Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Salut amigos motociclisti din peninsula cum e viata prin Italia se gaseste ceva de munca? Eu stau in Spania dar aici sa stricat viata rau, am de gind sa vin in Italia, cum e cu actele se fac repede?

Salutare.Daca ai de munca nu e asa de greu..importatnt e sa stii putin limba si sa ai unde sta ..de gasit de munca poate poate gasesti,Cel putin pe aici prin nord se mai misca treaba din cate am vazut.Eu sunt aici de 6 luni deacum,in fine de munca era deja vorbit si am venit la sigur.Muncesc ca electrician,iar cu actele..contractul de munca mi l a facut ,iar rezidenta la fel...in 6 luni avand contract pe per.nedeterminata.Poate pentru altii cine stie, a fost mai greu ...totul depinde de limba si de cea ce stii sa faci....Dar inainte de a lua o decizie ..parerea mea e sa te gandesti putin la toate aspectele...posibil sa gasesti..posibil sa nu gasesti asta depinde si putin de norocul care il ai.

Iti doresc multa bafta si..asfalt uscat daca tot suntem intre mobristi :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:lol:

 

Depinde ce pregatiri ai, atestate... si mai ales, clasicul "ce stii sa faci". Dar in orice caz, e greu si aici, mai ales ca roman.

 

Bafta. :cheers:

 

Ms. pentru informatie...

 

Salutare.Daca ai de munca nu e asa de greu..importatnt e sa stii putin limba si sa ai unde sta ..de gasit de munca poate poate gasesti,Cel putin pe aici prin nord se mai misca treaba din cate am vazut.Eu sunt aici de 6 luni deacum,in fine de munca era deja vorbit si am venit la sigur.Muncesc ca electrician,iar cu actele..contractul de munca mi l a facut ,iar rezidenta la fel...in 6 luni avand contract pe per.nedeterminata.Poate pentru altii cine stie, a fost mai greu ...totul depinde de limba si de cea ce stii sa faci....Dar inainte de a lua o decizie ..parerea mea e sa te gandesti putin la toate aspectele...posibil sa gasesti..posibil sa nu gasesti asta depinde si putin de norocul care il ai.

Iti doresc multa bafta si..asfalt uscat daca tot suntem intre mobristi :P.

 

Ms. pentru informatie, deci pina la urma nu e dracu atit de negru nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms. pentru informatie...

 

 

 

Ms. pentru informatie, deci pina la urma nu e dracu atit de negru nu?

Sal.nush pentru altii cum a fost..dar pentru mine si din cate am vazut pe aici nu e chiar asa de negru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. îs Dan, după botez... derKamarad după nick-ul de pe aici sau de pe alte site-uri. Dau cu sapa prin ITALIA din 2006, un an mai târziu, m-am stabilit în Brescia. Luna trecută am început procedurile pentru un împrumut dar totul s-a ”dizolvat” în mai puțin de 3 săptămâni. AÂşa că visul meu : un DUCATI MONSTER , pentru moment rămâne VIS. Între timp îs pasager pe un Monster 796 (e al iubitei mele). Azi ieÂşim la o plimbare împreună cu Marius MT 03.

 

completare : experiență pe două roți : 2 ani de navetă cu scooter 49 cm.c. , 5 căzături fără fracturi, Âşcoală de Âşoferi pe o Mobra 125 cm.c., ÂŞI ATĂT ! ha ! ha ! În 2008 am fost la MotoGP la Mugello, în 2009 la MotoGP la Misano, anul ăsta mergem din nou la Mugello (3 iulie). Cine e prezent pe acolo, poate lăsa aici un mesaj.

post-3653-0-50214200-1306055897_thumb.jpg

Editat de derkamarad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. îs Dan, după botez... derKamarad după nick-ul de pe aici sau de pe alte site-uri. Dau cu sapa prin ITALIA din 2006, un an mai târziu, m-am stabilit în Brescia. Luna trecută am început procedurile pentru un împrumut dar totul s-a ”dizolvat” în mai puțin de 3 săptămâni. AÂşa că visul meu : un DUCATI MONSTER , pentru moment rămâne VIS. Între timp îs pasager pe un Monster 796 (e al iubitei mele). Azi ieÂşim la o plimbare împreună cu Marius MT 03.

 

completare : experiență pe două roți : 2 ani de navetă cu scooter 49 cm.c. , 5 căzături fără fracturi, Âşcoală de Âşoferi pe o Mobra 125 cm.c., ÂŞI ATĂT ! ha ! ha ! În 2008 am fost la MotoGP la Mugello, în 2009 la MotoGP la Misano, anul ăsta mergem din nou la Mugello (3 iulie). Cine e prezent pe acolo, poate lăsa aici un mesaj.

salutare

ati plecat deja? daca nu dati de stire care e traseul. poate vin si eu la o tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat tarziu, din alte motive. Ne-am intalnit pe la 12:30 si am vizitat un 'borgo' :

http://www.borghitalia.it/html/borgo_it.php?codice_borgo=368

cam toata dupa-amiaza. Plimbarea in moto a fost mai scurta, numai asa .. ca sa ne cunoaste, data viitoare ne-am propus cam 200 de km si o tura ceva mai lunga.

