Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

da ..acolo ma grabeam :) momentan nu am baterie ..a murit chiar in liguria,si am mers fara sa opresc pana acasa ..

astept sa imi ajunga ca am comandat,dar weekendu asta sunt la roma(tattoo convention)

legat de sarbatoarea harley,nu stiu daca ajung,cu un weekend inainte sunt in ungaria la un party,iar dupa aia cred ca plec pana acasa sa imi fac ITP la moto ..ca expira in septembrie si daca tot sunt in zona ...

te sun zilele astea si vorbim mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator danBst

Salut !! ..bine v-am gasit ..ma numesc Dan si locuiesc la Ravenna , am descoperit de curand acest forum pt italia si ma bucur ca exista ..deci incet, incet se creeaza un bel gruppo ..cand treceti pe aici trimite-ti un mesaj pt o plimbarica si o bere sus pe muraglione sau daca vin eu sus pe la voi va anunt .. asfalt uscat in continuare !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata cam imprastiati cu totii ... poate ne bagam la o mini intalnire anu' asta, sa povestim la o bere ... aveam de gand anul trecut sa organizez una, apoi au intervenit una-alta si nu s-a mai facut nimic. Poate anul acesta, sa vedem cum mai e cu criza asta ...
In alta ordine de idei, am facut revizia tehnica (ITP-ul ?) la motor, am dus-o la mecanic pentru o mini revizie de primavara, deci sunt gata ! Bani de benzina sa fie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare e cineva de la mantova sa ieșim pe sfârșit de săptămâna eu sunt cu alea sport (honda cbr ) mai târziu ne dam si noi cu alea mai batrane,nu va suparati glumeam ori cum aștept invitați !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

oameni buni ...... fiecare sa zica din ce oras este ... si apoi in functie de zona poate organizam o intalnire

 

FERRARA

 

Ar trebui sa se vada sub semnatura fiecaruia orasul. Eu stau la Bergamo . Am (re)inceput munca la aeroport de azi, deci imi iau ramas bun de la sambete si duminici :/ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un lant de magazine moto si de electronice aveti p-acolo prin italia?

o sa fiu in trecere si imi caut niste speakers pentru un gallaxy s2, niste protectii demvant pentru motor, prostii d-astea..

sanatate si atentie la avioane. astea circula pe sus ale dracu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi.

ca tocmai mi-am rupt un surub de la prinderea vizorului pe casca.., LLLOL, ce tolomac!

si electronice? ceva echivalent saturn sau media markt..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa se vada sub semnatura fiecaruia orasul. Eu stau la Bergamo . Am (re)inceput munca la aeroport de azi, deci imi iau ramas bun de la sambete si duminici :/ .

 

Se pare ca nu esti singurul roman care lucreaza la aeroport acolo...mai am si eu un fost coleg la Bergamo la aeroport ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx mate, esti dragut. sunt cu serviciu si sunt in graba.

abia acum am vazut ca o sa ajung tarziu noaptea si o sa plec duminica, asa ca nici o sansa de electronice sau magazine moto.

poate in andorra sau spania luni, sau portugalia vineri, sau franta saptamana urmatoare...

 

te tin minte oricum si cand ne vedem tu alegi berea eu o platesc, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, motociclistii sunt oricand bineveniti in casa mea :) . Si pot sa zic ca m-am bucurat de oaspeti din Romania de doua ori pana acum, asa oaspeti sa tot ai :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma ca m-ai pregatit vreau sa nu stric traditia, asa ca atept reviews dupa ce plec., :)

te anunt eu cand trec p-acolo, dac-o fac cu motorul.. ar fi si mai misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma numesc marius si stau in Cerea(vr) si am o yamaha thunderchat 600 si de obicei ies cu un grup de italieni pe la radunuri in zona noastra .

 

Salut si bine ai venit tizule :) . Si eu ies mai mult cu italieni, e greu de facut un grup stabil de motociclisti romani mai ales din cauza distantelor dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Planuiesc o vacanta in Italia in August cu motorul si am unele intrebari cu care cred ca ma puteti ajuta. O sa merg pe coasta Amalfi si o sa o iau prin Grecia, cu ferry pana la Bari dupa care o sa traversez Italia de la est la vest. Vreau sa ocolesc pe cat posibil autostrazile pentru ca vreau sa si vad una alta. Asadar intrebarile:

 

1. Cam cum se circura pe drumurile nationale? Cand am fost ultima data cu masina am mers vreo 50 de km pe langa autostrada la un moment dat si nu am vazut decat linie continua. E drept ca era un drum mai virajat, dar nici pe unde se putea depasi nu exista linie discontinua. Asa este de obiecei sau era o exceptie drumul ala? Pe drumul ala se si mergea foarte incet. Erau putine masini dar daca nu poti sa depasesti una e suficienta. Daca e sa fie numai linie continua, se poate depasi cu moto? Adica cam cum priveste politia chestia asta.

