Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Ha ha ti-am fotografiat motorul la boghis, pacat ca nu ne-am intalnit

 

He he..uite babeta mea ;)). Nu am stat decat vineri seara la Boghis...a trebuit sa ajung urgent in alta parte. Am auzit ca am pierdut o intalnire super faina. Eh...poate la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hei, ati fost la EN-ul ala busit, l-ati jupuit de tot? La iesirea din Slobozia spre Braila am vazut ca nu mai am kilometraj; am zis ca s-a rupt cablul si nu m-am panicat; la prima oprire am observat ca de fapt s-a desurubat de acolo de jos, dar pt ca am mers cu el cam 90 km desfacut si s-a tarat de asfalt, acum capacelul ala cu filet care se prinde jos la roata e polizat si deci inutilizabil; aka imi trebe cablu; sau poate ne vedem la terasa la eugen si il putem repara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am fost ,va vorbesc cu proxima ocazie , era un en ca a lui Filo , an 93, nu are piese de motor doar cateva dubluri si va explic de preturi cand ne mai vedem , oricum eram ca in recclama aia cu halatu" da halatu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, ati fost la EN-ul ala busit, l-ati jupuit de tot? La iesirea din Slobozia spre Braila am vazut ca nu mai am kilometraj; am zis ca s-a rupt cablul si nu m-am panicat; la prima oprire am observat ca de fapt s-a desurubat de acolo de jos, dar pt ca am mers cu el cam 90 km desfacut si s-a tarat de asfalt, acum capacelul ala cu filet care se prinde jos la roata e polizat si deci inutilizabil; aka imi trebe cablu; sau poate ne vedem la terasa la eugen si il putem repara?

sal,

 

 

daca se potriveste ( mirare sa nu) si te mai rabda sufletul cateva zile ... iti aduc eu un cablu de l-am avut pe trotineta mea

 

 

free of charge ... numa sa faci treaba cu el :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablul de pe ZL 600 B e mai scurt cu 6 cm decat cel de pe EN 500 MODEL 1993. Cel putin asa arata cele la vanzare pe wemoto.

Filo ti-am zis ca nu sunt cabluri pe wemoto. my bad, sunt, dar un cablu e cam 11 lire (fara transport).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am montat capacul de la generator la motorul lui Beatrice. Ne-am chinuit amandoi de ne-au sarit capacele, dar pana la urma l-am pus si ... stupoare.PICURA DIN NOU. Cretinul de sudor nu a acoperit toate gaurelele sau a facut altele...nici nu mai stiu ce sa zic.

Am reusit sa montam un surub M8 in locul celui cu piulita, Am incercat sa fac filet cu un tarod da nu am reusit...o fi tarodul prost sau io nu stiu cum se face...dar pana la urma surubul s-a infiletat singur, materialul fiind foarte moale.

Am descoperit ca-i curge ulei si pe la intinzator... ce sa mai, repari intr-o parte si se rupe in alta.

Eugen, trebe sa ne vedem sa-ti inapoiez sculele, m-au cam scos din rahat si de data asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am montat capacul de la generator la motorul lui Beatrice. Ne-am chinuit amandoi de ne-au sarit capacele, dar pana la urma l-am pus si ... stupoare.PICURA DIN NOU. Cretinul de sudor nu a acoperit toate gaurelele sau a facut altele...nici nu mai stiu ce sa zic.

Am reusit sa montam un surub M8 in locul celui cu piulita, Am incercat sa fac filet cu un tarod da nu am reusit...o fi tarodul prost sau io nu stiu cum se face...dar pana la urma surubul s-a infiletat singur, materialul fiind foarte moale.

Am descoperit ca-i curge ulei si pe la intinzator... ce sa mai, repari intr-o parte si se rupe in alta.

Eugen, trebe sa ne vedem sa-ti inapoiez sculele, m-au cam scos din rahat si de data asta...

 

capacul ala tre schimbat, nu ati gasit la EN-ul ala busit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nu stiu ce sa zic. L-am sudat iar la fabrica aia "eftin" dar se pare ca a fost chiar o sudura eftina si-a cam batut joc meseriasu...

Am fost si langa United Motors cu el, la un atelier mecanic. Meseriasul de acolo mi-a zis ca mi-l sudeaza pentru 100 ron si imi face si o frezare verticala. Se vedea ca tipul stie ce zice, ca nu poate sa sudeze si sa-l lase asa, trebuie prelucrat prin aschiere dupa ce sudeaza pentru ca se aduna material in suplus si nu mai incape surubul care e acolo...totusi 100 ron e o suma.Poate gasim un capac SH care sa nu fie mai mult de 100-150 ron si il schimbam. Cand o sa am timpul/nervii necesari (la iarna?) si o sa ma lase Beatrice o sa-l demontez din nou si o sa-l duc din nou la sudat, de data asta la alt meserias care sper sa-mi faca o treba ca lumea. Pana una alta ramane sa vedem cat de mult picura, poate il pacalim cu niste silicon...

