Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A inebunit lumea cu conservele, sa vedeti ce timbre pt poluare scot astia din conducerea tarii, peste 2 luni nu o sa incapa masinile la vanzare in piata.

Doamne ajuta ! Io mi-am vandut masinile =)) am doar una euro 6 sper sa nu fie mare taxa ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta ! Io mi-am vandut masinile =)) am doar una euro 6 sper sa nu fie mare taxa ..

parca pe vremea pedelista au nascocit astia un calcul conform caruia masina mai noua are potential mai mare de a polua, adica mai multi ani de amu incolo, deci plateste taxa mai mare... muhahahahhaha :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca pe vremea pedelista au nascocit astia un calcul conform caruia masina mai noua are potential mai mare de a polua, adica mai multi ani de amu incolo, deci plateste taxa mai mare... muhahahahhaha

:crack: :10: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi una din propuneri

Tariful pentru timbrul de mediu in functie de norma de poluare va creste cu 10% la Euro4, 25% la Euro3, 50% la Euro2, 75% la Euro1 si 100% la Non-Euro. Exemplu de plata a timbrului de mediu pentru masinile Euro5: 3 euro pentru o zi, 5 euro pentru 7 zile, 12 euro pentru o luna, 14 euro pentru 3 luni, 20 de euro pentru 12 luni.

 

Ce porcartie de propunere. Poluatorul sa plateasca prin pretul carburantului, asta e cea mai corecta evaluare. Poti avea euro 6 si sa faci 100 mii pe an ca masina de firma sau euro 2 si sa faci 3000 km pe an ca e a doua masina si-o folosesti in we.

 

Off topic, cine de pe forum face RCA in Cluj ?

Editat de aquachrono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in pretul carburantului nu e ok. 10 l consumati cu EURO 1 polueaza mult mai mult decat 10 l consumati cu EURO 5.

Nici pe masina nu e ok, pentru ca ai dreptate, conteaza cantitatea de combustibil consumat.

 

Cel mai corect ar fi in opinia mea ca un anumit procentaj (aprox 30%) sa se aplice pe combustibil iar 70% sa ramana pe masina, luandu-se in calcul un kilometraj mediu anual / cap de locuitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe combustibil deja sunt bagate o sumedenie de taxe ceea ce dpmdv este o marlanie . Hoiturile sa fi taxate pt circulatia pe drumurile patriei si in orase cu reflexie in impozit , cine are masina de 5000 cmc pe benzina si e euro 5 de ex sa plateasca imp de 45 lei/an , iar ala cu 5000 cmc euro 2 sa-l arda in plm de sa deie cotetul la fier vechi . Cu masuri de asta as fi deacord .

Mai mult ( o sa-mi sariti in cap unii ) diesel sa fie interzis in oras .

Astfel s-ar fluidiza traficul de numa numa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cresterea impozitului in functie de EURO o inteleg si sunt de-acord cu tine. E chiar mai ok decat existenta unei taxe de poluare/mediu/timbru etc.

 

Dar interzicerea masinilor diesel in oras? Eventual interzicerea celor care depasesc anumite norme de poluare, indiferent ca sunt pe benzina, dieselel sau gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am vrut sa evidentiez, ca hoiturile antice si ITP luat pe sub " mana " mai duca-se naibii la fier vechi ; sa aiba bulina pt toate drumurile nu numai oras si centru . Taxa de timbru sau poluare sau ma-sa pe gheata astea oricum is abuzive deci dispar dar totusi importul masiv de hoituri trebuie stopat de urgenta . ( sa nu mai zic ca implicit sa dispara categoria de samsari neplatitori de taxe ..) .

La hibrid nu e impozit zero din nefericire . Poate la cele electrice 100% .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stiti careva daca exista puncte de colectare anvelope uzate in cluj? Mersi!

 

Teoretic le poti lasa la orice vulcanizare. Anvelope uzate sunt ridicate gratuit de la vulcanizari de o firma care are contract in acest sens cu statul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic le poti lasa la orice vulcanizare. Anvelope uzate sunt ridicate gratuit de la vulcanizari de o firma care are contract in acest sens cu statul.

 

Oare asa sa fie? Nu imi dai si mie datele de contact ale firmei de care zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic le poti lasa la orice vulcanizare. Anvelope uzate sunt ridicate gratuit de la vulcanizari de o firma care are contract in acest sens cu statul.

Mersi de idee!

 

Oare asa sa fie? Nu imi dai si mie datele de contact ale firmei de care zici?

Asa se pare, tocmai am intrebat pe cineva care lucra la un service de roti, cica toate firmele care vand anvelope platesc ceva taxa de mediu pt ele, si daca predau anvelope uzate nu mai platesc taxa, deci in principiu toate ar trebui sa fie doritoare sa le primeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

Am un hornet din 2007 si ar trebui sa-i schimb lantul.

Am cautat kit de lant did si gasesc tot pentru modelul dinainte (-2006).

Stie cineva daca se potriveste de la modelul anterior?

Si ce marca de lant recomandati? E ok did?


» Post actualizat in 30 Mar 2017 07:38

Am gasit si pentru modelul din 2007 pana la urma.

Din ce am vazut toate lanturile did pe care le-am gasit sunt x-ring. In specificatii apare o-ring.

Banuiesc ca asta nu e o problema, nu?

Editat de kingJulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut!

Am un hornet din 2007 si ar trebui sa-i schimb lantul.

Am cautat kit de lant did si gasesc tot pentru modelul dinainte (-2006).

Stie cineva daca se potriveste de la modelul anterior?

Si ce marca de lant recomandati? E ok did?

» Post actualizat in 30 Mar 2017 07:38

Am gasit si pentru modelul din 2007 pana la urma.

Din ce am vazut toate lanturile did pe care le-am gasit sunt x-ring. In specificatii apare o-ring.

Banuiesc ca asta nu e o problema, nu?

 

E okay și X-ring, Eu tot X-ring am (și tot Hornet de 2007).

Marca originală e DID, e bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat o alarma moto de la un coleg forumist, tot nu aveam timp sa-l montez, nici nu am vrut sa fac testari in curtea unde stau, sa nu deranjez vecinii. In drum spre casa ieri, m-am oprit pe Calea Turzii, sus la intrarea spre Aroma, sa-l conectez.

In 10-15min cat am stat acolo cu saua deoparte, 3 motociclisti au oprit sa ma ajute -de fapt toti care au trecut pe acolo- si un taximetrist. Jos cu palaria, am ramas placut surprins. Multumesc!

Editat de David
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am nevoie de o roata fata pt yamaha dragstar 1100 model classic 130/90/16. Are cineva de vanzare ??? Sau daca vrea cineva sa o imprumute pt o zi... imi trebuie sa trec cu ea la R.A.R Cluj. Se pare ca a mea a fost modificata in S.U.A. din ,,classic,, in ,,custom,, si eu nu am stiut treba asta. Mai naspa e ca am cumparat si o anvelopa noua pe fata pt modelul ,,custom,, 110/90/18. Daca ma poate ajuta cineva cu vanzare, imprumut, inchiriere ??? Multumesc anticipat. tel 0741.795.419.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...