Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

pai pana la urma, facem ceva de 1 mai?

salutare...eu inca nu stiu nimic..daca lucrez,daca nu de 1 mai..daca nu lucrez as trage o fuga la mare....voiam sa ajung la Jesolo :D. Cristall ..il iei pe sotul tau si ne vedem la o bere fara alcohol :P?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva fotografii de la iesirea de ieri. Andrei mai bine ca nu ai venit ... am facut niste strazi de speriat, cu multe bucati neasfaltate, gropi, denivelari, etc. un chin pentru motociclete sportive, dar pentru modelul nostru ... un vis ! Ne-am distrat de minune, o sa ne mai intalnim cu siguranta luna viitoare, de data asta in zona mea sper.

 

post-57306-0-57418600-1335203037_thumb.jpg post-57306-0-46930200-1335203832_thumb.jpg post-57306-0-27630700-1335204040_thumb.jpg

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...eu inca nu stiu nimic..daca lucrez,daca nu de 1 mai..daca nu lucrez as trage o fuga la mare....voiam sa ajung la Jesolo :D. Cristall ..il iei pe sotul tau si ne vedem la o bere fara alcohol :P?

 

 

 

 

 

 

 

 

noooormaaaal!!!....iti trimit nr de tel in cazul in care te hotarasti si vii spre jesolo dai un telefon si ajungem si noi in trei sferturi de ora cel mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marius, ce zici, ne gasim sambata sau duminica la o pizza, o bere, ceva... poate mai facem o tura pe langa tine... eu ma cam plictisesc pe aici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la pranz asa a iesit un soooooareee aici...ne-am urcat pe biciclete si am dat o fuga pana la mare..ne-am intors in timp..pe la 6 cand a reinceput sa ploua...poate...week endul viitor va fi mai bine...

 

cam asta as face de 1 mai....mai are de gand cineva sa vada marea ? :D

My link

 

 

treci prin treviso...mergem impreuna spre jesolo...poate duminica viitoare daca e ok timpul...

post-64065-0-33378300-1335899447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! As vrea sa vin cu motoicleta in Italia, Torino. Puteti sa-mi recomandati ceva rute? Ma intereseaza sa fie cat mai ieftin, adica sa nu platesc autostrazi. Si poate imi recomandati si un loc in care sa dorm 1 noapte pe drum! Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu sambata am ajuns . am venit de la cluj , pe oradea,budapesta (drumuri nationale) , iar din budapesta pe autostrada(cred ca 1500 forinti vigneta) , slovenia 7.50 euro vigneta parca,iar pe italia am venit pana la treviso autostrada(cam 5 euro) de acolo eu am venit in jos catre centru pe ravena/cesena .... pe nationale .

dar cam regret ca nu m-am dus pe firenze(autostrada) pt ca a fost destul de rau drumul. acu , nu am ce sa cer,eu am venit pe un harley custom,cu suspensie semirigida si furca lunga...deci viteza de croaziera cam 110/120 ..in rest din cand in cat mai tare(lucru pt care am zis ca nu are rost autostrada)

per total a fost un drum foarte frumos , am prins o vreme superba tot drumul ..sper ca in jur de 30 cand ma duc iar pana in tara,sa prind la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! As vrea sa vin cu motoicleta in Italia, Torino. Puteti sa-mi recomandati ceva rute? Ma intereseaza sa fie cat mai ieftin, adica sa nu platesc autostrazi. Si poate imi recomandati si un loc in care sa dorm 1 noapte pe drum! Multumesc!

 

Trieste - Torino, 5 ore pe autostrada, cost 38 de Euro.

 

http://maps.google.it/maps?saddr=trieste&daddr=torino&hl=it&sll=41.442726,12.392578&sspn=27.605774,51.28418&geocode=FTWeuAIdIj7SACmnbud3TGt7RzEAdJEVhwkHBA%3BFQS6rwId9EB1ACnfXO3DDG2IRzHglDxHfeYFBA&mra=ls&t=m&z=8

 

Trieste - Torino, fara autostrada , 11 ore si ceva:

 

http://maps.google.it/maps?saddr=trieste&daddr=torino&hl=it&ll=45.452424,10.733643&spn=3.236921,6.410522&sll=45.483845,10.731935&sspn=3.235153,6.410522&geocode=FTWeuAIdIj7SACmnbud3TGt7RzEAdJEVhwkHBA%3BFQS6rwId9EB1ACnfXO3DDG2IRzHglDxHfeYFBA&dirflg=h&mra=ls&t=m&z=8

 

Sunt scumpe dar necesare cateodata. Eu nu ma duc la Milano niciodata pe strazi normale, mi-ar lua mai mult decat dublu timp ca sa ajung la destinatie.