A fost Eugen la Ploiesti la tipu ala care EN-ul, o sa ne zica el mai multe detalii saptamana asta cand ne-om vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna nu aveti sau nu stiti un semnalizator fata.Ca eu am reusit s-al sparg,0740647293

 

 

uite aici pe wemoto lista cu tot ce au pt modelul tau, e si semnalizarea acolo; sigur gasesti si pe ebay

 

http://www.wemoto.com/bikes/Kawasaki/EN_500_B1-B2/94-95/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu,unul. Pot sa ti-l vand.E de la alt Kawasaki,da' semnalizatorul propriu-zis,e la fel.S-ar putea ca piciorul de cauciuc negru,sa fie diferit.Si pt. Vulcanu' meu,am schimbat semnalul,da' l-am montat pe cauciuc specific modelului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu,unul. Pot sa ti-l vand.E de la alt Kawasaki,da' semnalizatorul propriu-zis,e la fel.S-ar putea ca piciorul de cauciuc negru,sa fie diferit.Si pt. Vulcanu' meu,am schimbat semnalul,da' l-am montat pe cauciuc specific modelului

 

Asta al meu,vad ca e complet- are si cablurile electrice,si becul.

 

Arata aproape ca nou,semnalul.Doar niste zgarieturi foarte fine,de la frecat cu alte chestii...Tocmai l-am scos din sertar.

Editat de ADMIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit !

Daca nu gasesti p-aici,in ultima instanta,poti sa iei tot stopul,de pe ebay.de.Am vazut cateva variante,intre 15-49 euro.La care se-adauga transportul.Da-i cautare cu "Kawasaki EN 500 rucklicht".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-ma sa-ti explic cum sa-ti faci cont pe ebay si la paypal.Sau,iti cumpar eu,sau altcineva cu cont.

Multam pentru amabilitate, dar o sa incerc intai la tipul din Barcanesti, care e la 5 km distanta de mine. Daca nu-l mai are, o sa revin cu un telefon si cu rugamintea sa mi-l comanzi si mie.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho .. cat fight ... macar asha mai dezmortiti si voi topicul asta . Alex de ce este atat de gresit sa pui un anunt cu vanzarea mobrei pe un topic dedicat acelei mobre . Intr-adevar exista si sectiunea vanzari-cumparari-schimburi dar omul s-a gandit ca daca apare anuntul in mai multe locuri exista mai multe sanse de a se face observat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce a pus el exista bursa de vanzari si cu asta basta. Regulile forumului sunt clare, ce ar fi daca fiecare de pe aici s-ar trezi sa puna cate-un surub la vanzare pe topicu asta doar "pentru ca e de la EN "? Hai sa nu ne mai atatcam degeaba pentru ca regulile sunt reguli si trebuie respectate de toti.

Reamintire pentru cei care au uitat:

 

VA SALUT

 

VA RUGAM SA VA COMPLETATI DATELE PERSONALE

 

un mic sfat pt nou veniti pe forum.

 

incercati inainte de a pune o intrebare sau un nou topic,sa cautati prin forum-raspunsul la intrebarea voastra,pt ca este foarte multa informatie despre CHOPPERE,MODIFICARI---MARCI DE CHOPPERE,PROBLEME CU ANUMITE CHESTII IN ALE MODIFICATULUI UNUI TIP DE MOTOR,DATE TEHNICE,SFATURI PRACTICE......SI INFORMATII CU POZE SI DETALII DESPRE FABRICAREA UNUI CADRU,BANCULUI DE CONSTRUIT CADRE.....MASINI DE INDOIT TEAVA.....ANUMITI BAIETI CARE VA POT AJUTA CU ANUMITE MODIFICARI DE PRIN TARA

 

ideea este, INAINTE DE A PUNE ORCE INTREBARE SAU UN NOU TOPIC, sa CAUTATI PRIN TOPICURI RASPUNSUL LA INTREBAREA VOASTRA SI DACA NU GASITI UN RASPUNS -------DESCHIDETI UN TOPIC CU INTREBAREA RESPECTIVA

 

VA SALUT CU RESPECTE

ROBYCHOPPER

roby k: k:

BINE ATI VENIT IN GRUPUL NOSTRU k:

 

REGULI VALABILE PENTRU TOTI

 

ANUNTURILE DE VANZARE-CUMPARARE SE PUN IN SECTIUNEA FORUMULUI SPECIAL CREATA PENTRU ACESTEA, RESPECTIV:

 

/index.php?showtopic=92561

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu mai stiu de cate ori m-am luat de diversi forumisti,care-au facut tot asa - au pus anunt cu vanzare de mobra,si la topicul modelului respectiv.N-am nimic personal cu ei,da' un pic de ordine,trebuie respectata.Exista topicul cu "vanzari moto" (bikeshop),si rubrica "vanzari-schimburi",pe sectiunea chopper/cruiser.In 2 locuri,eu zic c-ajunge... Sorry, @Nasty,da' sa stii ca-i dau dreptate lui Alex...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am patit o dandana: eram la piata si cand sa plec maneta frana fata era moale, practic atingea manerul, astfel incat era sa dau peste o baba cu viteza de 5 km/h; am apasat maneta de cateva ori si si-a revenit, acu parca e mai tare, tine mai bine ca inainte; faza m-a pus pe ganduri: daca se intampla intr-o situatie de urgenta, la viteza mare? de la ce sa fie? lichidul de frana e peste nivelul minim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fi pierdut etanseitatea in instalatia de franare. In cazul asta e clar ca pierzi lichid de frana pe undeva. Oricum, o problema ai undeva pe acolo, trebuie investigat.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...