Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Aha... Sa deducem ca tu esti pe drumul cel bun, ca acela e unic si ca duce la biserica... Ca in "Cainta" lui Tenghiz Abuladze, "ce rost are un drum care nu duce la biserica?" Atata doar ca in filmul respectiv credinta crestina era un mod de rezistenta antitotalitara - culmea, printr-o ideologie totalitara mai veche.

Sa stii ca drumul meu e mult mai bun si chiar mai putin complicat - nu ma simt dator sa particip la nunti, botezuri si inmormantari, de unde sa stii ca imi iasa economii importante, nu dau bani trepadusilor urat mirositori trimisi de popii locali ca sa adune nu stiu ce taxe pentru construit biserici in locul fostelor locuri de joaca, nu-mi pierd diminetile de duminica cu varsta a III-a prin catedrale - pe vremuri ii adunam lesinati cu ambulanta, dar in fine... Apropo de obscurantism contemporan, a fost o colega medic de garda la un moment dat chemata cu ambulanta la un stop cardio-respirator la un preot; problema era ca popa facuse stop in altar si gasca bisericoasa n-au vrut s-o lase pe femeie in altar sa-l resusciteze - pentru ca femeile sunt impure si n-au voie sa intre acolo!!! Pana cand au reusit sa-l scoata pe popa pe o usita din spatele altarului afara, era putin cam lipsit de sanse de supravietuire...

Dar, ca si tine, era pe calea cea buna...

 

io sunt pe alte drumuri :) . si cum spuneam, nu e o chestiune de alegere, tine de traditie, pana la urma tot aia e( si nu ma duc pe la biserica si in general cam fac ce vreau eu :P )

Mesaj completat

Cred ca nu trebuia sa pui flimu' asta... E unii p'aici care abia asteapta sa-i dea peste nas (sau masca aia de nija) la fanny. Si cum ea spunea muuulte pagini in urma ca citez: "inca imi doream si inca imi doresc sa mor", s-ar putea ca unii de pe aici de pe forum si nu numai, sa o auda cantand intr-un autobuz: "Toata lumea, toata lumea, sare-acum cu mine!!!!"

post-5862-1297342386_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca nu trebuia sa pui flimu' asta... E unii p'aici care abia asteapta sa-i dea peste nas (sau masca aia de nija) la fanny. Si cum ea spunea muuulte pagini in urma ca citez: "inca imi doream si inca imi doresc sa mor", s-ar putea ca unii de pe aici de pe forum si nu numai, sa o auda cantand intr-un autobuz: "Toata lumea, toata lumea, sare-acum cu mine!!!!"

 

 

filmulete sunt o gramada si cu unii si cu altii.

in romania am cunoscut si am prieteni musulmani baieti de treaba, aveau o afacere cu kebab, shaorma...

si turcii in germania sunt ok, e drept ca nu toti dar nah, asta e.. peste tot dai de oameni.

 

E o chestie care oamenii nu au invatat-o de la Dumnezeu si marea majoritate n-o sa o invete niciodata: ''respect''.

Viata e cum ti-o faci si esti liber sa alegi ce vrei, ce iti place, etc.. Dumnezeu nu impune la nimeni nimic, dar omul tre sa se gandeasca ca unori tre sa suporte si consecintele alegerilor.

 

 

spune-i la fannyflint ca poate gasi placere si ceva adrenalina in alte chestii daca vrea si creeaza si o dependenta oarecare, nu in ''kamikaze'' ca e de unica folosinta.

 

 

tre sa privesti lucrurile echilibrat, pe aici se discuta doar de extreme.

Editat de furtuna dragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham,si asta te face pe tine intelept.

PS: cu placere.

