Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

nu cred ca islamul se complica cu ce spui, pur si simplu iti taie capul.

Crestinismul te ardea la protap. Din fericire,revolutia industriala a permis tiparirea de carti en masse iar vestul s-a desteptat trimitand crestinismul unde-i este locul : in curtea bisericii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Crestinismul te ardea la protap. Din fericire,revolutia industriala a permis tiparirea de carti en masse iar vestul s-a desteptat trimitand crestinismul unde-i este locul : in curtea bisericii.

ce ma tot freci la melodie cu catolicii tai? esti asa ahtiat dupa ei? eu unul sunt ortodox,nu vad de ce trebuie sa ma scuz pt prostiile altora. noi ortodoxii nu am avut probleme d-astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma tot freci la melodie cu catolicii tai? esti asa ahtiat dupa ei? eu unul sunt ortodox,nu vad de ce trebuie sa ma scuz pt prostiile altora. noi ortodoxii nu am avut probleme d-astea...

Esti crestin? Esti. Io nu te frec la melodie cu kurzii care tot musulmani sunt si nu s-a auzit de ei in acelasi mod cu suniti sau siiti. Ca esti ortodox are prea putina importanta. Te inchini aceluiasi prieten imaginar si daca ar fi avut puterea catolicilor intr-un orient anesteziat de plictis si platitudine ar fi fost identic cu Arabia Saudita de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctore, pune poza intreaga sa ne dam seama daca-i popa sau batman. Io pun pariu ca are pe el o vesta de pele neagra cu ceva patch-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii sunt intr-o continua eroare,nu sunteti atrasi de intelepciunea strecurata in versete sau pilde,lasati legile omului ele trec si se modifica dupa pofta potentatilor vremii,nimeni nu poseda adevarul absolut si asta nu din nepricepere ci doar din neputiinta ,religiile sau incrucisat fiecare au copiat sau adaptat cerintelor si locului si oamenilor daca nu exista marea schisma de la 1100 sigur ea se intimpla odata cu aparitia inchizitiei.ce nu se pricepe ca indiferent cui te inchini nu poti ucide,minti,fura in numele lui,fiecare o face pt sine adica omul o face pt el in numele zeului sau dumnezeului lui ca el sa nu pice vinovat,deci chiar si ateii au credinta lor dar nu un dumnezeu,ca noi toti dealtfel,o credinta nu presupune neaparat o fiinta sau obiect dar de cele mai multe ori sunt ginduri ,idei...fiecare este liber sa si le urmeze bune sau rele afla el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctore, pune poza intreaga sa ne dam seama daca-i popa sau batman. Io pun pariu ca are pe el o vesta de pele neagra cu ceva patch-uri.

Nu stiu daca poseda vesta sau patch, dar sigur are in dotare cateva lanturi . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii sunt intr-o continua eroare,nu sunteti atrasi de intelepciunea strecurata in versete sau pilde,lasati legile omului ele trec si se modifica dupa pofta potentatilor vremii,nimeni nu poseda adevarul absolut si asta nu din nepricepere ci doar din neputiinta ,religiile sau incrucisat fiecare au copiat sau adaptat cerintelor si locului si oamenilor daca nu exista marea schisma de la 1100 sigur ea se intimpla odata cu aparitia inchizitiei.ce nu se pricepe ca indiferent cui te inchini nu poti ucide,minti,fura in numele lui,fiecare o face pt sine adica omul o face pt el in numele zeului sau dumnezeului lui ca el sa nu pice vinovat,deci chiar si ateii au credinta lor dar nu un dumnezeu,ca noi toti dealtfel,o credinta nu presupune neaparat o fiinta sau obiect dar de cele mai multe ori sunt ginduri ,idei...fiecare este liber sa si le urmeze bune sau rele afla el

 

 

Voltaire din nou

Cine are puterea sa te faca sa crezi absurditati, poate sa te faca sa comiti nedreptati.

 

Fara o justificare si un mic imbold oamenii nu ar fi facut/face ceea ce fac senin sub adapostul unei autoritati iar daca acea autoritate este cea suprema, atunci "distractia" este maxima .

 

Pentru cine nu cunoaste experimentul Milgram...

 

http://www.youtube.com/watch?v=t2PGnHHnRMk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii sunt intr-o continua eroare,nu sunteti atrasi de intelepciunea strecurata in versete sau pilde,lasati legile omului ele trec si se modifica dupa pofta potentatilor vremii,nimeni nu poseda adevarul absolut si asta nu din nepricepere ci doar din neputiinta ,religiile sau incrucisat fiecare au copiat sau adaptat cerintelor si locului si oamenilor daca nu exista marea schisma de la 1100 sigur ea se intimpla odata cu aparitia inchizitiei.ce nu se pricepe ca indiferent cui te inchini nu poti ucide,minti,fura in numele lui,fiecare o face pt sine adica omul o face pt el in numele zeului sau dumnezeului lui ca el sa nu pice vinovat,deci chiar si ateii au credinta lor dar nu un dumnezeu,ca noi toti dealtfel,o credinta nu presupune neaparat o fiinta sau obiect dar de cele mai multe ori sunt ginduri ,idei...fiecare este liber sa si le urmeze bune sau rele afla el

 

In eroare esti tu. Hai sa-ti zic io de ce marea schisma (printre altele ca nu e tot aici, te doare parul daca vezi cat de cretine sunt motivele). Hai sa-ti dau cateva chestii:

-Leo III interzice venerarea icoanelor (iconiclasmul). Aia din vest nu mai voiau sa linga bucati de lemn.Astia din vest ling oase in ziua de azi.

