Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

nu era intentia sa par rautacios sau ceva,desi mai mult ca sigur ca asa a "sunat",...doar ca detaliile trebuiau sa fie facute publice si pentru restul care nu au tinut legatura telefonic, dar care doreau sa se alature grupului.

din pacate eu nu pot sa particip,chiar azi am facut calculelele si nu NE permitEM visite la "muzeu"(ca de cumparat nici nu se pune problema)

asa ca va rog sa-mi iertati "intepaturile"

 

Drum bun si distractie placuta! O sa ne vedem la un moment dat si moaca-to-moaca :makeout:

 

 

Eu cel putin nu m-am simtit lezat, prin intermediul acestui forum si in special al acestui topic am intalnit o parte din motociclistii romani din Italia, as vrea sa ajungem sa te cunoastem si pe tine si sa iesim la o bere si la o plimbare.

In legatura cu Verona, topicul dedicat a fost facut cu mai mult de 2 luni in urma, tocmai in ideea de a ne organiza mai bine. Noi suntem in 6, probabil 7 (Chuck e primadonna :rolleyes: ) care mergem impreuna (desi inauntru ne vom despartii cu siguranta ...) si cum am mai zis, cine vroia (inca vrea) sa se alature e binevenit. Nu fac public numarul de telefon aici pe forum pentru ca sunt eu un pic paranoic cu Internetul, forumuri&Facebook in special, dar in privat nici o problema.

Astea fiind zise, de la Torino la Verona sunt cheltuielile cam mari, 600 de km dus intors, + autostrada, + alte cheltuieli varie ... lasa, ramane pe alta data. Noroc :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut , sunt Doru , locuiesc langa Domodossola (Lago Maggiore), am o Yamaha tdm 900 care cauta plimbare mai mereu. Poate ne vedem la vreo tura :friends: cand o sa se mai incalzeasca un pic. P.S. vroiam sa-i fac complimenti lui Mario MT-03 pentru tot ce face pe forumu asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai "ajuns" ! las ca ne vedem cand se incalzeste...

 

@mario au ajuns piesele aseara :) abia astept sa incep treaba... poate vii sambata sau duminica la o bere, ca's dator.. oricum ne auzim la telefon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , sunt Doru , locuiesc langa Domodossola (Lago Maggiore), am o Yamaha tdm 900 care cauta plimbare mai mereu. Poate ne vedem la vreo tura :friends: cand o sa se mai incalzeasca un pic. P.S. vroiam sa-i fac complimenti lui Mario MT-03 pentru tot ce face pe forumu asta .

 

Salutare Doru si merci de complimente, dar nu este numai meritul meu. Incet, incet ne strangem si de la an la an suntem tot mai multi, poate o punem de o intalnire anul acesta :D .

TDM 900, ce an? Ma batea gandul la un FAZER 8 dar parca are pozitia prea sportiva pentru gabaritul meu si TMD ul este favoritul actual. Cand o sa ma lase buzunarul o sa schimb trotineta din dotare pentru una mai touring ...

 

bine ai "ajuns" ! las ca ne vedem cand se incalzeste...

 

@mario au ajuns piesele aseara :) abia astept sa incep treaba... poate vii sambata sau duminica la o bere, ca's dator.. oricum ne auzim la telefon

 

Inca sunt racit, asa cum ai vazut duminica. Curge nasul ca la balamuc ... daca o sa fie vreme buna dau o fuga pana la tine, dar nu promit nimic. Cat despre datorii, te scoti tu cu o pizza si o bere, np. Sper ca ti-au iesit socotelile acasa, pentru ca eu nu gresesc cu banii , ba chiar imi zice Alina ca sunt prea `fiscal` cateodata :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin minte ce si cum, la ce nebuneala a fost acolo... oricum, nu mai conteaza. si sincer, cand am ajuns acasa si am vazut cati bani mai am, numai la aia nu m-am gandit... tu hai duminica la mine ca nu mai am rabdare, oricum daca stai in casa nu iti trece raceala. daca vrei ia-l si pe cuc noris (chuck), si faceti o plimvare pana la mine. fac eu cinste cu scule ai beutura (SUC). te imvraci calumea si nu'i problema, ca nu ingheti pana la mine, si chiar si asa, iti dau o tuica si trece :)). apropo, azi am dat carenatura la vopsit, tre sa ii mai duc rezervoru si alte 2 bucatele de carena... hai ca nu mai am rabdare, cu piesele acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Doru si merci de complimente, dar nu este numai meritul meu. Incet, incet ne strangem si de la an la an suntem tot mai multi, poate o punem de o intalnire anul acesta :D .

