Sari la conținut

cositorit fire la instalatie


yuk
 Share

Postări Recomandate

am un "pistol" de ala ieftinache, fludor si "pasta" ... nu prea am exersat prea mult dar tentative au existat si rezultatele au fost mai putin "elegante" ... parca nu lipeste decat daca pun ff mult costor.

 

Este vreo smecherie la costorit ? poate ma lamureste cineva, pot cu aparatu' ieftinache?... am mai multe contacte, dar la 3 dintre ele firele sunt cam "cap in cap" adicanu prea e rezerva de lungime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important, trebuie sa fie firele curate... Apoi niste pasta deia de sacaz ajuta. Daca firele sunt litzate (pe mobra de regula asa le gasesti), le rasucesti cu degetele, le inmoi in pasta aia de sacaz, incingi pistolul si il pui de-o parte a firului si de cealalta pui cositoru. Asa, firul se incalzeste si cositorul se topeste si se aduna in el. Faci asa la ambele fire, apoi pe unul din ele tragi izolatie termocontractanta, le pui unu langa altu si le lipesti. Tragi izolatia peste, o incalzesti cu bricheta si gata :D

 

Ca si sfat, pistolu tre sa aiba capatul curat. Il poti curata dupa ce il incalzesti cu o carpa, hartie ifienica sau ziar, numa sa nu te arzi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta sau sacazul este obligatoriu. Fara ele nu poti lipi cu cositor, sau faci o lipitura rece de cacao, e mai important chiar si decat pistolul, de la care nu ai ce cerinte sa ai, doar sa se incalzeasca.

 

In rest ce a zis Dan Cata..

 

Dar totusi, daca nu ai mai pus mana pe pistol de lipit niciodata, intai incearca sa lipesti alte fire, doar ca exercitiu, si apoi treci pe moto. :cheers:

 

 

Mesaj completat

Asa fac profesionistii? :D

merge bre si cu aspirina daca nu ai sacaz, merge chiar f bine, ideea e sa degreseze.. :lol: cum spuneam, fara nimic nu poti lipi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac profesionistii? :D

Foarte folosita metoda, doar aspirina e un acid.

Singura problema cu pistolul mai ieftinace e ca s-ar putea sa nu te tina atat de mult ca unul mai scump.O problema pe care trebuie sa o verifici e daca ai fludor corespunzator.Eu am avut o rola pe care a trebuit sa o arunc, deoarece nu se lipea;exista mai multe compozitii, pentru diverse intrebuintari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

firele sunt cam "cap in cap" adicanu prea e rezerva de lungime

 

Daca nu ai rezerva de lungime le lungesti cu alte fire pe care le lipesti de cele vechi, si izolezi totul cu chestie de-aia care se strange cand o icalzesti, cacao termoplast (nu stiu cum se cheama)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasta decapanta,sacaz,nu rasucesti firele doar le faci o baie de cositor,apoi le tii unul langa altul si faci o baie la amandoua odata.f importanta este decaparea acestora(poti sa o faci foarte bine si cu apa tare dar sa nu fie prea ,,tare'' apa)

daca ai foarte multe fire poti bune pe un resou un capac de tabla cu cositor in el si acolo sa faci baia capetelor de fir.

nu folosi patent sau alta scula sa tii firele lipite ca patentul fura din caldura si nu topesti cositorul sa poti face ,,baie'' firelor

pt.belbody-eu cer la magazin varnes(cu s de la sarpe )termocontractant atunci cand cumpar(cred ca asa se numeste)

Editat de cristi80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai rezerva de lungime le lungesti cu alte fire pe care le lipesti de cele vechi, si izolezi totul cu chestie de-aia care se strange cand o icalzesti, cacao termoplast (nu stiu cum se cheama)

Izolatie termocontractanta :cheers:

Mesaj completat

pasta decapanta,sacaz,nu rasucesti firele doar le faci o baie de cositor,apoi le tii unul langa altul si faci o baie la amandoua odata.f importanta este decaparea acestora(poti sa o faci foarte bine si cu apa tare dar sa nu fie prea ,,tare'' apa)

daca ai foarte multe fire poti bune pe un resou un capac de tabla cu cositor in el si acolo sa faci baia capetelor de fir.

