Sari la conținut

Accident Busteni - Yamaha YZF R125


galatzi_mic
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt curios cu ce era echipat...ca daca nici echipat nu era...sigur a facut ce a vazut si el prin filme...vazute la ProTV si alte posturi de televiziune.

Media e de vina!! :)

Insanatosire grabnica pustiului...mai ales ca facem parte din aceeasi generatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mai ales ca facem parte din aceeasi generatie.

 

Daca taceai,filozof ramaneai.Observ ca e un lucru maret pentru tine ca faceti parte din aceeasi generatie.Generatia voastra se caracterizeaza prin fapta(deloc laudabila),generatia mea,generatia lor...prin chibzuinta..

Stai jos,nota 4!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yedutz tu te-ai nascut direct batran si intelept? Jura-te ca nu ai condus deloc fara permis. Eu mi-am cumparat prima Mobra la 17 ani,ma duceam zilnic cu ea la servici sau unde aveam treaba prin Bucuresti ,intre timp am luat permisul si iata-ma la 51 de ani tot calare. Ma uit in urma si stiu ca am gresit dar asa-i tineretea,daca nu am fi inconstienti poate nici nu ne-am insura...

Despre starea baiatului nu mai zice nimeni nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar sa fii si " baut" la 15 ani e clar dovada de lipsa de parinti.

Esti al nu stiu catelea care zice treaba asta. Ce aveti fratilor? Voi chiar existati? Ce preocupari aveati voi la 15 ani, si cat de maturi ati fost, de nu v-a dat niciodata prin cap sa beti sau sa fumati? Nasoala copilarie ati mai avut. Acum stiu raspunsurile: "fraaatee, eu ma duceam la scoala, citeam o carte, ma dadeam cu bicicleta(care a avut)". Inseamna ca am fost eu mai special de m-am mai gandit si la alte chestii. Ce parinti idioti...pfaaaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea ca ambii sunt de vine si parintii si copilul....

 

Pun o intrebare simpla .. la cati din voi au fost parintii de acord cu ce aveti... si stau ai vostri creatori cu inima cat un puric de fiecare data cand iesiti la plimbare cu motoarele? Ai mei de exemplu si mai cunosc cazuri care ma intreaba aproape zilnic cand o vand sa imi iau masina sau sa fac altceva mai productiv cu banii sa nu mai investesc atat....

 

Nu conduc de mult timp, am doar vreo 4 ani.. si carnet am carnet de anu trecut.. Prima data am avut un scuter de 50cc care nu prindea mai mult de 43 km la ora (60 la vale) nu m-am suit pe el pana nu am facut cursurile de legislatie .. nu dupa multi km m-a trantit o masina (noroc ca stiam de la altii cand stii ca nu mai poti evita un acc. mai bine te arunci de pe motor... si mare noroc am avut ca scuterul a fost prins intre doua masini, nu am patit absolut nimic aveam casca, un mc si manusi de piele) am stat cam vreo doua luni pe dreapta si m-am gandit daca chiar asa de mult imi place acest fenomen incat sa ma risc sa ma sui din nou. Mi-am luat altu ca ala era in dauna totala .. un Rieju RS 2 matrix de 50cc (care inca il mai am) .... nu mai conteaza

 

Ideea finala ca ai mei anu trecut au aflat ca am motor ca m-au prins in flagrant prin oras.. cand dadeam sa pun casca in cap.. am stat cu un cbr de 600 jumate de an in garaj si nu m-am suit pe el pana nu am avut carnet... Am pana in prezent vreo 50 de mii de km... si pot sa spun ca inca sunt incepator dar nu am avtu accidente pana acum.... cu exceptia primului si sper sa fie si singurul... am 26 de ani si sper sa prind 70 fara probleme

..

 

Parintii sunt incostienti atata timp cat ii pune in mana unui copil fara nici un gram de experienta o motocicleta si copilul la fel de batut in cap ca s-a suit pe ea si nu s-a gandit la consecinte....