@chris.alfa credeam ca te insori si tie iti arde de plimbari cu motorul :P

Ne auzim cu totii pe vinerea/sambata viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

da asa e ma insor in nci 2 sapt dar azi am fi iesit defapt nevasta a vrut sa ma scoata din casa ca ieri nu am mai fost cu moto si azi simteam nevoia d eo plimnbare spre seara am iesit si noi pina la Monza la o plimbare usoara. sper ca pe cand ne intoarcem din ro sa iesim mai multi

o sapt faina la tot poporul

p.s

ti-ai lasat telef acasa azi;) ca altfel eram si noi cu voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

da asa e ma insor in nci 2 sapt dar azi am fi iesit defapt nevasta a vrut sa ma scoata din casa ca ieri nu am mai fost cu moto si azi simteam nevoia d eo plimnbare spre seara am iesit si noi pina la Monza la o plimbare usoara. sper ca pe cand ne intoarcem din ro sa iesim mai multi

o sapt faina la tot poporul

p.s

ti-ai lasat telef acasa azi;) ca altfel eram si noi cu voi

 

Da, asa este, ieri am fost tot pe fuga ... a naibii telefon, l-am pus la incarcat si am uitat sa il iau cand am plecat (pe fuga, binenteles). O sa iti las si nr de tel al sotiei mele cand ne vedem, asa nu ne mai pierdem :D .

Daca aveti propuneri de trasee/motoraduni pe duminca viitoare, bagati mare ! Daca nu caut eu ceva ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.nush pentru altii cum a fost..dar pentru mine si din cate am vazut pe aici nu e chiar asa de negru :)

 

 

Salut si ms. de incurajare, poate ne vedem cit mai curind la o tura si la o tuica prin It. :cheers: Cit e asigurarea la o motocicleta de 1000cc. in It.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si ms. de incurajare, poate ne vedem cit mai curind la o tura si la o tuica prin It. :cheers: Cit e asigurarea la o motocicleta de 1000cc. in It.?

Salut.La o tura cu cea mai mare placere ..cu tuica insa..nu prea..:P .In legatura cu asigurarea..nush exact cat e pt 1000 cc depinde f mult am impresia de zona in care locuiesti .de ex eu aici in Trento am platit pentru vfr de 800 430 E pe un an cu posibilitatea de a intreupe asigurarea la sf sezonului.

Toate cele bune si bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.La o tura cu cea mai mare placere ..cu tuica insa..nu prea..:P .In legatura cu asigurarea..nush exact cat e pt 1000 cc depinde f mult am impresia de zona in care locuiesti .de ex eu aici in Trento am platit pentru vfr de 800 430 E pe un an cu posibilitatea de a intreupe asigurarea la sf sezonului.

Toate cele bune si bafta :)

 

:ok: ok asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se baga careva maine la o plimbare ? Am vorbit cu derkamarad, deoarece ei sunt in 2 si mai incepatori e bine sa alegem un traseu mai scurt si mai usor. Lago d'Iseo mi-a placut intotdeauna, e frumos pe acolo si nu e o strada foarte rapida. Amatori ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluti a tutti !

Imi puteti spune daca drumul spre Roma prin Igoumenitza si Brindisi e frumos? Ce imi recomandati sa mananc in Italia ca nu imi place cum fac pastele (nefierte) si pizza e prea simpla .Data trecuta cind am fost am cam facut foamea . Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluti a tutti !

Imi puteti spune daca drumul spre Roma prin Igoumenitza si Brindisi e frumos? Ce imi recomandati sa mananc in Italia ca nu imi place cum fac pastele (nefierte) si pizza e prea simpla .Data trecuta cind am fost am cam facut foamea . Multumesc !

 

Daca nu iti plac pastele si pizza, e de rau ... felul intai la italieni in 99% din cazuri e pasta, in diferite feluri si cu diferite gusturi. Pizza de asemenea, sunt o mie de feluri de pizza cu toate ingredientele care iti trec prin minte.

Singura posibilitate atunci e felul doi, de obicei carne cu salata sau cartofi. Cam asta in ceea ce priveste ''trattoriile'' unde se mananca ceva mai ieftin, in rest restaurantele au diferite alte feluri, peste, etc dar te costa ... Eu cand sunt la munca, de obicei la ora 12 mananc in trattorie, unde cu 10 E ai felul intai .. pasta, felul doi carne cu salata verde, apa, paine si cafea.

