Sari la conținut

Intalnirea Posesorilor de Suzuki Freewind


Eliza
 Share

Postări Recomandate

Imi cer scuze pentru intarziere, sunt foarte mult pe drumuri si ajung exagerat de greu la un net. Imi pare rau ca au aparut tot felul de polemici. In ceea ce ma priveste nu am vrut decat sa fac o intalnire a posesorior de XF asemanatoare cu cea de acum doi ani unde am fost o mana de oameni care evident incapea la mine in curte. M-am gandit mult daca asi putea extinde aceasta intalnire sa poata incapea toata lumea chiar daca se doarme cu cortu pe dealul de langa casa, pentru asta am insa nevoie de aprobare de la primarie, curent electric, toalete, apa... lucruri aproape imposibil de realizat.

Eu nu vreau sa se inteleaga gresit, la mine in curte sunt bineveniti motociclisti indiferent de locul din care sunt si motocicleta pe care o conduc. Am fost surprinsa sincer de numarul mare de persoane ce isi doresc sa fie prezente la aceasta intalnire si ma gandeam la modul cel mai serios sa vorbesc cu cei de la un camping din Lepsa ( statiune montana aflata la cateva zeci de kilometri de Soveja si la fel de accesibila) unde sa tinut si intrunirea posesorilor de Transalp si sa facem un chef al XF-istilor si al prietenilor nostri. Dar ramane la grad de idee si asi vrea sa va spuneti parerile. Mi-asi dori sa multumesc pe toata lumea chiar daca e evident ca nu pot dar daca o sa fie o intalnire mai ampla o sa am nevoie sa colaborati si sa intelegeti ca e o responsabilitate enorma pe care mi-o asum si aici ma refer mai ales la autoritati.

O sa incerc sa iau legatura in parte cu fiecare dintre cei care au postat aici si sper ca impreuna sa luam cea mai buna decizie pentru ca astfel sa fim multumiti cat mai multi.

Cu sincer respect fata de toate motocicletele, Eliza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca era de asteptat sa apara reactii negative atunci cand anuntati pe un forum comun despre o intalnire care nu e comuna, ci doar pt cativa "alesi" care au avut inspiratia de a-si lua Freewind. Daca vroiati sa pastrati intalnirea asta doar pt posesorii de suzete Freewind, trebuia sa discutati in continuare despre ea ca si pana acum, doar pe forumul posesorilor. Nu s-ar fi suparat nimeni daca acolo organizati o intalnire doar pt voi, insa, cand ati pus topicul aici, a devenit o problema.

 

Cat despre ideea de a participa la o intalnire cu necunoscuti, de care ma uneste faptul ca avem acelasi model de mobra, intalnire la care sa vin singur, pt ca nu am prieteni cu Freewind, trebuie sa recunosc ca imi starneste la fel de mult interes ca si o intalnire a posesorilor de pisici albe. Am asa ceva in dotare, insa nu simt deloc nevoia sa ma intalnesc cu alti posesori de pisici albe cu care sa impartasesc bucuria si sa povestim impreuna cum pisica noastra e cea mai jucausa, pufoasa, curata, sanatoasa etc etc. Pt ca daca citesc forumul freewindistilor, vad ca multi se minuneaza ce motocicleta fiabila au, dar totodata ieftina, o nemuritoare, o indestructibila, o printesa de motocicleta, perfectiunea pe doua roti.

 

Probabil voi fi f. injurat de acei posesori "nationalisti" de asmenea magaoaie, da' sincer nu inteleg care e ideea, si daca avem mobre la fel, ce?? Cred ca prieteniile se leaga pe ceva mai solid de atat, si ca intalnirile moto sunt pt oameni care vin pe motociclete, nu pt motociclete care se intampla sa aiba si un proprietar, ca altfel le-am trimite doar pe ele, ambalate, cu trenul, s-ar distra cat s-ar distra si ar veni acasa singurele.

 

Nu ca as avea ceva impotriva intalnirii voastre exclusiviste, daca voua va place asa ceva, asta e, insa eu unul asa simt, si cred ca majoritatea motociclistilor sau oamenilor ce impartasesc oricare alt hobby simt asemenator.

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca era de asteptat sa apara reactii negative atunci cand anuntati pe un forum comun despre o intalnire care nu e comuna, ci doar pt cativa "alesi" care au avut inspiratia de a-si lua Freewind. Daca vroiati sa pastrati intalnirea asta doar pt posesorii de suzete Freewind, trebuia sa discutati in continuare despre ea ca si pana acum, doar pe forumul posesorilor. Nu s-ar fi suparat nimeni daca acolo organizati o intalnire doar pt voi, insa, cand ati pus topicul aici, a devenit o problema.