TDM 900, ce an? Ma batea gandul la un FAZER 8 dar parca are pozitia prea sportiva pentru gabaritul meu si TMD ul este favoritul actual. Cand o sa ma lase buzunarul o sa schimb trotineta din dotare pentru una mai touring ...

 

 

 

Inca sunt racit, asa cum ai vazut duminica. Curge nasul ca la balamuc ... daca o sa fie vreme buna dau o fuga pana la tine, dar nu promit nimic. Cat despre datorii, te scoti tu cu o pizza si o bere, np. Sper ca ti-au iesit socotelile acasa, pentru ca eu nu gresesc cu banii , ba chiar imi zice Alina ca sunt prea `fiscal` cateodata :D .

 

Tdm-ul e din 95 , de fapta fost mai mult o ocazie , eu sunt mai mult pentru enduro ( Africa Twin , Transalp, Tenere , G.S.) . Cum a fost la fiera la Verona ? noutati ceva ....? Pentru raceala incearca cu o baie fierbinte cu sare la picioare si un vin fiert , la mine a functionat . :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai zicem cate ceva, sa nu ne acuze cei de acasa ca suntem neshte incuiati ,da' cu aere :rusinica:

 

Am vazut la tv reclama la "red bull flugtag milano" sau cum i-o zice in italiana ,cica prin martie sau ceva de genul

Ati fost, sunt doritori?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai zicem cate ceva, sa nu ne acuze cei de acasa ca suntem neshte incuiati ,da' cu aere :rusinica:

 

Am vazut la tv reclama la "red bull flugtag milano" sau cum i-o zice in italiana ,cica prin martie sau ceva de genul

Ati fost, sunt doritori?!

 

Ma intereseaza prea putin ce zic cei de acasa de activitatile noastre. Cine vrea sa se alature, e binevenit. Cine vrea sa critice, sa se uite in oala lui.

In alta ordine de idei, mai motociclistice, pe aici e zapada mare si motorul nici gand sa il folosesc. As putea sa ies la o plimbarica dar sincer sa fiu nu mi se da sa-mi rup gatul pe vreo strada inghetata numai de dragul de a fi motociclist.

Red Bull Flugtag se va desfasura in 10 iunie, mai e pana atunci ... ar fi distractiv sa mergem impreuna :cheers: . Apropo, daca aflati de ceva evenimente/concerte/cool stuff de prin Italia, nu ezitati sa postati aici : ar fi un alt prilej bun de a ne intalni.

 

Eu am de gand sa merg la acest motoradun, la sfarsitul lui februarie :

https://www.facebook.com/events/229406873784259/

Daca nu va fi prea frig, multa zapada si o sa am bani de benzina nu o sa lipsesc :D .

 

Si o ultima chestie, la sfarsitul lui martie sunt invitat la o nunta cu tema motociclistica, va fi interesant cu siguranta. O sa revin cu poze, intre timp va urez o hibernare cat mai scurta !!!

 

126152_1851944_g25560_10109999_medium.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza prea putin ce zic cei de acasa de activitatile noastre. Cine vrea sa se alature, e binevenit. Cine vrea sa critice, sa se uite in oala lui.

In alta ordine de idei, mai motociclistice, pe aici e zapada mare si motorul nici gand sa il folosesc. As putea sa ies la o plimbarica dar sincer sa fiu nu mi se da sa-mi rup gatul pe vreo strada inghetata numai de dragul de a fi motociclist.

Red Bull Flugtag se va desfasura in 10 iunie, mai e pana atunci ... ar fi distractiv sa mergem impreuna :cheers: . Apropo, daca aflati de ceva evenimente/concerte/cool stuff de prin Italia, nu ezitati sa postati aici : ar fi un alt prilej bun de a ne intalni.

 

Eu am de gand sa merg la acest motoradun, la sfarsitul lui februarie :

https://www.facebook.com/events/229406873784259/

Daca nu va fi prea frig, multa zapada si o sa am bani de benzina nu o sa lipsesc :D .

 

Si o ultima chestie, la sfarsitul lui martie sunt invitat la o nunta cu tema motociclistica, va fi interesant cu siguranta. O sa revin cu poze, intre timp va urez o hibernare cat mai scurta !!!

