Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

doctore, cu sufletul la gura astept luna ramadan, crede-ma! si nu cred ca sunt indoctrinata, nu mi-a bagat nimeni islamul pe gat, nimeni nu poate sa faca asta. nimeni nu are voie sa faca asta.

 

sa te sinucizi inseamna sa ajungi direct in iad. sa omori oameni nevinovati iti garanteaza locul ala vesnic. asa ca ce musulmani sunt aia care fac chestii d-astea numai dumnezeu stie.

 

o sa revin cu pareri despre versetele biblice, mohammed si coran.

 

deocamdata, o alta scena din biblie, geneza, cap. 19:

 

La ce povesti ai spus mai sus inseamna ca ne vedem cu totii, da absolut cu totii in iad :D

Dar cea mai tare e faza cu daca te sinucizi ajungi in iad...... pe langa ca e o imbecilitate povestea asta, si de prin absudr ar fi asa care e diferenta naibii, de parca te sinucizi de bine, sau 'din gresala' pe cand eu cred ca o faci cand deja viata ti-e un iad si n-o mai suporti!!!

E ok pt mine, ca acolo dracii asculta numai rock, si macar SCAP DE IMBECILUL ASTA DE GER DE-AFARAAAA!!!!! :laugh: Ieeeee, 'Fire Fries' :) .....si in plus o sa putem sa ne batem joc si sa radem de manelistii care ajung in iad, sau ei merg in rai sa asculte muzica simfonica??!!! :)

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fals este un procent,mic ,dar este.unii sunt fanatici cei mai periculosi

Nu am zis 0%. Am intrebat : 0%? Ia dracu' si citeste atent ce scrie lumea. In plus, de unde stii tu ca e mai mult de 0%?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti dau eu o parabola mai "sfanta" decat a celor doua stoarfe care il imbata pe taica-so ca sa si-o puna cu ele pentru ca sa intemeieze popoarele dumnezeului vostru (ceva mai repulsiv nici ca poti sa iti imaginezi) - sa mai aud pe cineva care vorbeste denigrator de provenienta din maimute.

 

Calea cartre dumnezeu e stiinta. Drumul spre momentul in care OMUL va cunoaste universul si mecanismele sale in amanuntime, cand toate tainele vor fi deslusite si legile cunoscute.

Acel om al carui bagaj de cunostinte va cuprinde esenta realitatii universului(de la Higgs particles la anti-energie), va fi Dumnezeu. El poate ca este fictiv (sau nu ... discutabil) dar drumul este real si inaltator. Pe langa faptul ca ridica persoana care il foloseste, o inalta, cultiva si desteapta, ajunta well-being-ul umanitatii ca big picture.

Ce frumos ar fi sa intelegem asta din scursorile "sfinte"

 

Un proverb chinezesc spune:poti sa-i arati cuiuva luna,ca el va vedea doar degetul care arata luna..

Cu siguranta omul poate ajunge intr-o zi sa fie dumnezeu,dpdv al cunoasterii,dar tare mi-e teama,ca in clipa aceea el a incetat de mult a mai fi OM.

Pentru mine,asta incearca sa faca religia,indifernt care...sa ia un om si sa-l transforme in OM.

Ca cei mai multi insa vad degetul,in loc sa priveasca luna,e o alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca tot tu intrebi,tot tu iti raspunzi..

D-aia cred unii,de spalati pe creier,de dezordonati si de prosti..ce sunt...

Sau poate ca prostii astia,chiar gasesc unele lucruri bune si povete intelepte,acolo unde inteligentii,eruditii,adica elita...gasesc doar scursura,meschinarii,perversiuni si sadisme.

Valabil si la coran si restul...

 

Hai sa punem un pic lucrurile intr-o schema corecta: aia care cred, cum zici, sunt 40% in USA, de pilda, si in proportii diverse, dar destul de semnificative sau chiar majoritare in alte tari. Asta nu ii face mai inteligenti decat restul, ci doar mai multi. Acesti oameni cred inca in creatia divina, Adam&Eva si ca varsta planetei este de cel mult 10.000 de ani si ca viata lor ar trebui sa se conformeze regulilor pe care le-am citit inainte in postarile "taberei credinciosilor" de pe acest topic. Din randul acestor oameni au provenit factori de decizie ai societatii - parlamentari, senatori, congresmani, chiar presedinti; stiati ca in multe scoli din USA si mai nou din Europa, teoria evolutiei este ocolita, pentru ca nu este considerata "politic corecta"? Am inceput sa ma simt privilegiat ca am absolvit o scoala serioasa dintr-o tara comunista - antireligioasa prin politica ei - si sa regret prabusirea blocului comunist, cel putin din punctul asta de vedere. La ora asta asistam prin intermediul acestui multiculturalism de (cuvant urat) la reculul religiei in educatie si in societatea moderna - nu e ironic?