 

Ai mei nici o bicicleta nu mi-au cumparat pentru simplu fapt ca sigur as fi iesit pe strazi sa ma plimb cu ea... unde sunt destui inconstienti care pot sa dea peste ca nu te-au vazut.... sunt multe de zis... sunt multe de discutat...

 

Ce sa zic e bine sa incepi de jos si sa iti fie frica de ele... deoarece chair nu sunt niste jucarii si te iarta absolut deloc la cea mai mica greseala pe care o poti face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de offtopic. daca mai ai tu sau altcineva nelamuri despre genul asta de aboradare, PM.

 

toti am facut o o tampenie. dar pana la 18 ani parintii raspund pentru ele. eu inteelg ce spui si unde cauti justificari. cred ca iti pierzi timpul. iar daca ma intrebati personal, da, am facut tampenii si eu la varsta mea si inca fac . dar parintii au fost langa mine. E meritul lor si numai al lor ( ma rog, ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta ) ca nu am ajuns ca cei desper care se vorbeste in topicul asta. Cum au reusit parintii mei acum 2 decenii nu cred ca e o minune . mai ales ca vremuile s -au schimbat. deci teoretic au acces la mult mai multa informatie.sa fii sanatos si sa nu ai nevoie sa se "posteze"desrep tine si cei care gandesc ca tine. zi buna.

Esti al nu stiu catelea care zice treaba asta. Ce aveti fratilor? Voi chiar existati? Ce preocupari aveati voi la 15 ani, si cat de maturi ati fost, de nu v-a dat niciodata prin cap sa beti sau sa fumati? Nasoala copilarie ati mai avut. Acum stiu raspunsurile: "fraaatee, eu ma duceam la scoala, citeam o carte, ma dadeam cu bicicleta(care a avut)". Inseamna ca am fost eu mai special de m-am mai gandit si la alte chestii. Ce parinti idioti...pfaaaa!
Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da recunosc am fost si eu un copil batut in cap la 15 ani dar nu in halul asta .. recunosc chiuleam de la scoala si ma duceam cu baietii la baut.. stateam cu zilele plecat de acasa(ca plecam la concerte si festivaluri rock prin tara)... dar nici nu am exgerat sa comit infractiuni pentru ca la urma urmei ce a facut acest baiat a fost o infractiune...poate parintii habar nu aveau cu ce se motorul.. si au zis ca ii fac o bucurie au mai fost cazuri de genu asta o gramada, cel mai grav care imi vine acum in minte un cetatean a primit cadou de la parinti de ziua lui un R1 si se dadea prin spatele blocului cu el (fara echipament) pana aici toate bune in spatele blocului nimic grav ca statea acolo dupa cateva ore a piscat gazul ceva mai tare si a murit cu capul de o bordura..... acum imi spui mie ca parintii care iti cumpara un lucru de care habar nu au is sanatosi la bibilica sau copilul care spunea cineva pe aici ca a vazut pe youtube si a incercat sa se dea si el mare si tae corect... dar nu a dat si el un filmulet pe tube cu accidente sa vada ce poate pati la o mica greseala...

 

PS.. raman la aceeasi parere INCONSTIENTI si parintii si baiatul.. imi pare rau pentru el dar se pare ca educatia si anturajul nu i-au fost de ajutor

Editat de CHUCKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yedutz tu te-ai nascut direct batran si intelept? Jura-te ca nu ai condus deloc fara permis. Eu mi-am cumparat prima Mobra la 17 ani,ma duceam zilnic cu ea la servici sau unde aveam treaba prin Bucuresti ,intre timp am luat permisul si iata-ma la 51 de ani tot calare. Ma uit in urma si stiu ca am gresit dar asa-i tineretea,daca nu am fi inconstienti poate nici nu ne-am insura...

Despre starea baiatului nu mai zice nimeni nimic?

