Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

daca te chinui putin reusesti si cu un ciupitor. trebuie doar sa il tii cu varful mai catre lame. doar sa nu incurci ordinea si sa fi sigur ca-s firele la acelas nivel si pana in capatul mufei

 

De curios o sa incerc si metoda asta!

 

Salut, nu am vazut postul tau ieri, eu am unul acasa, dar azi si din pacate nu am cum sa il aduc in Cluj. Daca nu ai gasit niciunde luni o sa il iau cu mine cand vin la servici. Daca mai ai nevoie lasa o "vorba" si ne intalnim cumva.

 

O sa revin cu un telefon pe Duminica sa-ti aduc aminte. :cheers:

 

poti face asta cu o lama de cutter sau o surubelnita lata de 3mm

 

ordinea firelor sa fie exact ca si in mufa cealalta.

 

O sa vad daca reusesc asa.

 

Pana atunci, provizoriu, m-am descurcat altcumva.

 

 

Seara faina!

 

 

ps: Salut Kirk :)

 

Salut Cata! Daca vrei, poate te ajut la vopsit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine ma poate ajuta sa-mi schimbe semeringul de la furca de pe partea stanga? Si cat m-ar costa?

 

Cel mai bine, daca trebuie sa schimbi semeringul, e sa faci o servisare completa a furcii. Schimbate ambele semeringuri, etc. Intra pe sectiunea SERVICE MOTO(aia pinned), la pagina 9 gasesti o lista cu cateva service-uri. Poti sa suni sa intrebi. Preturile nu cred ca variaza foarte mult, si costa in jur de 200 de RON o servisare completa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine, daca trebuie sa schimbi semeringul, e sa faci o servisare completa a furcii. Schimbate ambele semeringuri, etc. Intra pe sectiunea SERVICE MOTO(aia pinned), la pagina 9 gasesti o lista cu cateva service-uri. Poti sa suni sa intrebi. Preturile nu cred ca variaza foarte mult, si costa in jur de 200 de RON o servisare completa.

O servisare completa in agenda mea inseamna si cuzineti noi. Daca simeringu curge si il schimbi doar ala si uleiul, is mari sansele ca sa curga din nou in scurt timp.

 

Daca jambele nu is strambe, ulei, simeringuri si cuzineti + manopera se apropie lejer de 800-900ron, cel putin la mobra mea care nu are suspensia propriu-zisa in furci.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma poate ajuta sa-mi schimbe semeringul de la furca de pe partea stanga? Si cat m-ar costa?

 

Te ajuta Sany , mie el mi-a facut si is f multumit. Are cele mai mici preturi din cluj, aia iti garantez io, mult sub aia 200 RON cat cer altii. Cauta-l cu incredere. Si daca vorbesti cu el si te intelegi, zi-i sa ma intrebe pe mine de semeringuri ieftine.

 

Sany Motors

Adresa: Cluj-Napoca, Str. Septimiu Albini nr 70 Tel: 0741525901

0728753575

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta Sany , mie el mi-a facut si is f multumit. Are cele mai mici preturi din cluj, aia iti garantez io, mult sub aia 200 RON cat cer altii. Cauta-l cu incredere. Si daca vorbesti cu el si te intelegi, zi-i sa ma intrebe pe mine de semeringuri ieftine.

 

Sany Motors

Adresa: Cluj-Napoca, Str. Septimiu Albini nr 70 Tel: 0741525901

0728753575

 

L-am sunat, culmea vrea 300 lei :) . Unde gasesc sa-mi iau semeringuri? Si ulei? I-am cam sunat pe toti, 2 persoane au zis 200 lei si inca una 350-400. Mi se pare cam mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta Sany , Are cele mai mici preturi din cluj, aia iti garantez io, mult sub aia 200 RON cat cer altii.

L-am sunat, culmea vrea 300 lei

:crack: :crack: :crack:

Buna treaba... :crack:

 

-----------

 

 

O lista (incompleta) cu service-urile din Cluj (ordinea este alfabetica):

 

 

-> COC MOTORS, str. Stefan Luchian, nr. 5 (vis-a-vis de Vitacom)

 

Program de lucru:

? (suna la nr de contact)

 

Contact:

0742833802

 

 

-> MECHATRONICS, str. Kovari Laszlo, nr. 3

 

Program de lucru:

Zilnic: 10:00 - 18:30

 

Contact:

0742096511

0745409188

 

 

-> MOTO PETRAS, str. Sarmizegetusa, nr. 10 (zona Iulius Mall)

 

Program de lucru:

Luni-Vineri: 10:00-18:00

Sambata: 10:00-14:00

 

Contact:

0744817857

0745801231

 

 

 

-> SSP BIKE, str. Liviu Rebreanu, nr. 34 (! adresa nu mai este valabila !)

