Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mai apar in talon, dar ei au calculator cu toata baza de date la ei , singuru lucru bun ii ca nu mai stie politia ce roti trebe sa ai, dar la RAR nu tine

 

Si daca nu sunt trecute in talon, sunt trecute in cartea de identitate, si cand te duci sa faci ITP-ul tot au dupa ce ti le verifica...si da, pe drum au calculatoarele cu bazele de date, si te ard daca te prind cu alte dimensiuni...

 

@ Kirk, vroiau sa vada doar daca mai ai cauciucuri de iarna, sau au verificat dimensiunile si starea? Nu de alta, dar mie mi s-a dezechilibrat rau o roata dupa ce am dat intr-o groapa, si am schimbat cu ocazia asta cauciucurile de iarna cu cele de vara...desi din ce stiu eu, pana la 1 Martie sunt obligatorii cele de iarna, deci din punctul asta de vedere nu ar trebui sa fie probleme. :cheers:

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi din ce stiu eu, pana la 1 Martie sunt obligatorii cele de iarna, deci din punctul asta de vedere nu ar trebui sa fie probleme. :cheers:

 

Doar pana la 1 Martie e obligatoriu cu cauciucuri de iarna.

( 1 Noiembrie - 1 Martie )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu sunt trecute in talon, sunt trecute in cartea de identitate, si cand te duci sa faci ITP-ul tot au dupa ce ti le verifica...si da, pe drum au calculatoarele cu bazele de date, si te ard daca te prind cu alte dimensiuni...

 

@ Kirk, vroiau sa vada doar daca mai ai cauciucuri de iarna, sau au verificat dimensiunile si starea? Nu de alta, dar mie mi s-a dezechilibrat rau o roata dupa ce am dat intr-o groapa, si am schimbat cu ocazia asta cauciucurile de iarna cu cele de vara...desi din ce stiu eu, pana la 1 Martie sunt obligatorii cele de iarna, deci din punctul asta de vedere nu ar trebui sa fie probleme. :cheers:

 

 

Doar pana la 1 Martie e obligatoriu cu cauciucuri de iarna.

( 1 Noiembrie - 1 Martie )

 

 

Nu e adevarat. Spre deosebire de alte tari din UE, unde este specificat un anume interval calendaristic, prin legea noastra nu este stabilita o perioada anume din calendar. Se prevede ca pe drumurile acoperite cu zapada, gheata sau polei trebuie sa ai cauciucuri de iarna. Formularea asta e mai perversa, deoarece in varianta asta, daca te prinde o ninsoare in luna mai, poti fi amendat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloha!

 

simplu:ta duci la RAR,te poti duce si fara moto,doar cu cartea de identitate,cauta in baza de date,si ti se trec alte dimensiuni.platesti o taxa,si asta e tot.taxa la moto nu stiu cat e dar iti pot spune ca pt un cap tractor zilele trecute,s-au schimbat dimensiunile in carte,DIMENSIUNI CARE NU LE DA PRODUCATORUL si a costat 100 ron taxa

cat de cele de mai jos pe forum,cu cauciucuri de iarna obligatorii sa stiti ca NU SUNT OBLIGATORII

esti amendat doar daca pe blochezi traficul unde e zapada,gheata,,,

la itp te poti duce linistit cu cauciucuri de vara,ca nu te poate respinge

pt cei care scriau mai jos, exista un S9 in RNTR in care masinile nu pot fi respinse daca nu au cauciucuri de iarna

cat de oprirea in trafic de ARR sau RAR nu se mai fac decat la masini transport persoane si marfa

pt necunoscatori I.S.C.T.R Inspectoratul de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier afiliati si platiti de A.R.R., C.N.A.D.N.R. - S.A. si R.A.R.

gasiti asta in ordonanta de guvern nr. 26/2011 privind infiintarea Inspectoratului de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier. Ordonanta nr. 26/2011

Editat de nazyrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

cat de cele de mai jos pe forum,cu cauciucuri de iarna obligatorii sa stiti ca NU SUNT OBLIGATORII

esti amendat doar daca pe blochezi traficul unde e zapada,gheata,,,

...

 

Opinia mea este ca nu e bine sa induceti lumea in eroare daca nu cunoasteti toate detaliile. Potrivit Codului Rutier, anvelopele de iarna sunt obligatorii daca circulati pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei - art. 102 pct. 28 si art. 112 lit. h1 vorbesc in mod expres de anvelopele de iarna.

Asfalt uscat tuturor (btw, in weekend se anunta 180) si sa aveti parte de un sezon asa cum va doriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opinia mea este ca nu e bine sa induceti lumea in eroare daca nu cunoasteti toate detaliile. Potrivit Codului Rutier, anvelopele de iarna sunt obligatorii daca circulati pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei - art. 102 pct. 28 si art. 112 lit. h1 vorbesc in mod expres de anvelopele de iarna.

Asfalt uscat tuturor (btw, in weekend se anunta 180) si sa aveti parte de un sezon asa cum va doriti!

 

 

 

 

„Art. 622

 

(1)În cazul în care săvârÂşirea faptei prevăzute la art. 58 lit. an) are drept consecință blocarea unui sector de drum, odată cu aplicarea sancțiunii contravenționale personalul prevăzut la art. 60 lit. a) va face mențiune în procesul-verbal de constatare a contravenției Âşi despre obligația operatorului de transport/întreprinderii de a achita costurile aferente intervenției de degajare a sectorului de drum afectat.

 

daca citesti mai bine si te documentezi Ordonanta 5 2011 este cunoscuta si sub numele de "legea cauciucurilor de iarna" sau "legea anvelopelor de iarna"

 

La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifică Âşi va avea următorul cuprins:

 

„28.conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone Âşi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roțile axei/axelor de tracțiune sau fără a avea montate pe aceste roți lanțuri sau alte echipamente antiderapante certificate;“.