Povete intelepte si lucruri bune in biblie? E o carte scrisa la nivel submediocru, la nivelul sec I era noastra, cum dracu' puteti debita asa bazaconii?

Nu ma intereseaza de ce credeti in tampeniile alea, dar ma simt atacat personal daca imi normeaza cineva viata sexuala sau cum sunt educati copiii mei, sau ce opere de arta avem voie sa vedem sau nu in muzee, sau ce carti sunt ok si nu deranjeaza pe imamul lui peste, sau cum au voie sau nu sa se imbrace femeile si cu cine si cand au voie sa si-o puna, sau ca o gasca de aberanti imbracati in rochii reusesc inca sa influenteze politica contemporana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Legea britanică interzice profesorilor să bată elevii, însă numai în instituțiile cu program normal. Scolile islamice funcționează cu program redus.."

 

Foarte tare....

Iar faza cu rabinul, e si mai apocaliptica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Legea britanică interzice profesorilor să bată elevii, însă numai în instituțiile cu program normal. Scolile islamice funcționează cu program redus.."

 

Foarte tare....

Iar faza cu rabinul, e si mai apocaliptica...

 

 

Nu pot decat sa presupun ca scolile "de duminica" nu se supun legii invatamantului nereprezentand cu nimic mai mult pentru Minister decat un cerc filatelic sau un club de sah, in acest sens trebuie luat acel paragraf. Statul secular are insa mijloace legale sa opreasca orice comportament deviant de la normele sociale aparate si garantate prin lege, eventual sa-l si previna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un proverb chinezesc spune:poti sa-i arati cuiuva luna,ca el va vedea doar degetul care arata luna..

Cu siguranta omul poate ajunge intr-o zi sa fie dumnezeu,dpdv al cunoasterii,dar tare mi-e teama,ca in clipa aceea el a incetat de mult a mai fi OM.

Pentru mine,asta incearca sa faca religia,indifernt care...sa ia un om si sa-l transforme in OM.

Ca cei mai multi insa vad degetul,in loc sa priveasca luna,e o alta poveste.

 

Dupa cum se vede daca ai ochii deschisi (pentru cine ii are) luna pe care o aratati e meschina si perversa iar degtul miroase a rahat si are ungia neagra de jeg. Degeada incercati sa va faceti reclama inalta pentru niste barbosi nespalati si inculti care construiesc cruci de aur pe spatele babelor care nu au bani de intretinere si care predica despre fiice care-l imbata pe tac-so ca sa-l foota.

Nu merci , nici macar nu cred ca e luna, cred ca e o refletie a cerului intr-o buda de tara plina ce (cuvant urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede daca ai ochii deschisi (pentru cine ii are) luna pe care o aratati e meschina si perversa iar degtul miroase a rahat si are ungia neagra de jeg. Degeada incercati sa va faceti reclama inalta pentru niste barbosi nespalati si inculti care construiesc cruci de aur pe spatele babelor care nu au bani de intretinere si care predica despre fiice care-l imbata pe tac-so ca sa-l foota.

Nu merci , nici macar nu cred ca e luna, cred ca e o refletie a cerului intr-o buda de tara plina ce (cuvant urat).

 

Replica asta obosita cu barbosi nespalati,cruci de aur si babe,confirma un singur lucru:vezi doar degetul,mai mult chiar...il si mirosi.

 

Luna nu e meschina si perversa,doar reflexia ei,in mintea unora,buda aia de care vorbesti...,pare asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa spui ca imaginea e obosita... pt ca e o imagine draga pisica, si reflecta realitatea ortodoxa la care ii trageai matale clopotele deunazi. Sau vrei sa spui ca popii ortodocsi sunt spalati si barberiti? Culti poate? Am un bun prieten lector de filosofie care la un moment dat preda la teologie. Avea niste povestiri demne de un volum pentru a-l incuia pe Sveik. Daca astia va sunt liderii spirituali ... buahahhaha... Preadistractivul Onania (l-am cunoscut personal) si restul de barbosi (stereotipia este a imaginii nu a descrierii ... sper ca esti destul de obiectiv ca sa vezi) nu au nici un atribut care sa le confere statutul de "lideri spirituali" ba mai mult sunt niste scursori sociale cu aroma feudal-comunist-grecoteica... exact degetul de care vorbeam!

Astia va sunt oamenii!

 

Dogma?

Apologhia prostiei si denigrarea inteligentei.

Apologia razbunarii(ochi pentru ochi) , grandomaniei si perversiunii (bucata cu fiicele).

