Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Salut. Numele meu e TITI sunt din Vaslui dar locuiesc in Italia ( 8 ani). In august sper sa fac un drun in Romania cu "trotineta" impreuna cu "prietenul meu cel mai bun" SURI ,un jack russell terrier de 8 luni. Si eu ma distrez cu tururi lungi pe moto in special pasii de munte:stelvio,gavia. Dar favoritii mei raman muntii DOLOMITI unde sunt cele mai frumoase peisaje si strazi bune. Cand mai veniti pe Monte Baldo (locuiesc chiar sub el) sau partea veronesa a lacului Garda dati un semn :cheers:

 

 

 

care din voi din italia si-a facut asigurarea on line? (directline.it sau 6siguro.it)

 

cazul meu de a face asigurarea e putin ciudat ca nu au fost asigurari full de 1 an...m-am intepenit pe site`urile lor la "Classe B/M di assegnazione". continuam pe priv cand are cineva solutii, dar las aici mesaj sa vada Diaspora. :laugh:

Salut. Stiu ca ai intrebat in martie si eu raspund in iunie dar acum m-am iscris. Eu mi-am asigurat trotineta kawasaki ER-6N 650 cc cu Directline. Pot sa te asigur ca e cea mai ieftina dintre toate: 350 €/an . Desigur daca ai peste 25 ani,Si incepand de anul trecut se poate intrerupe cand vrei si deschide cand vrei. Asa mai economisesti cateva luni iarna. Editat de tito75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am folosit mult motocicleta zilele acestea, dar in mare parte in interes de serviciu. Nu am mai avut timp de intalniri & stuff, vroiam sa merg la raduno de la Stelvio sambata viitoare dar nu cred ca ajung ... sambata si probabil chiar si duminica dimineata o sa lucrez prin Liguria, la Varazze.

Vad ca s-au mai prezentat si alti motociclisti romani, Firenze si Monte Baldo nu sunt chiar departe de mine,de Lehamith si de derkamarad (cu care de altfel am mai iesit) , deci o punem de o intalnire cat de curand :cheers:

Il asteptam si pe chris.alfa sa vina din Romania, e in luna de miere deocamdata :makeout:

Acestea fiind zise, va salut pe toti si tinem legatura !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ CREEP... sâmbăta viitore o să fim la SIENA, iar spre seară ne întoarcem la Mugello, duminică la MOTO GP. Venim cu maÂşina, că în moto e incomod cu bagaje , etc. Dacă eÂşti în zonă, dă un semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao,

Laurentiu aka Creep

Firenze (FI)

de vreo 7 ani in IT

moto:

- Yamaha Virago XV535 din 1993 (nr. de RO)

- Triumph Bonneville din 2009 (nr. de RO)

motoclub: XV Custom Club

km: multi (destule intruniri in IT, Elefantetreffen in GE, Pinguinos in ES, Capul Nord, etc)

timp liber: gramada

 

urmatoarea intrunire de bikeri: Thunderlake Suviana (cei care il organizau au facut o pauza de cativa ani, dar reincep anul asta, este unul dintre cele mai interesante intruniri, poate dupa BikerFest din Osoppo (Udine)

Prea tîrziu din păcate. Am văzut ca ești cu Triumph. Puteam sa ne întîlnim la Tridays. Poate ne vedem prin Dolomiti. SĂźd Tirol și Dolomiti sunt turele mele preferate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata dimineata plec la Motoraduno dello Stelvio. Detalii aici : http://www.motoraduno-stelviointernational.com/index.php/programma . O sa ma cazez la cort in noaptea de sambata/duminica impreuna cu sotia, iar intoarcerea e duminica dupa amiaza. Amatori ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@derkamarad

sper ca iti dai seama ce haos va fi la MotoGP in weekend - ma refer la trafic. personal, nu ma intereseaza motogp-ul, dar daca vrei ne putem vedea. sambata termin tura la 14,00 si duminica intru la 19,00 - deci ceva timp ar fi, doar daca se razgandeste sotia ca pe 2 iulie incep reducerile la shopping ;) . iti trimit un pm cu nr de cel.

@cocosound

la un moment dat ma batea gandul sa vin la tridays. daca te refereai la tridays-ul din austria, nu aveam cum sa ajung, eram in voiaj. in schimb e triday in italia, pe undeva langa parma, dar nu cred ca merg din cauza financiara ptr ca luni fac revizia de 20.000km si mai trebuie sa schimb si gumele (fata-spate).

mai mult ca sigur ca la anul vin in austria la tridays, plus ca vrea sa fac si continental run din sollingen la londra ptr ace cafe reunion 2012.

referitor la zona ta de "actiune" poate ne vedem la faaker see (austria) la inceputul lui septembrie. nu stiu daca stii dar e cel mai mare raduno din europa.

esti cumva din ingolstadt? frumos de ciudat ptr ca am dormit o noapte acolo in drumul de intoarcere de la capul nord acum 2 sapt.

