Sari la conținut

vipu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna tuturor,

 

As avea mare nevoie de un caicuc uzat de imprumut, pentru RAR. La mine e uzat cam tare pe o parte. Imi trebuie doar unul pe fatza 110/80V17 - V240. Doar pana trec RAR

 

Pe spate am 140 in loc de 130, oare va fi o problema ?

 

Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea ar fi sa iti cumperi un set de cauciucuri noi pentru sezonul care incepe. Ce rost are sa ii prostesti pe aia de la RAR daca pana la urma tu esti cel care vei suferi din cauza unor caciucuri care cine stie de cand is pe motor. Gume de care vrei tu gasesti ieftin chiar si noi- poti incerca si pe forum la diferiti utilizatori cum ar fi mac.

 

Mai gasesti si second in stare buna la unele vulcanizari sau tot pe forum cu putin noroc. Daca ai drum spre Cluj incearca la fratii Matei la iesirea spre Baciu chiar vis a vis de fosta Moara. Acolo am mai cautat si eu pe fostul motor care avea cam aceleasi dimensiuni ca 500le tau dar atunci nu am gasit pereche. Daca iei caucciurui second sa fi foarte atent ce cumperi (vechime, uzura). Motocicletele sunt foarte sensibile la incaltaminte. Gumele iti pot face ziua mai faina sau ti-o pot strica de tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ce spui, de schimbat oricum le schimb, vroiam doar sa o vad inmatriculata

Daca cumpar cauciuc acum nu imi mai ramane de inmatriculare

 

Asta e... nu stiu de ce am mai intrebat...

Mai aman cu o luna inmatriculatul, poate prin martie o sa reusesc

Editat de gimsys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ce spui, de schimbat oricum le schimb, vroiam doar sa o vad inmatriculata

Daca cumpar cauciuc acum nu imi mai ramane de inmatriculare

 

Asta e... nu stiu de ce am mai intrebat...

Mai aman cu o luna inmatriculatul, poate prin martie o sa reusesc

Cu inmatriculatul nu e graba, important e sa o ai declarata si pusa la evidenta la fisc, pentru ca daca trec 30 de zile de la cumparare si nu ai declarato amenda minima e 150 de roni.

Cu cauciucurile, ce sa zic, sa dai 50 de roni ca sa scoti cauciucul tau vechi, sa pui altul, dupa sa faci procedura inversa ca peste o luna sa iti iei cauciucuri noi, mi se pare o cheltuiala aiura la vulcanizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ce spui, de schimbat oricum le schimb, vroiam doar sa o vad inmatriculata

Daca cumpar cauciuc acum nu imi mai ramane de inmatriculare

 

Asta e... nu stiu de ce am mai intrebat...

Mai aman cu o luna inmatriculatul, poate prin martie o sa reusesc

 

Nu are rost sa te grabesti acuma cu inmatriculatul. Cand vei merge la politie vei avea nevoie de asigurare printre alte acte si daca o faci de acuma va expira in iunie.

Declar-o doar la finante ca sa nu iei amenda si mai ai rabdare pana in martie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ii expira asigurarea in iunie isi face alta si uite asa are asigurare pe tot anul.

 

eu nu prea inteleg cum va faceti voi asigurare doar pe 6 luni.

Daca iti faci in Aprilie iti expira in Octombire...si ce faci atunci nu te mai dai din Octombrie incolo? zgarcitilor

Fa-ti omule asigurare pe tot anul si gata...te dai cand vrei tu.

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu inmatriculatul nu e graba, important e sa o ai declarata si pusa la evidenta la fisc, pentru ca daca trec 30 de zile de la cumparare si nu ai declarato amenda minima e 150 de roni.

Cu cauciucurile, ce sa zic, sa dai 50 de roni ca sa scoti cauciucul tau vechi, sa pui altul, dupa sa faci procedura inversa ca peste o luna sa iti iei cauciucuri noi, mi se pare o cheltuiala aiura la vulcanizare.

 

amenda este 30Ron...deci nu-i stres

Mesaj completat

Si daca ii expira asigurarea in iunie isi face alta si uite asa are asigurare pe tot anul.

 

eu nu prea inteleg cum va faceti voi asigurare doar pe 6 luni.

Daca iti faci in Aprilie iti expira in Octombire...si ce faci atunci nu te mai dai din Octombrie incolo? zgarcitilor

Fa-ti omule asigurare pe tot anul si gata...te dai cand vrei tu.

 

ma kirk...nu toata lumea ii director la KTM cum esti tu..mai sunt si altii de la ROSAL...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma kirk...nu toata lumea ii director la KTM cum esti tu..mai sunt si altii de la ROSAL...

 

Cu ocazia asta am aflat si eu unde lucrez....sa stiu unde ma duc cand ma trezesc dimineata, ca in ultima vreme am inceput sa uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ii expira asigurarea in iunie isi face alta si uite asa are asigurare pe tot anul.

 

eu nu prea inteleg cum va faceti voi asigurare doar pe 6 luni.

