Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

Astazi am fost la un domn o vazut bordu si o zis ca poate sa il faca.pe vineri daca reusesc sa il i au jos il duc sa il faca.o sa postez si poze dupa

De cumparat am gasit ceva la 150 euro second sau bord digital universal la 360 lei.

» Post actualizat in 20 May 2015 21:09

 

Cam nasol cu bordul de hornet.in aceiasi situatie sunt si eu si cel mai probabil doar intreg o sa gasesti .

Am gasit si partea inferioara la 215 lei dar partea superioara nu

Editat de zelotu17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Trebuie sa anunti inainte de a incepe sa scrie doamna. Asa tin minte ca scrie.

OK, asta nu ar fi o probl. Deci stii sigur ca se poate? ca eu tin minte acum cativa ani, eram cu o masina la RAR si aveam doar card la mine si a trebuit sa fug pana in floresti la un bancomat sa scot $ si sa ma intorc.. atunci sigur nu aveau POS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Am o intrebare legata de suspensii . Sunt nou si nu ma prea pricep , asa ca apelez la cei care imi pot spune asta . Pana azi , suspensiile erau reglate mai moi . Si uneori , daca dadeam peste denivenari , in functie de cat erau de mari si viteza pe care o aveam , mai frecam cu cricul central pe asfalt . Azi am reglat suspensiile cu o pozitie mai sus , si nu stiu cum imi pot da seama daca asa sunt prea tari sau nu . Am dat peste ceva denivelari si mi sa parut ca parca ma arunca un pic din sa , nu stiu daca e ok sau nu , daca asta e un semn ca sunt prea rigide . Motocicleta e un cruiser , si eu am cam 60 kg . Daca asta are vre-o relevanta :D Si inca o intrebare . Pentru stabilitate mai buna in viraje , suspensiile trebuie sa fie mai moi sau mai tari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Am o intrebare legata de suspensii . Sunt nou si nu ma prea pricep , asa ca apelez la cei care imi pot spune asta . Pana azi , suspensiile erau reglate mai moi . Si uneori , daca dadeam peste denivenari , in functie de cat erau de mari si viteza pe care o aveam , mai frecam cu cricul central pe asfalt . Azi am reglat suspensiile cu o pozitie mai sus , si nu stiu cum imi pot da seama daca asa sunt prea tari sau nu . Am dat peste ceva denivelari si mi sa parut ca parca ma arunca un pic din sa , nu stiu daca e ok sau nu , daca asta e un semn ca sunt prea rigide . Motocicleta e un cruiser , si eu am cam 60 kg . Daca asta are vre-o relevanta :D Si inca o intrebare . Pentru stabilitate mai buna in viraje , suspensiile trebuie sa fie mai moi sau mai tari ?

Suspensiile , daca sunt reglabile, se regleaza intotdeauna functie de sarcina sub care lucreaza si functie de calitatea suprafetei pe care va rula autovehiculul. Perfecta nu va fi nici odata, dar trebuie ajuns la un compromis care sa avantajeze atat confortul dar mai ales siguranta rularii pe sosele. Un reglaj corespunzator unui rulaj pe teren accidentat nu va fi corespunzator nici odata unui rulaj pe sosele asfaltate. Asa ca trebuie gasit un compromis care sa le inpace pe cat posibil pe toate. Dar, in primul rand, trebuie sa stii la ce vei folosii motocicleta, sau sa zic asa, pe ce tip de drum vei rula preponderent cu ea. Si functie de asta , faci reglajele. Pe care nu le vei "nimerii din prima" si intotdeauna vei gasii ceva de inbunatatit. Si da, pentru stabilitate buna pe viraje, suspensia se seteaza dura, pentru a "copia " suprafata de rulaj. Si intotdeauna in detrimentul confortului ! Pentru inceput, in momentul in care te asezi in sa, o suspensie corect reglata va asigura " coborarea" la fel atat a furcii fata cat si a suspensiei spate. Deci daca fata coboara 5 cm, la fel trebuie sa coboare si spatele (asta ca exemplu, nu sunt aia 5 cm batuti in cuie). Cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspensiile , daca sunt reglabile, se regleaza intotdeauna functie de sarcina sub care lucreaza si functie de calitatea suprafetei pe care va rula autovehiculul. Perfecta nu va fi nici odata, dar trebuie ajuns la un compromis care sa avantajeze atat confortul dar mai ales siguranta rularii pe sosele. Un reglaj corespunzator unui rulaj pe teren accidentat nu va fi corespunzator nici odata unui rulaj pe sosele asfaltate. Asa ca trebuie gasit un compromis care sa le inpace pe cat posibil pe toate. Dar, in primul rand, trebuie sa stii la ce vei folosii motocicleta, sau sa zic asa, pe ce tip de drum vei rula preponderent cu ea. Si functie de asta , faci reglajele. Pe care nu le vei "nimerii din prima" si intotdeauna vei gasii ceva de inbunatatit. Si da, pentru stabilitate buna pe viraje, suspensia se seteaza dura, pentru a "copia " suprafata de rulaj. Si intotdeauna in detrimentul confortului ! Pentru inceput, in momentul in care te asezi in sa, o suspensie corect reglata va asigura " coborarea" la fel atat a furcii fata cat si a suspensiei spate. Deci daca fata coboara 5 cm, la fel trebuie sa coboare si spatele (asta ca exemplu, nu sunt aia 5 cm batuti in cuie). Cele bune !