 

sa nu ma intelegi gresit,tocmai in ultimele rinduri iti explicam ca nu,cea ce expuneai tu acolo sunt punctele divergente intre viziuni interpretate de catre om,omitinduse cu buna stiinta cele spuse de catre MINTUITOR,nu este greu sa le intelegi dar depinde cine si cum a spuso dupa el si cel care a scriso pt ca dintre toti ucenici doar doi stiau carte IUDA si PETRU,nu dezvoltam subiectul personajelor,dar stim ca MINTUITORUL sa adresat in cuvinte simple oamenilor simpli

 

Nu sariti pe mine ca pe un vasnic aparator al crestinatati ortodoxe pt ca nu sunt demn de asa ceva,dar MINTUITORUL a aratat o cale neinteleasa sau unii se fac ca nu o inteleg tocmai pt ca este adevarat SACRIFICIUL si a facuto pt OM si in numele lui,nu pt a fi venerat ci cu credinta ca OMUL se va izbavi,stati si macinati reluati cea ce at-i citit si cautati sa patrundeti adevaratul inteles ,pt ca singurelevlucruri care separa omul este o apa si un pamint si de aici si vb cea TOT O APA SI UN PAMNT'' practic intelesul este acelasi adica suntem deosebiti prin interese,vanitate,sete,foame,avutii dar moartea le aduce pe toate la egal'',DIN PAMINT AI FOST FACUT IN PAMINT TE VEI INTOARCE'' acum depinde cum o facem fiecare pt ca este singura datorie pe care nu o poti achita decit o data si de care nu poti scapa

 

sunt exemple simple, restul le puteti gasi singuri si ele se afla in toate cartile sfinte fie ca este biblie,coran,tore sau cum le mai zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga parinteeeeeeee!

 

 

Dilauleeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!

Super tare asta. M-ai facut sa rad in hohote. Sincer, cred ca popii aia se bagau la un pogo, daca in loc de manea era ceva heavy/death metal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut "2001 - O odisee a spatiului"? Exista o scena identica in care o ceata de maimute loveste la fel o alta maimuta doborata intr-o incaierare pentru un ochi de apa. Probabil ca asteptam inca Monolitul...

 

 

asa e cu spiritu' de turma...

Mesaj completat

Baga parinteeeeeeee!

 

 

aia sunt greci, dansuri grecesti..nu-s preoti :))

 

da e tare cand te uiti la ei :P))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar stim ca MINTUITORUL sa adresat in cuvinte simple oamenilor simpli

Asta e una dintre probleme : nu stim.

Mesaj completat

aia sunt greci, dansuri grecesti..nu-s preoti :))

Io zic ca-s preoti.Bine nu sunt manele cum scrie in titlu si mai mult ca sigur ca e ceva traditional. Insa e distractiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e una dintre probleme : nu stim.

Mesaj completat

 

Io zic ca-s preoti.Bine nu sunt manele cum scrie in titlu si mai mult ca sigur ca e ceva traditional. Insa e distractiv.

 

 

 

or fi, eu nu i-am cautat sa vad daca au buzunare mari... de poti sa bagi mana pana la cot .

 

 

in rest bam bam, cika laka ciki cea :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata Faniflint nu poate fi convinsa de nimic, pentru ca-i prea indoctrinata. Dupa ce trece de primul sau ramadan, tinut ca la carte, mai vorbim.

 

 

doctore, cu sufletul la gura astept luna ramadan, crede-ma! si nu cred ca sunt indoctrinata, nu mi-a bagat nimeni islamul pe gat, nimeni nu poate sa faca asta. nimeni nu are voie sa faca asta.

 

sa te sinucizi inseamna sa ajungi direct in iad. sa omori oameni nevinovati iti garanteaza locul ala vesnic. asa ca ce musulmani sunt aia care fac chestii d-astea numai dumnezeu stie.

 

o sa revin cu pareri despre versetele biblice, mohammed si coran.

 

deocamdata, o alta scena din biblie, geneza, cap. 19:

 

1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot Âşedea la poarta Sodomei. ÂŞi văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor Âşi s-a plecat cu fața până la pământ

2. ÂŞi a zis: "Stăpânii mei, abateți-vă pe la casa slugii Voastre, ca să rămâneți acolo; spălați-Vă picioarele, iar dimineață, sculându-Vă, Vă veți duce în drumul Vostru". Ei însă au zis: "Nu, ci vom rămâne în uliță".

3. Iar el I-a rugat stăruitor Âşi S-au abătut la el Âşi au intrat în casa lui. Atunci el Le-a gătit mâncare, Le-a copt azime Âşi au mâncat.

4. Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,

5. ÂŞi au chemat afară pe Lot Âşi au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaÂştem!"

6. ÂŞi a ieÂşit Lot la ei dinaintea uÂşii Âşi, închizând uÂşa după dânsul,

7. A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.

8. Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperiÂşul casei mele!"

