Sari la conținut

Postări Recomandate

probabil ca multi aveti problema asta, anume ce gps sa folositi pe moto. daca bugetul nu este o problema, optiunile sunt f reduse, cele cateva modele de la garmin. daca doriti o solutie ieftina, orice palm sau gps bazat pe windows isi face treaba. igo e un soft bun, perfect comparabil cu cel garmin. problemele sunt rezistenta la intemperii si mufele care pe motor vesnic se strica sau nu mai fac contact din cauza vibratiilor.

sa revin la cele garmin, pentru ca am fost deceptionat de felul in care merge tehnologia inapoi.

am avut zumo 550 care mergea foarte bine cu urmatoarele limitari:

- memorie interna mica, trebuia pus sd pt harti mai mari - ex. europa

- ram putin, nu functiona cu mai mult de o harta mare (ex. europa) + o harta mica (ex. romania) activata. daca se activeaza mai multe harti, aparatul se blocheaza si nu poate fi resetat decat prin scoaterea bateriei care este prinsa cu un surub b mic, trebuie un torx de 1 sau 2 mm, nu mai stiu exact, trebuie sa-l ai mereu la tine.

-in afara de asta este f precis si rezonabil de rapid, necesita reducerea vitezei la pasaje cu multe rampe, intersectii de autostrazi...etc.

aparatele noi garmin sunt zumo 660 si 665, ultimul vandut in america, ce are in plus fata de 660 lane assist si receptor xm. eu am luat 665 pt ca lane assist mi se pare util, cand ai multe benzi, iti arata pe care trebuie sa stai ca sa mergi in directia pe care ai stabilit-o. receptorul xm nu se poate folosi deocamdata insa doua firme au primit licenta in europa, este interesant nu pt muzica ci pt ca poti vedea in avans cum este vremea pe toata ruta, ti-o coloreza diferit in functie de starea vremii. necesita abonament dar poti lua o luna de ex.

ce ma nemultumeste la 665 este viteza extrem de redusa, daca folosesti auto zoom, in intersectii nici nu stii incotro sa o iei, deseneaza foarte incet, e practic inutilizabil. chiar si in modul normal de functionare, viteza de procesare este foarte redusa, deseneaza f incet. am crezut ca este din cauza sd-cardului lent, am mutat harta in memoria interna (mai mare), rezultatul este acelasi.

in concluzie, din considerente strict practice, m-as intoarce la 550, care desi mai vechi a ramas ceva mai scump. astea noi sunt un pas inapoi. nu inteleg de ce nu fac masinariile astea mai rapide, cu un procesor si o grafica mai rapida. pretul este oricum speculativ, nu reflecta valoarea intrinseca a produsului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Mai sunt topicuri deschise despre GPS-uri..

Eu folosesc un PDA, la care am facut un suport simplu pe rezervorul de lichid frana(in stanga, la ambreiaj in cazul motoarelor/frana spate in cazul meu.

I-am facut o husa de protectie transparenta impotriva ploii si asta este tot.

Fara mufe oxidate, probleme, etc.

Il manevrez usor, incarc orice soft pe el(am doua, Igo si Garmin momentan), merg pe oricare din variante vreau.

Fara fite si bani multi, cum sunt alea dedicate pt.moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dorule mi-am cumparat o scula din germania sambata de moare calu' la apus, fie de e legat de garofita lu' gheorghe, fie de e mustang.

 

partea desteapta e ca n-ai nevoie de harti.

de cand asteptam eu sa apara o scula ca asta...

 

partea nasoala este ca nu cred ca e pentru tine care te am in minte mai comod asa..., no offence.

adica... trebuie sa iti faci tu temele (harta inainte sau sa folosesti ceea ce-ti da google earth sau google map).

 

deci si o foaie de hartie, desenezi pe ea, o scanezi in jpeg, upload, ii dai coordonatele si adaugi in gps.

gps-ul traduce informatia de la satelit si o pune pe harta ta, pe display.

 

 

aparatul vine cu base maps of the world, e hand-held, merge cu baterii AA sau acumulatori, e etansat la apa si praf (din pacate nu pluteste daca-ti cade-n apa), are busola 3D.

eu mi-am cumparat extra si antena si incarcator auto si imi comand acum din state ventuza pentru masina si dispozitiv pentru motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dorule mi-am cumparat o scula din germania sambata de moare calu' la apus, fie de e legat de garofita lu' gheorghe, fie de e mustang.