2. Line splitting este ok? Ma refer in orase in mod special.

3. Am toba aftermarket de la Arrow. E ok daca merg fara silencer sau mai bine il pun? Nu face foarte mare galagie nici fara, dar se aude.

4. Asigurarea motocicletei. Am alarma cu pager pe ea. Imi iau si lantul cu mine? O sa ma plimb ceva si nu o sa stea doar in parcarea hotelului.

 

Cam astea ar fi la o prima vedere. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cam asa sunt toate strazile nationale in marea majoritate

2.nu stiu :)

3.pune silencer-ul/ele ca te scapa de amenzi/neplaceri/timp pierdut

4.Cu cat mai multe dispozitive antifurt ai la ea cu atat dormi mai linistit noaptea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cam asa sunt toate strazile nationale in marea majoritate

2.nu stiu :)

3.pune silencer-ul/ele ca te scapa de amenzi/neplaceri/timp pierdut

4.Cu cat mai multe dispozitive antifurt ai la ea cu atat dormi mai linistit noaptea

Merci.

 

Deci pe strazile nationale e linie continua. Si se poate depasi? Practic, bineinteles, ca legal e clar ca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Planuiesc o vacanta in Italia in August cu motorul si am unele intrebari cu care cred ca ma puteti ajuta. O sa merg pe coasta Amalfi si o sa o iau prin Grecia, cu ferry pana la Bari dupa care o sa traversez Italia de la est la vest. Vreau sa ocolesc pe cat posibil autostrazile pentru ca vreau sa si vad una alta. Asadar intrebarile:

 

1. Cam cum se circura pe drumurile nationale? Cand am fost ultima data cu masina am mers vreo 50 de km pe langa autostrada la un moment dat si nu am vazut decat linie continua. E drept ca era un drum mai virajat, dar nici pe unde se putea depasi nu exista linie discontinua. Asa este de obiecei sau era o exceptie drumul ala? Pe drumul ala se si mergea foarte incet. Erau putine masini dar daca nu poti sa depasesti una e suficienta. Daca e sa fie numai linie continua, se poate depasi cu moto? Adica cam cum priveste politia chestia asta.

2. Line splitting este ok? Ma refer in orase in mod special.

3. Am toba aftermarket de la Arrow. E ok daca merg fara silencer sau mai bine il pun? Nu face foarte mare galagie nici fara, dar se aude.

4. Asigurarea motocicletei. Am alarma cu pager pe ea. Imi iau si lantul cu mine? O sa ma plimb ceva si nu o sa stea doar in parcarea hotelului.

 

Cam astea ar fi la o prima vedere. Multumesc.

salut

poti sa treci peste linia continua, chiar si in oras la semafor. eu am depasit pe stanga (deci contrasens) si masina de carabinieri oprita in trafic. dar, stii cum e, fiecare cu norocul lui. cel mai simplu este sa te iei dupa unul, daca ala a depasit linia, te pui in poponeata lui si ii dai bataie.

vezi ca in august e full season p-aici si o sa fie toti in sud sa se prajeasca, deci trafic cu nemiluita, plus calduri si umezeala grupa mare.

nu cred ca poti sa ai probleme cu toba, dar mai bine pune-i silencer-ul, ca nu se stie.

mare problema siguranta motorului de la roma in jos. daca i se pune cuiva pata vine si o pe sus (literalmente) si pleaca. nu conteaza daca ai alarma sau/gps pe ea. weekendul trecut a fost la roma cea mai mare manifestatie de harley din europa. s-a furat intr-o fericire. motoare de zeci de mii de coco luate cu macaraua si puse in dube plumbuite sa nu iasa semnalul de gps. nu vreau sa te inspaimant, dar ia-ti si lantul sa fie acolo. pana la urma un cbf nu este cine stie ce, dar daca vreun pustan vrea sa faca cateva sute de euro, ti-o ia si dupa ce te-ai dat de ceasul mortii iti trimite un amic de-al lui care te rezolva daca il "ajuti" cu o anumita suma.

daca mai ai nevoie de ceva info, baga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ar mai fi multe de adaugat la ceea ce au zis colegii de mai sus ... dar sa completez si eu putin : de circulat vara, mai ales pe langa litoral o sa fie destul de greu din cauza traficului. Nu o sa fie greu sa gasesti un drum care serpuieste pe langa coasta, o sa le recunosti imediat.

Line splitting ul e ilegal dar tolerat, nu am avut probleme deloc pana acum, dar sa fii atent totusi si sa nu risti aiurea.

Pune silencerul. Pe langa urechile tale, care o sa iti multumeasca, nu risti sanctiuni cand / daca vei fi oprit.

Motorul asigura-l cat de bine poti si lasa-l undeva la vedere sau langa o camera de vederi (de trafic, banca, etc).

 

Distractie placuta si sa ne zici si noua cum a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...