca nu vrei o motocicleta cu atas atunci la fel Ural nu este marca potrivita.

 

Sa stii ca reclama roz bonbon nu potriveste bine cu strategia asta agresiva de marketing.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu atasul la AT nu este exact asa cum crezi tu pentru ca fiecare constructie se omologheaza individual pana in momentul in care sunt 10 unitati identice omologate. Atunci se face omologare de serie si nu mai ai treaba. De aia ai putut sa omologhezi Simsonul cu atas, ca au fost mai mult de 10 inmatriculate inaintea ta, si de aia nu vei omologa AT cu atas in Romania - va fi pur si simplu prea scump.Stai linistit si eu am un MZ ES cu atas pentru plimbari in jurul casei duminica.

Pe de alta parte Ural nu este o mobra pentru dual sport. Daca vei citi topicurile de unde provin pozele vei vedea singur cauzele. In alta ordine de idei eu nu sunt fanatic Ural. Exista si alte optiuni. Ural este insa cea mai accesibila, si da consider ca merita banii, pentru ca eu imi fac concediile cu un Ural de ani de zile, de regula impreuna cu alti proprietari de Ural, e adevarat fara utilizari extreme si m-am bucurat in fiecare moment



Iar baietii din filmulet strang un surub la un carburator. Da e un defect al Uralului, vibreaza si daca n-ai suruburile stranse bine si asigurate le desface. N-o sa-ti vina sa crezi dar am clienti care sunt de parere ca Ural e mai fiabil decat Harley, asa cum am auzit oameni care se jura ca nu mai cumpara BMW in viata lor. Fiecare are dreptul la o opinie.



Reclama roz bombon nu e a lui Ural. N-ai fost atent. E mai bine, e reclama unui retailer care se cheama Target si care intra pe piata din Canada si a ales Ural ca sa se promoveze. Asta inseamna ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...