 

partea desteapta e ca n-ai nevoie de harti.

de cand asteptam eu sa apara o scula ca asta...

 

partea nasoala este ca nu cred ca e pentru tine care te am in minte mai comod asa..., no offence.

adica... trebuie sa iti faci tu temele (harta inainte sau sa folosesti ceea ce-ti da google earth sau google map).

 

deci si o foaie de hartie, desenezi pe ea, o scanezi in jpeg, upload, ii dai coordonatele si adaugi in gps.

gps-ul traduce informatia de la satelit si o pune pe harta ta, pe display.

 

 

aparatul vine cu base maps of the world, e hand-held, merge cu baterii AA sau acumulatori, e etansat la apa si praf (din pacate nu pluteste daca-ti cade-n apa), are busola 3D.

eu mi-am cumparat extra si antena si incarcator auto si imi comand acum din state ventuza pentru masina si dispozitiv pentru motocicleta

Si se numeste cum? Ca m-ai facut curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

O oferta buna: /index.php?...=612294&hl=

 

Eu folosesc Etrex Legend HCx, are limitarile lui dar depinde si ce vrei de la un gps. Eu il mai folosesc pe munte sau balta si din acest motiv am optat pt acest model.

 

@doru, am folosit Zumo 550 in masina unui prieten care are o scula d-asta, se comporta foarte bine. Poate nu e setat bine, ai alimentare 12V sau il folosesti pe acumulator?

Mesaj completat

.....

 

Abureala, pana la urma tot la harti Garmin o sa ajungi. Banuiesc ca ai luat ceva din seriile mai noi (Oregon, Dakota, GPSMAP 62s).

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si se numeste cum? Ca m-ai facut curios.

 

Garmin GPSMAP 62ST

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=63802

 

Add Maps

Adding more maps is easy with Garmin's wide array of detailed topographic, marine and road maps. With its onboard memory, GPSMAP 62st lets you conveniently download 24K maps and hit the trail, plug in BlueChart® g2 preloaded cards for a great day on the water or City Navigator NT® map data for turn-by-turn routing on roads (see maps tab for compatible maps). GPSMAP 62st also supports BirdsEye™ Satellite Imagery (subscription required), that lets you download satellite images to your device and integrate them with your maps. In addition, the 62st is compatible with Custom Maps, free software that transforms paper and electronic maps into downloadable maps for your device.

 

i tell you, this is crazy.

 

n-am timp zilele astea sa-l experimentez asa cum as vrea...

 

dar m-am jucat cu busola, e mult mai sensibil la sateliti decat navigonul, bateriile tin mult mai mult decat navigonul pe care-l am samd

 

 

 

 

Abureala, pana la urma tot la harti Garmin o sa ajungi. Banuiesc ca ai luat ceva din seriile mai noi (Oregon, Dakota, GPSMAP 62s).

 

de ce e abureala?

imi incarc harta de pe google earth pe care vreau sa merg si o pun pe aparat.

pentru strazi, pentru masina folosesc o corcitura de navigon care e combinat cu un software mio si pentru care am hartii cu gramada, dar pentru motor pentru zone remote pentru care nu s-au scris harti sau costa foarte mult, google sau o fotografie e suficient.

 

apoi tine la vibratii e water proof, mic, merge cu baterii conventionale, simplu (nu-mi arata cladirile sau 3D map)

exact e ce aveam nevoie

post-5820-1292252173_thumb.jpg

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
de ce e abureala?

 

M-am referit la chestia cu imaginile din goagal incarcate pe aparat, in rest aparatul este scula. In Romania sunt 3 harti Garmin: ROAD 2009, openstretmap.org ( http://osm.stilpu.org/garmin-routable/ ) si openmaps.eu ( http://openmaps.eu/downloads/Romania ). Ultimele doua sunt gratuite si poti contribui si tu la ele daca ai timp, chef sau daca esti pasionat.