Tu faci "baie" ori de cate ori ai de lipit 2 fire? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac profesionistii? :D

Profesionistii nu pun intrebari pe forum. Ei stiu cu ce pot inlocui sacazul. Si aspirina este inlocuitorul cel mai la indemana - sacazul decapeaza datorita acizilor din compozitie iar aspirina ghici, ce este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci "baie" ori de cate ori ai de lipit 2 fire? :D

da, si la 2 fire, imbrac litele in cositor si la unul si la celalalt, apoi le impreunez tot in cositor(in cositorul in care le-am imbaiat).sper sa ma fi facut inteles.

Editat de cristi80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grijă cu aspirina.... degajă niÂşte vapori miÂşto care dacă-ți intră în ochi ..... ustură ca focul...

dacă încălzeÂşti bine... nu o să ai probleme cu lipiturile... personal însă de câte ori pot pun contacte mecanice... papuci. se pot Âşi desface Âşi sunt ff sigur că vor face contact.

papuci de toate formele la electrosib. ieftin. cred că Âşi tub termocontractant au tot acolo.... e ff bun recomand. de 1000 de ori mai bun ca banda izolatoare.

 

papucii sunt ideali în cazul cu firele prea scurte căci lungesc firul în ambele capete....

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Cel mai important, trebuie sa fie firele curate... Apoi niste pasta deia de sacaz ajuta. Daca firele sunt litzate (pe mobra de regula asa le gasesti), le rasucesti cu degetele, le inmoi in pasta aia de sacaz, incingi pistolul si il pui de-o parte a firului si de cealalta pui cositoru. Asa, firul se incalzeste si cositorul se topeste si se aduna in el. Faci asa la ambele fire, apoi pe unul din ele tragi izolatie termocontractanta, le pui unu langa altu si le lipesti. Tragi izolatia peste, o incalzesti cu bricheta si gata :cheers:

 

Ca si sfat, pistolu tre sa aiba capatul curat. Il poti curata dupa ce il incalzesti cu o carpa, hartie ifienica sau ziar, numa sa nu te arzi :lol:

 

mai simplu pentru incepatori impreunezi firele direct, mai ales daca nu ai prea mult fir la dispozitie. sacaz, lasi sa curete, fludor... exact cum ai spus tu. de curatat varful ciocanului sau ansa pistolului folosesc un burete ud. isi face treaba foarte bine. inca ceva: pistoalele ieftine de obicei sunt de putere mica si se incalzesc greu. recomand sa lasi pistolul sa se incalzeasca bine de tot inainte sa faci ceva (ca sa vad daca s-a incalzit eu il pun in sacaz sau pasta, ce am la indemana si vad cum o topeste). inca ceva: de preferat sa folosesti sacaz, pasta lasa ceva urme si in timp corodeaza firele...

 

pasta se poate inlocui cu succes cu o aspirina(comprimat), numai ca trebuie sa inmoi varful (incins) pistolului in ea.

 

doar aspirina clasica, nu ce gasim noi de obicei prin comert. in plus, la fel ca si pasta lasa urme...

 

Mesaj completat

ah, inca ceva: daca nu gasesti si nu gasesti tub termo (desi in zilele astea gasesti usor) poti folosi o banda izolatoare de calitate. eu am folosit tesa de exemplu si e foarte buna. dar iti trebuie si aici un pic de tehnica sa tina cum trebuie. oricum, pentru reparatiile-n drum iti trebuie si o banda izolatoare.

 

si inca o chestie :D pe vremea asta daca nu ai garaj incalzit la macar 20 de grade nu iti recomand sa faci nici o lipitura, mai bine asteapta primavara. sau daca vrei neaparat foloseste un stilou cu flacara :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci "baie" ori de cate ori ai de lipit 2 fire? :cheers:

 

da, si la 2 fire, imbrac litele in cositor si la unul si la celalalt, apoi le impreunez tot in cositor(in cositorul in care le-am imbaiat).sper sa ma fi facut inteles.

Am inteles cum faci, dar nu am inteles de ce trebuie sa le inneci in baie de cositor de fiecare data. Adica te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta cand poti foarte usor, repede si eficient sa le faci cu pistolul/ciocanul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles cum faci, dar nu am inteles de ce trebuie sa le inneci in baie de cositor de fiecare data. Adica te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta cand poti foarte usor, repede si eficient sa le faci cu pistolul/ciocanul. :D

 

 

Lunga mai e iarna (si o sa mai aveti inca cateva luni )

pana atunci propun discutarea urmatoarelor probleme

-cositor cu sau fara pasta

-pasta decapanta sau sacaz

-sacaz sau rasina de brad

-aspirina de terapia sau cea de antibiotice iasi

-pistol sau ciocan , vs ciocan sau stilou cu gaz

 

Scuze de off topic

e chiar asa de greu sa lipeasca 2 fire cu cositor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un "pistol" de ala ieftinache, fludor si "pasta" ... nu prea am exersat prea mult dar tentative au existat si rezultatele au fost mai putin "elegante" ... parca nu lipeste decat daca pun ff mult costor.

