Sari la conținut

I se spunea Micky Rockerul


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

https://www.youtube.com/watch?v=SvmcsNqI6Z8

 

Acesta este un cîntec dedicat lui Mihai Gâtlan care a fost împuşcat pe 21.12.1989 în faţa Sălii Dalles unde are şi o cruce. Următoarele cuvinte îi aparţin lui Ştefan Mardale, cel care a compus piesa: "Pe Micky l-am cunoscut în '88 când dădusem probă la formaţia Conex. Era exuberant, prietenos, aşa de relaxat că atunci când mergeam pe stradă, mai ales persoanele în vârstă, de mai multe ori remarcasem asta, îl priveau cu o ură de neînţeles pentru mine atunci. La o partidă de bere am văzut un chelner aproape tânăr cum îl înjura printre dinţi şi-l privea de parcă i-ar fi omorât familia. Micky avea plete era îmbrăcat ca un rocker, se purta ca un om liber. Rar vedeai aşa ceva în vremurile acelea. Am avut odată o discuţie mai lungă lângă clubul Ecran undeva în spatele Grădinii Botanice. Mă plângeam de ce se întâmplă pe la noi în muzică şi nu numai. La sfârşitul lamentărilor mele a spus zâmbind: "Lasă, măi, Ştefane, c-o să se termine tâmpenia asta şi-o să vină vremea meseriaşilor"."

 

Au trecut 27 de ani...

» Post actualizat in 22 Dec 2016 09:30

Aş vrea să ţin sus acest topic, pentru readucere aminte! Mulţi dintre cei care se dau acum mari "roacheri" habar n-au cum a fost pe vremea aia! Cum ne ascundeam pletele sub gulerul paltonului şi cum nu puteam nici măcar vorbi despre ce ne plăcea pentru că "pereţii au urechi"! Micky era unul dintre cei liberi, mult mai liberi decît credem mulţi dintre noi că sîntem...

Mesaj completat

El a fost Micky...attachicon.gifMicky.jpg

Iar asta e scris pe crucea lui: attachicon.gifMicky_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu a fost pentru hoții de la guvernare{...}?Dezvoltă,te rog...

Pai la ei ma refeream, a fost cam prea bine pt ei fata de ce meritau. Acum nu e chiar rau nici pt. noi, ai granitele deschise, pleci vii dupa bunul plac, nu dai raportul peste tot, acces la informatie dupa bunul plac, e greu cand privesti dintr-un anume punct de vedere, insa se putea si mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici ăia pe care-i iubeşti tu nu-s mai buni.

man, ai utat?

eu sunt ala cu Jos Toti!!!

» Post actualizat in 22 Dec 2016 12:22

e greu cand privesti dintr-un anume punct de vedere, insa se putea si mai rau.

insa se putea si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la ei ma refeream, a fost cam prea bine pt ei fata de ce meritau. Acum nu e chiar rau nici pt. noi, ai granitele deschise, pleci vii dupa bunul plac, nu dai raportul peste tot, acces la informatie dupa bunul plac, e greu cand privesti dintr-un anume punct de vedere, insa se putea si mai rau.

Perfect de acord!

insa se putea si mai bine.

Eh,detalii... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa se putea si mai bine.

Incerc sa nu fiu chiar atat de pesimist, insa recunosc ca ce e cu adevarat greu, e sa urmaresti pe cei care au avut legaturi directe cu mascarada din '89, oameni simpli care au iesit in stare fara sa se gandeasca la persoana proprie, fie rude ale celor care au iesit si au murit cu gandul la schimbare si dupa asta sa le vezi pe 'sticla' mutrele stalcite ale tembelilor de ne reprezinta prin cele 2 camere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca.

E trist, foarte trist ca unii au calcat pe cadavre ca sa "emane", daca nu ar fi inceput poc-poc in piata Palatului (actuala Revolutiei) l-am fi debarcat pe iliescu la fel ca pe verdet, ala cu guvernul de 20 min. Nu am cuvinte sa exprim ce am trait atunci, ce am simtit dupa, ce simt acum... Atata stiu, ca alta revolutie nu va mai face nimeni curand in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci pe cine sa votam? Pe tine?

pe oricine care nu a fost niciodata in politica, sau nu avut membrii din familie pana la al 5-ilea grad de rudenie in politica, adica ''in office''.

 

ideal ar fi sa descentralizam si sa minimalizam aparatul birocratic.

 

sa desfiintam sistemul actual de taxare, 10 la suta pe profit si atat.

nu mii de taxe.

legi anti corporatii mamut, limitarea averilor gigantice, ajutorarea amaratilor...

 

ar fi un inceput.

 

mai vrei idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am niste idei, unele cu luneta, altele cu surdina, toate insa cu muuuulte cartuse. Dar haideti sa pastram topicul asta curat, un baiat tanar, si nu doar el, si-a dat viata ca sa putem noi trai mai bine. Noi am fost prosti ca nu am stiut ce sa facem cu libertatea pe care am castigat-o.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe oricine care nu a fost niciodata in politica, sau nu avut membrii din familie pana la al 5-ilea grad de rudenie in politica, adica ''in office''.

 

ideal ar fi sa descentralizam si sa minimalizam aparatul birocratic.

