Jump to content
Sign in to follow this  
Valtro

MOTORFEST-Iasi 2011 editia a 7-a!

Recommended Posts

Nu stiu ce vor ceilalti si sincer nu ma intereseaza dar eu sigur vreau un minicircuit moto in Iasi, oriunde ar fi el si m-as impilca la maxim in masura posibilitatilor mele sa se realizeze asa ceva. Sunt sigur ca sunt in Iasi multi motociclisti care ar vrea asa ceva..dar multi nu intra p'aici sa-si dea cu parerea.

Avand in vedere cum lumea abia se organizeaza sa faca o intrunire sau ceva organizat cat de cat de anvergura mai mare in Iasi,sansele pt ceea ce vrei tu sunt....nule.

Cine ar face asa ceva,ar trebui sa-si scoata investitia.... Sincer cati motociclisti crezi ca s-ar duce sa se dea pe circuitul ala? Si nu zic asta in sensul ca ei exista si nu se duc,ci in sensul ca nr lor este mic...

Ramane...doar la nivelul de dorinta..

Avand in vedere cum lumea abia se organizeaza sa faca o intrunire sau ceva organizat cat de cat de anvergura mai mare in Iasi,sansele pt ceea ce vrei tu sunt....nule.

Cine ar face asa ceva,ar trebui sa-si scoata investitia.... Sincer cati motociclisti crezi ca s-ar duce sa se dea pe circuitul ala? Si nu zic asta in sensul ca ei exista si nu se duc,ci in sensul ca nr lor este mic...

Ramane...doar la nivelul de dorinta..

Asinus asinorum in saecula saeculorum.

Insider, la tine se face referire la minutul 2:10 din

??? De fapt ce sa ne mai miram.... Ai vrut probabil sa scrii ZMC... dar ti-a iesit ZBC.... Incompetent....

Le ce altceva te mai pricepi Insider?

Ai mai reusit sa te inscrii in ESD cum te dadeai mare acum ceva vreme? Sau consideri ca este sub demnitatea ta...

PS: Chelule!

si eu mai fac greseli si de asta trec peste "fi" scris cu un singur "i", dar despre ce sa vorbim pe mai departe?

fi critic si exigent cu cea ce realizezi tu si ... ingaduitor, incurajator si tolerant cu cea ce incearca si altii sa faca!!!

deci Oreste ... fi foarte sigur ca nu se ajungea aici daca ai fi procedat corect!!!

Nu m-am putut abtine.

Nu m-am putut abtine.

:D ar fi fost ... pacat!!!

ce se mai aude? a mai cautat organizatorul locatii de organizare sau a ramas doar la cele 2 optiuni?

ERA ar fi oke pentru tot felul de manifestari dar cu un mare minus pentru cazare.

ce se mai aude? a mai cautat organizatorul locatii de organizare sau a ramas doar la cele 2 optiuni?

ERA ar fi oke pentru tot felul de manifestari dar cu un mare minus pentru cazare.

care ar fi acel minus la cazare ? ce nu este la ERA si este in alta parte ? noroi ? este cat vrei :laugh:))

Edited by manutza

incep prin a raspunde fix pe problema ridicata de tine. VA FI UN ... PLUS IN CEA CE PRIVESTE CAZAREA!!! vom pune GRATUIT la dispozitia cluburilor sau grupurilor care doresc sa participe la acest eveniment, un mare numar de corturi. acestea vor fi ridicate intr-un spatiu special amenajat, securizat si dotat cu facilitatile necesare. motociclistii, care doresc sa participe, nu o sa mai trebuiasca sa care si cortul pe motor. va fi suficient un sac de dormit si eventual un "izopren". corturile sunt pt 4-6 persoane, sau chiar mai multe! :laugh: o sa punem la dispozitie un numar de contact pt rezervari, in asa fel incat sa stim, macar aproximativ, numarul de locuri necesare.

oricum vom incerca sa acoperim o cat mai mare suprafata cu corturi si umbrele!