 

Program de lucru:

Luni-Vineri: 10:00-18:00

Sambata: 10:00-14:00

 

Contact:

0755020202

0755025025

 

 

Ca parere personala, pt. suspensii, alege dintre astia doi unu' : Moto Petras si Mechatronics :cheers:

 

Mai exista si Tars Suspensii, care e tata suspensiilor, dar din pacate, nu am numarul de telefn al lui Florin ( userul Floo de pe forum )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am sunat, culmea vrea 300 lei :) . Unde gasesc sa-mi iau semeringuri? Si ulei? I-am cam sunat pe toti, 2 persoane au zis 200 lei si inca una 350-400. Mi se pare cam mult

 

Opreste-te, cat culmea ai vrea sa iti iasa cu tot cu ulei ? 1 litru de ulei de furca Motul ii 52,75 RON cel mai putin, ai nevoie de 2 litri ca iti intra vreo 600 ml intr-una. Trebuia sa intrebi cat iti ia pe manopera, cu uleiu tau si semeringurile tale.

Apropo acuma l-am sunat pe Sany sa vad ce-i cu pretu ala. El ti-a spus ca te costa MANOPERA+SEMERINGURI+ULEI = 250 -300 lei in functie de pretul semeringurilor. Si mi-a spus sa iti transmit ca iti face cu piesele tale manopera intre 50-100 lei. Nu stiu unde gasesti tu mai ieftin sau la ce preturi te astepti :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca parere personala, pt. suspensii, alege dintre astia doi unu' : Moto Petras si Mechatronics :cheers:

 

Subscriu, ~150 RON la Moto Petras daca am inteles corect pt simmering-uri si ulei, iar la COC ~200 aceeasi interventie

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare :disappointed:

Te intreb doar: cum as putea recomanda un om ca Sony, care imi tine un motor 3 luni de zile, in plin sezon, pt o amarata de segmentare?

Cum poti recomanda un om, cand stii prea bine ca nu e serios, nu isi respecta termenele, are curtea plina de cascarabete neterminate la timp, te minte in fata ca a comandat piese, in urma unei constatari facute de el, cand NU a desfacut nici macar un surub de pe motorul pe care i l'ai lasat in custodie?

Cum poti recomanda un om, despre care chiar tu sustii ca, citez: Sony face motoarele care sunt platite fie cu avans, fie castigul e rapid, fie iti e dator...spune'mi tu Cristi, te rog.

 

Sa se inteleaga: am muscat'o cu Sony, mi'am invatat lectia, la mine pe lista apare ca un mecanic neserios, nu umblu sa ii fac antireclama, cert e doar ca daca sunt intrebat, NU il recomand. Sper ca altii sa aiba parte de experiente placute cu el si sa imi confirme ca ceea ce stiam eu despre el, a fost doar un moment ( de 3 luni ) mai nefericit din cariera lui stralucita de mecanic moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare :disappointed:

Te intreb doar: cum as putea recomanda un om ca Sony, care imi tine un motor 3 luni de zile, in plin sezon, pt o amarata de segmentare?

Cum poti recomanda un om, cand stii prea bine ca nu e serios, nu isi respecta termenele, are curtea plina de cascarabete neterminate la timp, te minte in fata ca a comandat piese, in urma unei constatari facute de el, cand NU a desfacut nici macar un surub de pe motorul pe care i l'ai lasat in custodie?

Cum poti recomanda un om, despre care chiar tu sustii ca, citez: Sony face motoarele care sunt platite fie cu avans, fie castigul e rapid, fie iti e dator...spune'mi tu Cristi, te rog.

 

Sa se inteleaga: am muscat'o cu Sony, mi'am invatat lectia, la mine pe lista apare ca un mecanic neserios, nu umblu sa ii fac antireclama, cert e doar ca daca sunt intrebat, NU il recomand. Sper ca altii sa aiba parte de experiente placute cu el si sa imi confirme ca ceea ce stiam eu despre el, a fost doar un moment ( de 3 luni ) mai nefericit din cariera lui stralucita de mecanic moto.

 

Si eu am muscat-o cu Sony..poate s-a mai schimbat :bounce: ...in fine...toate cele bune :bigstar:

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi m-ar interesa si pe mine un mecanic bun si cu un raport bun calitate-pret. vorbind serios acum, as vrea in iarna sa-i duc ambele motoare sa-mi faca reparatiile si schimburile necesare, si sa-mi faca si mie telescoapele fata.

apoi daca stie cineva un loc unde se sablzeaza, pentru ca vreau sa-mi duc cadrul sa-l curete de vopsea, sa-l pot revopsi electrostatic. astea as vrea sa le termin pana pe la sfarsitul primaverii, asa incetisor cu treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi m-ar interesa si pe mine un mecanic bun si cu un raport bun calitate-pret. vorbind serios acum, as vrea in iarna sa-i duc ambele motoare sa-mi faca reparatiile si schimburile necesare, si sa-mi faca si mie telescoapele fata.

