Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Nu chubby, am plecat cu clasa 14, dar in acum sunt in a 9-a. Ideea este ca mie imi convine sa am asigurare italiana, pentru ca nu ma duc o data la 2 ani in Romania pentru ITP. Cum intentionez sa raman in Italia pana la adanci batraneti, imi convine sa o aduc intr-o clasa cat mai joasa cu putinta ca sa platesc mai putin.

Cu siguranta se economisesc bani daca o ai inmatriculata in Romania, dar in cazul meu nu se merita. In alte cazuri probabil renteaza. acum, de exemplu, la un GSX F de 750 din 1999 platesc 450 de E / an si nu mi se pare mult deloc. La masina (Fiat punto din 2007, 1300 motor) platesc sub 600 de E pe an, deci cu 1.000 de E am 2 asigurari (Unipol) si nu trebuie sa le duc la 2 ani in Romania . Dar repet, e cazul meu personal si imi convine asa, altii poate se aranjeaza in mod divers .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

pai si tu ce zici aici, ca e la fel de rentabil sa o inmatriculezi+asiguri pe numele altcuiva de aici, care are clasa scazuta? adica nu am prea inteles exact fraza asta.

 

 

si mergi cu procura,nu? cand te-au oprit au comentat ceva sau...!?

 

 

Da am procura .... Am facut o doar ca sa am un atuu la mana.

Din ro am plecat pana in turcia prin bulgaria apoi grecia macedonia serbia kosovo, croatia slovenia

 

La granite nu m au intrebat nimic de acte si dece nu este pe numele meu. In turcia m a controlat mai mult ca sa puna viza de intrare iesire. Toti se uita pa asigurare in europa. In ita inca nu m a oprit nimeni.... Din fericire. In restul europei mai ales in afara ue nu zice nimeni nimic

» Post actualizat in 02 Nov 2014 18:38

Eu eram pana anul trecut clasa 8. Si plateam la 1200cc €380 pt gs ul meu. Impozitul era de €110. Pe an. Deci plus minus 500. Mai bine in ro... Ok mare economie nu este. Ca la 2 ani trebuie itp ul. Dar macar de banii economisiti ma folosesc tot eu in vacanta pana in ro pe moto traverand europa aventurandu ma eventual cu prieteni.... Mult mai bine decat asig si impozite italiene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Helau,

Pe 10 ianuarie 2015 sunt la Faenza la Winter Bikers, pe 24 ianuarie la Verona la Bike Expo si pe 21 februarie la Banana Day la Arezzo. Cine vrea sa serveasca un vin fiert cu subsemnatul, sa se bage-n fata.

Pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ceva mai aproape de Elvetia nu e? :) Eu stau cam la 80 de km de Granita cu Italia :) Aosta !

 

Eu stau la Bergamo, nu sunt chiar aproape dar imi place sa ma plimb si prin Val d'Aosta vara :) .

 

Pe 6 ianuarie 2015 se organizeaza la Milano la Motobefana, detalii aici :

 

http://www.motoclubticinese.it/wp/category/la-befana-benefica

 

Eu plec de la Bergamo pe la 8:00 dimineata, si inspre ora 9:00 sunt acolo. Amatori ?

» Post actualizat in 01 Jan 2015 18:18

De asemenea o sa ma duc la Moto Bike Expo la Verona , care se tine in perioada 23-25 ianuarie. Inca nu stiu daca o sa ma duc cu motocicleta, depinde de vreme. Amatori ?

» Post actualizat in 23 Jan 2015 13:57

Vine cineva la fiera moto de la Verona ? Ma bate un gand sa ma duc duminica.

 

http://www.motorbikeexpo.it/

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salut motociclistii romani din Italia!

Vad ca aveti ceva probleme cu asigurarile... Cam nasol. Si noi ne plangem ca dam 70-80 de euro pe an....

Dar nu asta e motivul intrarii mele pe topicul asta. Ideea era ca am o cAprilia si la vara vreau sa o duc in vizita in tara ei de bastina. Intentionez sa fac un traseu pe toata coasta vestica, de la Brindisi pana la Trieste.

Stiu ca romanasii nu-s prea bine vazuti in Italia. Ar trebui sa-mi fac griji? Mi-ar prinde bine niste sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut motociclistii romani din Italia!

Vad ca aveti ceva probleme cu asigurarile... Cam nasol. Si noi ne plangem ca dam 70-80 de euro pe an....

Dar nu asta e motivul intrarii mele pe topicul asta. Ideea era ca am o cAprilia si la vara vreau sa o duc in vizita in tara ei de bastina. Intentionez sa fac un traseu pe toata coasta vestica, de la Brindisi pana la Trieste.

Stiu ca romanasii nu-s prea bine vazuti in Italia. Ar trebui sa-mi fac griji? Mi-ar prinde bine niste sfaturi.

 

Salut. In general romanii nu sunt vazuti prea bine in Italia din mai multe cauze, dar pentru asta nu ar trebui sa ai probleme. Sa nu te bazezi pe engleza pentru ca aici nu prea e cunoscuta. In rest nu ar trebui sa ai probleme, motociclistii sunt respectati in trafic si cat timp mergi in limita legala nu are nimeni treaba cu tine.

In ce perioada vrei sa faci tura ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mario!