in alta ordine de idei, dorim ca prin activitatile pregatite pt MOTORFEST sa nu doresti sa dormi si in timpul zilei! :laugh:

din discutiile cu sponsorii nostri vom avea si activitati indoore (spatii de bar, masa si expozitionale), vor fi 2 (doua) circuite (supermoto si motocros-atv) vom monta 2 scene de concerte pt cele 2 "sectiuni" ale MOTORFEST. festivalul de muzica electronica si Rock'n'Iasi. se intentioneaza aducerea unor "capuri de afis" pt fiecare seara de concerte.

sa nu va "sperie" diversitatea muzicala pt ca motociclistii vor avea spatiul lor rezervat, la care vor avea permanent muzica pe placul lor. accesul in acel perimetru este permis numai cu bratata moto!!! in schimb, ca motociclist, poti participa la toate activitatile desfasurata in acea perioada!!!

crearea unui "festival moto" nu poate fi decat benefica pt comunitatea noastra, pt zona iasului (care nu organizeaza nici un fel de festival !!!) si este "impusa" de conditiile economice si de justificarea catre parteneri a construirii celor doua circuite, de care comunitatea noastra se va folosi si in continuare!!!

Organizarea unui astfel de eveniment in parcarea unui supermarchet mi se pare cea mai proasta idee. Unul dintre motivele pentru care un motorist vine la intrunire este si acela de a mai scapa de betoanele care il inconjoara zi de zi.

El ar vrea sa stea tolanit in iarba, sa respire aer cat de cat mai proaspat,sa evite canicula din acea perioada,sa se relaxeze in natura, sa vada un copac,o apa,un fir de iarba,doua pasarele care si-o trag:) etc iar imaginea unei parcari unde betonul e incins la 45grade far pic de verdeata, cu babe care imping carucioare de cumparaturi in apropiere o sa-l faca sa spuna ca a fo o intrunire de cacao.

Unde vreti sa faceti cele doua circuite de care se vor bucura motociclistii din zona?Daca ati reusi acest lucru(desi din punctul meu de vedere sansele sunt foarte mici)ar fi o realizare de 1000 puncte si ati castiga respectul tuturor motociclistilor

Bafta in organizare indiferent de decizia luata!!

incep prin a raspunde fix pe problema ridicata de tine. VA FI UN ... PLUS IN CEA CE PRIVESTE CAZAREA!!! vom pune GRATUIT la dispozitia cluburilor sau grupurilor care doresc sa participe la acest eveniment, un mare numar de corturi. acestea vor fi ridicate intr-un spatiu special amenajat, securizat si dotat cu facilitatile necesare. motociclistii, care doresc sa participe, nu o sa mai trebuiasca sa care si cortul pe motor. va fi suficient un sac de dormit si eventual un "izopren". corturile sunt pt 4-6 persoane, sau chiar mai multe! :laugh: o sa punem la dispozitie un numar de contact pt rezervari, in asa fel incat sa stim, macar aproximativ, numarul de locuri necesare.

oricum vom incerca sa acoperim o cat mai mare suprafata cu corturi si umbrele!

in alta ordine de idei, dorim ca prin activitatile pregatite pt MOTORFEST sa nu doresti sa dormi si in timpul zilei! :laugh:

din discutiile cu sponsorii nostri vom avea si activitati indoore (spatii de bar, masa si expozitionale), vor fi 2 (doua) circuite (supermoto si motocros-atv) vom monta 2 scene de concerte pt cele 2 "sectiuni" ale MOTORFEST. festivalul de muzica electronica si Rock'n'Iasi. se intentioneaza aducerea unor "capuri de afis" pt fiecare seara de concerte.

sa nu va "sperie" diversitatea muzicala pt ca motociclistii vor avea spatiul lor rezervat, la care vor avea permanent muzica pe placul lor. accesul in acel perimetru este permis numai cu bratata moto!!! in schimb, ca motociclist, poti participa la toate activitatile desfasurata in acea perioada!!!

crearea unui "festival moto" nu poate fi decat benefica pt comunitatea noastra, pt zona iasului (care nu organizeaza nici un fel de festival !!!) si este "impusa" de conditiile economice si de justificarea catre parteneri a construirii celor doua circuite, de care comunitatea noastra se va folosi si in continuare!!!

