Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

plictiseala maxima, zice unu(?) ceva, de preferat o tampenie, si se comenteza o saptamana dupa. in fine, cu un pic de noroc, in vreo luna se face vreme de motor :D

ce luna frate ca ieri si alaltaieri am facut vreo 200 km pe mobra soare fiind si asfalt curat si uscat. de'acum poa sa mai ninga o luna ca mi-am luat doza ;)

btw mai sunt multe topicuri tampite de deschis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* cum s-a mai spus deja: ca sa sustii o idee iti trebuie argumente si chiar exemple, din viata ta cum ar veni.

ce-am vazut eu pana acuma - nu ai nici un fel de data la profilul de aici, esti cum ar veni ...nimenea! cum vii tu sa convingi, mai fata (sau baiat?) ca ma duci pe mine spre Dumnezeu pe calea islamului?! muaaaahaha! o gluma mai buna n-am auzit.

macar te dai cu motorul? sa ma feresc dracu de tine in trafic...

 

Nu se deosebeste cu nimic de tine care incercai sa aduci oamenii pe calea lu' dumnezeu alalalt. Asa ca ciocu mic si joc de glezne. Voi,credinciosii, nu va deosebiti in niciun fel. Poate doar va imbracati diferit. In rest ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine aceste fiinte... umane... cu viata lor triviala... VOR PRINTRE STELE alaturi de zeii lor... vor viata eterna... sa de la buci (virgine evenntual), sa haleasca pina vomita, etc etc... etern. Mai mult... vor ca ceea ce cred ei despre aberatia asta sa fie crezut de toti... altfeeeel... zeul lor le permite sa ii ucida pe infideli sau sa ii persecute.

 

nu ai voie sa omori/persecuti oameni nevinovati! ai voie sa omori pe cel care lupta impotriva ta si impotriva religiei tale

nici eu nu inteleg de ce vor oamenii sa traiasca vesnic. daca ar fi fost dupa mine le dadeam oamenilor a treia varianta: vrei sa mori, sinucide-te si mort vei ramane.

 

in raiul pastafarienilor ai UN VULCAN DE BERE si O FABRICA DE STRIPPERITZE (stripperi pentru femei).

daca dumnezeu iti promite ca in rai vei avea tot ce-ti doresti inseamna ca daca-ti vei dori stripperite vei avea si de alea. si carne de porc si alcool si tot ce vei vrea. numai ca nu stim ce ne vom dori acolo. ideea e ca iti va da TOT ce-ti doresti.

 

ce ar fi daca ungurii de pe forum ar avea la avatar semnul de interzis peste harta romanei sau daca ar avea la avatar harta Ungariei incluzand Ardealul?

musulmanii au o singura "nationalitate". musulmana. sunt frati intre ei, nu conteaza tara din care provin. nu sunt nationalisti, nu lupta pentru pamanturi, lupta pentru aplicarea legilor lui dumnezeu

 

Eu as vrea, totusi, sa ma lumineze: ce legatura are ea cu islamul si ce are impotriva crestinismului?

legatura mea cu islamul? sunt musulmana iar islamul e religia mea. am poza de la avatar inainte de a stii ce e ala islam. e avatarul formatiei bad religion. daca asta te-a facut sa spui ca am ceva impotriva crestinismului.

 

M-ai facut curios si am gasit o povestioara despre islam......

trebuia sa comentez la chestia asta?

1. crestinii arabi ii spun lui dumnezeu tot allah. deci nu a inventat mohammed numele si, in caz ca nu consideri religia crestina pagana, nu poti spune ca e vorba de un zeu pagan.

2. nu e nevoie sa mergi intr-o tara musulmana ca sa vezi o semiluna pe o moschee. te duci in crangasi, de exemplu, si vezi una aici in tara. dar nu are nici o legatura cu islamul si nu pe toate moscheile exista o semiluna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nici eu nu inteleg de ce vor oamenii sa traiasca vesnic. daca ar fi fost dupa mine le dadeam oamenilor a treia varianta: vrei sa mori, sinucide-te si mort vei ramane.

 

Foarte interesanta aceasta optiune...de ce crezi totusi,ca nu este permisa aceasta a treia varianta,pentru un credincios,indiferent de religia lui...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copy/paste de pe alt forum "istoricii afirmă că acestea (steaua si semiluna) erau însemnul Imperiului Otoman, nu al Islamului în ansamblul său" imperiul otoman si-a pus astea doua semne pe steag, apoi le-au pus pe moschei - e ca si cum ai pune un drapel al romaniei pe o biserica romaneasca. probabil ca au ales luna ca simbol al lunii ramadan

 

pisica, nu reusesc sa-mi dau seama de planul lui dumnezeu. el stie ce e mai bine pentru noi. totusi ma intreb cati dintre noi s-ar sinucide daca nu ar crede ca vor ajunge in iad dup-aia?

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem inconjurati de tehologie, avem mijloace de comunicare de ultima ora, dar ca sa vorbim cu a-l de sus, alah, dumnezeu, sau oricare naluca sfanta cu atributii de creator, tre' sa megrem intr-o cladire speciala si sa cantam, ingenunchem, aprindem lumanari, si asta, fara sa apasam tasta "ok" la inceputul conversatiei (milogirii). In final, spui un "amin" ca incheiere...

