Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

In ultima vreme am inceput sa vad la semnatura unor motociclisti : Italia, sau localitati din Italia. Eu prin intermediul acestui forum am cunoscut deja 2 alti confrati in ale motociclismului, ne-am si plimbat si am fost si la expozitii de motociclete impreuna si a fost foarte fain. As vrea sa mai intalnesc si alti romani pasionati de doua roti si care traiesc in Italia. Din aproximativ 1,5 milioane de romanii din Italia, cati oare au motocicleta ... ?

Daca sunteti romani stabiliti in Italia, postati localitatea unde va aflati, eventual tipul de motocicleta si experienta pe 2 roti. Nu ar fi rau sa ne mai si vedem/plimba impreuna, ce ziceti? O sa incep eu :

 

Localitate : Gorle, provincia di Bergamo

 

Motocicleta : Yamaha MT-03

 

Experienta : 2 ani si 14.500 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut! eu sunt andrei din Milano. am o suzuki gsxf 750 si o yamaha diversion de 600. am ceva experienta pe 2 roti. eu in fiecare an plec in tara pe moto impreuna cu pasagerul din spate :). poate ne vedem la o tura pe aici sau cine stie... de ce nu si un drum spre casa in vara asta...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin, din Iasi si locuiesc momentan in Venaria Reale, Torino.

Moto inca nu am aici, le-am lasat acasa, dar sper sa reusesc sa-mi iau una si aici.

Experienta moto din 2005 incoace, pe tot felu de inventii cu 2 roti.

Contact me_zx6r mess.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incet incet ne adunam :D aici pe insula mai sunt vre-o 6 romani cu motoare, un z1000, trei horneturi, un cbr si un zx6. nu stiu daca si ei au cont pe motoretism, eu sunt cel mai "forumist" ca sa zic asa :laugh: deja trei dintre noi in august o luam spre ro. noi fiind mai din sud, va adunam pe drum :blink: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu`s pe zona bresciana, deocamdata ma dau cu un cruizarel pana ma prind care-i faza cu gravitatia...apoi trec la cruizaroi (nu ss). Is singuru` roman chopperist in italia, nu-i asa? ..ce deprimant Salutari la immigrants \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin, din Iasi si locuiesc momentan in Venaria Reale, Torino.

Moto inca nu am aici, le-am lasat acasa, dar sper sa reusesc sa-mi iau una si aici.

Experienta moto din 2005 incoace, pe tot felu de inventii cu 2 roti.

Contact me_zx6r mess.

:bigstar:

 

Bre ai plecat la Italia si nu zici nimanui? Si eu si Chucky eram curiosi ca nu mai dai pe mess si pe la crasme.

Scuze ca stric topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 12 martie plec din Cluj directia San Giovanni Valdarno. Ma opresc o noapte in Graz.

Daca sunteti careva pe traseu...lasati un nr de tel pt o cafea, suc, etc.

Vin cu Scarverul din dotare...sper numa' sa nu inghet :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 12 martie plec din Cluj directia San Giovanni Valdarno. Ma opresc o noapte in Graz.

Daca sunteti careva pe traseu...lasati un nr de tel pt o cafea, suc, etc.

Vin cu Scarverul din dotare...sper numa' sa nu inghet :bigstar:

 

Au anuntat vreme rece catre sfarsitul lui februarie, martie inca nu se stie .Sa speram ca va fii cald ... Pe la mine nu ai cum sa treci, probabil o sa faci Venetia Bologna Firenze si sunt cam departe de ruta. Alta data poate .. :D .

In alta ordine de idei, daca mai aveti prieteni sau cunoscuti cu motor in Italia, sa le aratati acest topic. Unde-s multi puterea creste ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee ce acte trebuiesc intocmite in vederea cumpararii unei motociclete de aici? Eventual ceva tips&tricks si preturi mi-ar fi de mare ajutor.

 

In alta ordine de idei, poate postam aici si eventualele evenimente moto, expozitii, intruniri, din zonele unde locuim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee ce acte trebuiesc intocmite in vederea cumpararii unei motociclete de aici? Eventual ceva tips&tricks si preturi mi-ar fi de mare ajutor.

 

In alta ordine de idei, poate postam aici si eventualele evenimente moto, expozitii, intruniri, din zonele unde locuim.

 

Cumpara revista Due Ruote din edicola si mai la sfarsit explica ce si cum trebuie facut. Poti de asemenea sa cauti pe net informatii.