nu ca sa fiu carcotas,dar se scrie 'indoor' :laugh:

daca se va reusi inlocuirea neajunsurilor privitoare la locatie si cea a imaginii de parcare si "betoane"...de ce nu? nu mi se iau bani din buzunar pt ca se face acolo.eu personal,chiar sunt curios de ce va iesi.chiar daca nu am posibilitati de implicare,le tin pumnii celor care organizeaza. chiar cred ca o sa fiu placut surprins de ce o sa fie. mult spor!

daca se va reusi inlocuirea neajunsurilor privitoare la locatie si cea a imaginii de parcare si "betoane"...de ce nu? nu mi se iau bani din buzunar pt ca se face acolo.eu personal,chiar sunt curios de ce va iesi.chiar daca nu am posibilitati de implicare,le tin pumnii celor care organizeaza. chiar cred ca o sa fiu placut surprins de ce o sa fie. mult spor!

te asigur ca o sa fii !!!! :laugh:

Eu cred ca la Era e mult mai bine decat la Ciric. Am fost la ultimile doua editii motorfest care s-au desfasurat la Ciric si mi s-a parut foarte nepotrivita locatia, prea ingramadita toata treaba. Tzarcul ala unde era amplasata scena...bla. Cea mai faina intrunire de la Iasi a fost in 2006 cand s-a tinut pe platou la bucium, foarte mult spatiu, si loc unde sa desfasori concursurile specifice intrunirii., spatiu pe care cu siguranta il putem gasi la Era. Plusul cel mai mare ar fi traseul de "concurs". Si inca o chestie , daca tot mi-am amintit, anul trecut a plouat toate cele 3 zile ale intrunirii, si am inotat acolo in noroi de m-am saturat, macar la Era e beton.

Pt 2012 mi-ar placea sa merg la intrunire pe platou la Dobrovat, chiar daca e la 15 km de bucium dar acolo gasim iarba, padure , un parau , oleak de umbra, Sosea este pana la fata locului. Daca acolo se organizeaza in fiecare an concurs de offroad cu masini, nu cred ca vor fi probleme cu o intrunire moto.

Am amintit de Dobrovatz ca poate cineva isi noteaza in agenda si la anul o sa adunam motoristii din toata tara la o bere racita in apa paraului, sau daca nu e prea tarziu poate Motorfest 2011.

nu ca sa fiu carcotas,dar se scrie 'indoor' :)

cu nici o ora de engleza in scoala, macar am facut sa intelegi despre ce vreau sa vorbesc!!! :laugh:

Mesaj completat

Organizarea unui astfel de eveniment in parcarea unui supermarchet mi se pare cea mai proasta idee. Unul dintre motivele pentru care un motorist vine la intrunire este si acela de a mai scapa de betoanele care il inconjoara zi de zi.

El ar vrea sa stea tolanit in iarba, sa respire aer cat de cat mai proaspat,sa evite canicula din acea perioada,sa se relaxeze in natura, sa vada un copac,o apa,un fir de iarba,doua pasarele care si-o trag:) etc iar imaginea unei parcari unde betonul e incins la 45grade far pic de verdeata, cu babe care imping carucioare de cumparaturi in apropiere o sa-l faca sa spuna ca a fo o intrunire de cacao.

Unde vreti sa faceti cele doua circuite de care se vor bucura motociclistii din zona?Daca ati reusi acest lucru(desi din punctul meu de vedere sansele sunt foarte mici)ar fi o realizare de 1000 puncte si ati castiga respectul tuturor motociclistilor

Bafta in organizare indiferent de decizia luata!!

nu mai fiti ingrijorati de umbra si vreme!

am si eu momente in care caut un "petic" de iarba pe care sa pun o patura si sa stau in natura la soare, dar sigur acolo nu o sa ma pot sui pe motor sa fac o mica intrecere cu prietenii. e si asta o alegere necesara! poate ca e cazul unei schimbari, mai ales ca oportunitatea unui traseu de asfalt nu o au toate locatiile intrunirilor din tara! cred ca am scris anterior destul despre motivele alegerii complexului ERA, despre preocuparea noastra pt a gasi cele mai bune solutii de realizarea unui spatiu primitor, cu umbra, cu facilitati de cazare si distractie si nu mai doresc sa reiau aceste aspecte generale.

voi raspunde totusi la toate intrebarile concrete legate de acest proiect si la ce ne gandim sa organizam in acest an si va vom tine la curent cu tot ce reusim sa intreprindem.

clar va fi ceva nou, deosebit de alte intruniri si cat mai apropiat de pasiunea noastra comuna ... MOTOCICLISMUL!!!

locatia aleasa pt traseul de asfalt este exact perimetrul folosit acum de cei de la etapa nationala de drift. pt traseul de enduro si atv, in principiu este terenul dintre pod si Praktiker. o sa postam si fotografii din satelit, luate de pe "google maps", dar dupa ce ne hotaram asupra unor propuneri de "desen" ale traseului. acum este faza masuratorilor in teren, a probelor cu motorul si a propunerilor de proiect. suntem curiosi si de parerile voastre in aceasta privinta. mai sunt inca multe detalii de pus la punct, dar lucrarile inainteaza.

deschiderea practica a traseelor va fi cu mult inainte de 21-24 iulie 2011, data MOTORFEST si o sa fie timp suficient sa dam o tura de ... "control" in zona! ;)

locatia aleasa pt traseul de asfalt este exact perimetrul folosit acum de cei de la etapa nationala de drift. pt traseul de enduro si atv, in principiu este terenul dintre pod si Praktiker. o sa postam si fotografii din satelit, luate de pe "google maps", dar dupa ce ne hotaram asupra unor propuneri de "desen" ale traseului. acum este faza masuratorilor in teren, a probelor cu motorul si a propunerilor de proiect. suntem curiosi si de parerile voastre in aceasta privinta. mai sunt inca multe detalii de pus la punct, dar lucrarile inainteaza.

deschiderea practica a traseelor va fi cu mult inainte de 21-24 iulie 2011, data MOTORFEST si o sa fie timp suficient sa dam o tura de ... "control" in zona! :)

:laugh: ;)

:laugh:

deschiderea practica a traseelor va fi cu mult inainte de 21-24 iulie 2011, data MOTORFEST si o sa fie timp suficient sa dam o tura de ... "control" in zona! :)

;) :)

:)

locatia aleasa pt traseul de asfalt este exact perimetrul folosit acum de cei de la etapa nationala de drift.

securizat la fel ca si la etapa de drift ?!

securizat la fel ca si la etapa de drift ?!

vom incerca sa facem un traseu de indemanare si nu unul de viteza pt e evita evenimentele neplacute....

in ce priveste securitatea traseului sper sa avem o nota buna...

vom incerca sa facem un traseu de indemanare si nu unul de viteza pt e evita evenimentele neplacute....

in ce priveste securitatea traseului sper sa avem o nota buna...

poate va inspirati de aici:

succes la pregatiri!! :laugh:

foarte tare filmul....

multumim!!!

aici e indemanare ... "extrema"! :)

nu va fi un traseu asa de greu ca aici. o sa incercam sa "desenam un traseu cu aspecte ce se pot intalni in trafic. schimbari de direstie in "s", curbe stranse (dar nu chiar in "ac de par"), portiuni scurte de sector drept. "terenul" permite sa redesenam traseul dupa necesitati si in functie de cea ce intentionam sa "antrenam" in acel moment.

la ce vedem in acest filmulet se poate ajunge incepand mai ... modest! nu prea vad pe multi sa reuseasca sa faca un traseu ca cel din film, nemaispunand de faptul ca acolo e vorba de ... MOTOARE!!! :(

multumim!!!

aici e indemanare ... "extrema"! :pow:

nu va fi un traseu asa de greu ca aici. o sa incercam sa "desenam un traseu cu aspecte ce se pot intalni in trafic. schimbari de direstie in "s", curbe stranse (dar nu chiar in "ac de par"), portiuni scurte de sector drept. "terenul" permite sa redesenam traseul dupa necesitati si in functie de cea ce intentionam sa "antrenam" in acel moment.

