Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 7 minute, iulianserban a spus:

Salutare. Caut un adaptor usb pentru priza moto. La mine nu este cel clasic, bricheta de masina, ci mai mic. Am gasit pe net, adaptor Din Hella se pare ca se numeste, european style.

Ma intereseaza daca stie cineva unde as putea gasi un Bucuresti, nu vreau sa astept cateva saptamani sa ajuna.

Ideal este sa gasesc cele doua modele din pozele de mai jos. 

din hella usb adaptor_2.JPG

din hella usb adaptor_1.jpg

Am luat unul de la Emag, comandat alaltăieri și ridicat ieri de la un "easybox". 

 

https://www.emag.ro/alimentator-12v-5v-midland-mp-2usb-cu-2-prize-usb-pentru-motociclete-c1193/pd/DSR8DNBBM/

 

Dar îți recomand să-ți iei din altă parte, pentru că cel livrat de Emag nu-i Midland, ci o altă chinezărie (UltimateAddons) de care n-am auzit.

 

Mai au și adaptorul ăsta, dar cine știe dacă e Interphone sau nu?

 

https://www.emag.ro/adaptor-bricheta-pentru-incarcare-moto-interphone-accmotodin/pd/DM07CKBBM/

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am cautat si pe la noi, dar la emag nu. O sa incerc sa ajung pe la magazinele auto sau in targ la Vitan, ma gandesc ca as avea sanse sa gasesc. Daca isi face treaba e buna si o chinezarie pana gasesc ceva mai bun.

As exclude modelele astea pentru ca primul este mare, caut ceva mic sa il tin sub sa sau in trusa de scule. Al doilea imi poate fi util, dar o sa mai caut poate il gasesc pe cel din prima poza.

Mersi de sugestie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, iulianserban a spus:

Am cautat si pe la noi, dar la emag nu. O sa incerc sa ajung pe la magazinele auto sau in targ la Vitan, ma gandesc ca as avea sanse sa gasesc. Daca isi face treaba e buna si o chinezarie pana gasesc ceva mai bun.

As exclude modelele astea pentru ca primul este mare, caut ceva mic sa il tin sub sa sau in trusa de scule. Al doilea imi poate fi util, dar o sa mai caut poate il gasesc pe cel din prima poza.

Mersi de sugestie!

Nu e mare deloc. Avantajul e că îți trebuie doar un cablu USB simplu pentru a conecta GPS-ul, nu cel cu mufă de brichetă. Plus că poți să-ți încarci și altceva.

 

Poți lua direct de la sursă, dar nu știu în cât timp ți le vor livra (cică sunt în Piatra Neamț):

 

https://www.midland.ro/alimentator-12v-5v-midland-mp-2usb-cu-2-prize-usb-pentru-motociclete-cod-c1193.html

https://www.midland.ro/adaptor-12v-midland-mp-w-adapter-cu-priza-de-bricheta-pentru-motociclete-cod-c1197.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru priza de bricheta as lua mai degraba asta asta (ori il folosesc asa, ori il desfac si ii pun firele direct). Nu este chiar urgent, inainte sa il iau si pe celalalt cu usb o sa fac o cautare si prin magazine auto. 

Mersi 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope!
Bagi parola de la wireless-ul din casa/servici si apoi ii dai sa-si faca actualizarile (harta si software).
Il poti conecta si la calculator ptr Garmin Express si alte harti customizabile.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cu atata roaming si cu atata civilizatie prin ungaria si austria, am reusit sa testez smartphone link de la garmin in combinatie cu zumo 396. Fenomenal. Pt partea de drumuri închise , face minuni, nu l am crezut am insistat cu un national, chiar era inchis in ziua aia, il reasfaltau din temelii, utilaje cat vedeai cu ochii.

Dar pe partea de ambuteiaje face minuni. La inceput am crezut ca doar ca si wazeul, vede in fata un ambuteiaj si l ocoleste doar pe ala, supriza, s a uitat in fata la vreo 5 ambuteiaje a calculat el 82 minute total si a intrebat, mai bagam 23 de km la traseu si economisim 57 de minute, i am spus da, a fost bine. Apoi l am derutat un pic cu o escapada de la traseu, mai analizeaza el ceva acolo si zice mai scadem de 5min si 8km pe aici, vrei? Si pt cine cunoaste ungaria, am iesit de pe autostrada dupa gyor si am cam reintrat la kechkemet. Traseul alterand intre naționale drumuri express si autostrazi. Am fost o data cu wazeul prin gyor si m am cam plictisit la semafoare, dar cica ar fi fost mai rapid, cu manevra aia nu s convins, dar cu manevra garminului nota 20.

