Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Salut, vreau sa achizitionez in curand un EN 500 si inainte de a face acest pas vreau sa stiu mai multe despre acest model.

Am inteles ca unele au transmisie pe lant si altele pe curea. Cum e mai bine si ce costuri de intretinere implica fiecare?

Cum e la drum lung cu pasager?.......si multe alte intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, vreau sa achizitionez in curand un EN 500 si inainte de a face acest pas vreau sa stiu mai multe despre acest model.

Am inteles ca unele au transmisie pe lant si altele pe curea. Cum e mai bine si ce costuri de intretinere implica fiecare?

Cum e la drum lung cu pasager?.......si multe alte intrebari.

 

Eu vand un EN450, pe curea, din '87. O sa-ti raspund doar la ultima intrebare, ii las pe cei care se pricep mai bine sa raspunda la celelalte intrebari. In primul rand, pozitia pasagerului este extrem de confortabila. La drum lung, aproape ca nu il simti, bineinteles, sa nu aiba 100kg :)). In oras te solicita putin mai mult.

Mesaj completat

Este cineva interesat de Veliko Tarnovo, sambata? Suntem deja 5 oameni care mergem (un singur EN :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama da ce agitatie pe aici. Tocmai cand am vandut eu EN-ul.....

Ia-ti altu', ca sa te lepezi de pacatul asta! :wacko:

 

Salut, vreau sa achizitionez in curand un EN 500 si inainte de a face acest pas vreau sa stiu mai multe despre acest model.

Am inteles ca unele au transmisie pe lant si altele pe curea. Cum e mai bine si ce costuri de intretinere implica fiecare?

Cum e la drum lung cu pasager?.......si multe alte intrebari.

Ce-ti mai trebuie sa stii ceva despre motor? Nu e suficient ca intri in grupul nostru? :)

Eu daca n-as avea, mi-as lua numai ca sa fac parte din grup! :D

 

Transmisia pe curea e mai ok, din punctul meu de vedere. Nu tre' s-o intretii asa cum ai face cu lantul (tre' sa-l ungi mai mereu), doar ca se poate rupe putin mai repede - cum a patit Alex - ; modelele pe curea sunt A si B, numai C-ul e pe lant, din cate stiu eu.

La drum lung e foarte ok, ca pasager, stai destul de confortabil, mai ales pe una ca a mea :P (modelul Ltd din `85, dar cu motor de En500 de prin `93 - `94), ca are spatarul mai inalt (vezi ca este cineva p-aici care are de vanzare asa ceva, mai noua decat a mea si mult mai ingrijita, de prin `87, daca tin minte bine - vrea sa-si acelasi model, doar ca mai nou). Trage bine, nu face figuri, nici daca e incarcata. Mihai Filo si Alex En au mers in Turcia cu ele incarcate maxim.

 

Eu nu regret ca mi-am luat-o, nici o secunda. :)

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si in turcia si in grecia si planuiesc pt sezonul asta ungaria si ucraina; e un motor bun pt orice situatie

Cred ca amanam excursia la Eneida, ploaia asta nu se mai opreste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt. raspunsuri.....zilele astea (astept sa se opreasca ploaia) ma duc sa vad unul.

Hai sa-ti mai zic si eu,niste chestii.Dintr-un punct de vedere ceva mai nepartinitor,al unuia care n-are EN,dar care a mers destui km,cu una d-asta.Ceea ce cred ca te intereseaza. Ca date tehnice,cred c-ai gasit si singur.E-o motocicleta cu motor 2 paralel,deci e nervoasa.Cam 48 cp,si se cunoaste.Fuge si cu 180/h.Cutia de viteze,e cam scurta...Schimbi vitezele,in oras,de te saturi.Are racire cu apa,deci,treaba buna.Mai ales,tot pt. oras.Varianta A ,e cu jenti turnate,cauciucuri tubeless si transmisie finala,pe curea. C-ul,evident varianta cea mai noua,e cu jenti cu spitze,si transmisie finala,cu lantz.B-ul,e-un mix...Acuma,fiecare o sa zica dupa cum are modelul,"c-a lui e cea mai"...Foarte maniabila,te poti strecura binisor in traficul urban,dar poti sa mergi cu ea,si la drum lung.Vezi mai sus,ce-au umblat unii...D.p.d.v. al accesoriilor after-market,nu sta exceptional,cum ar fi Dragstarul sau seria Shadow... Adica,poti sa-i pui crash-bar,sissy-bar,parbriz,proiectoare.Dar,optiunile,ca model,sunt destul de putzine. Te uiti ca la alea de care-am zis,gasesti mai multe modele,plus tot felul de alte capace (pt. lichid de frana,filtru aer,cardan,etc...),stopuri,faruri,aripi,ghidoane,inaltzatoare ghidon ,crash-bars,si multe altele...Cred ca merita sa iei in consideratie,si aspectul asta. La capitolul consum,e ok. Franele-s destul de eficace.Inca un disc pe fatza,sau macar pe spate,n-ar fi fost rau...Daca reusesti sa gasesti si-un set de comenzi avansate,nu-i rau...