Talhariei si crimei:

 

Deutenoromul 13:12-16 :

12. De vei auzi de vreuna din cetățile tale, pe care Domnul Dumnezeul tău ți le dă ca să locuieÂşti,

13. Că s-au ivit în ea oameni necredincioÂşi dintre ai tăi Âşi au smintit pe locuitorii cetății lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-ați Âştiut,

14. Caută, cercetează Âşi întreabă bine, Âşi de va fi adevărat că s-a întâmplat urâciunea aceasta în mijlocul tău,

15. Să loveÂşti pe locuitorii acelei cetăți cu ascuțiÂşul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea Âşi tot ce este în ea Âşi dobitoacele ei să le treci prin ascuțiÂşul sabiei.

16. Iar prăzile ei să le aduni toate în mijlocul pieții ei Âşi să arzi cu foc cetatea Âşi toată prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tău; să fie ea pe vecie dărâmată Âşi niciodată să nu se mai zidească.

 

Si mai distractiv e cum se incearca ulterior rastalmacirea acestor nemernicii si poleire lor cu "intelesuri" inalte , pline de iubire... bleah... definitia spalarii pe creier!

Rusinica!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shobolane, pisica matache incearca si ea sa te domine cumva pe topic si nu poate altfel decat dandu-se de parte majoritatii; nu inteleg alegerea nick-ului, pisicile fiind animale solitare si care daca ar fi la nivelul inteligentei umane nu cred ca ar crede vreodata in zeitati...

Dar, revenind, cum am mai spus pe aici sunt "fundaturi" ale dezbaterii care ar fi dus acum vreo suta doua de ani la proceduri diverse de "luare a gatului"; pisica matache are in subconstient tot ce ii trebuie pentru a deveni un sumbru adept sau chiar instrument al unor opresori spirituali.

Primii oameni care au inceput sa gandeasca au fost probabili niste rationali si analitici din motive care tineau strict de supravietuire - daca au fost si din cei care preferau sa astepte salvarea de la Domnul, au disparut cu promptitudine. Dupa ce supravietuirea a devenit mai usoara prin inventarea primelor tehnici si a focului, pe langa ateii primordiali au aparut si primii credinciosi, tolerati poate in pestera tot dintr-un spirit "multicultural" avant la lettre... De ce nu stim cine a inventat focul, roata, primele chestii esentiale? Poate pentru ca ulterior credinciosii si-au intrat destul de devreme in rol si au avut grija, ca de atatea ori dupa aceea, sa stearga si sa rescrie istoria intru slava inexistentei lor divinitati si a perpetuarii puterii acestei iluzii...

Sau, pe intelesul tuturor, pisici matace si alte jivine ortodox-islamice, ce-ar fi sa ne pupati inter-fesier? Poate ca va sustine gloata suspect de fericitului imam sau patriarh, dar tot prosti sunteti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shobolane, pisica matache incearca si ea sa te domine cumva pe topic si nu poate altfel decat dandu-se de parte majoritatii; nu inteleg alegerea nick-ului, pisicile fiind animale solitare si care daca ar fi la nivelul inteligentei umane nu cred ca ar crede vreodata in zeitati...

Dar, revenind, cum am mai spus pe aici sunt "fundaturi" ale dezbaterii care ar fi dus acum vreo suta doua de ani la proceduri diverse de "luare a gatului"; pisica matache are in subconstient tot ce ii trebuie pentru a deveni un sumbru adept sau chiar instrument al unor opresori spirituali.

Primii oameni care au inceput sa gandeasca au fost probabili niste rationali si analitici din motive care tineau strict de supravietuire - daca au fost si din cei care preferau sa astepte salvarea de la Domnul, au disparut cu promptitudine. Dupa ce supravietuirea a devenit mai usoara prin inventarea primelor tehnici si a focului, pe langa ateii primordiali au aparut si primii credinciosi, tolerati poate in pestera tot dintr-un spirit "multicultural" avant la lettre... De ce nu stim cine a inventat focul, roata, primele chestii esentiale? Poate pentru ca ulterior credinciosii si-au intrat destul de devreme in rol si au avut grija, ca de atatea ori dupa aceea, sa stearga si sa rescrie istoria intru slava inexistentei lor divinitati si a perpetuarii puterii acestei iluzii...

Sau, pe intelesul tuturor, pisici matace si alte jivine ortodox-islamice, ce-ar fi sa ne pupati inter-fesier? Poate ca va sustine gloata suspect de fericitului imam sau patriarh, dar tot prosti sunteti...