 

de autoturisme nu este specificat nicaieri

sanctiunile sunt doar la transport persoane si peste 3,5 tone

iar legea ta a fost modificata cu putin timp in urma

Editat de nazyrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut masina ( duba sau masina cu remorca ) pentru a aduce un motor din Oradea in Cluj. Motorul soseste din Italia vineri in jurul orei 18....deci as avea nevoie de masina vineri.

Daca stiti ceva...dati un semn aici sau la tel 0721369639.

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut masina ( duba sau masina cu remorca ) pentru a aduce un motor din Oradea in Cluj. Motorul soseste din Italia vineri in jurul orei 18....deci as avea nevoie de masina vineri.

Daca stiti ceva...dati un semn aici sau la tel 0721369639.

Thx

 

te pot ajuta eu daca vrei... 300 lei

ce motor este?

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Art. 622

 

(1)În cazul în care săvârÂşirea faptei prevăzute la art. 58 lit. an) are drept consecință blocarea unui sector de drum, odată cu aplicarea sancțiunii contravenționale personalul prevăzut la art. 60 lit. a) va face mențiune în procesul-verbal de constatare a contravenției Âşi despre obligația operatorului de transport/întreprinderii de a achita costurile aferente intervenției de degajare a sectorului de drum afectat.

 

daca citesti mai bine si te documentezi Ordonanta 5 2011 este cunoscuta si sub numele de "legea cauciucurilor de iarna" sau "legea anvelopelor de iarna"

 

La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifică Âşi va avea următorul cuprins:

 

„28.conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone Âşi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roțile axei/axelor de tracțiune sau fără a avea montate pe aceste roți lanțuri sau alte echipamente antiderapante certificate;“.

 

de autoturisme nu este specificat nicaieri

sanctiunile sunt doar la transport persoane si peste 3,5 tone

iar legea ta a fost modificata cu putin timp in urma

 

Stimabile,

In primul rand, te rog sa te abtii de la afirmatii absurde, fiindca nu e legea mea, nici a lui tata. Este OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, cunoscuta si drept Codul Rutier.

In al doilea rand, OG 5/2011 nu este un act normativ de sine statator. Aceasta a modificat si completat printre alte acte normative si Codul rutier.

Te rog sa mai citesti cand ai timp legislatia rutiera. Nu trebuie sa scrie de autoturisme in cod, deoarece potrivit art. 6 pct. 6 din Codul Rutier, autovehicul inseamna vehiculul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum. Asa ca punctul 28 mentionat chiar de tine se aplica si autoturismelor.

In rest, fiecare este liber sa aprecieze daca respecta ori nu cerinta asta, pe riscul propriului buzunar.

Toate cele bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile,

In primul rand, te rog sa te abtii de la afirmatii absurde, fiindca nu e legea mea, nici a lui tata. Este OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, cunoscuta si drept Codul Rutier.

In al doilea rand, OG 5/2011 nu este un act normativ de sine statator. Aceasta a modificat si completat printre alte acte normative si Codul rutier.

Te rog sa mai citesti cand ai timp legislatia rutiera. Nu trebuie sa scrie de autoturisme in cod, deoarece potrivit art. 6 pct. 6 din Codul Rutier, autovehicul inseamna vehiculul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum. Asa ca punctul 28 mentionat chiar de tine se aplica si autoturismelor.

In rest, fiecare este liber sa aprecieze daca respecta ori nu cerinta asta, pe riscul propriului buzunar.

Toate cele bune tuturor!

 

Lasati discutia pentru cand vine iarna, cine naiba mai pune acum anvelope de iarna :cheers:

 

Iarna nu-i ca vara :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene , 300 lei e mai mult decat decent ... cat crezi ca o sa consume ? 4? ..... nu sunt rautacios doar realist

 

 

daca e duba sau orice ar fi nu cred ca scoti consum sub 10 ... cu un calcul de 400 km dus intors si motorina/benzina 6 lei deja esti 240 lei ... plus sa faci 400 km pt 60 lei , nu e decent ?

 

 

daca vrei f ieftin mergi si hai pe el .... risti pt 100 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos de la Mechatronics pe Kovari are un contact la o firma din Buc ce reconditioneaza amortizoare spate cam la orice. Nu stiu daca se ocupa si de cele pe gaz dar poti incerca.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos de la Mechatronics pe Kovari are un contact la o firma din Buc ce reconditioneaza amortizoare spate cam la orice. Nu stiu daca se ocupa si de cele pe gaz dar poti incerca.

la cele de gaz iti trebuie o presa de forte destul de mari ca sa iti poata comprima capacul, sa-l poata sigila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde pot gasi un service de incredere pentru asa ceva in cluj. Momentan motocicleta imi merge bine probabil are consumul cam marisor si valvele suna un pic pana se incalzeste. As duceo la un service dar nu la unu care sa o strice mai rau ca manual de la Clymer am si eu :laugh: .

 

Eventual si niste preturi pt asa ceva

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jocu la supape la tine, se regleaza sau ai pastile care se schimba?

Pentru consum, pe langa curatat, carburatoarele se regleaza pentru amestec si apoi se sincronizeaza.

 

Vezi la Dragos de la Mechatronics, e mare mester ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imp e ca ai gasit :) o locomotiva consuma pn la huedin 300 l motorina asta asa offtopic deci erau 900 si ceva de l pn la oradea .... dar cine`si mai aducea motoru pe locomotiva ? :D

 

 

sper sa o tratezi ca o gluma si sa te bucuri de motor si de drumuri cat m multe si bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...