 

PS: Navigonul da-l la ghena ca nu se compara cu Garmin.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corleone:

asta am spus si eu, 550 merge bine, astea noi 660 si 665 sunt mai lente

tsunami:

sa il stapanesti sanatos dar nu e de moto, e un handheld. ai sa te lamuresti. am experienta intensiva cu gps-urile de toate tipurile de cand s-au inventat. orice harta luata din google maps sau de oriunde nu e scalabila, are o rezolutie fixa, la asta te-ai gandit? iti trebuie musai harti scalabile, sa poti face zoom in ele, nu o coala de hartie sau ce spui tu.

nu exista gps moto cum trebuie, iau astia atatia bani pe ele si nu le fac cum trebuie, daca ma apuc si eu le fac mai bine. singurele optiuni sunt cele cunoscute, altele nu exista sau au alta destinatie. problema e de hardware, le trebuie procesor aritmetic si grafic mai puternic si mai multa memorie. in rest hartile si softul sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor,

 

o sa vad daca e pentru mine sau nu.

la ora actuala ma deranjeaza display-ul care e mic, dar totodata un obiect d-asta prefer sa fie mic.

 

navigonul merge perfect. nu l-as schimba nici cu tom tom care pentru mine e cel mai tare (cu garmin n-am avut placerea sa "lucrez")

dar navigonul e doar cutia, softul este miomap pentru care am harti garla 2006 - 2009.

 

mizeria asta mica mi-am luat-o pentru tari sau locuri pentru care nu exista harti si pentru care le voi face eu manual, fara sa trebuiasca sa platesc mii de euroi odata la 5 ani sa-mi reactualizez hartile, in plus sa mai fie si imperfecte.

un exemplu doar, pentru belarus n-am gasit harti nici cu bani, nici furate. o sa stau o noapte in minsk, gizzmo-ul meu asta mic o sa-si faca treaba.

acolo unde nu e rezolutie, desenez cu creionul si tot o sa reusesc ceva, in plus, imi place sa pierd timpul astfel si mai impart si cu alti detinatori de gpsmap 62st ceea ce am realizat eu.

serios vorbind, ma simt bine cand nu am nevoie sa cumpar harti pentru a folosi dracia.

 

noapte buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
nu exista gps moto cum trebuie, iau astia atatia bani pe ele si nu le fac cum trebuie, daca ma apuc si eu le fac mai bine. singurele optiuni sunt cele cunoscute, altele nu exista sau au alta destinatie. problema e de hardware, le trebuie procesor aritmetic si grafic mai puternic si mai multa memorie. in rest hartile si softul sunt ok.

 

Tin sa te contrazic, problema nu e gps-ul ci utilizatorul care de cele mai multe ori are impresia ca un gps face si cartofi prajiti.

 

Mesaj completat

mizeria asta mica mi-am luat-o pentru tari sau locuri pentru care nu exista harti si pentru care le voi face eu manual, fara sa trebuiasca sa platesc mii de euroi odata la 5 ani sa-mi reactualizez hartile, in plus sa mai fie si imperfecte.

un exemplu doar, pentru belarus n-am gasit harti nici cu bani, nici furate. o sa stau o noapte in minsk, gizzmo-ul meu asta mic o sa-si faca treaba.

acolo unde nu e rezolutie, desenez cu creionul si tot o sa reusesc ceva, in plus, imi place sa pierd timpul astfel si mai impart si cu alti detinatori de gpsmap 62st ceea ce am realizat eu.

serios vorbind, ma simt bine cand nu am nevoie sa cumpar harti pentru a folosi dracia.

 

noapte buna

 

Daca o sa am timp o sa-ti fac o harta in format Garmin a Minskului. Nu promit pentru ca sunt cam aglomerat in perioada asta dar daca o sa reusesc o sa fie mult mai mult decat o "foaie desenata".

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum calibrezi harta ca sa-ti precizeze exact pozitia?

 

dai coordonatele colturilor si cata vreme gps-ul se afla in limitele pe care le-ai declarat, sageata e in foaia ta de hartie, poza etc

 

 

exista un soft, am uitat cum ii spune, care accepta harti scanate si desenate, orice si caruia daca ii bagi niste puncte pe care le cunosti in coordonate iti trage toata harta.