 

In alta ordine de idei, azi am iesit cu derkamarad si prietena lui, a fost o plimbare frumoasa. Amatori pe duminica viitoare ? Ca de obicei, ne punem de acord asupra traseului sau daca nu gasesc eu ceva :P .

post-57306-0-68379000-1306686965_thumb.jpg post-57306-0-50870200-1306686914_thumb.jpg post-57306-0-78525700-1306687205_thumb.jpg post-57306-0-93694000-1306687941_thumb.jpg

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mario MT-03 iti multumesc pentru informatiile date (e clar , in Italia e greu cu mancarea . Odata vroiam sa mananc pateu de ficat : nu se gaseste asa ceva deloc , cel putin in regiunea Veneto ). Despre traseul Brindisi - Roma stii cumva cum se prezinta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mario MT-03 iti multumesc pentru informatiile date (e clar , in Italia e greu cu mancarea . Odata vroiam sa mananc pateu de ficat : nu se gaseste asa ceva deloc , cel putin in regiunea Veneto ). Despre traseul Brindisi - Roma stii cumva cum se prezinta ?

 

Am fost la Roma o singura data dar pe autostrada, deci ... nu am idee. Pateu nu gasesti in comert, cel putin eu nu am vazut. Am mancat o data pateu romanesc pe paine si a ramas tare mirat ex seful meu de faptul ca noi mancam asa ceva.

Cu ce ocazie prin Italia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci iti recomand (si) aceasta descriere a Romei, facuta de o persoana speciala :

 

http://lumeamare.ro/category/jurnale/10-zile-la-roma/

Mie orasul mi-a placut foarte mult din punct de vedere istoric. In rest e haos, aglomeratie si multa lume la fel ca in oricare oras mare. Vacanta placuta :D .

 

Completare

 

Duminica 12 iunie la Monza are loc o tentativa de stabilire a unui nou Guinness World Record. Detalii aici :

http://www.motoclubmonza.it/mototurismo/guinness-dei-record-a-monza-1/

Eu ma duc sigur, alti amatori ? Aveti o sansa sa deveniti celebri :P .

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne gândim Âşi noi la o plimbărică, doar că e timpul cam instabil Âşi nu avem echipament pentru ploaie. Oricum, e foarte tentant evenimentul de la Monza. De ceva, sună-mă, Marius, că iar am pierdut numărul tău de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hola amigos obisnuiti sa mergeti pe la intruniri in IT.? cum e ambientul e scumpa intrarea?

 

Am fost la cateva intruniri moto anul trecut, e destul de OK. Intrarea costa in jur de 10-15 E, daca vrei si mancare cam 10 E in plus. Iti dau parcare, un gadget, diverse, sunt formatii care canta live, etc. Anul acesta am de gand sa particip la vreo cateva, dar sa vedem cine mai vine.

Am niste poze faine de la Monza de duminica trecuta, am fost din nou impreuna cu derkamarad si cu prietena lui si am participat la doborarea recordului mondial de motociclete prezente in pista (era 1305, am ajuns la 1401).

post-57306-0-56409500-1308405494_thumb.jpg

post-57306-0-17621400-1308405630_thumb.jpg

post-57306-0-91165300-1308406085_thumb.jpg

post-57306-0-53069200-1308406235_thumb.jpg

post-57306-0-35247000-1308406288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos vati distrat nu gluma, vad ca ati mers si pe circuit :moto:... de itruniri dupe cum zici tu e la fel ca si in spania ca si aici se plateste tot cam atit intrarea cu tot iclus alcol si rock & roll, am sa pun si eu niste poze de la intruynirile de aici intro zi.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Acum am vazut ca au schimbat formatul la forum si au bagat subcategoria asta. :blink:

Ma numesc Dan, pe acest forum figuram cu ani in urma ca DLI. Sunt in Santa Croce Camerina,provincia Ragusa-Sicilia. Sunt aici de la sf. lui ianuarie. Momentan sunt fara munca,doar nevasta lucra,insa sper sa reusesc sa ajung in nord.Motor nu am inca,dar am pus ochii pe unu.Mai ramane doar problema banilor.

Aici tot anul e sezon(cel putin din punctul meu de vedere),asa ca sufar ca un caine cand ii aud pe astia cum baga pe aici :finger: .

Deocamdata visez la ziua cand o sa am iar motor.

Experienta: 11ani de categoria A,12 de mers cu motorul pe drumuri publice si mai putin publice :rusinica:, 5 motoare utilizate, din care 4 detinute, cca 60mii km pe motor. Un accident in 2006,neacordare de prioritate(femeie la volan),si ceva cazaturi cu IJ-ul.

 

Tinand cont de distanta la care ma aflu de voi restul,am sa urmaresc doar planurile de plimbari :baldy:

Toate cele bune! Asfalt uscat! Sanatate si noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao,

Laurentiu aka Creep

Firenze (FI)

de vreo 7 ani in IT

moto:

- Yamaha Virago XV535 din 1993 (nr. de RO)

- Triumph Bonneville din 2009 (nr. de RO)

motoclub: XV Custom Club

km: multi (destule intruniri in IT, Elefantetreffen in GE, Pinguinos in ES, Capul Nord, etc)

timp liber: gramada

 

urmatoarea intrunire de bikeri: Thunderlake Suviana (cei care il organizau au facut o pauza de cativa ani, dar reincep anul asta, este unul dintre cele mai interesante intruniri, poate dupa BikerFest din Osoppo (Udine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...