Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dap. Am un sfat pt coburi. Scoate-le ;-) Gagicile noastre arata mai bine mai " naked".

 

Bine ai venit

scuze ca mi-a luat atat de mult sa raspund...inca mai caut coburi, vreau sa ma plimb sezonul viitor fara sa car chestii in spinare...am rezolvat-o cu porbagajul, a trebuit sa modific unul care cica ar fi trebuit sa se potriveasca la fix...dar inca nu am gasit nicaieri niste coburi care sa ma multumeasca. as vrea ceva de 30 litri/fiecare...sa fiu sigur ca iau cu mine tot ce trebuie.

in alta ordine de idei, momentan astept sa iasa din service. am facut 5000 km in 3 luni si am depasit bariera psihologica de 40 000, asa k am decis sa schimb ambreiajul, anvelopa pe spate si sa maresc rezervorul. ma enerveaza ca la fiecare 160 km incep sa ma panichez ca intru pe rezerva si nu-mi place, mai ales ca sunt disperat sa merg cat mai mult odata. sper sa schimb pe rezerva la 200 km de acum inainte, macar asa merg mai cu spor.

as vrea sa cred ca mai e timp pentru inca o plimbare pe undeva, asa ca daca va fi gata pana luni, am timp sa ii fac rodajul la ambreiaj si sa ma bag la o plimbare. mai e cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Astazi am constatat cu stupoare o eroare de proiectare a mobrei C1 din 1996: suruburile care fixeaza cele doua stuturi pentru lichidul de racire sunt in CRUCE!

Cum fras' sa faci asa ceva? Desigur ca le-am stricat pe ambele incercand sa le desfac iar in cele din urma am scos capacul cu totul. Abia am reusit sa il inghesui pe la cadru.

De curiozitate, ce treaba ai sub capac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Reglaj al culbutorilor

 

Salutare.

 

Caut robinet pentru rezervor. Mobra: Kawasaki EN500 C1 din 1996.

Daca ati vazut vreun anunt pe aici pe forum cu piesa de vanzare dati-mi va rog un PM sau un reply cu link-ul.

 

Mersi fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare.

Si-a schimbat careva aripa din spate de la modelul EN500 C1?

 

As vrea sa vopsesc mobra in iarna asta insa pentru asta trebuie sa schimb aripa din spate care e de plastic cu una de tabla.

Aveti idee daca se potriveste vreuna de la alt model de mobra ? Ma gandeam sa iau una de remorca auto sau de pe la vreo comunista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Se desfac stuturile in cauza ( sunt prinse intr-un surub de capac ) se curata de garnitura sau silicon sau ce mai au ele acolo , se pun vreo 2 o ringuri de cauciuc ( asa ca sa fii sigur ) si putin silicon peste si dupa se fixeaza la loc . Astepti si tu o perioada sa se usuce siliconul si .... gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serbus.

 

La fel cu recomandarile lui Jerycho. O singura adaugare: dupa curatarea + schimbarii garniturii de cauciuc (o-ring), sa dai cu putina vaselina peste noul o-ring inainte de a monta stutul inapoi.

Daca noua garnitura e destul de groasa, nu vad rostul siliconului. Simti "la mana" cum se aseaza cand il pui.

 

Din experienta: daca tot curge zeama si dupa inlocuirea garniturii, se demonteaza din nou stutul, se da jos garnitura, iar pe acel canal unde se aseaza garnitura dai 2-3 ture roata cu ață apoi monteaza garnitura peste.

 

Succes.

Editat de sagrath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La multi ani si din partea mea Mihai ( desi cu intarziere ) si sa stapaniti sanatosi noua casa :)



Si noi am reusit sa facem treaba asta la inceputul verii lui 2013 si ne-am mutat din Agigea in Constanta .



Poate cineva sa distinga dot -ul anvelopei din poza ? Metzel_Marath_150_90_15_lat.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut baieti! Sunt noul posesor a unei Kawa en500A. Motoreta e dezansamblata (pregatiri pt sezon) si mai am cateva piese de schimbat. Stiti pe cineva care dezmembreaza sau daca v-a ramas ceva din piese vechi, ar fi bine venite, normal, contra-cost.

Editat de motan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o MARE rugaminte. Aveti cumva poze cu mobra dezmembrata sau schite? Nu stiu cum sa prind bobinele de cadru, ma sucesc si invartesc pe langa ea de vreo 3 ore si nu ii dau de cap. SI ar mai fi ceva... blocul de sigurante, cum se mai aseaza si ala ? Unde? Multumesc!

Editat de motan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bobinele se prin de cadru cu niste suruburi lungi cu distantiere, sub rezervor . Cat despre sigurante nu stiu ca la En ul meu este putin diferit .



pentru manual de reparatii lasa un mail ceva

Editat de Jerycho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o MARE rugaminte. Aveti cumva poze cu mobra dezmembrata sau schite? Nu stiu cum sa prind bobinele de cadru, ma sucesc si invartesc pe langa ea de vreo 3 ore si nu ii dau de cap. SI ar mai fi ceva... blocul de sigurante, cum se mai aseaza si ala ? Unde? Multumesc!

Bobinele se monteaza exact cum ti-a descris jerycho, iar blocul de sigurante, la mod meu, este deasupra bateriei. Bateria este asezata longitudinal,iar deasupra ei exista o clema,ce se fixeaza cu un surub de 6 pe cadru. Deci, blocul este fixat de acea clema pe baterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...