Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca s-a mai discutat si nu am chef de cautat. Daca repet o tema rog adm sa stearga topicul asta.

Dar pana una alta voi credeti in ceva? In ceva supranatural vreau sa zic? In divinitate? Nu conteaza daca ii ziceti Dumnezeu, Allah, Zeus sau altfel, intrebarea e: credeti?

Atunci cand va suiti pe motocicleta sunteti convinsi ca altcineva care e deasupra noastra a tuturor va hotari azi daca mai ajungeti acasa sau nu?

Altii au murit jucand snoocker, voi ce credeti, noi putem muri pe cativa centimetri de contact cu planeta asta? Si daca da de ce? Ca n-am stiut sa franam sau sa fandam la timp sau ca asa ne-a fost scris de sus? Ca asa a vrut tipu ala care sta pe un nor si se distreaza trasind destine?

La draqu, sir Hopkins a zis intr-un film "Cand o sa mor o sa fiu mort si cu asta basta". Sunteti de acord sau credeti ca veti sta in rai cu marii eroi sau in iad cu nemernicii omenirii?

Credeti si daca da in ce? Asta e de fapt intrebarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

io zic ca hopkins ... chair daca exista "ceva" dupa moarte (gen reincarnare), cat timp io nu-mi aduc aminte de ce a fost inainte... nici nu-mi pasa. asa ca, sa tot mor ... :angry: muhahahaha ... tare plictisitor e sa fi mort, bine ca nu iti dai seama de asta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce face bautura din om .. sau lipsa ei .

hai mai bine sa ne bucuram de soare si de putinele zile frumoase si sa iesim cu motoretele.. sa lasam subiectele filozofice pentru un forum de specialitate..

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce face bautura din om .. sau lipsa ei .

hai mai bine sa ne bucuram de soare si de putinele zile frumoase si sa iesim cu motoretele.. sa lasam subiectele filozofice pentru un forum de specialitate..

bafta

 

Nu vroia sa fie filosofie.

Crapi si...(???)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam o data in Dumnezeu...., pana cand a luat de langa mine o persoana draga...De atunci ma incapatanez sa-i demonstrez ca a gresit in alegerea pe care a facut-o cu fratele meu.

 

 

Si acum mai cred, numai ca nu ma astept la nimic din partea Lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile despre religie is idioate si duc intodeauna la scandaluri. A.. si au mai fost discutii care au atins tema asta, a iesit o porcareala de numa'.

 

Asfalt uscat!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Trebuia sa ma astept.

Cei care cred nu se baga pentru ca e cam "tabu", cei care nu cred nu se baga de teama ca nu cumva sa se insele si sa fie prinsi.

Tipic.

Bine ca ne contrazicem pe tot felul de teme idioate da' cand e vorba de ceva mai serios nu ne chinuim neuronii un pic.

Oricum ideea era sa aflam cat mai multe pareri, nu sa inceapa o mare polemica.

Dar nu mai conteaza. Inchideti dreaq tampenia asta de topic. Ce-o fi fost in capul meu...Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Trebuia sa ma astept.

Cei care cred nu se baga pentru ca e cam "tabu", cei care nu cred nu se baga de teama ca nu cumva sa se insele si sa fie prinsi.

Tipic.

Bine ca ne contrazicem pe tot felul de teme idioate da' cand e vorba de ceva mai serios nu ne chinuim neuronii un pic.

Oricum ideea era sa aflam cat mai multe pareri, nu sa inceapa o mare polemica.

Dar nu mai conteaza. Inchideti dreaq tampenia asta de topic. Ce-o fi fost in capul meu...Merci.

Stai omule! Mie mi se pare un topic ok.Eu mi-am spus parerea! Daca ceilalti au impresia ca este o tampenie de topic, e treaba lor, dar sa nu se mire ca sunt considerati ipocriti cand ii multumesc lui Dumnezeu ca au scapat de nush ce tranta sau sa-i dea cu "sa-l ierte Dumnezeu" cand mai moare careva. :angry:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai omule! Mie mi se pare un topic ok.Eu mi-am spus parerea! Daca ceilalti au impresia ca este o tampenie de topic, e treaba lor, dar sa nu se mire ca sunt considerati ipocriti cand ii multumesc lui Dumnezeu ca au scapat de nush ce tranta sau sa-i de cu "sa-l ierte Dumnezeu" cand mai moare careva. :angry:

 

Da, ai dreptate. Scuze.