 

O sa-ti raspund in ordine....si-o sa-ti raspund pentru ultima data;eram obisnuit,cu un alt discurs,chiar am apreciat de multe ori nivelul si echilibrul argumentelor tale,...dar fara suparare,ai coborat foarte mult stacheta.

Nu incerc sa domin pe nimeni,mi-am exprimat doar o convingere personala,atat.

Vorbesti de majoritate,ia vezi cam cati credinciosi au postat pe aici,in ultimul timp.

Sa spui ca ateii au facut descoperi epocale,gen foc,roata...iar crestinii au venit sa stearga si sa rescrie istoria,e cel putin jenant.

Pisica Matache,e numele meu...

Daca ultimele doua fraze sunt scrise de un om inteligent si echilibrat,tolerant cu credinciosii,pe un topic al lor...eu zic ca e posibil,dar nu prea-i face cinste.

In rest,numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o sa va raspund in ordine:

- tonul mi-a devenit mai radical in concordanta cu unele replici date de credinciosii de pe topic si de unele stiri recente; pur si simplu religiile de orice fel si cei care le sustin sau le practica incep sa-mi stea in gat. Faptul ca ai folosit argumentul majoritatii pentru a insinua ca e mai intelept sa crezi in ceva decat sa nu crezi m-a enervat, dar nu atat cat aceea cu barbosii nespalati - care sunt chiar o realitate, valabila si pentru ortodocsi, din pacate...

- psihologic vorbind, de la doi oameni in sus, fiecare va incerca instinctiv sa-l domine pe celalalt/ceilalti, chiar si intr-o discutie pe forum; e un fapt dovedit stiintific, chiar daca sa zicem ca pentru un credincios stiinta nu conteaza decat daca se refera la telefonia mobila sau la motorul cu ardere interna.

- vorbeam de majoritate in sensul de cati oameni in societatea moderna mai cred inca in basmul cu adam, eva si un "creator" barbos care face experimente cu serpi si gradini paradisiace pentru a le zapaci sexualitatea; sunt in minoritate, sa admitem in tarile scandinave, dar probabil emigratia islamica se ocupa de remedierea acestei situatii.

- de acord ca printre numele importante ale stiintei se afla si persoane credincioase, dar religia nu a jucat nici un rol in realizarile lor, dimpotriva, i-a franat sau i-a dus pe un drum gresit; sa dam exemplul lui Kepler, care a cautat ani de zile sa dovedeasca matematic modelul sferelor ceresti, ca sa ajunga indirect la solutia corecta, care nu a facut decat sa-l lase total nedumerit - si oarecum nemultumit ca realitatea e cu totul alta; sau a lui Isaac Newton, pe care descoperirea legilor mecanicii l-a inspirat in imaginarea unui Dumnezeu ceasornicar, etc. Putini mari ganditori au facut un salt conceptual care sa depaseasca "bunul-simt" al vremii lor - bun simt legat in mare masura de conceptiile religioase - un contraexemplu ar fi Eratostene care a calculat pur abstract ca Pamantul e rotund sau Aristarchus care a modelat corect sistemul solar, etc... Pe masura ce ne apropiem de zilele noastre, savantii sunt tot mai putini dispusi sa fie religiosi, sau o fac din oportunism, din cauza acestei monumentale idiotenii a corectitudinii politice si multiculturalismului, doua pietre de moara legate politic de gatul omului rational.

- crestinii au rescris intr-adevar istoria si nu e deloc jenant sa afirmi asta - a fost jenant ce au facut ei. Cum am mai spus, procedurile de rescriere a istoriei dateaza din imperiul roman si crestinii s-au folosit de ele, le-au perfectionat si le-au lasat mostenire la politicienii de toate felurile

- ok, s-au intalnit doi oameni cu nume mai ciudate si sa zicem ca ultimele fraze sunt un pamflet, hehe...

Mesaj completat

http://islamicpersecution.wordpress.com/

Editat de Ancalagon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dawkins l-a probat... e in alt filmulet de pe horizon... si nu a simtit nimic.

Mesaj completat

 

 

ma doare burta de ris frate

 

 

Ba cita intelepciune... se vede cum oamenii sint patrunsi de cele sfinte.

 

Imi place mai ales cum duce mosu mina la fata spre nas.... cred ca acasa si-o ia din cind in cind el :bigstar: . Si apoi finalu... grand finale... numa in cazu ala... fara de care barbatu nu poate... de aia umbla alea ma in sac... ca alora li se scoala scirbavnicul madular si incep sa se taie cu lama daca nu capata fofo pe loc...

 

...vite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut calea spre Dumnezeu? O bata mica, o amenintare, un viol de control...

 

Uite-i la lucru: http://www.allvoices.com/contributed-news/...aulted-in-cairo

Editat de Ancalagon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...