 

126152_1851944_g25560_10109999_medium.jpg

Salut Mario..deci zapada pe la tine..:P.am vazut ca este la Ponte di legno motoraduno...crezi ca o sa reusesti sa mergi cu moto? E aproape de mine 63 de km dar cine stie cum o fi vremea atunci..Poate trag si eu o fuga daca nu cu moto poate ajung int run fel pe acolo :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qjn5yOWHRmw&feature=player_embedded

Asta ca idee ce fac baietii din Iasi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare:

 

stiti locuri cu dezmembrari moto pe undeva prin Italia ,ca eu unul nu am auzit sau vazut asa ceva(raportat la experienta mea italiana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare:

 

stiti locuri cu dezmembrari moto pe undeva prin Italia ,ca eu unul nu am auzit sau vazut asa ceva(raportat la experienta mea italiana)

 

Nu am auzit pe aici prin zona de demolizioni moto, numai de masini. Ar fi bine sa te interesezi la un mecanic moto local sau sa cauti pe net anunti cu piese moto de la motociclete demolate sau accidentate.

 

Salut Mario, ce-mi spuneai tu prin toamna, ca in Italia nu sunt iernile rele...

 

Pai sa stii ca e a doua iarna mai grea in 9 ani de cand sunt aici, a mai fost intr-un an cu zapada mare, in rest ... mai mult toamna.

 

se apropie 12.12.2012 crapam, ice age...vad ca astia n-au de gand sa ieftineasca motoarele acu in ultimul an de existenta, ce ordinari :angryfire:

 

12.12.12 e o mare tampenie, cum a fost si cu anul 2000 si alte previziuni ...

 

maya_cal_2012_joke.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma numesc Traian si sunt venit la studii in Italia, Torino. Nu mi-am adus inca motocicleta aici, dar intentionez sa o aduc dupa 1 Mai. Am si eu unele probleme pe aici, poate ma ajuta rezidentii din Torino "sa iau mersul".

1. Am un stil vestimentar excentric si nu gasesc nimic prin magazinele din centru, poate stiti voi unele obscure de unde pot cumpara ceea ce caut: 1 palton/parpalac/trenci negru (poate sa fie si din piele) lung pana in pamant (in centru nu au decat pana la coapse), 1 pereche cizme barbatesti din piele - modelul ofiteresc - pana la genunchi.

2. Mi-e foarte greu fara "contrabanda". Vreau sa-mi iau niste electronice, dar nu gasesc siteuri obscure ca in Romania unde chestiile sunt cu 30% mai ieftine (Exemplu: Am luat un telefon nou de pe un site, ceva cu "vanzari-gsm...etc." cu vreo 30% mai ieftin decat in locurile cunoscute). Daca aveti vreo adresa de astfel de site va rog impartasiti-o. Multumesc!

Sper sa ne vedem calare in curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma numesc Traian si sunt venit la studii in Italia, Torino. Nu mi-am adus inca motocicleta aici, dar intentionez sa o aduc dupa 1 Mai. Am si eu unele probleme pe aici, poate ma ajuta rezidentii din Torino "sa iau mersul".

1. Am un stil vestimentar excentric si nu gasesc nimic prin magazinele din centru, poate stiti voi unele obscure de unde pot cumpara ceea ce caut: 1 palton/parpalac/trenci negru (poate sa fie si din piele) lung pana in pamant (in centru nu au decat pana la coapse), 1 pereche cizme barbatesti din piele - modelul ofiteresc - pana la genunchi.

2. Mi-e foarte greu fara "contrabanda". Vreau sa-mi iau niste electronice, dar nu gasesc siteuri obscure ca in Romania unde chestiile sunt cu 30% mai ieftine (Exemplu: Am luat un telefon nou de pe un site, ceva cu "vanzari-gsm...etc." cu vreo 30% mai ieftin decat in locurile cunoscute). Daca aveti vreo adresa de astfel de site va rog impartasiti-o. Multumesc!

Sper sa ne vedem calare in curand!

 

salut Traian, bine ai venit in diaspora , :friends: .1 cu hainele nu prea pot sa te ajut pentru ca sunt cam la 160 km de Torino . 2 cu gsm si alte electricitati arunca un ochi si pe amazon.it, pt.mine e printre cele mai ieftine site-uri , am cam luat de la ei multe lucruri si am fost f. multumit (seriozitate-pret) . multa bafta si sa ne vedem "calare" cat mai curand si cat mai multi de-ai "nostri" ( si nu numai) :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit! LIVE LONG AND PROSPER! :cheers:

 

 

 

Eu sunt la Santena(dupa Moncalieri spre Asti-Alessandria). Problema e ca sunt si eu destul de crud inca in zona, doar de pe la jumatea lui octombrie,si nici eu inca n-am reusit sa "pun degetul pe rana", eu cautand magazine cu haine 3xl sau ceva de genul.