E motor de 125 , il scot la plimbare doar prin oras , nu ies de pe asfalt cu el . Vreau doar sa ma asigur ca nu fac vre-o traznaie si sa imi pun pielea la bataie :)) Am dus de doua ori pasager si cum era reglata suspensia inainte nu ducea doua persoane , de aceea vreau sa vad daca e ok mai rigida si cand sunt doar eu pe moto , ca sa nu trebuiasca de fiecare data cand se mai urca cineva sa tot modific . Multumesc de sfat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tre sa merg la service cu 2 motoare cu mai multe treburi de facut si poate ma ajuta cineva sa aleg service-ul potrivit... o sa enumerez chestiile care ar trebui facute la fiecare motor:

1. Kawasaki VN900:

- verificare tehnica generala (schimb ulei, completat lichid racire, verificat incarcare baterie, furtunele de frana etc)

- o varianta pt polish pt partile cromate (tevi esapament, alte parti cromate) care s-au uzat, au prins pete, rugina etc

- indicatorul de benzina nu mai functioneaza

2. Yamaha Virago 535

- verificare tehnica generala (schimb ulei, verificat incarcare baterie, furtunele de frana etc), in principiu motorul tre sa faca un drum pana in Germania ~ 1500km, este al unei prietene si m-a rugat sa ma ocup de el

 

Mersi frumos,

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tre sa merg la service cu 2 motoare cu mai multe treburi de facut si poate ma ajuta cineva sa aleg service-ul potrivit...

Extreme service srl str Frunzisului 83D ing Dan Suciu ( 0753 767116 ) = omul e profesionist grupa mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa pun led pe pozitie. ceva recomandari sa se vada foarte tare?

Ar fi o varianta asta,dar consuma aproape cat un xenon :)

http://www.xenon-drive.ro/xenon-auto/eshop/2-1-Leduri-Auto-SMD/23-2-Leduri-auto-T10-W5W/5/648-Led-auto-T10-Canbus-25W-Leduri-CREE

Editat de Poly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ăm un kymko xciting 2007 cu abs. Cand pun frana fata pare sa prindă cu valuri ca sa zic așa, discurile nu par sa fie îndoite, șa fie de la plăcute sau de la abs? Parca are si cu fâșâit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva, contracost, sa transport un maxiscooter de la sediul CocMotors Strada Ștefan Luchian pana in zona Eremia Grigorescu?Scuterul este avariat si a fost la service pentru constatare daune. O sa fie nevoie fie de platforma moto fie de un microbuz.. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva, contracost, sa transport un maxiscooter de la sediul CocMotors Strada Ștefan Luchian pana in zona Eremia Grigorescu?Scuterul este avariat si a fost la service pentru constatare daune. O sa fie nevoie fie de platforma moto fie de un microbuz.. Multumesc

Te ajut eu daca vrei, 0742668055. 50 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,

 

Coleg motociclist(eu) ma nenorocesc(insor) in data de 20/06/15 si ma gandeam pe 21 la trash de .... dress undeva spre apus la Palocsay.Cum sunt posesorul unui Kawa Kle 500 mandra mireasa nu se poate cocota pe ea in rochie si nici nu ar da bine.Asa ca am rugamintea daca cineva are timp,orice chopper si chef duminica seara sa faca o plimbare pana la locatie sa facem si noi vreo 2-3 poze sa dea un semn(0771251980).

Remuneratia se va face la mica intelegere si va fi completata cu palinca de Maramures,vin de casa sau bere(in functie de gusturi).

 

Multam!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...