Daca iti faci in Aprilie iti expira in Octombire...si ce faci atunci nu te mai dai din Octombrie incolo? zgarcitilor

Fa-ti omule asigurare pe tot anul si gata...te dai cand vrei tu.

 

Da, e necesara asigurarea pentru stat in garaj in decembrie, ianuarie, februarie si cat e inca rea vremea in martie. Nu cumva sa se accidenteze cu ceva obiect sau sa o "opreasca" politia...

 

Nu stiu care e parerea voastra, dar pe mine nu ma incanta deloc sa platesc asigurarea pentru o perioada in care nu pot folosi motocicleta mai mult de jumatate din timp(mai ales ca nici asigurarea nu e tocmai ieftina raportata la realitate). In fond, e ca si cum le-ai face o donatie celor de la asigurari cu 2/3 din pretul asigurarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e necesara asigurarea pentru stat in garaj in decembrie, ianuarie, februarie si cat e inca rea vremea in martie. Nu cumva sa se accidenteze cu ceva obiect sau sa o "opreasca" politia...

 

Nu stiu care e parerea voastra, dar pe mine nu ma incanta deloc sa platesc asigurarea pentru o perioada in care nu pot folosi motocicleta mai mult de jumatate din timp(mai ales ca nici asigurarea nu e tocmai ieftina raportata la realitate). In fond, e ca si cum le-ai face o donatie celor de la asigurari cu 2/3 din pretul asigurarii.

si daca prinzi vreme buna in perioada aia?nu iesi ? asigurare pe tot anu si gata, iesi cand vrei. sau faci in martie asigurare si in septembrie, gata, pui la murat motoru?

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca prinzi vreme buna in perioada aia?nu iesi ? asigurare pe tot anu si gata, iesi cand vrei. sau faci in martie asigurare si in septembrie, gata, pui la murat motoru?

 

Multi asa fac mai Bucure! Si daca le expira RCA-ul in septembrie...stau si se uita pe geam, chiar daca e vreme buna de dat cu motorul.

 

Ma rog. Fiecare cum vrea.

 

RCA-uri ieftine va doresc!

 

Scuze de offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

CBF 1000, VFR 800, FJR 1300, F800ST, CBR 1100 XX, ST 1300 Honda, K 1200 R, XT 1200Z, K1200GT, R850RT, Kawa Versys, Honda NT 700V, Kawa Concours 1400...mai sunt? GSX1300R...Banditul de 1250.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce modele de motociclete mai sunt sport touring, in genul lui Bucur si Dan Cata? Asa de la 100 si de cai, carenate

10x ;)

Mesaj completat

Undeva intre 750 si 1100 cmc

 

LC8. Il poti folosii ca si sport touring pana la 150-170 km/ora. Dupa, se mai leneveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu is adeptul rca-ului pe un an.

Zilele trecute a fost vreme buna si am iesit. daca nu aveam rca stateam pe tusa si ma enervam ca m-am zgarcit la citiva lei in plus :D

Foarte bine spus. Sezonul moto nu-i batut in cuie pentru toata lumea, sint zile foarte bune pentru motociclat in aproape toate lunile, mai putin ianuarie. Daca mergi pe "economie la singe" iti dai singur upercuturi riscind sa-ti faci foarte foarte mari necazuri. Eu va recomand sa va faceti rca la inceputul anului si pe un an, asa nu aveti riscuri si beneficiati de cel mai bun pret posibil. Pretul rca fluctueaza apoi conjunctural functie de cerere si de legile pietii. Dar creste constant apoi in timpul anului, asa ca riscati sa platiti pe 6 luni doar cu ceva mai putin decit la timp si fara riscuri pe un an.

 

Asigurarea de 6 luni este pentru cei care respecta calendarul si vorba lui Zoran "vremea clopului de paie". Nu va bazati pe noroc cei care mai umbla si in sezonul rece. Poti risca o data in caz de mare nevoie, dar ulciorul nu merge in mod sigur de multe ori la apa-statistica pur si simplu ;)

cine are urechi de auzit sa auda!

 

exemplu concret: eu mi-am facut in februarie rca pe un an cu 140 lei. Acum chiar daca imi scot din sistem oferte "norocoase" (mai sparge cite o firma aleator piata) mai jos de 90-100 lei nu imi gasesc pe 6 luni. Daca faceam rca-ul pe bucati, ma costa sigur minimum 200 lei. Asa am facut o economie reala de 60 de lei si in plus nu m-am riscat in traficul actual plin de bolnavi si nebuni din punctul asta de vedere nici o zi.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kirk, motociclete nu consumabile ;)

 

Asta o fost buna de tot! O sa o tin minte.

Mai vb. cand ne vedem la o tura pe off. :D

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-as face eu fara vesnica grija pe care mi-o poarta prietenii mei si fara cuvintele lor de duh la adresa "fierului" din dotare?

 

Of! of! .......... mai! mai! ;)

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kirk, motociclete nu consumabile ;)

:D :P

 

ca sa aiab mai mult farmec trebuie deschisa poza mare pt a se putea citit tot

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...