 

Nu,domnul meu.Nu m-am nascut batran si nici intelept.Intelepciunea am dobandit-o de la un mentor intelept.Recunosc ca am hoinarit cativa ani pe dealurile si ulitele satului cu Mobra lu'bunica'miu fara permis.La varsta de 15 ani i-am urat pe ai mei,cand am achizitioant un Hoinar si m-au trimis sa-l returnez.Cu trecerea anilor am inceput sa-i admir si sa-mi dau seama ca imi vreau doar binele.Cu toate ca ai mei aveau posibilitati financiare nu mi-au cumparat niciodata vre-un motor,nici macar cand am luat permisul.Prima vitezana de 600 am achizitionat-o la varsta de 26 de ani,dupa sapte ani de cand am luat permisul.Doar atunci am realizat ca posed cat de cat experienta pe 2 roti si sunt intradevar capabil sa ma descurc cu un motor de cilindree mai mare.

Sincer nu-i inteleg pe acesti parinti care cumpara moarte pentru copii lor.Nu ma deranjeaza prostia din jurul meu dar ii urasc pe prosti.

Am o intrebare pentru dumneavoastra:Exceptand faptul ca sunteti motociclist,i-ati cumpara copilului( 15 ani) o mobra de 125?..nu cred..

 

RESPECT :)

Editat de yedutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s de acord nici eu cu ce au facut acei parinti dar inainte de a da cu piatra trebuie sa ne aducem aminte de faptele noastre,de varsta aia la care si noi am fost inconstienti. Baiatul e in stare grava si unii il injura in loc sa fie ingrijorati pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti al nu stiu catelea care zice treaba asta. Ce aveti fratilor? Voi chiar existati? Ce preocupari aveati voi la 15 ani, si cat de maturi ati fost, de nu v-a dat niciodata prin cap sa beti sau sa fumati? Nasoala copilarie ati mai avut. Acum stiu raspunsurile: "fraaatee, eu ma duceam la scoala, citeam o carte, ma dadeam cu bicicleta(care a avut)". Inseamna ca am fost eu mai special de m-am mai gandit si la alte chestii. Ce parinti idioti...pfaaaa!

Diferenta este ca noi (eu cel putin) trebuia sa iau pe ascuns masina sau mobra lui taica-miu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai stie ceva de pusti???

shi mie mi-au luat la 16 ani da nu mi-au aranjat nimic

si eu am dat cu el de pamant shi acuma imi dau seama de multele greseli pe care le faceam

e varsta in care suntem teribilisti.... asta e totzi am fost asa

MULTA SANATATE !!!!! :) :D :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este ca noi (eu cel putin) trebuia sa iau pe ascuns masina sau mobra lui taica-miu :)

 

Sa traiesti domnu Cap0ne! :D ...imi pare rau sa aflu ca Gilera aia frumoasa pe care am probat-o si eu in vederea cumpararii (si pe care niciunde nu o scapai din ochi), a facut-o unu zob; bine ca a fost pe banii lui macar!..eu voiam sa zic ca "pacat de scula" ca superba era!!!..Altfel sa umbli si tu sanatos; numai bine iti urez, si ma bucur ca te-am cunoscut!

Mesaj completat

Iar despre pustiul respectiv, ce sa zic....bine ca nu a intrat sub masina mea, sau nu s-a ciocnit de mine! Vina e a lui, legal, dar moral si real a parintilor, si mai ales a sistemului de educatie din familie, scoala si societate, care DOAR ATATA EDUCATIE SI CREIER i-a putut oferi pina la aceasta varsta frumoasa!..din pacate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva mai sus ca tatal sau nu i a cumparat motor nici la 18 ani sau ceva de genul...Si eu sunt in aceeasi problema,acum 1 an am vrut sa imi iau un r125 toate bune si frumoase bineneteles dupa cateva certuri insa cand am ajuns sa facem actele ce credeti ca s a intamplat ? Un rs125 facut VARZA moment in care taicamiu ma luat frumusel de manuta ma scos afara si mi a zis "tu poti sa te superi poti sa plangi nu iti iau asa ceva,poti sa iti iei singur pe banii munciti de tine." Acum mai am 1 luna pana ma apuc de permis pt B si A. Sper ca in cativa ani sa imi iau si eu un moto pe banii mei,oricum nu imi pare rau de alegerea facuta in acel moment pt ca sunt cam teribilist si o recunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...