la ce vedem in acest filmulet se poate ajunge incepand mai ... modest! nu prea vad pe multi sa reuseasca sa faca un traseu ca cel din film, nemaispunand de faptul ca acolo e vorba de ... MOTOARE!!! :)

:) :baldy: :D

Mesaj completat

sa-l vad eu pe ala care poa` sa faca traseul ala cu speed-ul......

eu am stat mai mult de vb cu Lamaie si pe parcursul anului, si problema lui nu a fost in principal calitatea asfaltului ci vremea care nu i-a dat posibilitatea de a-si face numarul la adevarat lui valoare. Cei care au fost si la predeal si au vazut numarul de demonstratie a fost unul mult mai bun, pt ca vremea nu a mai fost chiar atat de capricioasa si organizatorii au colaborat deosebit de bine cu noi. Aceasta este o particica din tot ceea ce pot spune , daca exista vreo intrebare sau e nevoie de vreun numar de tel al lui astept mesajul vostru.

De orice ajutor e nevoie, cu cea mai mare placere! o seara placuta tot motociclistilor si un asfalt uscat in continuare.

apropo cititnd topicul, cred ca nu ar fi ok ideea cu locatia la carefour era, deoarece cum spun si alti motociclisti, lumea vine la o relaxare, la o padure, si f multi vin de la sute de km si nu cred ca le va fi bine dupa atata drum sa poposeasca pe niste betoane. Spatii verzi pe langa iasi sunt multe, o ideea ar fi la iezareni, desi e cam departe sau spre breazu sau dincolo de ciric daca se preconizeaza ca va fi in curs de reabilitare. Ideea e ca toate intrunirile se fac in spatii verzi unde te poti relaxa, nicidecum in parcarea unui supermarket. Repet asta e strict din pct meu de vedere. Un loc placut si linistit atrage mult mai multi oameni, asa cum avem nevoie, si o organizare mai buna decat cea de anul trecut. va multumesc!

fratilor :( aveam de gand sa venim cativa de la focsani la intrunire la iasi , dar daca e asa cum se aude ca se va tine pe betoane si asfalt o sa renuntam :( nu bat atatia km sa stau in bataia soarelui sa nu am unde instala cortul etc etc.. in cazul asta vom alege intrunirea de la suceava , fiind o alternativa mai buna pt noi ...

post-15077-0-48582500-1308688742_thumb.jpg

fratilor :( aveam de gand sa venim cativa de la focsani la intrunire la iasi , dar daca e asa cum se aude ca se va tine pe betoane si asfalt o sa renuntam :( nu bat atatia km sa stau in bataia soarelui sa nu am unde instala cortul etc etc.. in cazul asta vom alege intrunirea de la suceava , fiind o alternativa mai buna pt noi ...

poate ca e timpul pentru diversificare si pentru o schimbare. motociclistii trebuie si ei sa aibe posibilitatea de a alege cand doresc sa participe la o intrunire de gen. poate unii nu accepta noroaiele, altii nu accepta surprizele si capriciile vremii (fie caldura extrema, fie intemperiile), altii nu isi baga motorul pe alt drum decat asfantat, poate altii nu agreaza ca locatie a unei intruniri un vechi targ de animale sau conditii precare de igiena, poate altii doresc sa beneficieze de conditii mai bune cand servesc masa sau cand folosesc o toaleta. MOTORFEST se doreste un concept de intrunire moto care vine in intampinarea acestora!!! MOTORFEST este o intrunire la care vii sa te intalnesti cu prietenii si ... sa te dai si cu motorul. MOTORFEST este pentru toti cei care iubesc acest fenomen, chiar daca nu detin o motocicleta! numai asa o sa reusim sa aratam cine suntem cu adevarat si o sa reusim sa schimbam unele mentalitati despre motociclisti.