 

Cat despre ideea de a participa la o intalnire cu necunoscuti, de care ma uneste faptul ca avem acelasi model de mobra, intalnire la care sa vin singur, pt ca nu am prieteni cu Freewind, trebuie sa recunosc ca imi starneste la fel de mult interes ca si o intalnire a posesorilor de pisici albe. Am asa ceva in dotare, insa nu simt deloc nevoia sa ma intalnesc cu alti posesori de pisici albe cu care sa impartasesc bucuria si sa povestim impreuna cum pisica noastra e cea mai jucausa, pufoasa, curata, sanatoasa etc etc. Pt ca daca citesc forumul freewindistilor, vad ca multi se minuneaza ce motocicleta fiabila au, dar totodata ieftina, o nemuritoare, o indestructibila, o printesa de motocicleta, perfectiunea pe doua roti.

 

Probabil voi fi f. injurat de acei posesori "nationalisti" de asmenea magaoaie, da' sincer nu inteleg care e ideea, si daca avem mobre la fel, ce?? Cred ca prieteniile se leaga pe ceva mai solid de atat, si ca intalnirile moto sunt pt oameni care vin pe motociclete, nu pt motociclete care se intampla sa aiba si un proprietar, ca altfel le-am trimite doar pe ele, ambalate, cu trenul, s-ar distra cat s-ar distra si ar veni acasa singurele.

 

Nu ca as avea ceva impotriva intalnirii voastre exclusiviste, daca voua va place asa ceva, asta e, insa eu unul asa simt, si cred ca majoritatea motociclistilor sau oamenilor ce impartasesc oricare alt hobby simt asemenator.

Intra pe orice alt forum al posesorilor moto, de orice tip si vei vedea ca toti isi lauda si isi apreciaza mobrele! In ce priveste supozitiile tale privind simtamintele majoritatii motociclistilor, pastreaza-le pana devin certitudi si le poti dovedi, in lipsa dovezilor este recomandat sa nu facem afirmatii gratuite. Acestea sunt apanajul politicienilor.

Referitor la organizare, Eliza a fost foarte clara si la obiect: Intrucat la ultima intalnire s-au strans o mana de oameni, nu era de asteptat o asemenea afluenta. Da, sunt de acord ca postarea intalnirii aici a fost o eroare, dar sa inteleg ca toti nemultumitii sunt perfecti? Fiecare mai gresim si invatam din greseli. Toata lumea doreste sa participe, foarte bine, sa vina toata lumea, dar sunt curios cati dintre nemultumiti doresc sa se implice in organizare in cazul in care relocam intalnirea la Lepsa? Organizarea unui astfel de eveniment nu se schiteaza pe genunchi, iar autorizatiile ce urmeaza a fi obtinute necesita alergatura serioasa. Aveti timp pentru asa ceva? Bani pentru taxe? Nu se poate lasa totul in seama unui singur om! Si mai poti avea surpriza ca o parte din multii doritori de participare sa se scuze ca a intervenit oaresce' problema si nu vor putea onora invitatia...

Cat priveste povestile ca nu puteti calatori singuri, sunt un pic cam jenante sau penibile. Am si eu prieteni posesori de diverse marci de la KTM la Ducatti, dar asta nu inseamna ca daca am chef sa plec in plimbare este musai sa-i iau cu mine sau viceversa.

Drept urmare sa fim mai realisti si mai echilibrati in comentarii, inainte de a arunca cu pietre in altii, si sa vedem mai intai barna din ochii nostri, inaitea paiului din ochii altora, ca nu suntem chiar asa perfecti pe cat credem!

Asfalt uscat si s-auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpagnero, mai citeste o data postarea mea si o sa vezi ca nu ma cred perfect, spun doar ca asta e opinia mea despre o intalnire care se adreseazA EXCLUSIV posesorilor ai unui anumit model. Repet, pt cine e amator de asa ceva, e treaba lui, nu spun eu ca e rau sa bine, spun ca eu unul nu vad rostul, dar nu ma bag in ciorba nimanui sa spun ca e bine sau rau ce face. E de apreciat ca Eliza face efortul sa aduca in casa ei niste oameni pe care nu-i cunoaste prea bine sau deloc, doar pt a organiza o intalnire de motociclisti, fie ea cat de restransa. E perfect de inteles ca nu poate primi pe toata lumea.

 

Ce am spus mai sus a fost ca sa arat ca exista posesori de Freewind care vad diferit prolema, nu ca sa dau lectii sau solutii perfecte, cum ai tu impresia. Cat despre "scuza penibila" ca nu-mi place sa merg singur sute de km pe mobra, poate ca tu esti diferit, eu insa prefer sa nu merg deloc decat sa plec singur la drum lung. Daca tu ai, ca noi toti, prieteni cu KTM, Ducatti sau mai stiu eu ce si esti dispus sa pleci fara ei, bravo tie, si eu sunt dispus sa plec undeva departe fara prieteni, insa nu complet singur, nu pt sute de km.

 

Nu prea am inteles care e barna din ochiul meu, faptul ca nu ma simt "unit sufleteste" de ceilalti posesori ai acestui model? Ca nu-mi place sa merg singur drumuri lungi?

Presupun ca ai fost orbit pt moment de dragostea de Freewind, si de asta ai inteles gresit lucrurile. Nu vreau sa fac valuri degeaba, doar ca sa arat ca nu voi veni si de ce nu voi veni la o asemenea intalnire, asa ca o sa ma abtin de la alte postari aici, cred de altfel ca acest topic e mai bine sa moara, acoperit de postarile noi, iar despre intalnirea in cauza e mai bine sa se vorbeasca doar pe forumul posesorilor, ca sa nu mai fie nevoie sa fie nimeni refuzat/discriminat pe criterii de marca sau model moto.

