Jump to content

Recommended Posts

Stimabile incepi sa o dai in balta. Istoria este Âştiința care studiază societatea din cele mai vechi timpuri până în prezent. Orice fapta care are un impact major asupra societatii va fi consemnata dpdv istoric. Iar, din nefericire, FSN a avut un impact asupra societatii romanesti post-revolutionare de si acum plangem. Toti cei care ne-au condus, bine sau rau, fac parte din istoria noastra si vrem- nu vrem trebuie sa ni-i asumam. Sunt crucea noastra.

La urma urmei orice tara isi are conducatorii care ii merita, iar acestia sunt reflexia poporului care il conduc, nu-i asa?

stimabile nu imi povesti de o ''istorie'' cea din 89' pina acum pt ca o cunosc la faurirea unei mici parti am si eu o contributie si ma refer la 89'' si credema ca nu sunt mindru de rezultate,eu ma refer la istoria incepind cu regii daci,traci,cnezivoievozi,domni,chiar apreciez si dinastia regilor germani istalati dupa debarcarea lui AL.I CUZA.... eu aia o numesc istorie nu prezentul

• Replies 570
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Xander, il respect pe Pata pievici pana la un punct. Ce face cu Institutul Cultural Roman, ce-a facut cu sprijinul dat lui Basescu si cum se implica in tentariva de mariaj intre neo-ortodoxie si cultura romaneasca contemporana sunt niste chestii care devin chiar periculoase. In plus, si-a depasit cu mult competenta - are in ultima vreme comentarii tot mai inepte.

Gata cu off-topicul - dar si omul asta are pe undeva o vina pentru ne-profesionismul care se cultiva in ultima vreme...

Xander, il respect pe Pata pievici pana la un punct. Ce face cu Institutul Cultural Roman, ce-a facut cu sprijinul dat lui Basescu si cum se implica in tentariva de mariaj intre neo-ortodoxie si cultura romaneasca contemporana sunt niste chestii care devin chiar periculoase. In plus, si-a depasit cu mult competenta - are in ultima vreme comentarii tot mai inepte.

Gata cu off-topicul - dar si omul asta are pe undeva o vina pentru ne-profesionismul care se cultiva in ultima vreme...

da' ce parere are de Eminescu, de exemplu? dar ce "literarura" de 2 lei a fost in stare sa produca ( ai citit ceva de el sau macar ai incercat? )? asta ca sa nu mai spun de taticul lui ofiter rus, care a venit cu tancurile si nu a mai plecat ( sa nu imi spui ca nu are importanta ca ta'su a fost ce a fost etc, da ? :crack: ) este incredibil ca acest individ a ajuns presedintele ICR si asta arata in ce vremuri de cacao ne aflam :)

da' ce parere are de Eminescu, de exemplu? ....

Offtopic (iar):

Dupa cum ai formulat, mi-e teama ca are o parere proasta :blink: . Daca poti, cinstit si inteligent, sa argumentezi partea asta (adica care este parerea lui P. despre Eminescu) promit sa-mi reevaluez parerea pe care o am eu despre Patapievici. Risc insa un pariu: te vei face de ras. Eu sunt dispus sa incercam totusi si voi recunoaste deschis daca am pierdut pariul. ;)

Da de ce e obligatoriu sa ai o parere buna despre eminescu?

dar ce "literarura" de 2 lei a fost in stare sa produca ( ai citit ceva de el sau macar ai incercat? )?

Da James Joyce ai reusit sa citesti? Si nasolul ala de Picasso n-ai vazut ce mazgaleli face?

Ete bah cum toti analfabetii cu 2 clase isi dau cu parerea despre literartura acum...

Nu e obligatoriu sa ai o parere buna, dar poezia lui Eminescu are o valoare obiectiva. Patapievici are o tendinta fundamentalist crestina, normal ca nu poate avea o parere buna despre un tip open-mind cum a fost Eminescu; daca traia in anii 30, ar fi fost omul lui Codreanu, in anii 50 l-ar fi slavit pe Stalin, iar acum n-are incotro, trebuie sa bage mare la Basescu...

