Sari la conținut

Postări Recomandate

De exemplu mi-ar place un gps cu softul de iGo (mi se pare mai simplu) si cu hardul de garmin. :rolleyes: Astea-s vise

 

catusi de putin, exact asta consider si eu ca e cea mai potrivita algere ( si daca mi dai voie, ceva ce sa "ruleze" si alte softuri, dupa gust)

 

si,,,toata lumea in "vest" are gs1200, ca ei n-au auzit de supertenere .sunt ironic aici..ca de asta egarminul " pe val". ma rog, a inceput sa mai miste un pic in "trend".

 

respecte

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Ravishing

catusi de putin, exact asta consider si eu ca e cea mai potrivita algere ( si daca mi dai voie, ceva ce sa "ruleze" si alte softuri, dupa gust)

 

si,,,toata lumea in "vest" are gs1200, ca ei n-au auzit de supertenere .sunt ironic aici..ca de asta egarminul " pe val". ma rog, a inceput sa mai miste un pic in "trend".

 

respecte

 

Garmin am vazut si pe HD ... :laugh: poate ca nu e de ras, insa pe mine m-a amuzat cand am vazut harleist cu gps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba terminati cu prostiile ca am mers cu de toate. la destinatie te duce si harta, in vest cu drumurile marcate nici asta nu-ti trebuie. daca totusi folosesti gps, nu ai ce pe motor in afara de garmin, am facut drumuri de mii de km, s-au labartat mufe, s-au ros cabluri...de pda-uri vorbesc sau gps-uri non moto. cu garmin am halit ploi de o zi lumina, avem cizmele acvariu, a mers mereu impecabil indiferent d emodel. merg cu garmin moto de nu mai stiu cati ani de la modelul 2610 incoace le-am avut toate.

cum am zis aici e o moda a pledoariei pentru non valoare.

 

p.s. ca si cu toate celelalte impotriva garmin sunt cei care n-au aviut in viata lor un garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

p.s. ca si cu toate celelalte impotriva garmin sunt cei care n-au aviut in viata lor un garmin.

 

:)

 

e la fel ca si BMW afirmatia ta ? nu de alta dar desi unele modele de la voi " imi plac" , garmin am butonat destule

 

pe testate, ( mai sus ti-am spus sa pui " ce nu face" , dupa screen-urile mele), vrei sa numaram cate " click"uri dai pe garminul tau pentru niste actiuni normale ?

stiu si sunt de acord cu tine ca dupa ce te ploaua o zi intreaga esti mandru de garmin dar sa stii ca si pe alte modele tot la fel se intampla.

iar cu cablurile ciufulite, tine de " montator".

 

Garmin am vazut si pe HD ... :laugh: poate ca nu e de ras, insa pe mine m-a amuzat cand am vazut harleist cu gps.

 

:) dar daca avea tot tom era ok ?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate mergi cu ce vrei, cu matele dupa tine, cum vrei tu. o lume intreaga nu stie ce are de facut stiti voi.

nu stiu nimic de tomtom, nu ma pot pronunta, ce stiu e ca erau in faliment:

 

http://www.google.ro/search?q=tomtom+bankrupt&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-us:IE-Address&ie=&oe=&redir_esc=&ei=qF79TsvjLJeQsAaf96nwDw

 

nu cumpar niciodata produse end-of-line, indiferent cat de ieftine sunt, pt asa ceva iti trebuie suport, harti noi etc... moare ala mori si tu cu el in brate.

ca sa concluzionam punctui tau de vedere este ca e mai bun pe moto orice alt device nededicat decat garmin care e facut special pt asa ceva. ok am retinut. situatia e grava cu mentalul colectiv pe aici.

 

sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate mergi cu ce vrei, cu matele dupa tine, cum vrei tu. o lume intreaga nu stie ce are de facut stiti voi.

nu stiu nimic de tomtom, nu ma pot pronunta, ce stiu e ca erau in faliment:

 

http://www.google.ro...jLJeQsAaf96nwDw

 

nu cumpar niciodata produse end-of-line, indiferent cat de ieftine sunt, pt asa ceva iti trebuie suport, harti noi etc... moare ala mori si tu cu el in brate.

ca sa concluzionam punctui tau de vedere este ca e mai bun pe moto orice alt device nededicat decat garmin care e facut special pt asa ceva. ok am retinut. situatia e grava cu mentalul colectiv pe aici.

 

sarbatori fericite!

