Jump to content

Primul meu motor :D Cumparat azi :D

Recommended Posts

piciorusul ala rupt este un simplu piciorus pe care se sprijina motorul- ca sa stea drept - in cazul in care il demontezi de pe mobra... no worries. si legat de benzina nu are rost sa bagi de 100 merge la fel de bine cu 95. la cati mai multi km.

Sa`l stapanesti sanatos , multi km fara incidente ;)

p.s. Strange banuti pana vine vreme buna si i`ati macar strictul de echipament (casca , geaca , manusi , ghenuchere..etc).

Sa ai grija de ea! :banana:

Sa`l stapanesti sanatos , multi km fara incidente ;)

p.s. Strange banuti pana vine vreme buna si i`ati macar strictul de echipament (casca , geaca , manusi , ghenuchere..etc).

Sa ai grija de ea! :banana:

Da da :banana: Pai asta am inceput sa fac, eu ma gandeam sa imi iau armura...este un bun inlocuitor al gecii? cred ca e mai frig in ea dimineata, dar cand sunt 40 de grade afara cred ca e mai bine. O casca mai bunicica gasesc eu cumva :banana:

Pai asta am inceput sa fac, eu ma gandeam sa imi iau armura...este un bun inlocuitor al gecii? cred ca e mai frig in ea dimineata, dar cand sunt 40 de grade afara cred ca e mai bine.

La cum sunt verile la noi, o sa o iei des si direct peste piele ;)

Cauta-ti una buna, daca se poate cu protectii si la nivelul claviculei.

La cum sunt verile la noi, o sa o iei des si direct peste piele :D

..fara sutien ;)

Felicitari! Succesuri in trafic! ;)

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Eee,da,de mult n-am mai vazut un CB500,eram rupt dupa astea,foarte nice,foarte nice.Este o alegere foarte buna pt un incepator (am inteles k esti incepator sau bat campii? :)),o alegere pe care majoritatea ar fi trebuit sa o faca la inceput dar multi (printre care si eu) au optat pt fratele mai mare si mai musculos CBF600 cunoscut in lumea interlopa drept Hornet :).

Ce sa zic,in poze se vede in stare f buna,dak e modelul 98 cu frane Brembo facut in Italia nu ti-ai luat teapa,parca pana in 97 erau facute in Japan si cam aveau probleme cu rugina si frane Nissin slabutze,modelul 98 e cu frane Brembo si disc pe spate si au rezolvat si problemele cu rugina.Ca si fiabilitate nu ai ce probleme sa-ti faci,cred k e cea mai fiabila moto ever,lantu de distributie s-ar putea sa-ti faca probleme pe la vreo 40-45 k km,in rest e beton.

Am vzt k ti-ai rupt un piciorus la baia de ulei,nu e problema,nu se intampla nika,bine k n-a plecat cu un colt din baie.Carb regleaza-le pe Timisoara la Honda,e vreo 80 lei mi se pare,ia-ti niste capete de ghidon si manere mai faine,sunt vreo 10-30 e pe louis,pune obligatoriu crashpad-uri pe laterale (Hornetul meu a cazut la 90-100 la ora,s-a rotit in aer si a mers 80 m pe asfalt si iarba si a trebuit doar schimbat ghidonul in rest totu ok cu ajutorul crashpad-urilor) si da jos topcase-ul k poate te incomodeaza in mers,in rest ce sa zic,foarte faina motoreta,imi place culoarea,modelul,nice.

Protectii ce ti-as recomanda eu ar fi o casca buna neaparat (singura despre care pot vorbi in cunostinta de cauza e Shoei XR-1000,extraordinara,nimic de reprosat) dar sunt si mai ieftine si probabil la fel de bune,vezi pe forum la casti,ia-ti niste manusi bune k nu costa mult,o geaca cat de cat si niste protectii la genunchi dak esti in Buc :D.

Nu prea se merita sa-i schimbi cauciucul,nu cred k o sa mergi cu 200 la ora cu ea si benzina de 100 nu se strica dar degeaba ii pui,o sa vezi.

Numai bafta si asfalt uscat

P.S. Dak iti trebuie manualul de service Haynes pt CB500 da-mi pm si ti-l sheruiesc,nici o problema

...

Wow :D Mi-ai facut ziua, pana acum nimeni nu a dat asa reply :laugh: Casca am luat manusi am luat mai trebuie cel putin o geaca/armura dar asta sa vad cand pot face rost de bani ca momentan e criza si la mine :blink: E modelul din 98, frane brembo, topcase-ul se detaseaza foarte usor, pe motor momentan mai am decat suportul de la topcase pe care as vrea sa il dau jos ca deh, nu arata bine :D In rest...deh bani sa fie :bigstar:)