-introducerea de cuvinte noi (ca de exemplu Filioque - si al fiului) in crezul aprobat la Niceea

-bataie,razboaie,moarte in Balcani,Italia de Sud,Sicilia etc pe disputa cine are jurisdictie ecleziastica : Constantinopol sau Roma

-diferenta de actiune intre biserica din est (intermediar intre plebei si clasa conducatoare) iar in vest ca o putere separata,de multe ori peste monarh.

-o data cu Antioh si Ierusalem cazute in mainile musulmanilor doar Roma si Constantinopol mai contau ca centre crestine in lume

-asta e tare : folosirea pitei fara drojdie pentru eucaristie in est.

-sa nu uitam celibatul! In timp ce aia din vest erau stricti,astia din est nu concepeau sa nu fu.ta (copii,femei,barbati sau animale)

 

Iti mai dau?

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zaelule, pot de acum inainte sa ma inchin la tine si sa-ti ridic un templu? Esti liderul meu spiritual. Ma unge la suflet ce scrii. :)

Serios.

 

(de azi inainte sunt zaelian) :)

 

uitea asa apar cultele :P

 

PS Ne trebuiesc acu si femei in religia asta... sa nu dam impresii gresite...

 

Iti dai seama ca am avea un super capitol plin de pilde in cartea zaelismului daca am converti-o pe Faniflint. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitea asa apar cultele :P

 

PS Ne trebuiesc acu si femei in religia asta... sa nu dam impresii gresite...

 

Iti dai seama ca am avea un super capitol plin de pilde in cartea zaelismului daca am converti-o pe Faniflint. :)

Nu ti-o lua in cap ca sfarsesti pe cruce.

Ce fel de femei ? Adica ma intereseaza mai mult statutul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca am avea un super capitol plin de pilde in cartea zaelismului daca am converti-o pe Faniflint. :)

Deocamdata Faniflint nu poate fi convinsa de nimic, pentru ca-i prea indoctrinata. Dupa ce trece de primul sau ramadan, tinut ca la carte, mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In eroare esti tu. Hai sa-ti zic io de ce marea schisma (printre altele ca nu e tot aici, te doare parul daca vezi cat de cretine sunt motivele). Hai sa-ti dau cateva chestii:

-Leo III interzice venerarea icoanelor (iconiclasmul). Aia din vest nu mai voiau sa linga bucati de lemn.Astia din vest ling oase in ziua de azi.

-introducerea de cuvinte noi (ca de exemplu Filioque - si al fiului) in crezul aprobat la Niceea

-bataie,razboaie,moarte in Balcani,Italia de Sud,Sicilia etc pe disputa cine are jurisdictie ecleziastica : Constantinopol sau Roma

-diferenta de actiune intre biserica din est (intermediar intre plebei si clasa conducatoare) iar in vest ca o putere separata,de multe ori peste monarh.

-o data cu Antioh si Ierusalem cazute in mainile musulmanilor doar Roma si Constantinopol mai contau ca centre crestine in lume

-asta e tare : folosirea pitei fara drojdie pentru eucaristie in est.

-sa nu uitam celibatul! In timp ce aia din vest erau stricti,astia din est nu concepeau sa nu fu.ta (copii,femei,barbati sau animale)

 

Iti mai dau?

 

mersi,nu face pe inteleptul cu mine,am citit mai multe carti bisericesti ca tine, 24h in paza tre umplut cu ceva si cum aveam postul linga biserica iti dai seama ca imi puteam lua si cite doua,ca nu vreau sa ma bag adinc in percepte si dogme,pt alea sunt cea ce ai postat tu,deci nu ma bag in subiect mai adinc pt ca nu vreau sa fac pe popa sau imamul pe aici,plus ca nu tot ce scrie sau sa scris sau spus de catre sfinti sa aplicat sau practicat,pt ca..........................

 

 

iar deviatiile nu sunt ale esticilor pt ca preoti au dreptul la casatorie pe cind vestici nu,,lasa aberatiile pe seama altora..se vede clar unde si cum merg trebile in cea ce priveste sexul intre est si vest....