 

dorule,iar o dai in "externe".

discutia este despre alternative la GPS ,nu anti si pro garmin. Daca ai remarcat am dat nume generice si nu un anume aparat. Cine este interesat poate sa intrebe/caute concret din gamele respecitive ce i se potriveste.

daca poti concret sa aduci argumente noi in discutie este ok ( vezi intrebarile mele de mai sus ) fa o.

restul parerilor sunt subiective si nu reprezinta un adevar absolut. Repet, in afara de bradurile pe care le folosesti tu , lumea are si alte variante.

 

Sarbatori Fericite si tie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumea are si alte variante.

lumea voastra. eu in LUME nu am vazut pe motoare altceva decat garmin, nici nu exista, nu stiu ce tot bati apa in piua. singurele de care am cunostinta sunt niste tomtom dar aia sunt morti. ca vrei tu sau altul sa mergi cu palm sau telefon, am mai spus, se poate merge cu orice la nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumea voastra. eu in LUME nu am vazut pe motoare altceva decat garmin, nici nu exista, nu stiu ce tot bati apa in piua. singurele de care am cunostinta sunt niste tomtom dar aia sunt morti. ca vrei tu sau altul sa mergi cu palm sau telefon, am mai spus, se poate merge cu orice la nevoie.

 

ca veni vorba de TT. ca si navigonul poate ii cumpara cineva daca zici ca sunt pe moarte ( desi am vauzt multe TT in vest) insa pe piata sutn la vanzare atat aparate ( noi ) cat si softuri ( taman ce a aparut tomtom 1.9 cu harti pentru europa si usa pentru unele deviceuri) de ultima generatie.

 

vezi ca mai sus lamurisem asta cu "orice la nevoie", discutia era despre variante de navigatie pe moto nu despre un model anume . Tu ai ales , foate bine, daca poti sa vii cu alte informatii in plus fata de ce s-a postat deja, super,daca nu hai sa trecem mai departe si sa vedem cine ce nouatati mai are.

 

Sper azi sa ma joc cu navigonul un pic. Apropo, pe Garmin, pe ce modele poti sa "exporti" /importi track ? De 550, 660 stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Sper azi sa ma joc cu navigonul un pic. Apropo, pe Garmin, pe ce modele poti sa "exporti" /importi track ? De 550, 660 stiu.

 

Uite o problema pe care o am cu garminul (poate exista si o rezolvare :rolleyes:) de cand i-am facut updat de soft, nu-mi mai uploadeaza hartile pe gps direct din mapsource ... acum trebuie sa le transfer eu copy/paste :scratch: (asta e o buba de soft care nu-mi place la garmin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o problema pe care o am cu garminul (poate exista si o rezolvare :rolleyes:) de cand i-am facut updat de soft, nu-mi mai uploadeaza hartile pe gps direct din mapsource ... acum trebuie sa le transfer eu copy/paste :scratch: (asta e o buba de soft care nu-mi place la garmin)

 

ce model ai ? in mare nu sunt probleme de genul asta daca ai ultimeler versiuni de soft, eu nu ma omor insa dupa modul de a pune/scoate harti la ei din motive de "granularitate".

vezi ca daca ti-ai luat ROAD 2012 , din motive de ' protectie" au facut o magarie cu un soft extern. etc. sa nu interfereze si/sau sa nu ai device-ul in lista de "nesuportate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, pe Garmin, pe ce modele poti sa "exporti" /importi track ? De 550, 660 stiu.

 

eu stiu ca merge, parca am facut asta pe unul. nu stiu pe ala mic, 220 sau cat e (de moto) dar are mihao varadero, vb cu el poate stie. astea 550, 660, 665 le-am avut. am mai luat cand nu avea nevasta-mea navi la masina un nuvi din asta nou, am uitat numarul, e cel mai nou, f slim, asa ca un iphone (haha). nici nu l-am folosit pe ala, nu cred ca nu faca imp/exp.

cred ca fac o lista de functii si ma apuc sa fabric in china ceva de moto cu windows, sa pui ce vrei pe el.

 

Uite o problema pe care o am cu garminul (poate exista si o rezolvare :rolleyes:) de cand i-am facut updat de soft, nu-mi mai uploadeaza hartile pe gps direct din mapsource ... acum trebuie sa le transfer eu copy/paste :scratch: (asta e o buba de soft care nu-mi place la garmin)

 

 

nu inteleg ce spui dar nu exista asa ceva. explica te rog in detaliu. ce cred eu este ca aveai un mapsource piraciune si ai facut update, si da, nu se mai incarca hartile. exista solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca fac o lista de functii si ma apuc sa fabric in china ceva de moto cu windows, sa pui ce vrei pe el.

