Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Motoraduno notturno, l-am facut anul trecut si mi-a placut tare mult. Plecarea la 22:30, sosirea la 8 dimineata. Inscrierea 20 de E, plecarea de la Seregno, langa Milano. Info aici :

 

https://www.facebook.com/events/1459430187702671/

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost la motoraduno Black Scorpions in San Severino Marche acum 2 saptamani. N-a fost rau deloc, chiar deloc. Cineva, careva in august la Motoduck Ferrara al celor de la Street Diamonds?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am sarit peste Motoduck din motive familiale, sper sa nu fi incurcat pe cineva.

Totusi am reusit sa ma duc la Motobomb al celor de la MC Catslefiorentino si a fost la fel de prost organizat ca o alta intrunire din primavara. Daca nu trebuie sa onorez vreo obligatie la nivel de grup, nici ca mai calc pe la ei.

Am tras si o fuga la XV Meeting la Cesano Maderno acum vreo 2 saptamani.

Pana in ianuarie cand o sa fie Winter Bikers la Faenza, nu prea am planuri.

Pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea. Sunt din jud. Constanta si la vara as vrea sa fac un drum pana in Italia si inapoi. Ma intereseaza daca ati avut ceva probleme de-a lungul timpului cu drumul. Astept sfaturi de ce sa me feresc sau pe unde sa o iau sau legat de benzinarii, orice. Motocicleta este un Yamaha Vstar 1100.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti convine sa faci Constanta-Trieste (intrarea in Italia, de acolo nu stiu unde vrei sa mergi) pe traseul Constanta-Bucuresti-Arad-Budapesta-Maribor-Trieste, adica Romania-Ungaria-Slovenia-Italia. In Romania nu iti spun ce si cum , stii tu mai bine decat mine poate. In Ungaria cumperi vigneta pentru autostrada, costa vreo 10 E, si nu ai probleme. Treci ca prin apa. Benzina poti sa faci in autostrada, ca sa nu mai iesi si sa pierzi timp in afara. Atentie la controalele politiei in ceea ce priveste viteza si vigneta.

 

La fel si in Slovenia, vigneta costa parca tot vreo 10 E, in rest gaz si da-i bataie. Primesc euro cash si in Slovenia si in Ungaria, dar eu am platit cam peste tot cu cardul, ca sa evit conversia favorabila lor.

 

In Italia se schimba putin datele problemei, depinde unde mergi. Autostrazile sunt foarte scumpe, poti sa iti calculezi aici cat te-ar costa :

 

http://www.autostrade.it/autostrade-gis/percorso.do

 

Benzina e mai scumpa cu 10 pana la 20 de centi in autostrada aici in Italia, deci iti convine sa iesi si sa faci plinul in afara din cand in cand.

 

In rest, eu nu am avut probleme deosebite in cei aproape 5.000 de km. Calitatea drumurilor in general e buna, am prins timp frumos (mai putin in ultima zi, cand a plouat pe rupte). Daca mai ai intrebari baga mare, salutare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie din Romania in Italia ajungi intr-o zi, daca te tine poponeata. In practica 2 zile, cu pauza. Eu am plecat dimineata pe la 10 din Caransebes, am innoptat langa Balaton in camping pe la 7 seara, apoi plecarea dimineata pe la 9 di ajuns in Bergamo din nou la 7 seara. Cu bagaje, cu nevasta, viteza medie 120/130 km/h. Ultima etapa din calatoria mea a fost si cea mai lunga, aprox 800 de km . La drum lung cel mai bine e sa mergi in ritmul tau, sa te orpesti cand esti obosit, sa bei mult si sa mananci bine. Altcumva nu mai e distractiv, ci e un chin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut,

imi poate spune si mie cineva pe cand e evenimentul al' mare cu specific moto in Novegno -.Milano?

 

Multumesc!

 

EICMA?

 

http://www.eicma.it/

 

Eu ma duc vineri, sambata e aglomerat si duminica e nebunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salut.Sunt Daniel si sunt nou pe forum și pe 2 roți. Am un ninja 636. Asfalt uscat și numai bine. ✌

Hai salut si bine ai venit!

 

In alta ordine de idei, fusei la Winter Bikers Faenza. Vin fiert, gratare, umezeala, frigulet, muzica rock buna, distractie.

Pana la Banana Day de pe 20 februarie de langa Arezzo ma mai duc la No Fly Zone pe 6 februarie de pe langa San Miniato (Pisa).

Ca de obicei, daca vine cineva, o bere e si de la mine.

 

Chip in taci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hmmm nu stiam ca suntem asa de multi, sincer sa fiu in afara de baietii pe care i-am cunoscut aici pe forum nu stiam cum sa dau de alti motociclisti romani din Italia. Am vazut pozele, se pare ca aveti cu totii motoare sportive, sper ca mergeti incet pe strada :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea. Sunt din jud. Constanta si la vara as vrea sa fac un drum pana in Italia si inapoi. Ma intereseaza daca ati avut ceva probleme de-a lungul timpului cu drumul. Astept sfaturi de ce sa me feresc sau pe unde sa o iau sau legat de benzinarii, orice. Motocicleta este un Yamaha Vstar 1100.

Multumesc.

daca ajungi prin Roma, da un semn in cazul in care vrei un ghid :))

 

@observ ca majoritatea din topicul asta sunteti de prin nord. pe la Roma nu e nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da :)

Ciao,

Am fost weekend-ul trecut la Banana Day langa Arezzo. S-a mancat, s-a baut, s-a dansat.

La ce lume era ma ateptam sa te intalnesc. La cina chiar am dat mana cu Lory666 ;) Nu ma asteptam sa vad atatea culori.

In alta ordine de idei, la inceputul lui iunie vin cateva zile langa Perugia, organizez un eveniment al clubului. Daca mai ai acelasi numar de cell mi-ar place sa ne auzim si sa-mi dai cateva informatii.

Pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor!!!!Eu locuiesc in San Donà di Piave,Ve.Sper ca nr de motocicliști sa creasca exponential in toate zonele,si s-o facem lată....:)

» Post actualizat in 04 May 2016 01:00

Si app,cred ca ar fi tare sa creem si o pagina pe face(ar fi mult mai accesibil)si sa ne inmultim ca virusii.:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!!!!Eu locuiesc in San Donà di Piave,Ve.Sper ca nr de motocicliști sa creasca exponential in toate zonele,si s-o facem lată.... :)

» Post actualizat in 04 May 2016 01:00

Si app,cred ca ar fi tare sa creem si o pagina pe face(ar fi mult mai accesibil)si sa ne inmultim ca virusii. :)))

 

Avem deja o pagina de Facebook, cauta '' Romani pe 2 roti [italia] ''. Nu esti chiar aproape de noi ... marea majoritate suntem din zona Milano/Bergamo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...