 

exact, asta e principiul, practic 2 puncte sunt suficiente

 

 

Daca o sa am timp o sa-ti fac o harta in format Garmin a Minskului. Nu promit pentru ca sunt cam aglomerat in perioada asta dar daca o sa reusesc o sa fie mult mai mult decat o "foaie desenata".

 

daca ai harta, mersi, daca n-o ai, nu muncii in plus pentru mine, las' ca n-oi muri eu, chiar si fara gipies.

dracu au mai fost excursii si inainte de 2000, dar e addevarat ca nu mai vreau fara confortul tehnologic pe care ti-l ofera sistemul modern de navigatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine un GPS moto trebuie sa aiba doua calitati esentiale: sa-l vad si, mai ales, sa-l aud. Dupa aceea ar urma rezistenta la vibratii si intemperii, hardware-ul si software-ul.

Un handheld e, dupa cum ii spune si numele, un GPS de tinut in mana. Pur si simplu nu e dedicat navigatiei pe sosea. Ecranul e mic, luminozitatea nu e cine stie ce, indicatii vocale ioc. Nu-i vad utilitatea decat eventual in offroad, la viteza foarte mica sau daca te opresti.

In conditii de trafic, mai ales in orase mari unde GPS-ul isi dovedeste din plin utilitatea, nu-mi doresc sa ma chiorasc la un ecran mic si sa nu aud indicatiile vocale.

Apropo de harti, atata timp cat o harta scanata/desenata de mana e trasa in coordonate, se poate utiliza in GPS. Daca harta n-are un grid sau e deformata, doua puncte (colturi) nu prea sunt de ajuns pentru o aliniere decenta. O harta/plan al orasului cu grid se poate lesne digitiza si exporta in formatul care-i place GPS-ului. Nu e nevoie sa iei la pas strazile Minsk-ului.

Si tot despre harti: nu prea cred ca poti compara o harta facuta cu tracking pe GPS se poate compara cu hartile dedicate. In al doilea rand, nu cred ca un update de harti costa o avere (mii de euro dupa cum spunea Tsunami).

Experienta mea cu GPS-uri handheld a inceput in 1999, cu Garmin 12XL. Acum folosesc un GPSMap 60CSx, care se descurca onorabil in conditii de acoperire slaba. Am folosit si ETrex, dar mi s-a parut cam jucarie.

Pentru moto am luat un GPS de masina de doi lei pe care am pus IGO. Problema e ca in conditii de lumina puternica, display-ul e inutil, nu am gasit o casca Bluetooth compatibila si am fost nevoit sa-i pun casti stereo cu fir. Din pacate, se pare ca mufa de iesire pentru casti, pe langa faptul ca e mini-jack, e si mono, asa ca aud doar intr-o singura casca, iar mufa trebuie infipta intr-o anumita pozitie. O alta problema a fost memoria interna. Face fata hartilor, dar daca ii bag mai multe POI-uri decat poate sa inghita, se blocheaza.

 

@Tsunami: Cat a costat jucaria noua?

Mesaj completat

Later edit: Vazui cat costa. N-as da 479 de euro pe ala nici mort. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
daca ai harta, mersi, daca n-o ai, nu muncii in plus pentru mine, las' ca n-oi muri eu, chiar si fara gipies.

dracu au mai fost excursii si inainte de 2000, dar e addevarat ca nu mai vreau fara confortul tehnologic pe care ti-l ofera sistemul modern de navigatie.

 

Nu e mare lucru dar imi trebuie 1-2 ore fara sa fiu deranjat. Harta nu o fac eu, trebuie doar sa fac niste transformari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat un amanunt esential: trebuie sa poti folosi GPS-ul purtand manusile. Cum apasati voi butonasele alea de la handheld-uri in mers nu stiu.

 

La banii aia (exact 479 euro), la Garmin Deutschland e o oferta cu Zumo 220+Scala Rider Solo. Mult mai practica pentru moto, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Butonasele nu le apasa nimeni in mers, e prea periculos. Zumo 220 se vinde la Garmin Romania cu 1870 lei TVA inclus cu harta ROAD inclusa. O oferta buna de Zumo mai este aici( http://gpsmagazin.ro/GPS_Moto_!!_A...500_Deluxe.html ) dar cele mai bune oferte se gasesc pe ebay.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Butonasele nu le apasa nimeni in mers, e prea periculos. Zumo 220 se vinde la Garmin Romania cu 1870 lei TVA inclus cu harta ROAD inclusa.