 

 

 

 

 

foarte buna ideea, tu fa le, eu le instalez si luigi le monteaza. si asa n o sa mai fie nici o problema ( nici de soft nici de aparat nici de cablaraie).

apropo, nu toate sunt " china made " acum ? ma refer la garmin ca la restul e clara treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmin mi se pare ca e facut in taiwan dar nu mai are nicio relevanta. au tehnologie cinezii acum egal cu americanii. cand nu pot copia ceva cumpara fabrica cu tot cu oameni. am vazut asa ceva, ei au problema cu galvanizarea, nu le iese, vedeti si voi cromajele chinezesti. au luat o fabrica cu totul de la nemti. la fel cu molding-ul, masinile de injectie, dar si materia prima, granulele, le iau de la coreeni. exista acum in china orice calitate doresti pana oricat de sus. asta nu mi-i face simpatici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Softul ala Garmin pt iPhone e si pt Android?

 

nu, sunt versiuni diferite , si eu caut garmin pt android ,

dar ala ( navigonul, ) da. acusi plec in "testare". orucm la prima vedere nu exixta comparatie , navigon e "on road 100%"

 

uite aici

 

http://www8.garmin.com/apps/

 

pt feicare platforma

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

nu inteleg ce spui dar nu exista asa ceva. explica te rog in detaliu. ce cred eu este ca aveai un mapsource piraciune si ai facut update, si da, nu se mai incarca hartile. exista solutie.

Aparatul si hartile sunt originale nu am umblat deloc la ele.

Vara trecuta a aparut un upgrade de soft pentru garmin, de atunci eu nu mai pot exporta hartile din mapsource decat prin urmatoarea operatiune: salvez harta pe hdd > copiez harta in memoria gps-ului > din gps import harta in memorie.

Fata de cum faceam inainte direct din mapsource "send to device" ... si aveam harta direct in memoria gps-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta merge cu Ro.A.D.?

 

nu, asta e asa cum vezi, alt produs

mai sus ai garminul tot pt iphone, care merge cu road-ul vechi ( asat nou e doar pt anumite device garmin doecamdata)

se misca exceptional pe 3gs , n am ce i reprosa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

Ca multi altii, si eu am un telefon cu sistem de operare Android.

Functioneaza foarte bine cu navigarea de la Google, si cu Navigon (un iGo dezvoltat pentru Motorolla), dar...

Stiti cumva vre-o modalitate de inregistrare al traseului, iar mai apoi navigarea pe track-ul inregistrat cu un asemenea dispozitiv?

Pentru inregistrarea traseului mai folosesc EveryTrail, dar nu pot naviga ulterior pe trackul inregistrat.

Sau mai exista vre-o posibilitate de a face traseul pe calculator, mai apoi incarcand track-ul si naviga de pe telefon?

Ma intereseaza pentru a putea face si trasee Off-Road, nu doar drumuri publice. Pentru alea functioneaza foarte bine navigatia amintita anterior.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparatul si hartile sunt originale nu am umblat deloc la ele.

Vara trecuta a aparut un upgrade de soft pentru garmin, de atunci eu nu mai pot exporta hartile din mapsource decat prin urmatoarea operatiune: salvez harta pe hdd > copiez harta in memoria gps-ului > din gps import harta in memorie.

Fata de cum faceam inainte direct din mapsource "send to device" ... si aveam harta direct in memoria gps-ului.

 

 

mai cred ca tu faci o confuzie de termeni, spui "harta" dar te referi la "ruta", de aia nu ne intelegem. ce garmin ai? daca te referi la ruta, asa se face, "send to device", dupa care cand scoti cablul iti spune ca a gasit noi rute si noi favorite (daca e cazul), trebuie sa-i dai "import. mi se pare ca intr-adevar era o versiune mai veche care le halea direct si le gaseai salvate dar nu era buna, de asta au si schimbat pt ca aparatul este de fapt un calculator si recalculeaza mereu ruta pe masura ce ea se desfasoara, asa ca incarcai o ruta oarecare si daca nu-i puneai poi-uri te trezeai ca pe masura ce mergi nu o mai respecta, ii vin idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

Ca multi altii, si eu am un telefon cu sistem de operare Android.

