Jump to content

Un sondaj din care nu ar vrea nimeni sa faca parte

Recommended Posts

Uite inca un poll care mi-a venit in minte la cafeaua de dimineata,poate pentru ca si eu fac parte din el.Din cauza unei defectiuni tehnice majore motorul meu sta pe bara de 2 veri fiindca pur si simplu costa enorm reparatia initiala + schimbarea tuturor consumabilelor care este necesara dupa 2 ani de inactivitate.Asadar..votati si voi cat de neplacute au fost situatiile prin care ati trecut dupa ce ati ramas pe dreapta din diferite cauze (suspendarea permisului,accident,defectiune,etc).Si fiindca stim cu totii ca motorul este ca un viciu,spuneti si cum au fost acele prime luni de "sevraj".

La mine dupa ce am vazut ca nu mai plec nicaieri parca ma incadram in tiparul ala psihologic pentru oameni cu traume.Adica prima oara negarea..apoi speranta ca il voi repara..apoi disperarea ca aproape trecuse toata vara..apoi..acceptul situatiei..apoi cautarea de solutii pe termen lung..si tot asa :)

Ce-i drept..primele 2-3 luni au fost crunte.Nu era zi in care sa nu privesc pe geam uitandu-ma la amica mea motorizata cum zace nemiscata.Si cand auzeam din casa zumzet de motoare ba zambeam ironic ba uneori ma apucau toti nervii prin casa.

Si in ciuda faptului ca ma zbat de atunci sa fac rost de banii necesari pentru reparatie,asta e nu am reusit pana acum...si dupa 2 ani am trecut peste situatie insa undeva in creierul meu aproape zilnic se cauta (inca ) solutii pentru a remedia situatia.

Voi?prin ce situatii ati trecut de ati ramas fara motor si cum v-ati simtit dupa?

PS:cand votati cat ati stat pe dreapta aveti in minte ca un an e luat ca atare..cu tot cu sezonul de mers si cel in care nu se poate merge.Deci daca ati stat fara motor 3 luni doar din cauza iernii asta nu se pune la socoteala.Daca ati stat fara motor 3 luni intr-o perioada in care se putea merge in cea mai buna parte a timpului (chiar si iarna) atunci puteti vota.

Dar nu este poll.

Stau pe bara de pe 2 octombrie, chiar daca sunt luni de iarna aici se putea merge.

Inca imi mai caut cal, in speranta sa mai simt si eu senzatia specifica de mers intre benzi.

2.10.2010 - 28.01.2011... and counting.

Edited by lestatlioncourte

Tocmai mi-au expirat 3 luni de fara-permis. Groaznic...

Apoi cel mai mult am asteptat 7 zile pana ce mi-a ajuns cablu de acceleratie.

nationalistule,mi se pare ca la tine e mare dorinta de a merge pe motorul TAU

pentru ca daca chiar asa de mult costa reparatiile, era si varianta de a l vinde asa cum e,desi pe o suma derizorie probabil si a lua ceva tip commuter cu care sa poti sa te dai,gen gpz 500 sau gs 500 ,la nici 1000 de euro

Pe 24 am implinit un an si 5 luni...Atunci a fost furat. Intre timp l-am gasit, dar facut praf, a fost reparat si ma asteapta intr-un garaj incalzit pana vine vremea frumoasa. In acest timp m-am bucurat de motoarele prietenilor pe cat s-a putut sa le imprumut. Daca tot sunt la subiectul asta, multumesc tuturor celor ce mi-au incredintat motoarele :)

1 an si 6 luni. COSMAR!!! nu mai vreau sa trec prin aceasta experienta.

Guest stress_L&P
Uite inca un poll care mi-a venit in minte la cafeaua de dimineata,poate pentru ca si eu fac parte din el.Din cauza unei defectiuni tehnice majore motorul meu sta pe bara de 2 veri fiindca pur si simplu costa enorm reparatia initiala + schimbarea tuturor consumabilelor care este necesara dupa 2 ani de inactivitate.Asadar..votati si voi cat de neplacute au fost situatiile prin care ati trecut dupa ce ati ramas pe dreapta din diferite cauze (suspendarea permisului,accident,defectiune,etc).Si fiindca stim cu totii ca motorul este ca un viciu,spuneti si cum au fost acele prime luni de "sevraj".

La mine dupa ce am vazut ca nu mai plec nicaieri parca ma incadram in tiparul ala psihologic pentru oameni cu traume.Adica prima oara negarea..apoi speranta ca il voi repara..apoi disperarea ca aproape trecuse toata vara..apoi..acceptul situatiei..apoi cautarea de solutii pe termen lung..si tot asa :)

Ce-i drept..primele 2-3 luni au fost crunte.Nu era zi in care sa nu privesc pe geam uitandu-ma la amica mea motorizata cum zace nemiscata.Si cand auzeam din casa zumzet de motoare ba zambeam ironic ba uneori ma apucau toti nervii prin casa.

Si in ciuda faptului ca ma zbat de atunci sa fac rost de banii necesari pentru reparatie,asta e nu am reusit pana acum...si dupa 2 ani am trecut peste situatie insa undeva in creierul meu aproape zilnic se cauta (inca ) solutii pentru a remedia situatia.

Voi?prin ce situatii ati trecut de ati ramas fara motor si cum v-ati simtit dupa?

