Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 59 minute, Patrick_M a spus:

La Sani (scuze daca nu scriu corect), pe septimiu albinii. Vezi motoare parcate in fata.

Mersi. Am vorbit cu el, are ft mult de lucru dar a zis că se uită. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Salutare. As avea și eu de adus un motor de motocicleta din Cluj Napoca la Buzău. Daca aveți vreunul drum prin zona, sau măcar cât de cât mai aproape, gen Ploiești, București, poate chiar Brașov, dați-mi, va rog, un semn. 

0765252569 - Bart. 

Mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Salut,  de curând am achiziționat o Honda Varadero 2006 SD02, la momentul achiziției avea tobe after market care făceau ,,popcorn", de curând le-am inlocuit cu cele originale dar zgomotul și,,popcornul" tot au rămas, oare mă poate ajuta cineva cu o informație cum aș putea să îl adic la sunetul său original?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2022 la 9:38, irol a spus:

Probabil iti este arsa aceasta garnitura de la cilindrul din spate.

279030297_1365668530525347_371574232828708603_n.jpg

Exact. Ti s-au dus garniturile acelea incercuite de Lori. https://www.cmsnl.com/honda-xl1000v-varadero-2005-5-germany_model6464/packing-muffler-nas_18392mk4000/

Eu am pus folie de aluminiu adeziva, pt tobe, ce gasesti in toate supermarketurile, ca si solutie provizorie sa ajung acasa din Croatia fara bubuituri la fiecare frana de motor :P 

Editat de zo10000
adaugare info
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 4/24/2022 at 10:15 AM, THEBIGJOE11234 said:

dar zgomotul și,,popcornul" tot au rămas, oare mă poate ajuta cineva cu o informație cum aș putea să îl adic la sunetul său original?

Îți poți repara supapa ”cut-off”?

image.png.45fce8703362d3dbf4822fc76e1ecb30.png

Mai greu de găsit una nouă ...

 

https://www.boonstraparts.com/en/part/honda-xl-1000-varadero-2003-2010-abs-xl1000v-xl1000va-air-cut-off-valve-assy-2006/000001028935

 

Așa arată la alte modele:

image.thumb.png.7cf003bc152c1f29fa26a30fe53e11b2.png

la tine pare a fi o versiune cu acționare electromagnetică.

Fără ea ... ”pop, pop ...” pe orice frână de motor.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, patrick1 a spus:

Îți poți repara supapa ”cut-off”?

image.png.45fce8703362d3dbf4822fc76e1ecb30.png

 

la tine pare a fi o versiune cu acționare electromagnetică.

Fără ea ... ”pop, pop ...” pe orice frână de motor.

SD02 e pe injectie. N-are valva de cut-off.

Probabil acele garnituri de care zice si Lori, pozitia 15 de pe desen.

Editat de zo10000
adaugat detalii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, zo10000 said:

SD02 e pe injectie. N-are valva de cut-off.

Posibil, cum zici, să nu mai existe valve cut-off sau fie una acționată electromagnetic simultan cu injecția de benzină.

Einsprintzanlage /Drosselklappe ... încă există (la SD02) și ceva negru (vizibil) atașat pe ”drosselklappe” (stânga, poză).

image.thumb.png.97cd980d51ec159878df67150896259b.png

https://www.boonstraparts.com/de/teil/honda-xl-1000-varadero-2003-2010-xl1000v-sd02-einspritzanlage-drosselklappe-2005/000000149057

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

Poate fi un TPS chestia aia neagră de pa ”drosselklappe” sau altceva (cut-off?). Documentație nu am găsit.

Cert este că ”pop”-urile în evacuare apar de la amestec sărac și arderi prelungite. În logica mea (posibil diferită de cea a constructorului) pe frâna de motor și la decelerare ar trebui să fie injecție 0 (zero) până la scăderea turației la prag de relanti, respectiv doar aer în evacuare.

Dacă nu se întâmplă așa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

aveti careva vreun contact cu care ati colaborat bine pt traducerea actelor necesare inmatricularii? este vb de acte in germana, ideal e sa pot comunica prin email cu traducatorul, sa ii trimit scans si sa primesc tot digital traducerea, iar plata prin revolut/transfer, sa pot rezolva cu 0 deplasari... ideal.. daca nu se poate altfel, ma si deplasez. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, frankone a spus:

aveti careva vreun contact cu care ati colaborat bine pt traducerea actelor necesare inmatricularii? este vb de acte in germana, ideal e sa pot comunica prin email cu traducatorul, sa ii trimit scans si sa primesc tot digital traducerea, iar plata prin revolut/transfer, sa pot rezolva cu 0 deplasari... ideal.. daca nu se poate altfel, ma si deplasez. Mersi.

Ce motor ti-ai luat? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...