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai frate da ce oameni anapoda . bai CUMPAGNERO, bai fratoare tu ai probleme de EGO frate ???. cum ai calculat tu ca eu sau cine a mai zis ca nu vine ar fi criticat-o pe eliza . tu vezi-ti de treaba ta ca eliza e femeie in toata firea si stie ea sa se apere daca simte nevoia insa in acest moment nu e nevoie pt ca noi nu am criticat pe nimeni si nimic (asta pt ca nu avem acest drept)decat am asezat spre discutie o mica problema care se va rezolva ori ba iar eu si ceilalti care imi impartasesc ideea vom actiona in consecinta. Asa ca io zic sa nu formam tabere pt ca nu e normal ca si asa suntem o mana de oameni.

Al doilea lucru pe care vreau sa il spun este urmatorul : de ce tre va stresati cu lucruri care nu exista ?. si fac eu o matematica de clasa I : suntem 15 speriati in toata tara care in medie or sa vina fiecare cu cate un om deci 15 + 15 fac maxim 30 . si aici vine intrebarea : la ce ne trebuie aprobari de pe la primarii sau nu-sh ce alte organizari . dormim pe jos in cort ca e vara si mai mergem unii si pe la fratele cu bmw f650 iar pe timpul zilei ne intalnim si vorbim pana face spume la gura. si credeti-ma ca sunt indulgent cand zic 30 .

PACE

 

aaaaaaaaaaaaa!!! daca vom fi mai multi si ne vom anunta din timp marele ajutor pe care ni-l poate da eliza e sa ne spuna pe unde mai sunt locuri de cazare ca ne putem lasa bagajul extra si vorba unui coscriitor la acest topic "sa spargem o ceapa ". cat despre adunat daca nu e loc curtea elizei pt o noapte in care sa ne intretinem al doilea lucru pe care l-ar putea face eliza e sa ne sugereze un camping de rulote ori corturi . cat despre plimbare nu cred ca unui card de motobiciclisti (indiferent cat de numeros)ii poate interzice cineva pe unde , cat si cand sa mearga .

sau daca treaba cu campingu' e aiurea ne adunam pe vreun islaz de pe-acolo pe timpul zilei , stam cateva ore sa ne vedem pe lumina si la ochi si caprele , dupa care mergem la locurile de statie lasam motoretele si o ardem pe jos pana la focul de tabara din curte de la eliza si vom povesti aventuri ... si gata

Cu cel mai al dracu' respect !!!

si cu aceasta o sa il urmez pe solon si nu o sa mai postez aici pana nu se apuca careva de discutat ceva realmente legat de intalnirea asta (lamurim probleme ori aratam cat de talentati suntem la scris ?)

PACE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oau ce turnura iau lucrurile pe aici. Pe mine ma scuzati ca intru asa rar dar ma ocup de facut muuuuuuulti kilometri prin toata tara cu motocicleta mea imperfecta dar ideala pentru mine caci e a mea. Vreau sa intelegeti ca aceasta intalnire nu e obligatorie pentru posesorii de XF, adica daca ai XF si nu intelegi acest gen de exprimare nu e nici o problema, fiecare e liber sa faca ce vrea cu timpul liber.

Deasemeni nu cred ca a posta aici a fost o greseala deoarece nu toti posesorii de Free Wind stiu de forumul special dedicat si era o ocazie de a se informa. In ceea ce priveste campingul si implicarea celor care vor sa ajunga desi au alte motoare, lucrurile sunt simple. Ii cunosc pe proprietarii de acolo si asi putea sa vorbesc cu ei sa ne rezerve locatia pentru 3 zile caci nu e mare ingramadeala de obicei si apoi am face vanzare (la intalnirea Transalpistilor au asigurat mancarea pana la ultimul client si au facut si gogosi :)). Modul in care asi fi vrut sa colaborati era pur si simplu bunul simt, fiecare sa isi plateasca locul de campare si mancarea si sa se comporte civilizat fara turat de motoare la 3 noaptea sau scandaluri. Dar ramane de vazut. In Soveja din cate stiu nu mai sunt locuri amenajate de campare, mai vin turisti dar isi instaleaza corturile pe unde cred de cuviinta. Mai sunt cateva pensiuni sau batrane care ofera camere dar fara conditii speciale.

Eu maine o sa plec iarasi ori spre Cluj oro spre Mangalia si daca exista printre voi motociclisti din aceste zona telefonul meu va sta la dispozitie pentru detalii.

Si mai am o rugaminte, nu va mai suparati degeaba, cei neinteresati sunt rugati sa nu mai posteze nu de alta dar se enerveaza degeaba in timp ce exista atat de multe forumuri interesante pe aici, viata oricum e plina de mizerii de ce sa ne cufundam mai tare in ele. Profitati de vremea frumoasa si bucurativa de motoarele voastre indiferent de marca si valoarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...