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul nu face pe inteleptul cu tine, iti da niste exemple. Si eu am sa dau cateva indicii: nici in Imperiul Bizantin nu era o afacere buna sa fii eretic, dar metodele Inchizitiei inca nu aparusera; cederea Constantinopolului si intrarea unei bune parti a lumii ortodoxe sub dominatie otomana a impiedicat pana in sec al XIX-lea sa apara asasinate de stat pe motiv religios. Totusi, o jumatate din partea ortodoxa a lumii a ramas neatinsa, la rusi si acolo sa stiti ca au fost omorati si torturati eretici si mai eficient ca in Occident unde de bine de rau mai erau principi mai destupati la cap sau tari mai tolerante, Renastere, etc... Sa nu uitam ca marii tortionari ai sec XX au invatat meseria de la Ohrana tarista, un organism care isi are originea in politia lui Ivan cel Groaznic si care servea si la detectarea ereticilor. Intamplator, celebrul tar fundamentalist ortodox si-a inceput activitatea cam in aceeasi perioada cu inchizitia europeana - asa ca sa ne aducem aminte si sa facem o analogie cu "orele astrale ale omenirii" ale lui Zweig. Peste tot lumea incerca sa intre in bezna religioasa in sec al XV-lea...

Sa nu ne facem iluzii, ca religie nereformata, ortodoxia e mai aproape de islam decat catolicismul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul nu face pe inteleptul cu tine, iti da niste exemple. Si eu am sa dau cateva indicii: nici in Imperiul Bizantin nu era o afacere buna sa fii eretic, dar metodele Inchizitiei inca nu aparusera; cederea Constantinopolului si intrarea unei bune parti a lumii ortodoxe sub dominatie otomana a impiedicat pana in sec al XIX-lea sa apara asasinate de stat pe motiv religios. Totusi, o jumatate din partea ortodoxa a lumii a ramas neatinsa, la rusi si acolo sa stiti ca au fost omorati si torturati eretici si mai eficient ca in Occident unde de bine de rau mai erau principi mai destupati la cap sau tari mai tolerante, Renastere, etc... Sa nu uitam ca marii tortionari ai sec XX au invatat meseria de la Ohrana tarista, un organism care isi are originea in politia lui Ivan cel Groaznic si care servea si la detectarea ereticilor. Intamplator, celebrul tar fundamentalist ortodox si-a inceput activitatea cam in aceeasi perioada cu inchizitia europeana - asa ca sa ne aducem aminte si sa facem o analogie cu "orele astrale ale omenirii" ale lui Zweig. Peste tot lumea incerca sa intre in bezna religioasa in sec al XV-lea...

Sa nu ne facem iluzii, ca religie nereformata, ortodoxia e mai aproape de islam decat catolicismul...

 

am si io o nelamurire, de fapt doua: parintii tai sunt crestini? sunt romani ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt romani in mod sigur, crestini nepracticanti, sa zicem - mama a fost botezata greco-catolica, dar pana dupa '90 nu am vazut-o sa mearga la biserica, tatal ortodox, nici el nu prea era mare fan de institutia bisericii in general. Nu se discutau probleme religioase in familie - oricum pe vremea comunistilor nu era deloc trendy, hehe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei... atunci spre batranete o sa revi si tu pe drumul cel bun :)

 

Aha... Sa deducem ca tu esti pe drumul cel bun, ca acela e unic si ca duce la biserica... Ca in "Cainta" lui Tenghiz Abuladze, "ce rost are un drum care nu duce la biserica?" Atata doar ca in filmul respectiv credinta crestina era un mod de rezistenta antitotalitara - culmea, printr-o ideologie totalitara mai veche.

Sa stii ca drumul meu e mult mai bun si chiar mai putin complicat - nu ma simt dator sa particip la nunti, botezuri si inmormantari, de unde sa stii ca imi iasa economii importante, nu dau bani trepadusilor urat mirositori trimisi de popii locali ca sa adune nu stiu ce taxe pentru construit biserici in locul fostelor locuri de joaca, nu-mi pierd diminetile de duminica cu varsta a III-a prin catedrale - pe vremuri ii adunam lesinati cu ambulanta, dar in fine... Apropo de obscurantism contemporan, a fost o colega medic de garda la un moment dat chemata cu ambulanta la un stop cardio-respirator la un preot; problema era ca popa facuse stop in altar si gasca bisericoasa n-au vrut s-o lase pe femeie in altar sa-l resusciteze - pentru ca femeile sunt impure si n-au voie sa intre acolo!!! Pana cand au reusit sa-l scoata pe popa pe o usita din spatele altarului afara, era putin cam lipsit de sanse de supravietuire...

Dar, ca si tine, era pe calea cea buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cred ca nu trebuia sa pui flimu' asta... E unii p'aici care abia asteapta sa-i dea peste nas (sau masca aia de nija) la fanny. Si cum ea spunea muuulte pagini in urma ca citez: "inca imi doream si inca imi doresc sa mor", s-ar putea ca unii de pe aici de pe forum si nu numai, sa o auda cantand intr-un autobuz: "Toata lumea, toata lumea, sare-acum cu mine!!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ati vazut "2001 - O odisee a spatiului"? Exista o scena identica in care o ceata de maimute loveste la fel o alta maimuta doborata intr-o incaierare pentru un ochi de apa. Probabil ca asteptam inca Monolitul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...