In vremurile cand omul se inchina la soare sau la foc, unde era dumnezeu sau alah? Sau ei fac parte din cei saraci cu duhul si a lor este imparatia cerurilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
pisica, nu reusesc sa-mi dau seama de planul lui dumnezeu. el stie ce e mai bine pentru noi. totusi ma intreb cati dintre noi s-ar sinucide daca nu ar crede ca vor ajunge in iad dup-aia?

Omul ajuns in situatia de a-si lua viata nu-si mai pune problema unde ajunge indiferent ca e credincios ori ba. Daca e credincios isi asuma ca ajunge in Iad, daca e ateu il doare la basca sau isi asuma ca ajunge in tabloide.

Intrebarea "corecta" din punctul tau de vedere ar fi trebuit sa fie cam asa: cati dintre fundamentalistii islamici s-ar mai detona, daca ar crede ca nu vor ajunge in Rai dup-aia?

Eeeee? ;)

Mai pune mana pe carte si iesi din cubul mic in care stai.

In rest, ateu fiind, am tot respectul pentru musulmani. Dar pentru aia fara ganduri de Jihad.

مرحبا بكم

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu reusesc sa-mi dau seama de planul lui dumnezeu. el stie ce e mai bine pentru noi. totusi ma intreb cati dintre noi s-ar sinucide daca nu ar crede ca vor ajunge in iad dup-aia?

 

 

Ma gandesc ca ar fi un gest de suprema aroganta,poate de aceea nu este iertat..

Ai dreptate,poate ca unora le-a fost suficienta o farama de credinta,sau una de indoiala..ca sa mai amane putin sfarsitul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce copii omoara musulmanii?

 

eee pe dracu, nu ii omoara, ii si tortureaza putin inainte...ca de...unde ar mai fi toata distractia altfel?! ;)

 

 

ps: si da, ai ghicit, nu sunt talibani sau extremisti, ci simpli "credinciosi"

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/1874471.stm

http://www.youtube.com/verify_age?next_url...v%3DQhMNpdzzc8k

http://www.thereligionofpeace.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

musulmanii au o singura "nationalitate". musulmana. sunt frati intre ei, nu conteaza tara din care provin. nu sunt nationalisti, nu lupta pentru pamanturi, lupta pentru aplicarea legilor lui dumnezeu

 

Ce religie au aia din Iran?

Aia ce sunt? Arabi sau persani? Fiind tot musulmani, se simt jigniti daca ii numesti "arabi", pt ca ei sunt "bravi urmasi ai persanilor" si considera o rasa superioara celorlalti musulmani. Deci, niste tampiti!

 

Si nu cred ca esti musulmanca pana nu vad hijab-u' in capu' tau! Daca ma duc in Mangalia la moschee, sau Cta, sau Istanbul si fac poze acolo ca sa le postez apoi pe un forum, nu inseamna ca sunt si musulmanca.

 

 

@Budd: pretine, ti-am dus dorul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul cred ca nu o sa ajung in iad daca ma sinucid, imi place viata si nu vreau sa mor; motivul asta nu e suficient ca sa traiesc?

...

 

* that's the spirit! my son :D

 

cred ca orice religie/cultura/rit care promoveaza sacrificiul vietii in orice scop (care de regula are legatura cu ceva de "dincolo") este bullshit. e drept, ca poate de multe ori nici oamenii nu inteleg deslusit "mesajul" si din interpretarea lor ajung la sinucidere/omucidere. asta e doar vina lor. personal, nu cred ca Allah vrea ca fii si fiicele lui sa moara explodati, dar unde e prostia (ignoranta) mare, manipularea tine loc de ratiune. pe de alta parte, promisunea aia cu virginele cred ca e, iarasi, bullshit. de unde sa ia Allah atatea virgine pe lumea cealalta?! adica ar trebui ca ele intai sa existe pe pamana, sa moara (cat sunt virgine) si sa ajunga in Rai, la dispozitia Sefului, care sa le imparta apoi credinciosilor fideli. dar, cum pe lume mor destul de putine femei virgine si, in acelasi timp, o gramada de arabi explodati, nu prea cred ca ar ajunge la fiecare cate 72. hai poate 2-3 asa... deci, ca daca vreti sa treceti la islamism, nu va amagiti, baieti! or sa va dea poate una pe lumea ailalta, caci voi sunteti mai noi in religia asta, 2-3 vor fi distribuite la aia cu vechime ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

musulmanii au o singura "nationalitate". musulmana. sunt frati intre ei, nu conteaza tara din care provin. nu sunt nationalisti, nu lupta pentru pamanturi, lupta pentru aplicarea legilor lui dumnezeu

Am intalnit destui turci care nu se simt frati cu arabii si o groaza de turci foarte nationalisti. Cat despre lupta pentru pamanturi, nu zic decat atat: Imperiul Otoman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copy/paste de pe alt forum "istoricii afirmă că acestea (steaua si semiluna) erau însemnul Imperiului Otoman, nu al Islamului în ansamblul său" imperiul otoman si-a pus astea doua semne pe steag, apoi le-au pus pe moschei - e ca si cum ai pune un drapel al romaniei pe o biserica romaneasca. probabil ca au ales luna ca simbol al lunii ramadan

 

pisica, nu reusesc sa-mi dau seama de planul lui dumnezeu. el stie ce e mai bine pentru noi. totusi ma intreb cati dintre noi s-ar sinucide daca nu ar crede ca vor ajunge in iad dup-aia?