Acuma,depinde foarte mult,si starea motocicletei pe care-ai gasit-o tu...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mariuse, ma bag si eu ca o intrudera..pardon BANDITA in grupul EN-istilor..zicea Alex1vladimir ca al lui e de vanzare. convenabil la pret si bine intretinut. De ce nu-l vizualizezi putin?!

O sa-l vizualizez...ii trimit un pm....dar sa se opreasca odata ploaia asta.

 

Hai sa-ti mai zic si eu,niste chestii.Dintr-un punct de vedere ceva mai nepartinitor,al unuia care n-are EN,dar care a mers destui km,cu una d-asta.Ceea ce cred ca te intereseaza. Ca date tehnice,cred c-ai gasit si singur.E-o motocicleta cu motor 2 paralel,deci e nervoasa.Cam 48 cp,si se cunoaste.Fuge si cu 180/h.Cutia de viteze,e cam scurta...Schimbi vitezele,in oras,de te saturi.Are racire cu apa,deci,treaba buna.Mai ales,tot pt. oras.Varianta A ,e cu jenti turnate,cauciucuri tubeless si transmisie finala,pe curea. C-ul,evident varianta cea mai noua,e cu jenti cu spitze,si transmisie finala,cu lantz.B-ul,e-un mix...Acuma,fiecare o sa zica dupa cum are modelul,"c-a lui e cea mai"...Foarte maniabila,te poti strecura binisor in traficul urban,dar poti sa mergi cu ea,si la drum lung.Vezi mai sus,ce-au umblat unii...D.p.d.v. al accesoriilor after-market,nu sta exceptional,cum ar fi Dragstarul sau seria Shadow... Adica,poti sa-i pui crash-bar,sissy-bar,parbriz,proiectoare.Dar,optiunile,ca model,sunt destul de putzine. Te uiti ca la alea de care-am zis,gasesti mai multe modele,plus tot felul de alte capace (pt. lichid de frana,filtru aer,cardan,etc...),stopuri,faruri,aripi,ghidoane,inaltzatoare ghidon ,crash-bars,si multe altele...Cred ca merita sa iei in consideratie,si aspectul asta. La capitolul consum,e ok. Franele-s destul de eficace.Inca un disc pe fatza,sau macar pe spate,n-ar fi fost rau...Daca reusesti sa gasesti si-un set de comenzi avansate,nu-i rau...

Acuma,depinde foarte mult,si starea motocicletei pe care-ai gasit-o tu...

Bafta!

Raman dator cu o bere pt. ceea ce ai scris mai sus. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alex sa vad cum o sa am ceva timp, si ii schimb dar cred ca trebuie sa prind sistemul Clayton de amortizoare ca nu am baza pe surubelele de la portbagajul home made. Si cand ai vrut sa le schimbi scirtiau si ale tale la franare?

 

Sabotii scartie cand se uda, ai mei dau un adevarat recital pe ploaia asta...

Sincer sa fiu nu cred ca sunt atat de uzati incat sa trebuiasca schimbati, poate o sa patesti si tu ca si mine. Apropo, vezi ca au indicator de uzura pe butucul rotii spate, "USABLE RANGE", vezi cum e pozitia lui sa nu muncesti de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma, azi e o treaba, o duda? Cine ar putea azi? Ca daca suntem putini, n-are rost...

 

 

Oricum,sunteti putzini...Nu se-aduna prea multi ,astia cu Dragstar,dara-mi-te voi...pina la 18.00-19.00,mai ploua de vreo 3 ori.Si azi,nici nu e asa cald,de stat la o terasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum,sunteti putzini...Nu se-aduna prea multi ,astia cu Dragstar,dara-mi-te voi...pina la 18.00-19.00,mai ploua de vreo 3 ori.Si azi,nici nu e asa cald,de stat la o terasa...