Nu pot sa-ti fiu de prea mare ajutor, dar cu toate astea am decis sa poluez topicul cu un raspuns, doar pe ideea de "suntem vecini" si ca eventual putem sa ne vedem la o ceva (in functie de posibilitatile fiecaruia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare,pt ca in vara asta e posibil sa imi iau si eu talpasita si sa plec din draga noastra Romanica:deci,chiria se plateste ca la noi,anticipat?si cu cate luni?am lucrat in Barcelona si aia cereau pe 3 sau 6 luni.si in Italia e la fel?iarasi,se discuta direct cu proprietarul sau cu agentii imobiliare?Ms anticipat de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare,pt ca in vara asta e posibil sa imi iau si eu talpasita si sa plec din draga noastra Romanica:deci,chiria se plateste ca la noi,anticipat?si cu cate luni?am lucrat in Barcelona si aia cereau pe 3 sau 6 luni.si in Italia e la fel?iarasi,se discuta direct cu proprietarul sau cu agentii imobiliare?Ms anticipat de raspunsuri

 

Proprietar privat care sa iti inchirieze casa direct se gaseste mai rar, si cu greu mai inchiriaza strainilor. Motivele? Nu platesc la timp, distrug apartamentul, lasa mizerie in urma, nu platesc facturile, etc. Saptamana viitoare trebuie sa ma duc sa zugravesc un apartament lasat de niste marochini, nu iti spun cum arata ca te crucesti. Am mai golit odata un apartament dupa niste brazilieni, iarasi, dezastru ... (favoare pentru ex seful meu, care era prieten cu proprietarul apartamentului).

Astea fiind zise, apelezi la agentii. Pana sa imi cumpar (cu greu ...) apartamentul, am schimbat vreo sase case in chirie in Italia, asa ca stiu despre ce vorbesc : la Bergamo ultima data am platit urmatoarele (ca sa intru intr-un apartament la periferia orasului) :

- chiria pe tre luni in avans 550 E x 3 luni

- 10% in chiria pe un an agentiei (bani platiti in negru, fara chitanta ...) 660 E

- garanzia pe casa (se lasa proprietarului si se ia cand se iese din casa) 550 E x 3 luni

- contractele de gaz si curent (le iei pe numele tau in marea majoritate a cazurilor) in jur de 100 de E

 

Total : 4.060 de E

 

Din cate am inteles vrei sa te stabilesti la Roma, unde preturile sunt cel putin duble, deci considera cam 8.000 de E. Mult? Da, foarte mult.

Cum banuiesc ca nu ai 8.000 de E pentru casa in chirie, nu iti ramane decat sa apelezi la cei care subinchiriaza apartamente, si daca ai noroc sa gasesti asa ceva, vei sta in aceeasi camera cu 3-4 alte persoane necunoscute, veti imparti aceeasi baie si aceeasi bucatarie. Pret pentru un pat? La Bergamo 200 de E (caz concret, are cam 7-8 `clienti` tot timpul impartiti in 2 camere) la Roma ... probabil dublu.

Alta solutie ? Pana te pui pe picioare, stai in gazda la un prieten sau la o ruda, daca ai asa ceva ... astea fiind zise, nu vreau sa te descurajez dar in Italia cainii cu covrigi in coada nu sunt, iar in ultima vreme e tot mai rau si aici ...

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Mario....Se va stabili sora mea in Italia,si voi sta cu ea pana ma pun pe picioare...totodata imi caut ceva decent de munca...daca nu gasesc ceva ok,nu plec,pana la urma nici in Ro nu-s muritor de foame...Vom vedea ce va fi..am fost de 2 ori pana acum in Italia,ca sa vad ce si cum...daca nu ai pe nimeni,si sa pleci de la 0 este intr-adevar ft greu..anyway,ms de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! are careva idee,in ce conditii se poate face scoala de soferi in italia,si cam ce documente e nevoie?