 

sa desfiintam sistemul actual de taxare, 10 la suta pe profit si atat.

nu mii de taxe.

legi anti corporatii mamut, limitarea averilor gigantice, ajutorarea amaratilor...

 

ar fi un inceput.

 

mai vrei idei?

Cum dracu votezi pe cineva care nu e in politica? Fugi cu stampila dupa oameni pe strada si le pui stampila in frunte?

Cum minimalizezi aparatul birocratic? E usor de zis dar greu de facut. Vrei ca un singur functionar sa aiba de 3 ori mai multe atributii? O idee practica ai sau doar lozinci electorale?

Legi anti corporatii mamut? Ce vrei sa spui? Interzicem corporatiile mamut (Renault, Ford, ING, Microsoft, Google etc)? Sau facem o lege pentru corporatiile mari si alta mai permisiva pentru companiile mici? Sigur atragi investitii asa...

Limitarea averior gigantice? Cum? Il arestezi pe Tiriac cand aterizeaza pe aeroport in Romania, ii confisti averea?

 

Ba! Tu ai 12 ani? Esti normal?

 

Vrei sa denaturezi un topic cu o tema si sa faci politica in schimb? Initiaza tu altul in sectiunea social/politica si ne vedem acolo.

 

Nu! Nu mai vreau idei de la tine. Este suficient ce ai spus. Ai spus lozinci si de astea sunt satul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Postată astăzi, ca aducere aminte de către Ștefan Mardale, liderul și fondatorul trupei Cri-Gri, profesor de canto la Rock School:

 

„În 2010, se împlineau 21 de ani de când, pe 21 decembrie 1989, la ora 17.30, în față la Sala Dalles, Micky Rockerul era împușcat mortal.

Cu două săptămâni înainte de acest 2 x 21, am trimis o mulțime de mailuri la tot ce înseamna post de radio românesc în FM sau online.

Trimiteam un material, cu rugămintea să se difuzeze în jurul orei 17 măcar începutul piesei
Baladă Pentru Fiul Pierdut (text L. Blaga),

https://www.youtube.com/watch?v=SvmcsNqI6Z8

acolo unde Chris Tănăsescu citește cele scrise pe crucea lui Micky. Asta ar fi durat mai puțin de 30 de secunde.

Un singur răspuns am primit, de la un radio de manele, Radio Zaga Zaga se numește. I‑am chemat pe toți din Rockschool să vadă asta. Revoltat, Neuro, pe vremea aceea la BERE GRATIS, a vorbit cu cineva de la Rock FM.
I s‑a răspuns că playlistul e deja făcut.

Așa că, în afară de Valentin Protopopescu, la Radio Cultural, și alți câțiva oameni de radio cunoscuți de mine, nici radioul FM și nici online românesc nu au acordat nici 30 de secunde pentru un om care nu s‑a nimerit acolo, trecând cu sacoșele de la piață.”

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca pe el si pe toti cei nevinovati pe care i-am pierdut de dragul spectacolului.

 

Am fost aproape de tot , si de lumea lui Micky , si de Dales , si de multi ce in acele zile au pierit.

E bine sa se pastreze topicul asta curat pentru amintirea lor si pentru ca cei ce nu stiu sa afle , cei ce stiu sa nu uite.

La ora asta era tare liniste linga Scala. Apoi a inceput vinzoleala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu! Nu mai vreau idei de la tine. Este suficient ce ai spus.

interesant. puteti continua pe drumul asta si o sa se repete istoria. nu se poate altfel decat este cu unii ca tine.

 

 

 

A mai trecut un an, cei vinovati pentru crimele oribile din 89' sunt tot bine si ok.

E interesant efectul acestui fapt. Nimeni nu mai crede ca actiunile lui ar putea insemna ceva ca atunci.

Ar trebui iesit ca in 89 in strada pentru ce fac astia numai ca omul a vazut ca nu se intampla defapt nimic si ca vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi râmînem tot ca prostii, deci ce rost are?

Pacat de oamenii aia, macar de ar fi iesit ceva cum trebuie din mortile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate au fost folositi. Nu se va mai repeta 21 dec 1989, "divide et impera" a functionat fara gres. Cei care si-au pierdut vietile incepand din 22 sunt 100% in contul tov. iliescu & compania. Care sunt bine mersi si aranjati pe viata + urmatoarele generatii.

Trist...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca pe el si pe toti cei nevinovati pe care i-am pierdut de dragul spectacolului.

 

Am fost aproape de tot , si de lumea lui Micky , si de Dales , si de multi ce in acele zile au pierit.

E bine sa se pastreze topicul asta curat pentru amintirea lor si pentru ca cei ce nu stiu sa afle , cei ce stiu sa nu uite.

La ora asta era tare liniste linga Scala. Apoi a inceput vinzoleala.

+1..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

A mai trecut un an. Parcă mai rău decît ceilalți... Idealurile noastre de acum 29 de ani sînt batjocorite de șleahta ordinară care s-a cocoțat în vîrful statului.

„Copiii noștri vor fi liberi!” image.thumb.png.9de6745b46234bb351b69238acbc4dde.png

Oare?

Am refăcut clipul despre primul mort din București (precedentul nu mai există pe iutub). Să ne amintim de zilele acelea de speranță!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...