Jump to content
Sign in to follow this  
Constantin

Inegali in fata vietii si a mortii

Recommended Posts

Este redata mai sus evolutia unei banane rupte, in timp. Gresit ! Induce ideea pasivitatii in fata vietii.

Si sa explic, pentru cine vrea sa asculte !

Un fruct rupt, este o multime, de celule.

O multime de celule, daca sunt hranite si se evacueaza produsii de desasimilatie, constituie o cultura de celule. Traieste cat timp este hranita. Celulele bananei nu mai sunt hranite.

Daca cultura se organizeaza formeaza tesut. Mai multe tesuturi organizate formeaza organ. Mai multe organe organizate pot forma un organism. Acesta se misca singur in mediu, isi procura hrana si evacueaza in mediu deseurile. Evolutia organismului va depinde atat de celule cat si de factorii ce apar in viata organismului. Daca se intervine asupra factorilor de influenta, avem o atitudine activa asupra vietii.

In fig. cu determinismul longevitatii moto, alaturata, am reprezentat posibilitatile motociclistilor privind longevitatea in sea.

Fiecare are o zona intre min si max ani de practicare activa a motociclismului, determinata de semnalul genetic. Unde se va situa intre min si max depinde de factorii de influenta despre care vorbeam zilele trecute. Sa iei in considerare astfel de factori inseamna o atitudine activa in fata vietii.

Si eu, fiind printre cei mai batrani motociclisti activi, v-o recomand !

post-4437-0-01801800-1518692417_thumb.jpg

Cu tot respectul, dar nu ati prins ideea.

Poza nu induce si nici nu vrea sa induca nimic. Doar subliniaza ideea exprimata acolo si o face foarte usor de inteles.

Sa aveti un an frumos!

Este redata mai sus evolutia unei banane rupte, in timp. Gresit ! Induce ideea pasivitatii in fata vietii............................................

Nu am avut atat de multa rabdare sa urmaresc acest topic dar am retinut ca,

1. ...evolutia unei banane rupte, in timp . Cred ca "rama" era cel mai bun exemplu .
  2. ...daca se intervine asupra factorilor de influenta, avem o atitudine activa asupra vietii. Aici ași veni cu in raportarea indirect proportional : cu cat f... mai putin , cu atat nu vei mai putea in timp .

... desigur nu acest jargon ma caracterizeaza si nici pe colegii mei , seniorii motociclisti , :rock:dar ... imi veni asa ...

Acum este timp de motociclism si haideti sa va pun un filmuleț facut zilele trecute unde o haita de caini mi-au atacat tovarășii mei de plimbare . M-am intors dupa acei caucazieni sa-mi recuperez cel de-al doilea caine si i-am atacat cu motocicleta . Din pacate GoPro s-a descarcat la un moment dat si nu ve-ti putea vedea ce s-a intamplat .

Edited by nicon

Vezi ca ulciorul nu merge de multe ori la apa!

La Slanic, pe creasta dealului, s-au aciuat de nu mai indrasnesc turistii sa se duca.

La capra am facut un suport pt o secure mica. Dar cu dreapta trebue sa conduci. Si cainele este un animal de lupta f. dotat. Pana te dezmeticesti te-a muscat si s-a si retras!

Daca este unul la unu, merge. Daca e haita, trebue haita. Din pacate, sunt putini amatori de coclauri.

Vezi ca ulciorul nu merge de multe ori la apa!

..................................... Din pacate, sunt putini amatori de coclauri.

45-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

... pai sunt pregătit de lupta , seniore .post-48189-0-05950800-1519020693_thumb.jpg

... si mai am inca o șmecherie de-aia cu cincisprezece focuri (ne-letala) .

.......................................

Ca sa revenim la topic , trebuie sa subliniez faptul ca este un subiect extraordinar de interesant ,

si ar putea fiecare din interlocuitori sa vina cu exemple "la limita" vietii si mortii .