 

Calculeaza aici autostrada :

 

http://www.autostrade.it/autostrade/percorso.do

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! As vrea sa vin cu motoicleta in Italia, Torino. Puteti sa-mi recomandati ceva rute? Ma intereseaza sa fie cat mai ieftin, adica sa nu platesc autostrazi. Si poate imi recomandati si un loc in care sa dorm 1 noapte pe drum! Multumesc!

 

Si eu tot autostrada recomand pentru drum lung/timp scurt. Nu le-au inventat astia degeaba. Pentru dormit tre' sa te hotarasti din timp cam pe unde si sa-i dai un gugal prin zona, ca altfel in Italia pe autostrada dormi in parcare. Sau poti sa dormi in Austria, pe autostrada, la motel/hotel. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu ma gandeam sa merg pe Serbia, Croatia, Slovenia! As vrea sa platesc autostrazile pana in Slovenia, iar in Italia sa merg pe national. As vrea sa dorm o noapte la Udine, oricum, undeva la intrare in Italia. Inteleg ca unii ati mers pe Austria. Nu e mai lung drumul pe acolo? Voi cand va duceti, mergeti dintr-o bucata sau dormiti o noapte undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu ma gandeam sa merg pe Serbia, Croatia, Slovenia! As vrea sa platesc autostrazile pana in Slovenia, iar in Italia sa merg pe national. As vrea sa dorm o noapte la Udine, oricum, undeva la intrare in Italia. Inteleg ca unii ati mers pe Austria. Nu e mai lung drumul pe acolo? Voi cand va duceti, mergeti dintr-o bucata sau dormiti o noapte undeva?

 

Eu am mers numai pe Austria pana acu'. Se plateste doar taxa de drum in Austria si Ungaria, pentru o saptamana sau o luna, nu mai stiu exact. Din cate stiu io e mai ieftin si mai rapid, chiar daca un pic mai lung.

De dormit tre' sa dormi pe undeva oricum ai face. Numa' pana iesi din Romania te apuca somnu' :laugh: Dupa aia mere mai repede. Lasand gluma la o parte, is fo 1500 de km. Daca vrei sa-i faci dintr-o bucata o sa ajungi pe final sa meri noaptea, obosit. Parerea mea e ca nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers numai pe Austria pana acu'. Se plateste doar taxa de drum in Austria si Ungaria, pentru o saptamana sau o luna, nu mai stiu exact. Din cate stiu io e mai ieftin si mai rapid, chiar daca un pic mai lung.

De dormit tre' sa dormi pe undeva oricum ai face. Numa' pana iesi din Romania te apuca somnu' :laugh: Dupa aia mere mai repede. Lasand gluma la o parte, is fo 1500 de km. Daca vrei sa-i faci dintr-o bucata o sa ajungi pe final sa meri noaptea, obosit. Parerea mea e ca nu merita.

Multumesc pentru raspuns! Are cine idee cat costa taxele de drum in Serbia si Croatia? Ma intereseaza daca se plateste vigneta sau taxa de autostrada. Da, o sa dorm la intrarea in Italia, numai ca nu gasesc ceva ieftin pe lnaga Udine. O sa mai caut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am ajuns cu bine, insa am o mica nelamurire. La iesirea de pe autostrada nu am putut sa platesc cu Cardul Visa Electron si tanti aia mi-a zis ceva de un "scontrino" si mi-a dat drumul. Ce e de facut?

 

daca nu ma insel, scontrino ala, e "mancato pagamento" adik lipsa platii. in cazu asta tre sa platesti la posta, daca nu ma insel, apoi sa faci dovada platii la autostrada. dar e posibil sa ma insel. nu mi sa intamplat niciodata asta... oricum, bun gasit :) bine ca ai ajuns cu bine, ca la ce vreme e pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am ajuns cu bine, insa am o mica nelamurire. La iesirea de pe autostrada nu am putut sa platesc cu Cardul Visa Electron si tanti aia mi-a zis ceva de un "scontrino" si mi-a dat drumul. Ce e de facut?