 

Este vreo smecherie la costorit ? poate ma lamureste cineva, pot cu aparatu' ieftinache?... am mai multe contacte, dar la 3 dintre ele firele sunt cam "cap in cap" adicanu prea e rezerva de lungime

salut ai putea dezizola cablurile cam 1 cm,decapezi apoi le imbraci in fludor si daca vin cap la cap le lipesti asa si adaugi o bucata de cablu,recomandat de aceiasi grosime si le lipesti intre ele problema este ca daca vin cap la cap si este undeva in jurul ghidonului si nu adaugi o bucata de cablu sar putea ca fludorul sa se rupa {cablu este flexibil dar lipitura nu )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un "pistol" de ala ieftinache, fludor si "pasta" ... nu prea am exersat prea mult dar tentative au existat si rezultatele au fost mai putin "elegante" ... parca nu lipeste decat daca pun ff mult costor.

 

Este vreo smecherie la costorit ? poate ma lamureste cineva, pot cu aparatu' ieftinache?... am mai multe contacte, dar la 3 dintre ele firele sunt cam "cap in cap" adicanu prea e rezerva de lungime

 

Salut!

 

Uitate aici ... e destul de clar si simplu de inteles si mai usor decat sa scriu...

 

 

 

La "cap in cap" unde chiar nu avem ce face...am lasat litele ca un mic ciuf la ambele... le-am pus cap la cap intrepatrunse cat sa putut , le-am rasucit usor nu strans complet sa raman cat decat spatiu intre lite( daca nu le poti rasuci dupa ce le imbini ...torsioneazale inainte putin ) ...un pistol putin mai puternic incalzesti imbinarea/firul... si pui fludorul pe FIR in locul cel mai "rece" al imbinari la cativa milimetri de varful pistolului...cand vei ajunge la temperatura corecta fludor/cositor va curge singur prin capilaritate in toata imbinarea.NU PUNE FLUDOR pe capul pistolului si dupa sa incerci sa il freci amesteci acolo ...ca iasa un kaka... incalzeste imbinarea si vino cu fludorul din partea cea mai "rece" a imbinari...restul practica... strica si tu 2 3 fire/imbinari inainte sa te apuci de cea care te intereseaza.

 

La fire ... la releu de exemplu am cositorit mufele si peste imbinarea cositorita am tras un tubtermo...la fel si in locurile unde am prelungit firele existente cositorit si peste tubtermo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea impuscatului am cositorit(cositorit bine am facut cateva milioane deci nu se pune problema ca nu erau bine cositorite) fire electrice ( litate) de papuci cleme ca nu se gaseau in comert munca multa speram siguranta in utilizare insa efectul a fost invers toate s-au rupt exact de unde se termina partea cositorita si este normal deoarece fiindca motorul vibreaza si firul se indoaie exact pana unde este cositorit. La papuc este stransa bine partea de fire insa este fixata si o parte a sarmei care nu este dezizolata deci este mai putin elastica. In concluzie nu cositoriti numai daca este singura solutie mai bine schimbati fire intregi si papuci.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa pui papuci si sa si cositoresti sarma in papuci, de ei adica si sa pui izolatie termo. Aia mai amortizeaza si nu se rupe asa usor/niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate s-au rupt exact de unde se termina partea cositorita si este normal deoarece fiindca motorul vibreaza si firul se indoaie exact pana unde este cositorit.

 

depinde unde e firul.. nu e neaparat sa se rupa, daca lipesti fir cu fir si vibreaza amandoua la unison nu vad de ce s-ar rupe.

 

daca lipesti un fir de ceva fix care vibreaza, atunci da.

 

Eu am firele care vin de la generator si intra in releu-regulator lipite direct si izolate cu termokk de-ala de mai bine de un an si nu s-au rupt, mufa veche a avut un papucel oxidat care a topit plasticu, m-am enervat am taiat-o si am lipit firele si sanatate. De parca scot regulatorul de pe motor de 3 ori pe zi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...