Planuiesc de ceva timp excursia asta, impreuna cu un prieten. Vrem sa facem turul marii Adriatice. Incepem din frumoasa localitate croata, (cuvant urat) (mi s-a parut haios sa incepem de aici) si coboram pe coasta, pana in Grecia, de unde luam feribotul pana la Brindisi si de acolo, toata coasta de vest, pana la Trieste si de acolo, acasa.

In total 4300 km, in 7 sau 8 zile, poate 9.

Am vrea sa plecam din tara pe 23 mai si sa ne intoarcem cel tarziu pe 31. Sper sa ne incadram in timp si ....bani. Nu avem nimic altceva planuit dinainte, in afara de traseu. Cazarile vor fi unde ne prinde noaptea, la pensiuni sau chiar la cort (o noapte o sa fie pe feribot).

Nu vom interactiona nu stiu cat cu localnicii, dar am auzit ca italienii fac nazuri la cazare, daca aud ca au de-a face cu romani. Asa e? Prin benzinarii si supermarketuri cred ca ne descurcam si cu engleza, ca nu stim o boaba de italiana...

Numai sa ne tina motoarele.... mai ales amea, ca e italianca :rusinica: si plina de fite.

S-auzim numai de bine. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privita italiencelor sa sti ca ai dreptate.Masina mea e o italianca si face numai fite si cere numai bani tocmai din acest motiv nu mi-am luat o alta italianca si ma refer la Ducati ca imi place la nebunie dar italience sunt pacatoase tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca planuiti cazare la cort sa mergeti neaparat la camping, aici e interzis sa campezi altundeva ... amenzi mari altcumva. Sa aveti grija si la autovelox uri, mai ales ca acum vin acasa in Romania amenzile. Sunt semnalate bine pe strada, sa nu exagerati cu viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare la toti colegii.

Sampamana viitoare as vrea sa dau o fuga pana in Italia, Giulia Nova mai exact. Ma puteti ajuta va rog cu traseul ce ar trebui sa il urmez pana acolo si ceva sfaturi care credeti ca ar fi utile. Am doua variante de auto, Logan diesel sau Sandero benzina/GPL, ce recomandati (ma gandesc ca nu stiu daca afara au asa multe locuri unde poti alimenta cu GPL ca la noi). De asemenea daca aveti idee de niste costuri estimative pt cazare, ma interseaza cat mai low cost (merg sa o duc pe mama prietenei mele la o clinica si bugetul e praf).

Va multumesc anticipat.

Editat de Pauldci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul poti sa-l faci cu google maps... click dreapta pe bucuresti, sau zona de unde pleci... direction from here... apoi click dreapta pe zona unde vrei sa ajungi... direction to here

 

mai ai undeva si route options unde poti bifa tolls de exemplu... ca sa te duca pe drumuri fara taxe

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa iti spun este ca autostrazile in Italia sunt foarte scumpe, de exemplu de la Trieste la Teramo costa 49,5 E deci 99 de E numai de autostrada. Daca faci strazile normale iti ia o gramada de timp din cauza traficului, si nu tot timpul renteaza.

Statii cu GPL gasesti peste tot, nu e o problema.

Cat despre cazare ... cam greu. Un hotel de 2-3 stele costa oricum in jur de 50 de E pe noapte, iar un B&B nu e cu mult mai ieftin.

Inca o chestie : sa nu te bazezi pe engleza, mare parte a italienilor nu o cunosc.

 

Bafta si daca ai probleme posteaza aici, o sa incercam sa te ajutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare!!!!Eu locuiesc în San Doná di Piave(VE).Văd că e cam greu sa găsesti români pe două roţi.Chiar nimeni prin apropiere????

 

Salut Nichifor si bine ai venit. Sunt putini romani cu motocicleta prin nordul Italiei, sau mai degraba sunt putini cei care frecventeaza acest forum. Eu stau langa Bergamo, suntem cam departe unul de altul ... in anii trecuti au fost mai multi motocicilsti activi pe aici, am mai si iesit impreuna, acum .. cam pauza. Eu am un grup italian cu care mai ies, dar de cand am noua slujba in ture e mai greu cu iesirile pentru mine.

Anul acesta o sa merg in tara cu motocicleta prin luna iulie, si o sa trec sa vad si Dolomitii. Asta daca esti liber si prin zona :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mario!!!!Multumesc ca mi-ai raspuns in primul rând :).Da asa e, greu sa gasesti pe cineva pe 2 roti.Ar fi perfect sa ne întâlnim.Si eu am în plan sa merg în România cu motoru,dar prin august....am fost acum 2ani,si a fost superb,dar în grup e cu totul alta viata.Sper sa ne mai "auzim":)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Luni 27 aprilie 2015 ma duc fulger pana in romania . intoarcerea marti :) , plecarea de la ferrara traseul este austria ungaria nadlag unde am vorbit la un service sa fac ITP ul .. apoi intoarcerea in ita.

 

fara autostrazi, cu calm .. plecarea luni dimineata intoarcerea chiar si miercuri ..... doritori sa faca un pas in fata sau sa ma sune 3203117163

 

 

preferabil cort .... cheltuiala minima aventura maxima

 

doritori?

Editat de alin_calin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...