 

Costuri : aproximativ 1.000 de E (ai incluse cam 10-15 ore de conducere, depinde de la scoala, vizita medicala, teoria, boletini postali, etc) si apoi eventualele ore in plus te costa in jur de 25 de E la ora.

Poti sa faci scoala de soferi si pe cont propriu, te costa cam la jumatate, dar e mult de alergat. Odata ce ai dat examenul teoretic poti sa conduci pe drumurile publice daca ai in dreapta o persoana care are carnet de cel putin 10 ani (cu foglio rosa, asa se numeste).

Documente? Usor, cartea de identitate, codice fiscal, atestat de soggiorno si ... cartea de credit :P .

 

Sotia mea are cam 1,5 ani de cand a facut scoala si sunt destul de informat ... am mers cu ea intr-o parcare mare cu luni de zile inainte sa inceapa scoala de soferi si am exersat schimbarea de viteze, parcari, marsalier, etc pana i-au iesit pe ochi , dar cand a inceput scoala i-au prins foarte bine.

Bafta ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costuri : aproximativ 1.000 de E (ai incluse cam 10-15 ore de conducere, depinde de la scoala, vizita medicala, teoria, boletini postali, etc) si apoi eventualele ore in plus te costa in jur de 25 de E la ora.

Poti sa faci scoala de soferi si pe cont propriu, te costa cam la jumatate, dar e mult de alergat. Odata ce ai dat examenul teoretic poti sa conduci pe drumurile publice daca ai in dreapta o persoana care are carnet de cel putin 10 ani (cu foglio rosa, asa se numeste).

Documente? Usor, cartea de identitate, codice fiscal, atestat de soggiorno si ... cartea de credit :P .

 

Sotia mea are cam 1,5 ani de cand a facut scoala si sunt destul de informat ... am mers cu ea intr-o parcare mare cu luni de zile inainte sa inceapa scoala de soferi si am exersat schimbarea de viteze, parcari, marsalier, etc pana i-au iesit pe ochi , dar cand a inceput scoala i-au prins foarte bine.

Bafta ! :bounce:

 

 

Se poate plati in rate, teoria o poti face gratuit pana cand te inscri oficial la scoala (cursuri la ei la scoala), recomand sa-ti cumperi cd-uri cu chestionare de la ei (8 euro)...astia au examenul oarecum identic de pe cd-urile alea - examenul final e mult mai lejer decat ce gasesti pe cd :D traseul il dai cu un instructor in fatza si un oficial (nu politie) in spate, de regula traseul se face pe aceeasi ruta cum faci scoala...deci iar e easy. Daca pici de 3 ori esti considerat retardat si te baneaza pe vreo 3 ani sau ceva de genul + examene psiho mai "elaborate".

 

Cel mai profi si mai cheap e sa te pregatesti inainte si faci numai cateva ore de condus, in rest sustin ce-a zis si Mario + punctez faptul ca e de 1000 ori mai usor ca in romania

 

Salutare! Ma numesc Traian si sunt venit la studii in Italia, Torino. Nu mi-am adus inca motocicleta aici, dar intentionez sa o aduc dupa 1 Mai. Am si eu unele probleme pe aici, poate ma ajuta rezidentii din Torino "sa iau mersul".

1. Am un stil vestimentar excentric si nu gasesc nimic prin magazinele din centru, poate stiti voi unele obscure de unde pot cumpara ceea ce caut: 1 palton/parpalac/trenci negru (poate sa fie si din piele) lung pana in pamant (in centru nu au decat pana la coapse), 1 pereche cizme barbatesti din piele - modelul ofiteresc - pana la genunchi.

2. Mi-e foarte greu fara "contrabanda". Vreau sa-mi iau niste electronice, dar nu gasesc siteuri obscure ca in Romania unde chestiile sunt cu 30% mai ieftine (Exemplu: Am luat un telefon nou de pe un site, ceva cu "vanzari-gsm...etc." cu vreo 30% mai ieftin decat in locurile cunoscute). Daca aveti vreo adresa de astfel de site va rog impartasiti-o. Multumesc!

Sper sa ne vedem calare in curand!

 

Salut, am si eu aceeasi pb, am intrebat ceva ciudati italieni si m-au trimis la EMP sau New Rock, pana si ei tot de afara isi cumpara diverse. Incearca pe Germania pt tzoale.

 

Mobilele sunt scumpe si au ofrte de shit, mai bine iti iei din Ro sau poate gasesti pe la tine romani furaciosi de electro...vezi ca se trag tzepe la greu in underground :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...