in rest, numai de bine :D

Editat de creep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ CREEP : dacă lucrezi Âşi duminică, nu vreau să te deranjez, plus că eu sâmbătă mă învârt între Siena Âşi Mugello... ai dreptate, o să fie haos în trafic acolo, plus că noi coborâm cu maÂşina, deci : mai greu plimbatul de ici, colo.... poate cu altă ocazie.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao,

Laurentiu aka Creep

Firenze (FI)

de vreo 7 ani in IT

moto:

- Yamaha Virago XV535 din 1993 (nr. de RO)

- Triumph Bonneville din 2009 (nr. de RO)

motoclub: XV Custom Club

km: multi (destule intruniri in IT, Elefantetreffen in GE, Pinguinos in ES, Capul Nord, etc)

timp liber: gramada

 

urmatoarea intrunire de bikeri: Thunderlake Suviana (cei care il organizau au facut o pauza de cativa ani, dar reincep anul asta, este unul dintre cele mai interesante intruniri, poate dupa BikerFest din Osoppo (Udine)

 

 

 

 

 

 

Eu am circulat pe la Prato,in toamna o sa vin ,poate ne intalnim la o bere! Dacu nu reusesc sa vand motorul sigur vin cu el acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@derkamarad

OK. daca fac vreo iesire dupa suviana te anunt. mai mult ca sigur ca peste 2 sapt ma duc vreo 3-4 zile pe insula elba.

@craksman

OK. cand esti pe aproape, trage semnalul de alarma ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Stiu ca ai intrebat in martie si eu raspund in iunie dar acum m-am iscris. Eu mi-am asigurat trotineta kawasaki ER-6N 650 cc cu Directline. Pot sa te asigur ca e cea mai ieftina dintre toate: 350 €/an . Desigur daca ai peste 25 ani,Si incepand de anul trecut se poate intrerupe cand vrei si deschide cand vrei. Asa mai economisesti cateva luni iarna.

 

Salutari la toti. Am lipsit de pe net ca-s cu schimbatul casei si e perioada gay cam cu toate. Am gasit asigurare cu 300 euro/an la 250cc ai mei, dar nu de la Directline, ci la o firma d-asta random :D

 

Am mai vazut o treaba sexy cu Directline-ul. Daca ai un vecin cu asig la Directline si ala are categoria 5 de ex. tu poti sa iei categ 6. Adica nu mai incepi de la full price,categ 15. Manevra e asta : te muti cu actele cam o luna la vecinu in casa ;)...ca sa fie aceeasi adresa, bagi datele la Direcline si lor le apare ca pe adresa respectiva exista deja o asig la categoria X, deci urmatoarea care ei o elibereaza e cu 1 nivel mai jos.

 

Daca ai prins vecinu perfect cu categ 2-3 (ex.), in loc de 1000 euro asig platesti vreo 2-300 sau ceva de genul. Nu stiu daca e foarte legal ca vecinu sa aibe 100000000 de asig, dar functioneaza brici. In caz de paranoia, dupa un an te schimbi la alta cu ultima categ ramasa.

 

Sper ca foloseste cuiva informatia, manevra a avut succes la un coleg de munca. Eu o aplic la anu.

 

Bafta tuturor. Ma duc la Rezzato la o intrunire, revin cu poze daca fac. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bag citeva poze de la intrunirile din Spania.

 

Ai gresit topicul, Spania are sectiune separata. Dar mie cel putin mi-au placut pozele, si apropo, mi-ai furat sacul de dormit ! :P

 

Cam departe pentru mine, duminica ma duc langa Milano la o manifestare impotriva guard-rail - urilor.

Weekend-ul trecut a fost cam aglomerat pentru toti, eu am fost la motoraduno de care v-am zis, la Stelvio, a doua zi a ajuns si chris.alfa . Chuck a fost la alt motoraduno, la Rezzato, iar derkamarad a fost sa il vada pe Rossi la Mugello :) . Asa weekend - uri sa tot fie !!!

post-57306-0-55190000-1309977136_thumb.jpg post-57306-0-23153900-1309977186_thumb.jpg post-57306-0-13026000-1309977237_thumb.jpg post-57306-0-25879200-1309977355_thumb.jpg

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai gresit topicul, Spania are sectiune separata. Dar mie cel putin mi-au placut pozele, si apropo, mi-ai furat sacul de dormit ! :P

 

 

Mersi stiu ca e sectiune separata pentru Spania, dar acolo nu e nici dracu... am pus aici ca sa vedeti si voi atmosfera de la intrunirile din Spania si oricum am de gind sa ma mut pe meleagurile voastre asa ca o sa ne vedem la o bere :cheers: pe acolo... asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt weekend aglomerat ! Sambata seara am fost la un Motor Party 2011 la Clusone , unde a fost un concurs de motocross si evolutii de freestyle pe la miezul noptii, iar azi la un alt concurs de supermotard si un mars de protest impotriva guard-rail urilor. M-am intalnit numai cu Chuck si cu prietena dupa amiaza, in rest am fost singuri. Nu se mai baga nimeni la vreo iesire sambata/duminica ?