Eu asi avea multe de povestit , dar am sa las pe ceilalți prieteni motocicliști sa inceapa ..

Edited by nicon

Au trecut 9 ani!

De actualitate: toti isi dau cu "presupusu" in privinta virusului dar nu ne spun esentialul. Rostopasca nu creste in gradina cu sol obisnuit; cere sol cu pietris.

COVIT 19 o fi avand " preferinte". Poate unii oameni nu le au si pot sta linistiti. Ca este important sa iesim cu mintea intreaga din povestea asta.

Despre mine

Dan Năstase,

nascut la Bucuresti in 1950, motociclist din 1968.

Anul acesta 2020 am implinit 70 de primaveri de viata si 52 de ani de motociclism.

Am fost si sunt  spre surprinderea celor care obisnuiesc sa supravietuiasca mancand castane un tanar nonconformist, "boem rebel si liber"...

Pasionat de Cenaclul "Lovinescu", revista literara "Luceafarul", muzica romantica, fetele inteligente si frumoase si nu in ultimul rand de motociclete !

Incepand cu anul 1972  prezent in presa de specialitate cu articole, teste si editoriale. Am activat cu oarecare succes moto  in cadrul "Clubului Sportiv Municipal Bucuresti" castigand cateva titluri de Campion la Raliu si Viteza pe sosea.

Titular al Licentei Federatiei Romane de Motociclism cu nr. 572.

Nu am fost in viata mea membru niciunui partid iar cei care ma cunosc  stiu ca se pot increde intotdeauna in cuvantul meu de onoare.

Onestitate, demnitate, pasiune...

Pentru foarte multi dintre noi acestea nu sunt doar simple cuvinte!

Sa traiesti "rebel, boem si liber", asa cum esti tu si nu cum iti dicteaza altii...

Sa-ti traiesti victoriile ca pe o sarbatoare dedicata celor din jurul tau si sa te ridici mai bun, mai drept si mai intelept dupa fiecare neimplinire...

Sa mananci "paine cu stele" noaptea pe barajul Vidraru,  atunci cand te-ai incumetat pentru prima data doar tu si calul tau de poveste sa invingeti singuri Transfagarasanul...

O viata dedicata motocicletelor. Si scrisului. Un mod de viata... Prieten intelegator cu cei aflati la inceput de drum. Intransigent, critic si sever cu impostorii. Cu cei care "se cred" si nu sunt...

Va salut cu farul cel dintotdeauna - un motociclist roman !

La multi kilometri frumosi !

BALADA MOTOCICLISTILOR

Suntem cavalerii mileniului trei

"Rebeli, boemi si liberi" este deviza noastra.

Daca iubesti motorul si zarea cea albastra,

Vino, ne fii tovaras - chiar frate daca vrei!

Tu dulce gand, frumoasa mea iubita

Esti mai presus de orisice ispita,

Sa nu te superi astazi ca esti pe locul doi,

Dar viata mea intreaga e fierul de sub noi

Oriunde-am fi iubirea noastra-i una,

Avem in plete zari si-n suflet soare,

Si-un mare dor de duca ne mistuie intr-una

Suntem cavalerii romani pe motoare.

Nu e usor si nu e gluma, mereu calare pe destin

Oricand riscam sa poposim pe campul Coasei plin cu flori

De la poet atata stim: “c-o moarte toti suntem datori!”

Mereu plecati in departare, din departari venim!

Cand alergam spre orizont, ca o sageata de vointa,

Noi nu suntem invulnerabili in echilibru instabil

Unde-i cuprinde pe-altii teama, atunci simtim noi ca traim.

Om si motor: o singura fiinta.

Suntem cavalerii mileniului trei,

Daca iubesti motorul si zarea cea albastra

Vino, ne fii tovaras - chiar frate daca vrei!

”Rebeli, boemi si liberi” este deviza noastra.

Dan Năstase