 

Daca nu poti plati la iesirea din autostrada iti elibereaza un `scontrino` care trebuie platit la un punct Autostrade Italia sau chiar online. Detalii aici :

 

http://www.autostrade.it/il-pedaggio/mancato-pagamento.html

 

Daca nu il platesti deloc iti vine amenda acasa, dar cum ai motorul inmatriculat in Romania nu cred ca se obosesc ei sa te arda pentru 20-30 de E cat trebuie sa le dai. Daaaar daca te opresc la vreun control in autostrada pot sa iti faca probleme, la fel si daca pana la urma iti trimit amenda in Romania. Vezi tu acum, eu as plati-o ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsuri! Cred ca o sa o platesc pana la urma, insa am catyeva nelamuriri: De unde stiu aia cine a trecut si nu a platit? (Am observat camerele din fata, dar eu am nr. in spate). Intreb pt. ca pe biletul meu nu e scris nr. de inmatriculare, nimic, etc. Si mai am o intrebare: Cum pot sa trec prin alea fara sa platesc? Am inteles ca motociclistii cand trec pe acolo pun piciorul pe numarul de inmatriculare, iar despre soferii romani stiu sigur ca trec imediat in spatele camioanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsuri! Cred ca o sa o platesc pana la urma, insa am catyeva nelamuriri: De unde stiu aia cine a trecut si nu a platit? (Am observat camerele din fata, dar eu am nr. in spate). Intreb pt. ca pe biletul meu nu e scris nr. de inmatriculare, nimic, etc. Si mai am o intrebare: Cum pot sa trec prin alea fara sa platesc? Am inteles ca motociclistii cand trec pe acolo pun piciorul pe numarul de inmatriculare, iar despre soferii romani stiu sigur ca trec imediat in spatele camioanelor.

 

Sunt camere de luat vederi la intrarea si la iesirea din autostrada. Pe biletul tau poate nu e scris nimic, dar ti-au notat ei numarul de inmatriculare cand ai iesit.

Prin `alea` poti sa treci fara sa platesti pe la Telepass, dar nu te-as sfatui ... exista politia locala, stradala, carabinierii, guardia di finanza si o sa fie toti pe tine odata ce faci prostii si esti in sistem.

Piciorul pe numarul de inmatriculare si soferii in spatele camioanelor sunt basme ... functionau odata, mai demult, dar i-au prins pe multi si s-au calmat.

Tu bucura-te de frumusetile Italiei si lasa chestiile specific romanesti in spatele tau. Benvenuto :friends: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu sa ma incadrez gresit la taxarea de autostrada(am intrat pe plata cu card) si pana la urma a intrat un operator pe interfon si m-a lamurit ce si cum, mi-a eliberat un tichet cu care ulterior am facut plata la posta. La iesirea de la bariera mi-au blitzuit masina din spate. Sper ca plata a ajuns pana la urma la cine trebuie , ca vad ca sunt probleme cu viramentele postei spre beneficiari(cel putin cu ENEL)

 

 

 

 

Si mai am o intrebare: Cum pot sa trec prin alea fara sa platesc? Am inteles ca motociclistii cand trec pe acolo pun piciorul pe numarul de inmatriculare, iar despre soferii romani stiu sigur ca trec imediat in spatele camioanelor.

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am platit aici: http://www.satapweb.it/index.php?method=payment&Tratta=A21, nu pe siteul indicat de dumneavoastra!

Va multumesc pentru gandurile bune, dar nu cred ca e cazul sa deschidem o discutie legata de gradul de civilizatie in cazul popoarelor latine. Un singur exemplu: 3 ani de zile cat am locuit in Bucuresti nu am vazut nici un roman (am vazut totusi un tigan) sa scuipe in tramvai. Asta e doar o mica situatie in care tineretul roman e mult peste cel italian.

Cat despre frumusetile Italiei, nu prea ma intereseaza in general chestiile astea, eu sunt venit aici sa studiez (si pot sa va spun ca ma descurc foarte bine la asta).

Da, am venit pe Serbia, dar mi-am blestemat alegerea. Cu bagaje e foarte urat pe malul Dunarii. Am platit in total 650 de lei (din care 14 euro o noapte de somn la Ljubljana) in afara de autostrada italiana si de vigneta slovena (pe care nu am cumparat-o).

V-am intrebat despre posibilitati de utilizare a autostradei fara a plati pt. ca nu stau foarte bine financiar, 20 de euro pt. 300 de km chiar e mult pt. mine.

O zi buna tututor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...