Sari la conținut

I se spunea Micky Rockerul


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.12.2017 la 11:13, cicloburu a spus:

Postată astăzi, ca aducere aminte de către Ștefan Mardale, liderul și fondatorul trupei Cri-Gri, profesor de canto la Rock School:

 

„În 2010, se împlineau 21 de ani de când, pe 21 decembrie 1989, la ora 17.30, în față la Sala Dalles, Micky Rockerul era împușcat mortal.

Cu două săptămâni înainte de acest 2 x 21, am trimis o mulțime de mailuri la tot ce înseamna post de radio românesc în FM sau online.

Trimiteam un material, cu rugămintea să se difuzeze în jurul orei 17 măcar începutul piesei
Baladă Pentru Fiul Pierdut (text L. Blaga),

 

 

acolo unde Chris Tănăsescu citește cele scrise pe crucea lui Micky. Asta ar fi durat mai puțin de 30 de secunde.

Un singur răspuns am primit, de la un radio de manele, Radio Zaga Zaga se numește. I‑am chemat pe toți din Rockschool să vadă asta. Revoltat, Neuro, pe vremea aceea la BERE GRATIS, a vorbit cu cineva de la Rock FM.
I s‑a răspuns că playlistul e deja făcut.

Așa că, în afară de Valentin Protopopescu, la Radio Cultural, și alți câțiva oameni de radio cunoscuți de mine, nici radioul FM și nici online românesc nu au acordat nici 30 de secunde pentru un om care nu s‑a nimerit acolo, trecând cu sacoșele de la piață.”

Trei gloanțe-n piept a primit Micky, trei difuzări la radio a avut ieri această piesă care i-a fost dedicată lui, cît și tuturor morților... Nu-i cam mult? :(

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 2 years later...
La 21.12.2021 la 23:20, Kristian K a spus:

Si-or sa mai treaca multi si tot degeaba.... 😒

Și uite c-au mai trecut niște ani, iar acum se pare că peste sau aproape 50% din români cred că era mai bine pe „vremea aia”

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, cicloburu a spus:

Și uite c-au mai trecut niște ani, iar acum se pare că peste sau aproape 50% din români cred că era mai bine pe „vremea aia”

 

Cretinii cred asta...

Mie imi vine sa-i strang de gat pe idiotii care sustin cretinitatea ca pe vremea comunismului era mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a fost mai bine doar pentru militieni, armata, medici, justitie, membri de PCR...adica la fel ca si acum! Asadar...s-a schimbat cumva ceva si nu am fost atent?!🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada '70 n-a fost rea. Din povești. 

'80 când s-au plătit miliardele de dolari, nașpa. 

Dar "clasa muncitoare" de atunci a trăit mai bine ca acum. 

Iar într-o democrație numărul contează. 

În plus, școala-școală, casă de la stat, principii clare. 

Odată cu plata datoriei lucrurile se puteau îndrepta. 

Cine știe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, September a spus:

lucrurile se puteau îndrepta. 

Spre modelul Nord Corean, uniforme, cantine de cartier (circurile foamei), și ne-am fi încolonat cu cântec împingând roabe pe șantierele patriei! 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, September a spus:

Perioada '70 n-a fost rea. Din povești. 

'80 când s-au plătit miliardele de dolari, nașpa. 

Dar "clasa muncitoare" de atunci a trăit mai bine ca acum. 

Iar într-o democrație numărul contează. 

În plus, școala-școală, casă de la stat, principii clare. 

Odată cu plata datoriei lucrurile se puteau îndrepta. 

Cine știe...

Ooo da, principii clare: unii sunt mai egali decât alții.

Dacă îi este cuiva dor, mai sunt opțiuni: Rusia, Coreea de Nord, Cuba. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D 

Evident că probabil noi o ducem mai bine acum decât pe vremea aia. 

 

Dar pentru amărâți nu este așa. 

Pe vremea aia amărâții aveau casă, serviciu, sănătate și învățământ gratuit. Alea care erau la tehnologia de atunci. 