 

Am fost deja la Moto Expo, Verona cu Lehamith si derkamarad. In decembrie am fost la EICMA cu Lehamith. Anul acesta poate facem gasca mai mare :bigstar: . Mai putin si incep radunurile, daca tine vremea merg pe 27 februarie la acesta : http://www.bluedevils.it/ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee ce acte trebuiesc intocmite in vederea cumpararii unei motociclete de aici? Eventual ceva tips&tricks si preturi mi-ar fi de mare ajutor.

 

http://www.motoclub-tingavert.it/a169s.html

In principiu e o taxa destul de mare pe care o plateste cumparatorul in functie de capacitatea motorului si dupa aia vine asigurarea care depinde de mai multi factori (zona, varsta, asigurari anterioare, daune etc.). Daca auto/moto e mai veche de 20 de ani intra la d'alea de epoca si asigurarile sunt mici. Daca nu :bigstar: te rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

care din voi din italia si-a facut asigurarea on line? (directline.it sau 6siguro.it)

 

cazul meu de a face asigurarea e putin ciudat ca nu au fost asigurari full de 1 an...m-am intepenit pe site`urile lor la "Classe B/M di assegnazione". continuam pe priv cand are cineva solutii, dar las aici mesaj sa vada Diaspora. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care din voi din italia si-a facut asigurarea on line? (directline.it sau 6siguro.it)

 

cazul meu de a face asigurarea e putin ciudat ca nu au fost asigurari full de 1 an...m-am intepenit pe site`urile lor la "Classe B/M di assegnazione". continuam pe priv cand are cineva solutii, dar las aici mesaj sa vada Diaspora. :laugh:

 

Chuck s-au scumpit in draci asigurarile, pana la 20%. Incearca sa mergi in Brescia si fa-ti vreo 5 6 preventive pe la asigurari. Vezi ca se poate sa o intrerupi pe perioada iernii, cum am facut si eu. Fa-o pe 1 an de zile, plateste in 2 rate, pune-i clauza de intrerupere pe perioada iernii si vezi cat iti iese. Mergi pe la Aurora, GenialLloyd, Toro Assicurazioni, etc tot ce gasesti in Brescia (nu centru, incearca mai la periferie).

Eu mi-am facut vreo 4 preventive inainte sa semnez cu Aurora, care mi-a iesi in jur de 600 de E/an .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutari. Are cineva idee unde gasesc un program cu intrunirile de prin zona Piemonte sau prin jur?

 

Si apropo de asta...s-ar putea sa facem cumva sa ne intalnim pe la vreo sindrofie d'asta sa radem cateva beri pe romaneste asa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Are cineva idee unde gasesc un program cu intrunirile de prin zona Piemonte sau prin jur?

 

Si apropo de asta...s-ar putea sa facem cumva sa ne intalnim pe la vreo sindrofie d'asta sa radem cateva beri pe romaneste asa... :)

 

http://www.motogpromagna.com/topic.asp?TOPIC_ID=661

 

Noi suntem vreo 3 imprastiati prin Lombardia, daca ai chef de vizite esti binevenit. Poate venim si noi pe la tine, ca doar nu esti asa de departe. Duminica viitoare vroiam sa facem Lago di Como si Lago di Lecco, daca ai chef da un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
http://www.motogpromagna.com/topic.asp?TOPIC_ID=661

 

Noi suntem vreo 3 imprastiati prin Lombardia, daca ai chef de vizite esti binevenit. Poate venim si noi pe la tine, ca doar nu esti asa de departe. Duminica viitoare vroiam sa facem Lago di Como si Lago di Lecco, daca ai chef da un PM.

salutare natiune :(

sunt si eu nou pe aici prin peninsula sper ca de sapt viitoare sa intru si eu in posesia unui Big Dr 800 acum sa vad cum fac cu asigurarile si cu trapasul si sunt deschis la iesiri de duminica in zona Como Leco si nu numai. eu stau in zona mai precis Arosio.

Sarbatori fericite sa avem!!!

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristi, eu cu Mario am facut o iesire la Como...am ajuns pana la granita cu Elvetia, ne-am panicat si am fugit repejor inapoi acasa :D Sa lasi aici mesaje cand vrei sa iesi, in principiu numai duminica suntem "apti" de motocicleala lunga. Nu stiu daca se leaga ceva duminica asta..cam Mario face "play list`ul". Hai ca ne vorbim toti la gramada si puneam de-o diasporã :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine se anunta ploaie. O lasam pe saptamana viitoare, ideal ar fi sa ne intalnim undeva la jumatatea distantei intre Lehamith si chris.alfa, eu sunt unde la mijloc intre voi :P . Tinem legatura aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...