9. Iar ei au zis către el: "Pleacă de aici! EÂşti un venetic Âşi acum faci pe judecătorul? Mai rău decât Acelora iți vom face!" ÂŞi repezindu-se spre Lot, se apropiară să spargă uÂşa.

10. Atunci Oamenii aceia, care găzduiau în casa lui Lot, întinzându-ÂŞi mâinile, au tras pe Lot în casă la Ei Âşi au încuiat uÂşa;

11. Iar pe oamenii, care erau la uÂşa casei, i-au lovit cu orbire de la mic până la mare, încât în zadar se chinuiau să găsească uÂşa.

12. Apoi au zis cei doi Oameni către Lot: "Ai tu pe cineva din ai tăi aici? De ai fii, sau fiice, sau gineri, sau pe oricine altul în cetate, scoate-i din locul acesta,

13. Că Noi avem să pierdem locul acesta, pentru că strigarea împotriva lor s-a suit înaintea Domnului Âşi Domnul Ne-a trimis să-l pierdem".

14. Atunci a ieÂşit Lot Âşi a grăit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui, Âşi le-a zis: "Sculați-vă Âşi ieÂşiți din locul acesta, că va să piardă Domnul cetatea". Ginerilor însă li s-a părut că el glumeÂşte.

15. Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: "Scoală, ia-ți femeia Âşi pe cele două fete ale tale, pe care le ai, Âşi ieÂşi, ca să nu pieri Âşi tu pentru nedreptățile cetății!"

16. Dar fiindcă el zăbovea, îngerii, din mila Domnului către el, l-au apucat de mână pe el Âşi pe femeia lui Âşi pe cele două fete ale lui

17. ÂŞi, scoțându-l afară, unul din Ei a zis: "MântuieÂşte-ți sufletul tău! Să nu te uiți înapoi, nici să te opreÂşti în câmp, ci fugi în munte, ca să nu pieri cu ei!

18. Iar Lot a zis către DânÂşii: "Nu, Stăpâne!

19. Iată sluga Ta a aflat bunăvoință înaintea Ta Âşi Tu ai făcut milă mare cu mine, mântuindu-mi viața; dar nu voi putea să fug până în munte, ca să nu mă ajungă primejdia Âşi să nu mor.

20. Iată cetatea aceasta este mai aproape; să fug acolo Âşi să mă izbăvesc. Ea e mică Âşi-mi voi scăpa acolo viața prin Tine!"

21. ÂŞi i-a zis îngerul: "Iată, îți cinstesc fața Âşi-ți împlinesc acest cuvânt, să nu pierd cetatea despre care grăieÂşti.

22. GrăbeÂşte dar Âşi fugi acolo; că nu pot să fac nimic până nu vei ajunge tu acolo!" De aceea s-a Âşi numit cetatea aceea Ăoar.

23. Când s-a ridicat soarele deasupra pământului, a intrat Lot în Ăoar.

24. Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma Âşi Gomora ploaie de pucioasă Âşi foc din cer de la Domnul

25. ÂŞi a stricat cetățile acestea, toate împrejurimile lor, pe toți locuitorii cetăților Âşi toate plantele ținutului aceluia.

26. Femeia lui Lot însă s-a uitat înapoi Âşi s-a prefăcut în stâlp de sare.

27. Iar Avraam s-a sculat dis-de-dimineață Âşi s-a dus la locul unde stătuse înaintea Domnului

28. ÂŞi, căutând spre Sodoma Âşi Gomora Âşi spre toate împrejurimile lor, a văzut ridicându-se de la pământ fumegare, ca fumul dintr-un cuptor.

29. Dar, când a stricat Dumnezeu toate cetățile din părțile acelea, Âşi-a adus aminte Dumnezeu de Avraam Âşi a scos pe Lot afară din prăpădul cu care a stricat Dumnezeu cetățile, unde trăia Lot.

30. Apoi a ieÂşit Lot din Ăoar Âşi sa aÂşezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Ăoar, Âşi a locuit într-o peÂşteră, împreună cu cele două fete ale sale.

31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân Âşi nu-i nimeni în ținutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.

32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin Âşi să ne culcăm cu el Âşi să ne ridicăm urmaÂşi dintr-însul!"

33. ÂŞi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; Âşi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei Âşi acesta n-a simțit când s-a culcat Âşi când s-a sculat ea.

34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin Âşi în noaptea aceasta Âşi să intri Âşi tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmaÂşi din tatăl nostru!"

35. ÂŞi l-au îmbătat cu vin Âşi în noaptea aceasta Âşi a intrat Âşi cea mai mică Âşi a dormit cu el; Âşi el n-a Âştiut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.

36. ÂŞi au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.

37. ÂŞi a născut cea mai mare un fiu, Âşi i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiților, care sunt Âşi astăzi.

38. ÂŞi a născut Âşi cea mai mică un fiu Âşi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniților, care sunt Âşi astăzi.

 

educativa poveste, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci comparatii intre ce si ce? e rau ca e descris in biblie comportamenul oamenilor vremurilor acelea ? scrie in biblie ca e bine sa faci asa ceva ?

Mesaj completat

what's your point?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doctore, cu sufletul la gura astept luna ramadan, crede-ma! si nu cred ca sunt indoctrinata, nu mi-a bagat nimeni islamul pe gat, nimeni nu poate sa faca asta. nimeni nu are voie sa faca asta. Vezi sa nu ajungi la virginele alea de inanitie!

 

sa te sinucizi inseamna sa ajungi direct in iad. Inseamna ca tu ai ratat ocazia...pacat, ne vedeam in Iad.

o sa revin cu pareri despre versetele biblice, mohammed si coran. Cui dracu' ii pasa cu ce revii tu, cata vreme NU AI SPUS NICI PANA-N ZIUA DE AZI CE AI INTENTIONAT CU TOPICUL ASTA?! Se numeste "dezechilibru psihic", papusa...

deocamdata, o alta scena din biblie, geneza, cap. 19: Extragi si tu ce-ti indica debla aia pe care o tii pe umeri ca ar fi in folosul tau.......nu ai demonstrat nimic.

 

educativa poveste, nu? Beshi fetita...beshi. Pune-ti broboada-n cap si lasa-ne cu labareala asta ieftina. La cat esti de incuiata, crede-ma pe cuvant ca mai-mai ti-as propune sa ne intalnim si sa-ti bag eu religie-n cap....Cu Biblia in mana dreapta, of course!

 

 

Si pana la urma, tu cu cin' te certi fata?Ca ateii au dureri dorsale din pricina religiei, crestinii isi vad de treaba lor..te-ai gasit tu samburele din fanta,miezul din dodoask sa zici.........ceva, ca nici tu nu stii de ce ai deschis topicu' asta. Poate doar asa..ca sa ia lumea act de existenta ta islamo-degeabica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o, mai Satano, in pace, atata poate, atata da.

Te-nerveyi dejaba.

daca in urma aceestui topic o sa gasesc un singur user care se converteste din convingere la islamism, promit ca imi scot chirurgical doua coaste si singura forma de sex pe care o sa o mai practic o sa fie self-sex oral.

ceea ce ar fi o pierdere...

Sa mi se arda sursa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

biblia si coranul se aprofundeaza individual,este gresit sa imbuibi capul cuiva direct cu versete,primul pas tre facut indrumindul spre a cunoaste bazele,daca el/ea se regaseste in dogma religiei, nu botezi pe nimeni aruncindul dupa pod direct in apele involburate.....................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

biblia si coranul se aprofundeaza individual,este gresit sa imbuibi capul cuiva direct cu versete,primul pas tre facut indrumindul spre a cunoaste bazele,daca el/ea se regaseste in dogma religiei, nu botezi pe nimeni aruncindul dupa pod direct in apele involburate.....................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca am mai dat de cineva gen Endo_ro, care ne plictiseste cu pasaje stupide din carti prost scrise. Exemplu: "Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma Âşi Gomora ploaie de pucioasă Âşi foc din cer de la Domnul". Si Marian Vanghelie se exprima mai corect. O fi vorbind vitejii astia campioni ai abstinentei pe intelesul oamenilor simpli, dar cat de simpli trebuie sa devenim ca sa ajungem la nivelul ideal de prostie si incultura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

biblia si coranul se aprofundeaza individual,este gresit sa imbuibi capul cuiva direct cu versete,primul pas tre facut indrumindul spre a cunoaste bazele,daca el/ea se regaseste in dogma religiei, nu botezi pe nimeni aruncindul dupa pod direct in apele involburate.....................

Asa taica! Asa! Nu violent ca taranul ca nu se mai uita nimeni la tine. Nu! Incetisor. Azi un pepsi,maine o shoaroma apoi un vinisor. Daca nu merge si nu merge ucide pacatosul 'tu-l in bascheti de nerecunoscator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand citesc din biblie ma cac pe mine de ras... Mirarea este cu puii mei exista oameni care cred ca este o carte sfanta ?! Cat de spalat tre sa fi pe creier ca sa ridici scursoarea aia la nivel de ideal in viata ta? Cum poti sa citesti asa meschinarii, perversiuni si sadisme dar in capul tau dezordonat si prost sa intelegi lucruri bune si povetze intelepte?!

Valabil si la coran si restul cartilor "sfinte" ... dar adevarul e ca biblia le bate pe toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand citesc din biblie ma cac pe mine de ras... Mirarea este cu puii mei exista oameni care cred ca este o carte sfanta ?! Cat de spalat tre sa fi pe creier ca sa ridici scursoarea aia la nivel de ideal in viata ta? Cum poti sa citesti asa meschinarii, perversiuni si sadisme dar in capul tau dezordonat si prost sa intelegi lucruri bune si povetze intelepte?!

Valabil si la coran si restul cartilor "sfinte" ... dar adevarul e ca biblia le bate pe toate

 

Vad ca tot tu intrebi,tot tu iti raspunzi..

D-aia cred unii,de spalati pe creier,de dezordonati si de prosti..ce sunt...

Sau poate ca prostii astia,chiar gasesc unele lucruri bune si povete intelepte,acolo unde inteligentii,eruditii,adica elita...gasesc doar scursura,meschinarii,perversiuni si sadisme.

Valabil si la coran si restul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti dau eu o parabola mai "sfanta" decat a celor doua stoarfe care il imbata pe taica-so ca sa si-o puna cu ele pentru ca sa intemeieze popoarele dumnezeului vostru (ceva mai repulsiv nici ca poti sa iti imaginezi) - sa mai aud pe cineva care vorbeste denigrator de provenienta din maimute.

 

Calea cartre dumnezeu e stiinta. Drumul spre momentul in care OMUL va cunoaste universul si mecanismele sale in amanuntime, cand toate tainele vor fi deslusite si legile cunoscute.

Acel om al carui bagaj de cunostinte va cuprinde esenta realitatii universului(de la Higgs particles la anti-energie), va fi Dumnezeu. El poate ca este fictiv (sau nu ... discutabil) dar drumul este real si inaltator. Pe langa faptul ca ridica persoana care il foloseste, o inalta, cultiva si desteapta, ajunta well-being-ul umanitatii ca big picture.

Ce frumos ar fi sa intelegem asta din scursorile "sfinte"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti dau eu o parabola mai "sfanta" decat a celor doua stoarfe care il imbata pe taica-so ca sa si-o puna cu ele pentru ca sa intemeieze popoarele dumnezeului vostru (ceva mai repulsiv nici ca poti sa iti imaginezi) - sa mai aud pe cineva care vorbeste denigrator de provenienta din maimute.

 

Calea cartre dumnezeu e stiinta. Drumul spre momentul in care OMUL va cunoaste universul si mecanismele sale in amanuntime, cand toate tainele vor fi deslusite si legile cunoscute.

Acel om al carui bagaj de cunostinte va cuprinde esenta realitatii universului(de la Higgs particles la anti-energie), va fi Dumnezeu. El poate ca este fictiv (sau nu ... discutabil) dar drumul este real si inaltator. Pe langa faptul ca ridica persoana care il foloseste, o inalta, cultiva si desteapta, ajunta well-being-ul umanitatii ca big picture.

Ce frumos ar fi sa intelegem asta din scursorile "sfinte"

 

era ca si cum primeai mura'n gura,nu asa se dezvolta un creierul, pe ici pe colo ti se mai sufla dar nu cit sa te duci in bucatarie si in 2 ore sa scoti un reactor de fuziune,hai sa fim seriosi omul si maimuta seamana dar nu rasar''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...