PS:cand votati cat ati stat pe dreapta aveti in minte ca un an e luat ca atare..cu tot cu sezonul de mers si cel in care nu se poate merge.Deci daca ati stat fara motor 3 luni doar din cauza iernii asta nu se pune la socoteala.Daca ati stat fara motor 3 luni intr-o perioada in care se putea merge in cea mai buna parte a timpului (chiar si iarna) atunci puteti vota.

da' ce are motorul tau mai exact? :)

nationalistule,mi se pare ca la tine e mare dorinta de a merge pe motorul TAU

pentru ca daca chiar asa de mult costa reparatiile, era si varianta de a l vinde asa cum e,desi pe o suma derizorie probabil si a lua ceva tip commuter cu care sa poti sa te dai,gen gpz 500 sau gs 500 ,la nici 1000 de euro

Sa spunem ca intr-o anumita masura ai drepate.A fost prima motocicleta si am trait multe aventuri impreuna.Au fost vremuri grele cand am fost la un pas sa o vand dar m-am razgandit.In conditia in care e acum nu face mai mult de 500 de euro.Deci decat s-o dau pe banii aia si sa-i toc lent pe chestii care oricum nu ma incanta o tin in garaj pana cand va veni ziua "reinvierii".

@nationalistule

ce motor ai,cat costa reparatia si de ce piese ai nevoie?

E un Triumph Sprint ST 955 din '99 (deh...asta a fost norocu,piese rare si de 3 ori mai scumpe)

Iar ca sa raspund si tie si celorlalti, din motor...pai..doar motorul in sine mai e intreg.Ce a patit?

Pai....nu mai are nici o carena intreaga dupa ce m-am gandit sa-l imprumut la o ruda care imi facea din cand cate un plin...si a facut BUF.

Iar in drumul spre intrunirea de la cluj au inceput sa-mi tremure coarnele tot mai tare..din cauza rotii spate care dintr-un anume motiv se descentra tot mai tare (e bascula monobrat).La intors deja roata spate imi juca pe ax ca la o bicicleta cazuta de pe bloc.Mai pui si o lucrare de mantuiala facuta de mine fara cap din dorinta de a mai merge cu motorul care a avariat (cred) bascula si reteta e completa.

Momentan ce am nevoie la motorul meu strict ca sa plece de pe loc este Bascula+Roata spate.Am vazut culmea pe ebay ieri o bascula spate cu tot cu roata atasata...360 de lire,nu este o suma enorma dar nici modica.Asta e..mai smulgem 2 fire din cap de nervi si asteptam ziua cand o sa avem banii in buzunar:)

PS:referitor la un gs 500..un gpz etc. Am facut toate calculele si situatia e cam asa .Tot e mai ieftin sa o repar..ma costa 1000 de euro sa o fac ca noua cu carene inclusiv,deci in cazul in care voi avea acea mie de euro nu se merita sa cumpar o motoreta vai de capul ei.

Edited by Nationalistul

am stat fara motor cand a trebuit sa-l vand din motive financiare, 7 luni, simteam ca o iau razna, visam doar motoare. nu cred ca mai repet greseala asta vreodata. chit ca nu am bani de benzina sa merg cu el, macar stiu ca e in garaj si ma asteapta.

Atentie ce raspundeti pe topicul acesta, se va lua in considerare cand veti dori sa deveniti motoveterani :) Si "adio" trese si stelute...

Cui ii pasa de trese si stelute..cand orizontul e la fel de infinit si misterios pentru toti? :)

Ai fi surprins... :)

Patzania Nationalistului e un exemplu clar ca daca nu va tine plapuma nu va intindeti la motociclete exotice. BMW, Aprilia, Ducati. Fiti paranoici si puneti raul inainte. O bascula de sportiva japoneza e maxim 150euro la dezmembrari pe eBay .

Pt cei ce merg pe vitezane si pierd permisul 3 luni nu e chiar capatul lumii, incercati un circuit, minicircuit, s-ar putea ca asta sa fie sansa voastra.

• 3 weeks later...

de aproape 4 luni, e in service de cand am fost la munte si mi-a daramat-o un mos, iar ******* de la asigurari tot o ard dubios cu dosarul meu, fara vreun raspuns concret. Acum e la departamentul de control anti-fraude. Am vb cu directori, directorasi, toata natia lor de conducere. Sa-i ***. Toti mananca maro. ****! De curand m-am apucat sa strang bani sa ii dau in judecata. ****! **** **** ****!!! Mor de dorul ei :bigstar:

Dupa un accident urat si discutii aiurea in familie, aproape 4 ani pauza

De Craciun a venit Mosul cu o Honda ieftina si buna, astept caldura sa fiu din nou in sa

In primul rand tu deocamdata nu ai sa. Asa ca o sa stai calare pe baterie cand o sa vina caldura. :bigstar:

Eu am stat periodic fara motor cate 2-3 luni. Incepand din clipa in care mi-am luat permisul si a durat 1 an sa reconstruiesc motorul lui tata pe care dupa 5-6 luni de mers pe al mi l-au furat. Apoi dupa doua luni am reconstruit motorul lui Rat Jawa cu care am mers pana a crapat. Apoi pauza cateva luni pana am luat DT-ul de la Pepsiman dar era prea mic si mi-am luat un GSX 550 cu bani putini multumita unui bun prieten de aici de pe forum. Am vandut GSX-ul si pauza o luna pana am luat Transalpul.

Asa ca nu imi vorbiti mie de pauze intre motoare. OK? :D

E naspa, naspa, naspa.

Sincer daca as ramane fara motor in secunda doi as imprumuta cate 100 de euro de la 5 prieteni pe care i-as plati in iarna urmatoare si as cumpara cel mai vechi si mai ieftin motor functional pe care l-as gasi pe net. Fara regrete, fara nostalgii pentru vechiul motor.

Improtant este sa fiu pe doua roti mai putin conteaza marca, forma, clasa, cubajul etc. Cred ca ar conta putin cularea. :laugh: