Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Multam de info!!!

Respectam tot ce e de respectat! Si in elvetia si in alte parti. Intre Lijubliana si Genoa voi merge doar pe autostrada. De la Genoa la Barcelona, doar pe drumuri nationale sau altele decat autostrada. Pentru aceste drumuri ma gandeam daca ar trebui sa fiu pregatit in mod special cu ceva anume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai daca vii din Italia spre intracolo :) nu prea treci prin Elvetia . Drumul cel mai scurt nu e pe aici :)

 

Bafta

La intoarcere trebuie sa ajung in Austria....asa ca e posibil sa trec, e posibil sa nu trec prin tara cantoanelor. :)

» Post actualizat in 25 Jun 2014 19:28

Multumesc zen!

E bine de stiut ca trebuie sa port echipamentul complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare la toti. Sunt Marius 32 ani si din martie sunt in Italia mai exact Milan,Monza. Experienta moto 19000km facuti numai in tara. Motocicleta este o yamaha diversions 600cc si incerc sa vad cu sa o aduc aici in italia. Efectic nu mai pot rezista cand vad pe alti pe moto si asa ca in curand o sa am moto aici sper. Salutare la toti si multa sanatate. Pt contact Fb curca marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti. Sunt Marius 32 ani si din martie sunt in Italia mai exact Milan,Monza. Experienta moto 19000km facuti numai in tara. Motocicleta este o yamaha diversions 600cc si incerc sa vad cu sa o aduc aici in italia. Efectic nu mai pot rezista cand vad pe alti pe moto si asa ca in curand o sa am moto aici sper. Salutare la toti si multa sanatate. Pt contact Fb curca marius

 

Salutare tizule. Eu stau destul de aproape, langa Bergamo, cand te motorizezi sa dai de stire si facem o iesire / doua daca ne permite timpul si munca mea (lucrez cam in toate week-end urile). De ce nu incerci sa iti iei una de aici ? La 1.000 de E gasesti motociclete decente, iti trebuie 200 de E de passaggio si in alti 200-250 de E pentru asigurare (pe 6 luni). Pe a mea am dat 1.000 de E, era "pronta x strada" i-am facut numai schimb de ulei si apoi benzina si gata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Iesiri in Toscana, pentru cei interesati sa imparta o bere cu subsemnatul:

- 06-07 sept. Tweekend la SanPiero a Sieve;

- 20 sept. 9° Happy Free Bikers la Geggiano (sosesc Miticaaaaaa!);

- 26-28 sept. 3° FMI Bikers la Venturina.

Ptr. octombrie, mai subtire. Ma duc doar la inceput in Lombardia la XV Meeting si cam atat, deocamdata.

 

Pe curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna ziua tuturor,

La Tweekend fusei, peste Happy Free Bikers am sarit din motive de paguba de la grindina, sambata am tras o tura pana la Venturina, vineri si sambata ma gasiti la XV Meeting la Cesano Maderno (Monza-Brianza). Sambata sunt acolo doar pana pe la 4-5 dupa amiaza, ca apoi o iau inapoi spre Firenze.

Pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 19 octombrie se tine la Bergamo Cavalcata Stradale, am participat 3 ani la rand (al 4-lea a sarit din cauza timpului urat) si mi-a placut. Daca vine cineva sa imi dea PM, detalii aici : http://www.motoclub.bergamo.it/Cavalcata%202014/scheda%20iscrizione%202014.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tizule. Eu stau destul de aproape, langa Bergamo, cand te motorizezi sa dai de stire si facem o iesire / doua daca ne permite timpul si munca mea (lucrez cam in toate week-end urile). De ce nu incerci sa iti iei una de aici ? La 1.000 de E gasesti motociclete decente, iti trebuie 200 de E de passaggio si in alti 200-250 de E pentru asigurare (pe 6 luni). Pe a mea am dat 1.000 de E, era "pronta x strada" i-am facut numai schimb de ulei si apoi benzina si gata .

Salut in privinta passaggio di proprieta sunt deacort dar in privinta asigurarii nu.Eu am luat-o pe a mea de cateva zile PP m-a costat 200 dar ca sa-mi fac asigurarea ma costa 1300 pe un an cel mai ieftin>Asa ca am hotarat sa o las asa pana in primavara cand am sa o trimit acasa in inmatriculez in Ro si oaduc inapoi si mai si raman bani de bezina di aia 1300.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut in privinta passaggio di proprieta sunt deacort dar in privinta asigurarii nu.Eu am luat-o pe a mea de cateva zile PP m-a costat 200 dar ca sa-mi fac asigurarea ma costa 1300 pe un an cel mai ieftin>Asa ca am hotarat sa o las asa pana in primavara cand am sa o trimit acasa in inmatriculez in Ro si oaduc inapoi si mai si raman bani de bezina di aia 1300.

 

Depinde de varsta si de kW, si nu in ultimul rand de firma de asigurare unde mergi.Cati ani ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine este a patra moto cumparata de aici ..si a patra purtata acasa si inmatriculata in Romania .. M a costat cu tot cu transport 380-420 E cu asigurare pe 6 luni ... Deci ...destul de rentabil ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Depinde de varsta si de kW, si nu in ultimul rand de firma de asigurare unde mergi.Cati ani ai ?

Varsta 27 CP98 ar fi prima asigurare pe numele meu.Ca si companie de asigurari cei mai ieftini am iesit cu 1300 la Zurich Connect

» Post actualizat in 13 Oct 2014 10:36

La mine este a patra moto cumparata de aici ..si a patra purtata acasa si inmatriculata in Romania .. M a costat cu tot cu transport 380-420 E cu asigurare pe 6 luni ... Deci ...destul de rentabil ..

Da asa e mai covenabil sa o inmatriculezi in tara.Pentru ar fi a doua motocicleta din Italia.Am dat acum 200 pe PP cam 300 o sa ma coste platforma dus intors,inmatricularea in tara inca nustiu cat o sa fie sigur un pic mai scump ca acum 3 ani,iar radieriea o sa fie cam 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varsta 27 CP98 ar fi prima asigurare pe numele meu.Ca si companie de asigurari cei mai ieftini am iesit cu 1300 la Zurich Connect

» Post actualizat in 13 Oct 2014 10:36

 

Da asa e mai covenabil sa o inmatriculezi in tara.Pentru ar fi a doua motocicleta din Italia.Am dat acum 200 pe PP cam 300 o sa ma coste platforma dus intors,inmatricularea in tara inca nustiu cat o sa fie sigur un pic mai scump ca acum 3 ani,iar radieriea o sa fie cam 100.

 

Stiu ca pana in 30 de ani asigurarile sunt mai scumpe, pentru ca esti categorie la risc. Apoi mai pui faptul ca esti roman in Italia (da, conteaza ...) si ce i aproape 100 de CP si de aici iti rezulta pretul. Eu am avut o Yamaha MT-03 cu 45 de CP, acum am un GSX F cu 90 de CP (daca nu ma insel) si platesc 2 x 260 de E (520 de E pe an, Aurora Assicurazioni) dar am categoria 10 acum fara accidente din culpa.

Cel mai bine mi-a iesit Direct Line si Gennialloyd, dar sunt on-line si nu mai am incredere (o experienta urata).

Multi au motoare / masini inmatriculate in tara, renteaza sau nu, nu stiu sa zic ... eu traiesc aici de 10 ani, nu am de gand sa ma intorc in tara, deci ideea e sa scad categoria an de an pana o sa platesc mai putin.

 

Da de stire cand te motorizezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa fac asigurarea pe numele altuia si proprietar eu dar conducatorul trebuie sa fie acea persoana si as iesi cu 800.Eu sunt la Roma cu masina inmatriculata pe Romania si nu am avut probleme.Singurele incoveniente sunt,daca parchezi naspa iti ridica masina pentru ca nu au cum sa-ti faca amenda( experienta proprie am lipsit 15 min si cand m-am intors masina nu mai era ma uitam ca boul in locul unde am lasat-o si nu mai era,incepeam sa cred ca poate am lasat-o in alta parte.)si alt incovenient e ca odata la 2 ani tre sa intri in tara pentru a face I.T.P ul.

Motocicleta acum e pe numele meu,i lipseste asigurarea,nu prea ma lasa inima sa dau 1300 pentru asigurare aici,plus ca e pe sfarsit sezonul.Defapt aici in Roma se circula si iarna cu motoarele dau eu sunt un pic mai friguros de felul meu si m-as congela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la 2 ani trebuie sa mergi cu ea in tara ... si nu tot timpul poti. In plus, economisesti un an , doi, trei ... apoi ? De aia am plecat pe ideea de asigurare de Italia, scumpa la inceput dar apoi incet, incet ... apoi socotelile in buzunar ti le faci singur, apoi vezi ce si cum :) . La fel si inmatricularea pe alt nume, e bine un an, doi .. apoi ?

Numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare la toata lumea,ma numesc Herrmann locuiesc in Parma,detin un vfr 800 din 2004(asta a fost prezentare).

Am gasit acest forum de putin timp,si cum vad ca aici suntem destui care mergem pe motoare ma gândeam sa va intreb pe voi ca poate vreunul a trecut prin problema mea...

Vreau sa iau un cbr 1000rr din 2004 si sa il duc acasa sa il înscriu,si habar nu am de unde sa incep...e cineva pe aici care ma poate îndruma cu procedura,acte si cam e nevoie ?multumesc anticipat si asfalt uscat tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Herman si bine ai venit.daca ai rezidenta pe Italia o treci pe numele tau o duci in tara o înmatriculezi pe RO si pe urma o radiezi din Italia dar pentru mai multe detali urmărește topicul asta. /index.php?/topic/41920-import-moto-din-italiagermania-etc-totul-despre/page-45

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inmatriculat motoreta in sept anul trecut in romania...

 

pana atunci o aveam (si le aveam cu numar de italia)

 

eu vad numai beneficii .... de la cheltuielile fixe asigurare impozit erau putin peste 500 eur anual.. am ajuns la 100 eur pe an cu numar romanesc (as fi putut plati o asigurare mai mica dar ma intereseaza asigurare completa si cu nordul africii si asta e ceva mai mult)

 

pe langa acest aspect ar fi rexarea in iesirile cotidiene .. nu mai stau cu stress ca ma °pozeaza° vreun radar si asta face mult mai mult decat economisirea a 400 eur pe an

 

inconveninetul de a merge o data la 2 ani in ro cu motoreta .. pt mine este un plus macar asa sunt °obligat° si nu am discutii in casa :) ... cand EA aude de moto pana in ro este cam asa :-L :nono: macar asa am o scusa


» Post actualizat in 29 Oct 2014 15:26

bologna padova verona este careva?????

 

eu sunt in ferrara ... de fapt suntem 2 aici in ferrara .....

 

cineva, careva prin imprejurimi??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inmatriculat motoreta in sept anul trecut in romania...

 

pana atunci o aveam (si le aveam cu numar de italia)

 

eu vad numai beneficii .... de la cheltuielile fixe asigurare impozit erau putin peste 500 eur anual.. am ajuns la 100 eur pe an cu numar romanesc (as fi putut plati o asigurare mai mica dar ma intereseaza asigurare completa si cu nordul africii si asta e ceva mai mult)

 

pe langa acest aspect ar fi rexarea in iesirile cotidiene .. nu mai stau cu stress ca ma °pozeaza° vreun radar si asta face mult mai mult decat economisirea a 400 eur pe an

 

inconveninetul de a merge o data la 2 ani in ro cu motoreta .. pt mine este un plus macar asa sunt °obligat° si nu am discutii in casa :) ... cand EA aude de moto pana in ro este cam asa :-L :nono: macar asa am o scusa

» Post actualizat in 29 Oct 2014 15:26bologna padova verona este careva?????

 

eu sunt in ferrara ... de fapt suntem 2 aici in ferrara .....

 

cineva, careva prin imprejurimi??

Multumesc pentru raspuns...reusesti sa imi spui cam care este procedura,acte necesare si eventuale probleme care le-ai intalnit?Eu nu merg pe acasa de ceva timp si as vrea sa fiu pregatit pentru orice eventualitate.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procedura e foarte simpla.Mergi in tara cu carta di circulazione si certificato di proprietta,in unele ujudete iti cere sa traduci actele in altele nu,ii faci RAR-ul ca sa scoti CIV-ul pe urma taxele aferente taxa certificat taxa numere la CEC si trezorerie asigurarea si in 2 zile ai terminat dupa care trebuie sa atepti sa-ti vina acasa certificatu.

Aline de anu trecut si pana acum s-au schimbat niste legi la italieni.Acum trebuie sa o treci numaidecat pe numele tau si pe urma sa o radiezi.Is 200 de E cheltuiti aiurea in cazul in care vrei sa o inmatriculezi in Ro.

Editat de XCATale
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am inmatriculat o in ro ... m am intors aici la motorizzazione si cu 60 sau 80 euro am radiat-o zicand ca am vandut o al estero. motoreta cu numar romanesc nu este pe numele meu ci al tatalui meu asta ca sa evit prob cu police si sa nu iau amenzi pt ca sunt rezident aici de aproape 12 ani .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... La fel si inmatricularea pe alt nume, e bine un an, doi .. apoi ?

 

pai si tu ce zici aici, ca e la fel de rentabil sa o inmatriculezi+asiguri pe numele altcuiva de aici, care are clasa scazuta? adica nu am prea inteles exact fraza asta.

 

dupa ce am inmatriculat o in ro ... m am intors aici la motorizzazione si cu 60 sau 80 euro am radiat-o zicand ca am vandut o al estero. motoreta cu numar romanesc nu este pe numele meu ci al tatalui meu asta ca sa evit prob cu police si sa nu iau amenzi pt ca sunt rezident aici de aproape 12 ani .....

 

si mergi cu procura,nu? cand te-au oprit au comentat ceva sau...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...