 

Citeam într-o statistică despre SUA că 50% dintre cei mai săraci americani (175 de milioane) dețin 3% din valoarea Americii private. 

N-au casă, au oarece serviciu, n-au acces la sănătate nepermițându-și să-și plătească asigurările de sănătate, n-au acces la taxele învățământului superior, cel puțin. 

 

Sigur, este o simplă discuție retorică, nu vreo invitație sau opțiune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice epoca are bune si rele,avantaje pt.unii,dezavantaje pt.altii.

''Amaratii''perioadei actuale,nu vor sa munceasca,au necesitati multe si scumpe,nu ii intreaba nimeni din ce traiesc.

In comunism daca terminai liceul sau scoala profesionala si in cateva luni nu apareai in campul muncii,venea Militia si te ducea la Fortele de Munca unde se gasea ceva de munca pt.orice calificare.

Cine zice ca atunci aveai bani,are dreptate !!

Dar de ce aveai bani...pt.ca nu aveai ce cumpara,toti mergeau cu transportul in comun,beau cafea ''nechezol'',la ibric,fumau Carpati,mancau parizer,concediu la Eforie,un plin de benzina pe luna,mai o haina groasa iarna,mai carpeam hainele,bere Rahova si Grivita,tuica era de la Vin-Alcool,alimente mai cu portia....etc,nema calculator,3 TV-uri in casa,aer conditionat,centrala...rate si abonamente de 25 Euro la telefoane,cafea la automat care costa cat un pachet de cafea de ala ieftin.

Toate astea costa si nu putin.

Era bine pt.puturosi,nepoti de puturosi,lingai si alte specii specifice intreprinderilor de stat.

O Dacia 1300 costa 70.000 lei=vreo 28 salarii.

Acum salariu 2500 ron minim*28=70.000 ron=14.000 Euro=Logan,Skoda,BMW....etc

 

Am mentionat Clasa Muncitoare...Baieti Destepti erau si pe atunci....

 

 

Acum 9 ore, September a spus:

Perioada '70 n-a fost rea. Din povești. 

'80 când s-au plătit miliardele de dolari, nașpa. 

Dar "clasa muncitoare" de atunci a trăit mai bine ca acum. 

Iar într-o democrație numărul contează. 

În plus, școala-școală, casă de la stat, principii clare. 

Odată cu plata datoriei lucrurile se puteau îndrepta. 

Cine știe...

Ca sa platesti datorii tre sa strangi cureaua,da nu vreai sa stranga cureaua cei de sus...

Clasa Muncitoare traia cu ce avea,nu stiau ce inseamna trai capitalist,nu aveau termen de comparatie.

Tot Blocul Comunist trebuia sa cada ca Europa de Est sa devina o piata de desfacere pt.produsele occidentale,bani erau in Europa de Est si inca multi,dar nu aveau ce sa cumpere cu ei.

Daca printr-o teleportare ai fi adus in 1980 un Mall din zilele actuale,ori ar fi fost devastat,ori cumparat pana la ultimul articol in 12 ore. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi vă raportați strict la chestii materiale! Ei bine, eu lucram la service, basculam și >10000 lei/lună, nu prea simțeam lipsuri pt că relații peste tot etc. Cu toate astea m-am zbătut și mi-am depus actele pt căsătorie (de conveniență) cu o săsoaică stabilită în Austria ca să plec din țară, îmi fixasem termen 2 ani, dacă nu mi s-ar fi aprobat eram hotărât să trec frontiera ilegal. A venit loviluția și cu mintea mea de copil prost am crezut că va curge lapte și miere și, pt că până în aprilie 90 se intra în Austria fără viză, am considerat că nu mai am motive să mă însor.

Aș fi putut s-o mierlesc în repetate rânduri în decembrie '89, am luat în mers un glonț în grila din fața parbrizului de la Dacia mea etc.

Păcat că au murit oameni, tineri, ca să emane criptocomunistul iliescu și clica... 😢

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...