Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai putin cand vreau sa fac traseu, sa import, sa export... dar nici nu am investigat prea mult. Si am impresia ca harta nu e cea cu diferente de nivel, dar nu am mai ajuns la munte sa ma uit cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin cand vreau sa fac traseu, sa import, sa export... dar nici nu am investigat prea mult. Si am impresia ca harta nu e cea cu diferente de nivel, dar nu am mai ajuns la munte sa ma uit cu atentie.

 

Detaliile hartii pot fi setate din meniul GPS-ului (daca sunt deja pe card-ul sau) sau adaugate suplimentar.

 

Gasesti foarte multe overlay-uri pe net.

 

Track-uri poti sa faci foarte usor cu un soft dedicat sau aplicatii online:

 

http://www.gpsvisualizer.com/

 

Traseul il exporti din soft si il folosesti direct pe GPS pentru navigare.

 

Similar, traseul parcurs/memorat de GPS il exporti (KML) si cu aceleasi soft-uri il poti ajusta pentru utilizarii viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci n-am cum sa vad efectiv pe unde m-am plimbat in padure sau pe munte, gen cum sunt aplicatiile de pe tel.

 

Ba da. Poți să salvezi track-ul pe card in format .gpx și apoi să-l deschizi cu Google Earth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ales de la Emag un Garmin Zumo 595LM cu care ma inteleg minunat. Nu a dat greș niciodata in ceea ce priveste traseele

Cand faci o actualizare la gps pt soft sau harta, ti se conecteaza gps-ul la PC cu alt cablu decat cel luat cu gps? Eu am incercat cu alt cablu dar nu imi merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand faci o actualizare la gps pt soft sau harta, ti se conecteaza gps-ul la PC cu alt cablu decat cel luat cu gps? Eu am incercat cu alt cablu dar nu imi merge.

De obicei nu prea vrea să se conecteze cu alte cabluri usb simple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu prea vrea să se conecteze cu alte cabluri usb simple.

 

eu n-am avut probleme cu cabluri - chiar dubioase - pe toata gama. l-a vazut ca usb storage in toate cazurile. nu stiu de apps de garmin si ce considera alea... DAR... s-ar putea ca din ce am avut experiente, sa vrea sa citeasca ce e pe storage-ul din device si dupa aia sa-l 'arate'... si daca vrei sa citeasca o harta de 4G pe USB 1.1... o sa dureze ceva....

» Post actualizat in 21 Jan 2018 19:52

Deci n-am cum sa vad efectiv pe unde m-am plimbat in padure sau pe munte, gen cum sunt aplicatiile de pe tel.

 

daca ai 'breadcrumb/history' track enabled - o sa vezi partial pe el. cat... ymmv. nu stiu sigur - cateva zile eu vad in continuare cu albastru pe unde amfost. daca ai track logging enabled poti sa scoti din el tot ce ai facut (poa sa fie ani de zile) ca fisiere gpx cu log-ul (depinzand de setari) mai mult sau mai putin verbose... exceptand ceasurile... care daca raman fara spatiu ( si au putin, relative ) sterg tot history.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Garmin zumo 590. Se conecta usor la Garmin Express, si faceam update chiar si cu cablu de la incarcatorul telefonului. Nu am avut nici o problema chiar si dubioase cum ati spus. Dar in schimb la Garmin Zumo 595 pot doar cu cablul lui personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Garmin zumo 590. Se conecta usor la Garmin Express, si faceam update chiar si cu cablu de la incarcatorul telefonului. Nu am avut nici o problema chiar si dubioase cum ati spus. Dar in schimb la Garmin Zumo 595 pot doar cu cablul lui personal.

nu am incercat cu alt cablu, deci nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci o actualizare la gps pt soft sau harta, ti se conecteaza gps-ul la PC cu alt cablu decat cel luat cu gps? Eu am incercat cu alt cablu dar nu imi merge.

 

De regula e bine sa ai cablu Garmin, mai erau compatibile cele de la Nokia si Motorola. Cablurile no name mai fac figuri la Garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile Garmin au un rezistor care face pune de cativa kohmi intre pinii 4 si 5 din mufa mini USB (tata), pin care in mufa USB standard (mare) nu este prezent, deci este migalos spre imposibil de facut modificarea pe cablu.

 

Uzual, pinul 4 din mini/micro USB este liber/nefolosit, si lipsa rezistentei intre pinul 4 si masa (gnd) face GPS-ul sa intre in alt mod de functionare.

 

De asemenea, valoarea rezistorului ii spune GPS-ului ce regim de incarcare accumulator sa folosesasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. Voi cum va definiti traseele, apoi import in gps? Pana acum, am folosot combinatia Tyre, si import dorrct in tomtom. Ce e drept, imi raspundea un coleg in alta parte, ca tomtomul face recalculare, plecand de la punctele fixe, si asa e. Ca sa nu faca el ajustari, eu am pus mai multe coordonate fixe. Alte variante, poate mai usor de folosit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Voi cum va definiti traseele, apoi import in gps? Pana acum, am folosot combinatia Tyre, si import dorrct in tomtom. Ce e drept, imi raspundea un coleg in alta parte, ca tomtomul face recalculare, plecand de la punctele fixe, si asa e. Ca sa nu faca el ajustari, eu am pus mai multe coordonate fixe. Alte variante, poate mai usor de folosit?

 

traseu maxim o zi ca lungime. sau cateva puncte intermediare si cand ma apropii de unul switch la altul. cam pe orice device am observat ca mai bine faci rute scurte decat o singura ruta de 5000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseu maxim o zi ca lungime. sau cateva puncte intermediare si cand ma apropii de unul switch la altul. cam pe orice device am observat ca mai bine faci rute scurte decat o singura ruta de 5000km.

de obicei eu fac din plin in plin.

nu am auzit nici macar la tiristi de astfel de rute (5000!!! km daca nu ai scris gresit).

max 300..500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei eu fac din plin in plin.

nu am auzit nici macar la tiristi de astfel de rute (5000!!! km daca nu ai scris gresit).

max 300..500

 

bre, tu stiu ca abuzezi cam orice... si aiurea. si n-are legatura cu ce am zis. daca mergi la nordkapp ai traseu de 5k or so. da' eu nu-mi bag tot si cu intoarcere in GPS ca ruta. ca oricum n-o sa urmez. bag pe bucati. dar da. esti pe langa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva niste fisiere cu ultimele camerele radar updatate prin europa? 390LM-ul meu nu prea a mai stiut nimic in Austria, desi era plin de ele, inclusiv camere de-ala de 30/h in localitati gen "postarel", vechi de cand lumea.

 

Fisierul folosit este de acum 3-4 ani.

 

Si pe pm este ok, in caz ca exista ceva politica sa nu se puna linkuri sau fisiere.

 

Multumesc anticipat!


» Post actualizat in 14 Feb 2018 11:35

Le-am gasit... uitasem complet de ele.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, tu stiu ca abuzezi cam orice... si aiurea. si n-are legatura cu ce am zis. daca mergi la nordkapp ai traseu de 5k or so. da' eu nu-mi bag tot si cu intoarcere in GPS ca ruta. ca oricum n-o sa urmez. bag pe bucati. dar da. esti pe langa :P

nu stiu ce zici. daca e vorba de rute de 5k e aberant. rutele se fac din bucati ( din plin in plin sau pe timp/loc de cazare/masa). Nu din Bucuresti in Barcelona.

Daca ai nelamuri zi concret ce nu ti iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...