Fugi la vulcanosii tai, ca ei is mai multi. La noi conteaza CALITATEA bre, nu CANTITATEA! :)

Lasa-neee, lasa-neee! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"putzini"=referire la cantitate,nu calitate... :) . Daca e s-o luam pe firul logicii tale,posesorii de VN750, suntem simai putzini...Deci...Ar trebui sa fii onorata,ca ma "cobor" la a-ti raspunde :) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"putzini"=referire la cantitate,nu calitate... :) . Daca e s-o luam pe firul logicii tale,posesorii de VN750, suntem simai putzini...Deci...Ar trebui sa fii onorata,ca ma "cobor" la a-ti raspunde :) ...

urmand acelasi fir al logicii tale ce zici de eliminatoristii de 600??

 

 

app l-ai vazut pe ala de la seawolves??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmand acelasi fir al logicii tale ce zici de eliminatoristii de 600??

 

 

app l-ai vazut pe ala de la seawolves??

Voi...?! 3-4...Printre cele mai rare mobre... si dap,l-am vazut p-ala galben :) .

....Cum ziceam...inca o ploaie...Eneida aia,are si ea,un adapost,ceva ? Pt. ploaie,pt. soare...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vandut EN-ul????? mare greseala!!!!! citeste cateva pagini inapoi ce urmeaza sa ti se intample in urmatorii 10 ani :)

 

Pai in fiecare zi imi astept pedeapsa................. Da poate reusesc sa strang bani de un vulcan de ala mic de 1500, si poate o sa fiu iertat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saraca sta sub podeaua grajdului de vaci si porci, e vai de ea

Mesaj completat

azi am fost din nou pe la ENeida, era slaba ca vai de ea dar fericita ca ne vede; ideea e simpla: nu facem nimic mergand o data pe saptamana sa o hranim, trebuie sa o luam de acolo cat mai e in viata, pentru ca imbecilii aia nu o mai hranesc deloc si nici apa nu stiu daca ii dau; vorbim pe aici aiurea, glumim, dar de data asta e serios: ne putem mobiliza sa o luam de acolo si sa-i gasim un camin? e singura ei sansa; pana la urma vine toamna, iarna, si va ramane singura in padure; prin urmare avem nevoie de un adoptator si de o masina sa o transportam; de azi declansam oficial operatiunea "rapirea ENeidei". Sa va vaz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...Faza naspa e ca dac-o "rapesti" si afla cine a fost acolo,poti avea probleme cu legea...Sigur v-a vazut cineva,cand v-ati mai dus p-acolo,si Beatrice e si din zona...Si daca luatzi catzeaua asta,in mod sigur,in cateva zile,o s-o inlocuiasca cu alt patruped nefericit,care va avea aceeasi soarta.Si pe care nu stiu daca o sa mai puteti sa-l ajutati,in urma actiunii voastre de rapire...Treaba asta trebuie un pic gandita,inainte de vreo actiune...Inclusiv ganditi-va la o reclamatie impotriva stapinului actual,la Protectia Animalelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... Am vazut. :D

Eh, lasa ca te primim si asa Lamborghinist cum esti. ;) Te "iertam" de data asta.

Mesaj completat

Mda...Faza naspa e ca dac-o "rapesti" si afla cine a fost acolo,poti avea probleme cu legea...Sigur v-a vazut cineva,cand v-ati mai dus p-acolo,si Beatrice e si din zona...Si daca luatzi catzeaua asta,in mod sigur,in cateva zile,o s-o inlocuiasca cu alt patruped nefericit,care va avea aceeasi soarta.Si pe care nu stiu daca o sa mai puteti sa-l ajutati,in urma actiunii voastre de rapire...Treaba asta trebuie un pic gandita,inainte de vreo actiune...Inclusiv ganditi-va la o reclamatie impotriva stapinului actual,la Protectia Animalelor.

Catzo ce esti! :laugh:

Stii cum functioneaza treaba la noi cu animalele...

Nu avem cum sa o dam in bara, pentru ca e loc public, nu e proprietate privata. Si daca sunt stau in zona, care-i faza?

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...