Deci nu inchideti topicul ca poate oamenii seriosi nu s-au trezit inca. E duminica totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred in viata, cred in destin, dar acea divinitate cred ca este doar o atza de care se agatza cei care nu au incredere in ei insisi, cei care nu-si asuma propriile fapte, si dau vina pe "Cel de Sus". fiecare isi face singur destinul. cand omul moare.. moare si gata. nu cred in rai sau iad.sunt doar niste motivatii ca sa devii un om mai bun sau nu. multi nu stiu cum sa interpreteze biblia, si chiar cred ca exista balauri cu 2 perechi de aripi, sau ingeri, etc.

in concluzie, parerea mea este ca singuri ne facem destinul, iar credinta in divin este pentru cei slabi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred in viata, cred in destin, dar acea divinitate cred ca este doar o atza de care se agatza cei care nu au incredere in ei insisi, cei care nu-si asuma propriile fapte, si dau vina pe "Cel de Sus". fiecare isi face singur destinul. cand omul moare.. moare si gata. nu cred in rai sau iad.sunt doar niste motivatii ca sa devii un om mai bun sau nu. multi nu stiu cum sa interpreteze biblia, si chiar cred ca exista balauri cu 2 perechi de aripi, sau ingeri, etc.

in concluzie, parerea mea este ca singuri ne facem destinul, iar credinta in divin este pentru cei slabi.

Nu neaparat.

Sunt oameni care au nevoie sa creada ca cineva e acolo sus si se uita la ei.

Asa am fost si eu, si nu am fost pt ca aveam nevoie de cineva pe care sa invinovatesc atunci cand ceva iesea prost. Intotdeauna mi-am asumat responsabilitatea pt propiile-mi fapte! Am fost pt ca aveam incredere in El si puteam sa ii spun tot ce ma apasa, fara ca sa fiu judecata...doar asculta!

Increderea a pierit! Iar acum il invinovatesc pe El pt ca a fost nedrept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, hai ca-mi dau shi io cu parerea...

 

Orice fel de Dumnezeu e credibil pana la 7-8 ani; dupa aia incepe sa-ti intunece perspectiva. Acum io nu prea mai cred in Dumnezeu, insa ma inchin cand trec pe langa o biserica din respect pentru bunicamea shi maicamea care cred in D-zeu cat sa suplineasca atitudinea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred in viata, cred in destin, dar acea divinitate cred ca este doar o atza de care se agatza cei care nu au incredere in ei insisi, cei care nu-si asuma propriile fapte, si dau vina pe "Cel de Sus". fiecare isi face singur destinul. cand omul moare.. moare si gata. nu cred in rai sau iad.sunt doar niste motivatii ca sa devii un om mai bun sau nu. multi nu stiu cum sa interpreteze biblia, si chiar cred ca exista balauri cu 2 perechi de aripi, sau ingeri, etc.

in concluzie, parerea mea este ca singuri ne facem destinul, iar credinta in divin este pentru cei slabi.

oare tu chiar ai citit biblia ,sau ai auzit despre ea asa trecator?...nu vreau sa par nepoliticos :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biblia, Coranul, Bardo Thodol, whichever... Hai sa ne luam dupa carti de cateva mii de ani, chiar, n-aveti ceva mai vechi? Niste tablite din neolitic, ceva? Eu nu pot sa cred ca omenirea a avansat atat de mult fara sa-si dezvolte si alte domenii ale gandirii. redeti in orice vreti, dar nu-i omorati pe ceilalti din cauza ideilor voastre de pestera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ashadu an-la ilaha illa-(A)llah.Wa Ashahadu anna Muhammadan-Rasulu-(A)llah"

:) :moto: :)

 

Abdul?!?! ..........Tu esti mama? .........Sau e Ahmed?! :angry: :)

:ok:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Sa cititi pana la capat ce cred eu.Sper sa am rabdare si sa-mi aduc aminte toate ideile.

 

In primul rand as putea spune ca intr-un fel urasc biserica pt. ce a fost si inca este:controlulul maselor.Urasc biserica din Ro si reprezentantii ei.Intru intr-o biserica numai daca este obiectiv turistic si atunci cand intru nu reprezinta nimic pt. mine.

Nu cred ca forta suprema este acest dumnezu care ni se spune la scoala si in biblie.Cred ca e altul mai mare.

Cred in soarta si cred ca totul e scris in cel mai mic detaliu,dar e frumos sa crezi ca ai control asupra propriei vieti.

Revin asupra bisericii:niste hoti,au bani si pamant de nu se mai poate.Construiesc biserici peste tot de parca ar fi astia cu bancile.V-a dat vreodata chitanta pt. banii pt. care ia-ti dat pt. nunta,botez,etc.?

Ma rog m-am axat prea mult pe biserica.

Ideea e urmatoarea.Ceva a creat tot si acel ceva a fost foarte foarte foarte destept.Daca te uiti la cea mai simpla bacterie vezi cat e de complexa si te pune pe ganduri.Parca a fost proiectata de cineva.