Pai nu-i mai bine sa ai GPS dedicat, cu touchscreen (si mai mare: 3,5 in fata de 2,6 in cat are 62), plus prinderi pentru moto si software de navigatie, decat un handheld fara toate astea, care te costa si mai mult (2415 lei TVA inclus cu ROAD preincarcat)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Pai nu-i mai bine sa ai GPS dedicat, cu touchscreen (si mai mare: 3,5 in fata de 2,6 in cat are 62), plus prinderi pentru moto si software de navigatie, decat un handheld fara toate astea, care te costa si mai mult (2415 lei TVA inclus cu ROAD preincarcat)?

 

Este dar depinde ce vrei de la un GPS. De exemplu asta ( /index.php?...=612294&hl= ) nu poate sa faca ce face asta al meu ( https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=8701 ). Primul e mai bun in oras dar daca vreau sa-l iau pe munte tine bateria doa 3-4 ore. Trebuie sa stii ce vrei ca sa fii multumit de un model. Tsunami putea sa-si ia lejer cu banii aia un model moto dar a cantarit optiunile aparatului.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io credeam ca discutam despre GPS pentru moto, nu pentru munte. Daca vrei sa gasesti un compromis intre cele doua tipuri, atunci se poate pune problema alegerii celei mai bune variante, desi - inca o data spun - un handheld nu e potrivit pentru navigatie auto-moto. Eu am preferat un GPS ieftin auto (300 lei) decat GPSMap 60CSx pe care il am de la serviciu (pe langa un PDA Trimble Juno care stie si ala GPS) pentru o calatorie mai lunga prin Europa pentru ca eram constient ca in centrul Budapestei un handheld pe moto ar fi fost inutil. Si mai trebuia sa-i cumpar si suport. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

€430

 

nu ma intereseaza un gps dedicat moto. in general vreau sa merg si pe carari, in general vreau sa gasesc ceva vo poteca si in locuri in care nu exista harti.

vreau sa iau gipiesu si sa ma misc si fara motor.

 

de acord ca e dificil cand te dai pe podurile-autostrazi din elei, dar mai exista indicatoare pentru asta.

eu sincer sunt un pic dezamagit de hartile care sunt construite tot de oameni, cateodata ma trezesc cu masina mergand paralel cu soseaua la vo 50, de sosea. si asta mi s-a intamplat si in state si in canada si in romania si in tarile din vest.

 

reactualizarea hartilor te costa mult. practic o harta te costa in jur de $100. la cate harti am eu ... daca vreau sa actualizez numai statele din america ma costa scump.

si pentru ce sa dau o caruta de bani? sa "vad" o cladire in 3D pe display? nu ma intereseaza asta, ci precizia cu care e construita harta, ma mai intereseaza ca nu pot eu schimba harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer sunt un pic dezamagit de hartile care sunt construite tot de oameni, cateodata ma trezesc cu masina mergand paralel cu soseaua la vo 50, de sosea. si asta mi s-a intamplat si in state si in canada si in romania si in tarile din vest.

 

reactualizarea hartilor te costa mult. practic o harta te costa in jur de $100. la cate harti am eu ... daca vreau sa actualizez numai statele din america ma costa scump.

si pentru ce sa dau o caruta de bani? sa "vad" o cladire in 3D pe display? nu ma intereseaza asta, ci precizia cu care e construita harta, ma mai intereseaza ca nu pot eu schimba harta.

Te dezamagesc, dar TOATE hartile sunt construite de oameni. Si cu cat sunt mai precise si mai detaliate, cu atat costa mai mult.

Treaba cu mersul paralel cu soseaua se poate datora nu numai preciziei hartii ci si preciziei GPS-ului. Ce am observat la GPS-urile pentru navigatie auto este ca, in cazul in care nu e depasita o anumita marja de eroare, te pun pe sosea, chiar daca pozitia calculata e pe langa.

 

Sa revin totusi la GPS moto: Are cineva TomTom (in afara de ianachim)? Dar varianta chinezeasca GoClever?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...