Atat am de zis atentie la mesajele de la amanta de pe sms, wsp, messenger si ce o mai fi, le citeste ca le vede pe gps si nevasta din spate 😁

Pe aproape 3mii de km a mancat 12 mega de date. Daca ar avea si echipajele de politie ar fi perfectiunea intruchipata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, cooldeep a spus:

Atat am de zis atentie la mesajele de la amanta de pe sms, wsp, messenger si ce o mai fi, le citeste ca le vede pe gps si nevasta din spate 😁

 

MAXIM!!!  :))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, udrea cosmin a spus:

Salutare!Stie careva de unde as putea descarca o harta pentru ex iugoslavia?GPS ul este un zumo345

 

Acum 47 minute, udrea cosmin a spus:

 

 

Gasesti pe gpszone.ro.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

harti poti folosi cele de la OSM, desi nu stiu de ce nu ti se face update la toata europa, mai jos linkul, eu folosesc hartile cu curbele de nivel de aici (contours) 
https://data.osm-hr.org/garmin/


Mai gasesti linkuri interesante si aici https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_Map_On_Garmin/Download
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum asa?

Eu mereu mi-am gasit. Tu ai nevoie de NTU, daca tin minte bine. Gasesti un topic pentru asta, sunt updatate constant. Si daca nu ai loc pe card pentru toata Europa, poti solicita pe topic tara dorita.

Legat de OSM, da, poti, dar la mine, la Zumo 500, am probleme in a gasi strazi. Nu mereu le gaseste si dupa cautari am descoperit ca e ceva in neregula cu motorul de cautare si cu hartile lor. Nu am mai avut problema dupa ce am schimbat harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vroiam sa spun ca nu acopera, dar asta e valabil pt leaganul de auto. La cel pt ghidon realizez ca nu stiu cu siguranta...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ®azvan a spus:

Vroiam sa spun ca nu acopera, dar asta e valabil pt leaganul de auto. La cel pt ghidon realizez ca nu stiu cu siguranta...

Acoperă, îți spun eu. :)

Ideea e că n-aș mai avea chef să trag fire până la baterie. Mi-am luat un suport de pus sub parbriz și mi-ar fi mai ușor să alimentez GPS-ul de la priză. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Doctor X a spus:

Acoperă, îți spun eu. :)

Ideea e că n-aș mai avea chef să trag fire până la baterie. Mi-am luat un suport de pus sub parbriz și mi-ar fi mai ușor să alimentez GPS-ul de la priză. 

Acopera cu siguranta

Dar acopera special sa nu alimentezi pe mobra prin USB.

Am si eu 390 si am avut aceeasi dilema cu alimentatul dar , dupa o dupa amiaza de munca , l-am alimentat frumos prin releu la baterie.

E super comod cand cobori de pe mobra , ai luat gps-ul si il bagi in buzunar si nu mai ai treaba cu scos mufe sau alte treburi.

Mie personal mi-e super usor cu mount-ul pentru mobra.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, raducanescovan a spus:

Acopera cu siguranta

Dar acopera special sa nu alimentezi pe mobra prin USB.

Am si eu 390 si am avut aceeasi dilema cu alimentatul dar , dupa o dupa amiaza de munca , l-am alimentat frumos prin releu la baterie.

E super comod cand cobori de pe mobra , ai luat gps-ul si il bagi in buzunar si nu mai ai treaba cu scos mufe sau alte treburi.

Mie personal mi-e super usor cu mount-ul pentru mobra.

 

Și mie mi-a fost ușor când aveam KLE și suport de ghidon. La Tiger am preferat suportul de parbriz de la SW Motech și e mai complicat un pic să trag firele de acolo până la baterie, mai ales că a mai făcut și fostul proprietar niște mațe urâte pentru handguard-uri cu proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...