Functioneaza foarte bine cu navigarea de la Google, si cu Navigon (un iGo dezvoltat pentru Motorolla), dar...

Stiti cumva vre-o modalitate de inregistrare al traseului, iar mai apoi navigarea pe track-ul inregistrat cu un asemenea dispozitiv?

Pentru inregistrarea traseului mai folosesc EveryTrail, dar nu pot naviga ulterior pe trackul inregistrat.

Sau mai exista vre-o posibilitate de a face traseul pe calculator, mai apoi incarcand track-ul si naviga de pe telefon?

Ma intereseaza pentru a putea face si trasee Off-Road, nu doar drumuri publice. Pentru alea functioneaza foarte bine navigatia amintita anterior.

 

Multumesc.

Cred ca vroiai sa zici Motonav, nu Navigon... ala-i pe baza lui iGo.

 

Eu pentru off-road folosesc OruxMaps.

Poti incarca trasee ca ruta, te atentioneaza cand te abati si in acelasi timp iti face track. Sunt multe chestii cu cap la el. Iti poti incarca harta din BingMaps si s-o folosesti off-line, il poti seta sa foloseasca GPS-ul la interval de 2, 5,... secunde pentru o autonomie mare a bateriei, iti da o gramada de informatii la care GPS-urile normale nici nu viseaza si mai e si gratis ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cred ca tu faci o confuzie de termeni, spui "harta" dar te referi la "ruta", de aia nu ne intelegem. ce garmin ai? daca te referi la ruta, asa se face, "send to device", dupa care cand scoti cablul iti spune ca a gasit noi rute si noi favorite (daca e cazul), trebuie sa-i dai "import. mi se pare ca intr-adevar era o versiune mai veche care le halea direct si le gaseai salvate dar nu era buna, de asta au si schimbat pt ca aparatul este de fapt un calculator si recalculeaza mereu ruta pe masura ce ea se desfasoara, asa ca incarcai o ruta oarecare si daca nu-i puneai poi-uri te trezeai ca pe masura ce mergi nu o mai respecta, ii vin idei.

 

dorule, sa traiesti ca m-ai facut sa rad.

pai si tu lauzi garminul :)))

daca ii vin idei unui gps e grava :)

 

Cred ca vroiai sa zici Motonav, nu Navigon... ala-i pe baza lui iGo.

 

Eu pentru off-road folosesc OruxMaps.

Poti incarca trasee ca ruta, te atentioneaza cand te abati si in acelasi timp iti face track. Sunt multe chestii cu cap la el. Iti poti incarca harta din BingMaps si s-o folosesti off-line, il poti seta sa foloseasca GPS-ul la interval de 2, 5,... secunde pentru o autonomie mare a bateriei, iti da o gramada de informatii la care GPS-urile normale nici nu viseaza si mai e si gratis ;)

 

asta e, super , cat pe ce sa scriu si eu asta.

e un fost" ozimapexplorer" de fapt

 

 

ca idee , pt android ( dar nu e pentru cazul lui expus mai sus) , tot igo-ul e super treaba cu un skin adecvat( mariuspol de ex) devine mult mai ok decat cu interfata originala ( optinui in plus, etc). din pacate nu se ridica la nivelul igo-ul pt pda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vroiai sa zici Motonav, nu Navigon... ala-i pe baza lui iGo.

 

Eu pentru off-road folosesc OruxMaps.

Poti incarca trasee ca ruta, te atentioneaza cand te abati si in acelasi timp iti face track. Sunt multe chestii cu cap la el. Iti poti incarca harta din BingMaps si s-o folosesti off-line, il poti seta sa foloseasca GPS-ul la interval de 2, 5,... secunde pentru o autonomie mare a bateriei, iti da o gramada de informatii la care GPS-urile normale nici nu viseaza si mai e si gratis ;)

 

 

Da. Ai dreptate. Scuze. Ma gandeam la MOTONAV.

O sa incerc maine.

Adevarul este ca l-am downloadat o data, dar nu mi-am dat seama cum poti naviga cu el.

 

Sper sa-mi dau seama de data asta. Daca nu, poate mai cer detalii.

 

Multumesc.

 

P.S. Chiar acum m-am uitat pe site-ul ORUX, si nu gasesc niciunde descrierea cum se poate naviga. Ma juti te rog?

Editat de tibor_mt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...