Sari la conținut

ITP MOTO


cosmoldo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca nu au stand de frane,nu mai pot face itp la moto!

 

Fiecare centru RAR din tara din resedintele de judet au fost dotate cu aceste standuri. Firmele private care nu au in dotare standurile de frana ptr moto si-au pierdut dreptul de a face ITP-uri pentru aceasta categorie de vehicole. Asadar nu dispera, mergi la RAR si te programezi acolo. Mai repede sau mai tarziu firmele private se vor dota si ele cu aceste standuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci langa autogara se face sau nu ITP moto (au toate sculele ce le trebuie?).

Raspunsul:

Fiecare centru RAR din tara din resedintele de judet au fost dotate cu aceste standuri. Firmele private care nu au in dotare standurile de frana ptr moto si-au pierdut dreptul de a face ITP-uri pentru aceasta categorie de vehicole. Asadar nu dispera, mergi la RAR si te programezi acolo. Mai repede sau mai tarziu firmele private se vor dota si ele cu aceste standuri.

 

Poti sa iti faci programarea telefonic sau pe internet.

 

P.S. Cat e amenda daca nu ai itp?

 

Nu cred ca merita sa aflii raspunsul pe pielea ta.

Bafta!

Editat de dedics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu care ar fii motivul, nici nu ma prea intereseaza.dar stiu 100% ca fara asigurare nu iti face nimeni nici un Itp la nimic ce are roti.

 

Pe mine ma intereseaza de ce ar fi asa. Doar daca iti duci masina sau motocicleta pe remorca pana la statia de ITP, ce problema au cu RCA'ul? E aberant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca de prin 2006 a fost emisa o circulara de catre RAR valabila si pentru statiile ITP particulate din tara in care se recomanda sa se intrebe de valabilitatea RCA-ului la efectuare ainspectiei. Dar lipsa ei nu era motiv de respingere !!

Mesaj completat

Tocmai ce am vorbit cu un inspector ITP. Mi-a spus in felul urmator: daca nu are chef de tine sau vrea sa-ti puna bete in roate nu-ti incepe verificarea fara RCA,daca zambesti frumos si esti baiat simpatic se poate face si fara... pam, pam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios care este temeiul pe baza caruia s-a emis aceea circulara.

Si totusi, circulara are valoare de lege, de regulament de functionare? Pe mine ma depaseste logica anumitor actiuni din tara asta. Chiar nu vad legatura dintre ITP si RCA, avand treaba cu domenii diferite legate de circulatia rutiera.

Iar cand se inregistreaza un vehicul la RAR si se emite CIV'ul se intocmeste si ITP'ul. Culmea e ca atunci nu ai nevoie de RCA. Ce... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat, dar daca vrei numere trebuie talon, iar daca vrei talon trebuie RCA pe minim 6 luni....si uite asa tot ai nevoie de RCA.

 

Logica in toata chestia asta este ca mai verfica cineva RCA-ul, respectiv unii se mai simt obligati sa-si faca RCA inainte de ITP.

 

Si asa is multi care cirucla fara RCA, iar amenzile si consecintele sunt mult prea mici fata de paguba pe care o poti creea

 

Ok, dar exista organe care au obligatia de a verifica valabilitatea RCA'ului. Mai mult ca sigur ca doar la noi e nevoie de "struto-camile" de genul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu stiu altii cum sunt", dar jur ca nu-i inteleg pe unii,,, :)

sa ia cauciucuri imprumut pt itp, sa duca pe platforma ca n-are asigurare, si alte aberatii ca sa fenteze sistemu' :)

e chiar asa greu sa ai mobra in regula cu toate, in fond e siguranta si linistea vietii voastre, wtf :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost cu masina lu soramea si i-am facut itp-ul si da le trebuia si asigurarea plus ca s-a uitat si la trusa si extinctor daca sunt valabile.