 

N-are cum. Maurii aveau semiluna si steaua deja cand se macelareau cu spaniolii. Doar ca era pusa in sus. Egiptenii aveau aveau trei semilune pe steag samd.

 

PS: sa stii ca saritul de la crestinism la islamism nu se cheama o schimbare. Nu stiu ce te face sa crezi ca o religie ar fi mai buna ca alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

pe de alta parte, promisunea aia cu virginele cred ca e, iarasi, bullshit. de unde sa ia Allah atatea virgine pe lumea cealalta?! adica ar trebui ca ele intai sa existe pe pamana, sa moara (cat sunt virgine) si sa ajunga in Rai, la dispozitia Sefului, care sa le imparta apoi credinciosilor fideli. dar, cum pe lume mor destul de putine femei virgine si, in acelasi timp, o gramada de arabi explodati, nu prea cred ca ar ajunge la fiecare cate 72.

...

 

 

Eu zic ca e mai important decit "analiza" posibilitatii indeplinirii acelei promisiuni este analiza absurditatii si primitivismului ei. Ceea ce spune acea promisiune este ce au respectivii in cap... o fascinatie retarda pentru rupt himene, o sexualitate inteleasa la coada camilei (si nu imi povestiti de o mie si una de nopti... ca printi si zine aveau si europenii cind ii mincau puricii si ciuma)... Daca iti imaginezi nivelul de nespalare pe care il aveau respectivii la vremea cind au inventat "ideea" aia cind nu aveau cu ce sa se stearga la kur si ideea apa la robinet le dadea cu virgula (inca le da), cind mirosul de camila dintre picioare amestecat cu aroma Camembert adunata de la ultima oaza alunga scorpionii... poti sa iti creezi o imagine despre grotescul viselor acelor ... .... ... la himene pure gata de sfisiat in chiote de veselie...

 

himenu akhbar... ;)

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: sa stii ca saritul de la crestinism la islamism nu se cheama o schimbare. Nu stiu ce te face sa crezi ca o religie ar fi mai buna ca alta.

adica "sa sari din lac in put" ... sau scapi de ala si dai de ma'sa ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Budd: pretine, ti-am dus dorul!

 

Da,fusei incarcerat de catre sultan din cauza ca nu am pretini la curte. M-a dat unu-n gat face-si-ar bratara din preputz (asta ca sa ramanem in sfera lui zaelu ;)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* that's the spirit! my son :huh:

 

ca e, iarasi, bullshit. de unde sa ia Allah atatea virgine pe lumea cealalta?! adica ar trebui ca ele intai sa existe pe pamana, sa moara (cat sunt virgine) si sa ajunga in Rai, la dispozitia Sefului, care sa le imparta apoi credinciosilor fideli. dar, cum pe lume mor destul de putine femei virgine si, in acelasi timp, o gramada de arabi explodati, nu prea cred ca ar ajunge la fiecare cate 72. hai poate 2-3 asa... deci, ca daca vreti sa treceti la islamism, nu va amagiti, baieti! or sa va dea poate una pe lumea ailalta, caci voi sunteti mai noi in religia asta, 2-3 vor fi distribuite la aia cu vechime :D

sigur are instalatie pentru "reesapare" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e interesant faptul ca la noi Raiul este locul spiritual iau musulmanii inca mai au credinte de tip arhaic...ca ceea ce e pe lumea asta e o oglindere a lumii de apoi care e la fel insa acolo nu exista suferinta. ca si vechii egipteni de altfel care-si ingropau mancarea, obiectele personale si sclavii pt a putea beneficia de ele dincolo...

 

Raiul musulmanilor are munti de pilaf(manacre), virgine (adica sex)... toate lucrurile de care crestinul nu mai are nevoie odata ce a ajuns dincolo. e o viziune pe dos, opusa total cele crestine.

eu am o varianta de Coran acasa si mi se pare doar o rastalmacire a celorlalte carti "sfinte" inclusiv a bibliei. e o reinventie a monoteismului facuta special pt arabi cand ei inca se inchinau la Al lat, Manat si AL Uza....

Apropos cica AL-LAT e AL LAH de fapt luat din triada pagana si adus la rand de zeus suprem.

 

faza cu barbatul superior femeii se trage din timpuri stravechi la arabi, nu e legat de islam. inainte de islam barbatul avea dreptul sa-si omoare copilu daca se nastea fata, multi ii omorau siingropau in desert. ca barbatul sa aiba onoarea intacta trebuia sa aiba cat mai multi baieti, fetele erau un fel de sclaveti de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...