tot acest concept este construit pe faptul ca am obtinut sprijinul celor de la Carrefour ERA Shopping Park Iasi si ne este pusa la dispozitie o suprafata considerabila a parcarii lor pentru organizarea unui circuit moto!!!

multi dintre participantii impatimiti ai intrunirilor au inceput sa remarce faptul ca acestea incep sa se banalizeze si sa-si doreasca o schimbare. e timpul ca noi motociclistii sa meritam o locatie cu facilitati deosebite si o intrunire de alt nivel. poate ca la prima vedere ideia unei intruniri pe o zona cu mult asfalt nu suna f incitant, dar am cautat sa tinem cont de toate parerile voastre si va raspund punctual la ingrijorari:

- din discutiile cu conducerea CARREFOUR ERA am hotarat ca toata parcarea din spatele ERA sa fie pusa la dispozitie exclusiv pentru MOTORFEST!!!

- spatiul de campare pt corturi este pe iarba, este in locatie si este suficient de mare pt toti participantii!!!!!!!!!!! ingrijorarea unora vine din faptul ca nu cunosc detalii despre acest imens complex comercial si pt aceasta o sa punem la dispozitie fotografii si simulari electronice pt exemplificare. o sa postam toate aceste aici pe forum, pe siteul MOTORFEST si in revista intrunirii.

- vor fi puse GRATUIT la dispozitia grupurilor organizate participante la MOTORFEST, inca cel putin 20 de corturi (de 4-6 persoane). dorim astfel sa ii scutim pe unii participanti de a mai trasporta si cortul pe motocicleta, fiind suficient numai un sac de dormit si un izopren

- am pregatit un cort de peste 600 mp pentru toti cei ce doresc sa stea la baut, mancat si la concerte

- sunt pregatite inca 20 de corturi "ibiza" cu peste 100 de seturi de berarie, ce vor fi amplasate in vecinatatea circuitului si al scenei de concerte

- este pregatit un cort excusiv pentru spectacole de ... striptease

- MOTORFEST va beneficia de calitatea deosebita a spatiilor de servit masa, diversitatea si pretul scazut al mancarurilor! in functie de negocierile noastre cu conducerea acestora se vor face reduceri semnificative pt cei cu bratara de participant MOTORFEST. vom posta preturile produselor si fotografii cu spatiile respective

- in exterior (in vecinatatea circuitului si al scenei de concerte) vor fi amplasate gratarele si dozatoarele, in interior sunt 4 restaurante, 1 pizzerie, 1 cafebar, iar in incinta Carrefour mai exista inca un spatiu de alimentatie publica. la acest moment la respectivele restaurante pt un meniu complet sunt preturi intre 10-15 lei, dar purtam negocieri pt obtimerea unor preturi mai bune pt cei cu bratara de participant MOTORFEST!

- MOTORFEST beneficiaza de parcare exclusiv pt motociclete, pazita!!!

- asfatul este de cea mai buna calitate si il vom folosi la maxim pt concursuri pe circuit, pt demonstratii si pt concursurile cu specific.

- magazinul DECATHLON ne pune la dispozitie terenul cu gazon artificial pt fotbal, terenul de tenis si de baschet. pe acestea vom putea organiza campionate inclusiv in nocturna

- pt iubitorii de karturi pista si echipamentele sunt la dispozitie

- pt participantii din iasi sunt la dispozitie si mijloace de transport in comun (autobuze si microbuze) pana la ora 22,30

- MOTORFEST beneficiaza si in acest an de un traseu deosebit pt parada, care va cuprinde cele mai frumoase locuri din iasi

voi reveni cu detalii ale organizarii MOTORFEST in functie de intrebarile voastre!!!

Tin sa va anunt ca in acest an ...

MOTORFEST este "powered by" ... un mare constructor de motociclete!!!!! ;)

Saptamana viitore definitivam tot programul intrunirii si va vom da si alte detalii.

Tin sa va anunt ca in acest an ...

MOTORFEST este "powered by" ... un mare constructor de motociclete!!!!! ;)

Saptamana viitore definitivam tot programul intrunirii si va vom da si alte detalii.

Ducati, ca tot si-au deschis showroom la Bacau?