 

P.S. Nu sunt satanist. :angry: Am crezut ca sunt ateu,dar se pare ca nu sunt pt. ca in ceva cred.

 

Binele si raul mi se par acelasi lucru.Totusi Lucifer nu a fost creat de Dumnezeu? Adica Dumnezeu a facut "binele",dar si "raul"asta in viziune clasica.

 

Astept comentarii.]

 

Nick-ul meu reprezinta data cand mi-am luat motocicleta.O simpla coincidenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altii au murit jucand snoocker, voi ce credeti, noi putem muri pe cativa centimetri de contact cu planeta asta?

Daca te referi la Paul Hunter, nu a murit jucind snooker. A murit de cancer probabil la spital sau in patul lui acasa, in nici un caz jucind snooker adica la masa de snooker in timpul partidei. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare tu chiar ai citit biblia ,sau ai auzit despre ea asa trecator?...nu vreau sa par nepoliticos :angry:

 

"intamplator" am citit biblia. nu in intregime, dar in mare parte da, am citit-o. a fost din curiozitate, sa stiu de ce este "cartea suprema"... de asemenea bunicul meu este preot, deci nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba... in plus am zis ca e parerea mea. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place cand ii aud pe unii ... " m-a ajutat dumnezeu si nu am pierdut ambele picioare in urma accidentului" sau chestii de genul asta ... beiiii ... daca te ajuta nu iti pierdeai nimic... nici macar nu faceai accident :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry:

 

Bine ca ne contrazicem pe tot felul de teme idioate da' cand e vorba de ceva mai serios nu ne chinuim neuronii un pic.

Oricum ideea era sa aflam cat mai multe pareri, nu sa inceapa o mare polemica.

Dar nu mai conteaza. Inchideti dreaq tampenia asta de topic. Ce-o fi fost in capul meu...Merci.

mie imiplace si topicul si sa-mi folosesc neuronii.Si de pe la 11 ani nu ma interesa asa tare religia.Acum nici nu vreau sa aud de ea.Nu ma poti duce intr-o biserica,la indoctrinat,nici dak ma iei pe sus.De asemenea,imi place sa fiu rautacioasa cu unii oameni(tiganii,crestinii prea credinciosi....)si sa vb cu oricine despre religie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pur si simplu nu pot crede ceva pana nu vad cu ochii mei.Cum iti poti dirija viata dupa o carte despre care se spune ca a cazut din cer si a aterizat intr-un maslin?Cu banii cheltuiti pe bisericile din Romania,s-ar fi facut o pista de curse de nu a mai vazut lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva a spus odata: "daca

- cred in Dumnezeu(orice alta divinitate) shi el nu exista nu am pierdut nimic

-cred shi el exista am cashtigat totul

-nu cred shi nu exista nu am pierdut nimic

-nu cred shi exista am pierdut totul"

de aici s-ar putea trage o concluzie despre a crede sau a nu crede

eu personal cred

shi daca stai sa analizezi orice religie hinduism,busim, islamism, creshtinism, cum le-o mai zice shi in ce cred evreii... toti au un dumnezeu care le spune ceva de o viatza de dupa chiar daca aia e rai iar sau reincarnare shi la toti exista credintza in suflet separat de trup shi tot asha, ideea mea era daca toate aceste religii au atat de multe in comun inseamna ca ceva trebuie sa fie adevarat shi nu am nimic de pierdut daca aleg sa cred ca ceva acolo sus exista ceva mai puternic decat orice de pe pamant care ne poate farama intr-o secunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva a spus odata: "daca

- cred in Dumnezeu(orice alta divinitate) shi el nu exista nu am pierdut nimic

Nu,bineinteles ca nu ai pierdut nimic,ci doar ti-ai irosit viata ca prostul traind intr-o continua minciuna,fara sa poti sa fii tu insuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,bineinteles ca nu ai pierdut nimic,ci doar ti-ai irosit viata ca prostul traind intr-o continua minciuna,fara sa poti sa fii tu insuti.

dumnezeu nu iti interzice sa fii tu insuti, te face doar sa fii mai bun. in fine daca voi cintinua pe subiectul asta voi fi considerata cine stie cum, ideea era ca daca nu crezi shi exita ai pierdut totul, shi eu nu vreau sa risc shi nu cred doar pt ca nu vreau sa pierd totul, cred doar pt ca ma asha cred shi in plus ma ajuta sa cred, asha am observat. acum depinde de fiecare, suntem dieriti avem opinii diferite. crezi ca dreptul la libera opinie de unde a ost inspirat? in biblie e scris pe undeva ca nu e bine sa judeci ce spun altii asha ca fiecare are dreptul dat de dumnezeu de a se exprima fara a fi tras la raspundere de ceilalti chiar daca are dreptate sau nu, poti vorbi, poti fi inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...