post-57306-0-41867400-1310319695_thumb.jpg post-57306-0-41770500-1310319739_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt weekend aglomerat ! Sambata seara am fost la un Motor Party 2011 la Clusone , unde a fost un concurs de motocross si evolutii de freestyle pe la miezul noptii, iar azi la un alt concurs de supermotard si un mars de protest impotriva guard-rail urilor. M-am intalnit numai cu Chuck si cu prietena dupa amiaza, in rest am fost singuri. Nu se mai baga nimeni la vreo iesire sambata/duminica ?

post-57306-0-41867400-1310319695_thumb.jpg post-57306-0-41770500-1310319739_thumb.jpg

 

eu cu prietena mea am vrea sa mergem sambata seara pe undeva pe la mare si sa ramanem peste noapte acolo cu cortul. asta doar daca reusesc sa imi platesc asigurarea la motor ca nu ma risc pe o distanta asa mare fara. acum am ajuns de la comabbio dar din pacate cu masina. frumos oricum. cam asta ar fi planul nostru care inca nu e sigur. daca altii au alte idei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cu prietena mea am vrea sa mergem sambata seara pe undeva pe la mare si sa ramanem peste noapte acolo cu cortul. asta doar daca reusesc sa imi platesc asigurarea la motor ca nu ma risc pe o distanta asa mare fara. acum am ajuns de la comabbio dar din pacate cu masina. frumos oricum. cam asta ar fi planul nostru care inca nu e sigur. daca altii au alte idei...

 

Sambata viitoare avem alte planuri din pacate, vrem sa mergem pe la 22:00 sa vedem o cascada iluminata nocturn , este o ocazie rara. Banuiesc ca mergi la mare in Liguria, eu am fost la munca la Varazze si in Finale Ligure, recomand ambele statiuni pentru ca au plaja publica, apa curata, nisip curat si dusuri + gasesti usor parcare pentru moto. Ah, si seara sa mergi sa vezi barcile & yahturile din port :) .

 

Ar fi bine sa mergi la cel putin 20-30 de km de Genova, este un oras poluat si apa de pe langa la fel.

 

Distractie placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut prieteni!!! va asteptam makeout.gif la MOTORFEST Iasi 22-24 iulie unde impreuna cu cei de la Ducati si cei de la Lemon Bikers vom proba circuitul moto de la ERA si unde se poate castiga o motocicleta!!! banana.gif detalii pe My link sa auzim numai de bine!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Este vreunul dintre voi in Milano? Daca da, este vreunul dintre cei din Milano dispus sa vada o motocicleta pentru mine? Eu vreau sa vin sa o aduc in tara, dar exista riscul ca anuntul sa nu coincida cu realitatea si n-as veni degeaba.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Este vreunul dintre voi in Milano? Daca da, este vreunul dintre cei din Milano dispus sa vada o motocicleta pentru mine? Eu vreau sa vin sa o aduc in tara, dar exista riscul ca anuntul sa nu coincida cu realitatea si n-as veni degeaba.

 

Multumesc!

 

eu sunt din milano. as putea sa te ajut eu. pt detalii --> PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Este vreunul dintre voi in Milano? Daca da, este vreunul dintre cei din Milano dispus sa vada o motocicleta pentru mine? Eu vreau sa vin sa o aduc in tara, dar exista riscul ca anuntul sa nu coincida cu realitatea si n-as veni degeaba.

 

Multumesc!

 

Eu stau langa Milano, la 40 de km, dar vad ca ai primit deja un ajutor :) .

 

Ce sunt acelea guard-rail si de ce se manifesta impotriva lor ?

 

Protectiile de pe superstrazi si autostrazi, guard rail -ul, au fost gandite si montate prin anii 70 in mare parte, si nu mai sunt adecvate circulatiei moderne. In cazul unui accident stalpii de protectie de la baza guard - rail ului actioneaza ca o ghilotina, si sunt numeroase cazurile de accidentati care si-au pierdut o mana, un picior sau chiar au murit.

Pentru a reduce pericolul de accident, este suficient sa se monteze o alta lamiera de protectie la baza stalpilor, in asa fel incat motociclistul (sau chiar biciclisti uneori) sa alunece pe langa lamiera, in loc sa se opreasca in stalp.

 

In alta ordine de idei, am folosit motocicleta mai mult ca sa ma duc la munca in ultima vreme, plimbari nu prea - dar am reusit sa ii fac tagliando si sa ii schimb gumele, cele noi sunt de vis, iau curba singure :P. Duminica viitoare am 2 aniversari in familie, deci ne mai auzim pe saptamana viitoare :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,vreau sa aduc si eu motocicleta din Bucuresti la Roma,daca aveti vreo cunostinta v-as fii recunoscator!Numai bine!

1. De ce nu vi pe motocicleta pana la Roma ?

2. Daca vrei sa o inmatriculezi aici o sa fiecam greu.

3. In cazul in care vrei sa te stabilesti aici sau deja esti stabilit, nu iti convine sa iti iei un SH din Italia?

 

In cazul in care pica variantele de mai sus, sunt transportatori care fac Romania - Italia des, imposibil sa nu gasesti unu in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...