apoi daca stie cineva un loc unde se sablzeaza, pentru ca vreau sa-mi duc cadrul sa-l curete de vopsea, sa-l pot revopsi electrostatic. astea as vrea sa le termin pana pe la sfarsitul primaverii, asa incetisor cu treaba

cu sablatul poti rezolva in incinta la Transcom. cand vrei sa faci, suna-ma si iti dau toate detaliile :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, acuma daca tot deschidem cutia Pandorei, io personal in tot Cluju' asta si in imprejurimi, am pe lista de ''good guys'', cativa, si anume:

 

Mechatronics:

* pt ca Dragos mi'a facut revizia generala la o motocicleta, acum 4 ani de zile, care de atunci a mers necontenit. Atentie !!! NU mi'au curs telescoapele, nu am desfacut motorul, NU a trebuit sa ma intorc la el cu vreo problema, si cel mai important aspect...motocicleta a facut 60.000 de km pe drumurile si potecile patriei. Pe Dragos il recomand cu cea mai mare caldura oricand. E un profesionist, un autodidact, stie sa multumeasca clientul si isi face treaba ca la carte.

 

Sebi de pe Rebreanu.

 

N'ai ce sa ii reprosezi...daca a avut loc de discount, l'am primit, tigara si paharul de suc din partea casei mi le'am servit ori de cate ori am mers la el, termenele de livrare ( echipamente, piese, etc.) de cele mai multe ori au fost inaintea datei comunicate de el, plus de asta e genu' de om cu care te poti intelege si poti face afaceri.

Pacat ca Sebi nu se baga la lucrari de mare anvergura, dar el stie cum e cel mai bine pt. bussinessul lui.

Si ca Sebi, nu echilibreaza nime' o roata :drink:

 

Moto Petras, aka Anrdei de pe Sarmisegetuza.

 

-e un baiat de nota ZECE, care stie meserie, nu se hazardeaza doar pentru a'si vedea garajul plin. Face treaba calulat, curat, cu meticulozitate. La nevoie, mi'a ridicat motorul de acasa cu platforma lui, mi l'a si adus ( e vorba de XR la care nu aveam inca numere ).

Idem ca si Dragos, nu am avut probleme in garantie, nu s'a stricat motorul sau stiu eu ce piesa dpa ce am scos motorul de la el de la revizie. Chiar anul asta, Andrei mi'a facut ambele motociclete si sunt extrem de multumit de cum a lucrat, motiv pt. care il recomand.

Plus de asta, preturile lui Andrei, sunt omenesti.

 

Un alt mare dibaci si cunoscator de meserie e Feri de pe Valea Seaca, care din pacate, nu sta prea bine cu timpul liber :(

Dar de care sunt mai mult decat multumit...preturi bune, promptitudine, si nu in ultimul rand...suruburi stranse ca sa nu le mai desfaca nici el :D Enduristilor le recomand sa mearga la Feri sa le stranga suruburile...in veci amin nu o sa piarda

ceva surub pe deal. Cine il cunoaste pe Feri stie despre ce vorbesc ;)

 

Dealer Suzuki, Frunzisului.

 

De acolo il recomand pe Sui...de restu' ... :unsure:

 

 

De restul service'urilor nu am ce sa spun pt ca nu le'am vizitat....cu exceptia Seth Motors, despre care nu am sa spun nimic pt ca as fi extrem de subiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mechatronics:* pt ca Dragos mi'a facut revizia generala la o motocicleta, acum 4 ani de zile, care de atunci a mers necontenit. Atentie !!! NU mi'au curs telescoapele, nu am desfacut motorul, NU a trebuit sa ma intorc la el cu vreo problema, si cel mai important aspect...motocicleta a facut 60.000 de km pe drumurile si potecile patriei. Pe Dragos il recomand cu cea mai mare caldura oricand. E un profesionist, un autodidact, stie sa multumeasca clientul si isi face treaba ca la carte.

 

 

+1 pentru Dragos, il recomand fara rezerve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e deschisa aceasta discutie, vi-l recomand si pe Pete Bereczki (a avut atelier pe Vrabiilor)

care a reinceput sa lucreze, e adevarat, part-time.

S-a luptat mai bine de doi ani cu o boala extrem de grava, dar acum, din fericire, poate sa lucreze din nou.

Unul din cei mai buni mecanici auto-moto, plus ca rezolva si problemele electrice.

Detalii, intrebari, probleme, la mine pe PM.

Hai norock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e deschisa aceasta discutie, vi-l recomand si pe Pete Bereczki (a avut atelier pe Vrabiilor)

care a reinceput sa lucreze, e adevarat, part-time.

S-a luptat mai bine de doi ani cu o boala extrem de grava, dar acum, din fericire, poate sa lucreze din nou.

Unul din cei mai buni mecanici auto-moto, plus ca rezolva si problemele electrice.

Detalii, intrebari, probleme, la mine pe PM.

Hai norock!

Recomand si eu,este singurul care a gasit adevarata problema la motorul meu,problema electrica si mecanica ,m-a scutit de cateva drumuri in plus si bani aruncati pe ferestra,mentionez ca este al 3 lea mecanic la care am ajuns si la care m-am si oprit,motorul merge brici,recomand cu caldura..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...