 

Asta cu trusa si extinctorul e BIG BULLSHIT. Astea nu intra in starea de functionare a masinii, e adevarat ca sunt obligatorii, dar numai politia poate sa te amendeze pentru ele...in nici un caz nu te poate pica la ITP pentru asa ceva. Din simplul motiv ca astea nu intra in partea "tehnica" a masinii (ITP= Inspectia TEHNICA Periodica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu trusa si extinctorul e BIG BULLSHIT. Astea nu intra in starea de functionare a masinii, e adevarat ca sunt obligatorii, dar numai politia poate sa te amendeze pentru ele...in nici un caz nu te poate pica la ITP pentru asa ceva. Din simplul motiv ca astea nu intra in partea "tehnica" a masinii (ITP= Inspectia TEHNICA Periodica).

Pai nici asiguraraea nu tine de functionarea tehnica a masinii si totusi trebuie . Asa-s legile la noi , sa te oblige sa faci bani la firme sa cumperi alta trusa, extinctor ..........ca degeaba inlocuiesti fasa si compresele cu altele noi ca nu e bine . Pt ei trebuie sa scrie data pe cutie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la trusa ai dreptate, sa verfice sigiliul si basta....dar cu extictorul nu-i joaca, nu cred ca ti-ar place sa-ti ia foc motoru si tu sa constati ca nu iti merge extinctorul, se pot intampla bineintes si situatii mult mai nasoale.

 

Totusi is de parere ca la cati idioti is pe drumuri fara RCA ITP etc., ar trebui sa le prezentam si cand mergem sa ne pisam...da si asa ar fi unii care ar fenta sistemul

Da ai dreptate la faza cu extinctorul . DAR am asistat la un incendiu , s-a aprins un opel pe strada unde lucrez eu si nu au fost de ajuns nici 3 extinctoare, asa ca masina a ars complet pana au ajuns "pompierii". Deci un extinctoer e frectie la picior de lemn in cazul in care ia foc masina. Pe motor nu cred ca tu porti extinctor :D

Iar in legatura cu trusa , recent am ajuns la un accident care s-a intamplat cu fractiuni de secunda inaintea mea. Tir-ul tocmai tragea pe dreapta cand am ajuns eu. Din momentul in care am oprit si am sunat la 112 si pana a veni politia , salvarea, pompierii au trecut vre-o 25 min ( accidentul a fost pe e 60 intersectia cu drumul garbaului_) Desi microbuzul implicat in accident nu mai avea partea dreapta fata si bloca drumul ca si tirul ( trailerul) , nu a oprit nimeni sa intrebe daca poate ajuta cu ceva cu toate ca in microbuz erau blocati 2 oameni , soferul si pasagerul din dreapta. Si in timpul asta au trecut cel putin 50 de masini.

Probabil ca toti aveau trusa expirata si de aia nu au oprit :D :bigstar: :blink:

Ps : in concluzie , legea obliga oamenii sa aiba la ei tot felul de chestii ( nu spun ca nu sunt utile la un moment dat ) pe care multi nici nu stiu sa le foloseasca sau nu vor . Dar daca ai data aia valabila pe carcasa e totul ok. Ca si cu taxa de poluare . Dai 1000 de eu sau cat o fi si masina nu mai polueaza :laugh:

Editat de mezutu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu trusa si extinctorul e BIG BULLSHIT. Astea nu intra in starea de functionare a masinii, e adevarat ca sunt obligatorii, dar numai politia poate sa te amendeze pentru ele...in nici un caz nu te poate pica la ITP pentru asa ceva. Din simplul motiv ca astea nu intra in partea "tehnica" a masinii (ITP= Inspectia TEHNICA Periodica).

 

 

Punem pariu pe motorul tau + inca vreo 10.000 euro ca nu-i asa ?! Pe vremea cand lucram in domeniu am respins o multime de oameni pentru trusa medicala neomologata sau expirata si pentru lipsa stingatorului...

E adevarat, acum s-a schimbat R.N.T.R. -ul dar in combinatie si cu alte 'bube' poti sa primesti o respingere de toata frumusetea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...