Offtopic (iar):

Dupa cum ai formulat, mi-e teama ca are o parere proasta :blink: . Daca poti, cinstit si inteligent, sa argumentezi partea asta (adica care este parerea lui P. despre Eminescu) promit sa-mi reevaluez parerea pe care o am eu despre Patapievici. Risc insa un pariu: te vei face de ras. Eu sunt dispus sa incercam totusi si voi recunoaste deschis daca am pierdut pariul. ;)

“Eminescu este cadavrul nostru din debara, de care trebuie sa ne debarasam daca vrem sa intram in Uniunea Europeana”, sustine H. R. Patapievici, presedintele “Institutului Cultural Roman” (citatul este reprodus din Revista ROST, nr. 24/2005)

Si mai sunt si altele, nu numai despre Eminescu

Mesaj completat

Da James Joyce ai reusit sa citesti? Si nasolul ala de Picasso n-ai vazut ce mazgaleli face?

Ete bah cum toti analfabetii cu 2 clase isi dau cu parerea despre literartura acum...

Mi-ar face placere sa ne intalnim.

Nu este. ;) Sau, ma rog, in mod normal nu ar trebui sa fie. Mie Eminescu mi se pare suprinzator de bun, pentru cultura romaneasca cel putin. Doar ca oamenii tind sa treaca cu vederea faptul ca a fost doar un tip care a scris niste poezii, iar aici oricine poate sa aiba o opinie buna sau proasta, fara sa fie automat laudat sau discreditat. Faptul ca faci din el o institutie inexpugnabila nu mi se pare ca-i aduce un serviciu. Ironia aici e ca Patapievici nu are o parere proasta despre Eminescu, ba chiar face niste pasi in plus fata de ce am zis eu mai inainte, adica chiar incearca sa-i apere cumva statutul asta traditional si canonic in fata unui fel de abordare "postmoderna". E o poveste mai veche. In 2006 P. a scris articolul asta: articol Pentru orice om care intelege la nivel de baza un text e clar ce spune: "Pentru tipii astia cool si hip de azi, Eminescu nu poate fi decat naspa". Acuma, stiu si eu ca sarcasmul poate razbate cu greu dintr-un text scris, insa dupa articolul asta, parerea generala, dezbatuta in ziare, la televizor, intrata cumva in mintea oamenilor (ca o mema, na) a fost ca P. a zis despre Eminescu ca e naspa (cadavru' din dulap si asa mai departe). Te umfla rasul dar e adevarat, vezi vehementa lui Xander sau chiar raspunsul de mai sus al unui om inteligent ca Ancalagon. Cumva mi se pare si simbolic asta, ca tot "scandalul" asta sa se fi intamplat atunci in "anul Caragiale". A fost ca o desfasurare tipica a unei piese si o confirmare ca, din pacate, Caragiale inca tine.

Xander, am castigat pariul. Dai tu prima bere. :blink:

I-am distrus de tot topicul lui Deceneu, dar sunt si astea parte din istoria unui popor in masura in care il definesc.

Nu este. ;) Sau, ma rog, in mod normal nu ar trebui sa fie. Mie Eminescu mi se pare suprinzator de bun, pentru cultura romaneasca cel putin. Doar ca oamenii tind sa treaca cu vederea faptul ca a fost doar un tip care a scris niste poezii, iar aici oricine poate sa aiba o opinie buna sau proasta, fara sa fie automat laudat sau discreditat. Faptul ca faci din el o institutie inexpugnabila nu mi se pare ca-i aduce un serviciu. Ironia aici e ca Patapievici nu are o parere proasta despre Eminescu, ba chiar face niste pasi in plus fata de ce am zis eu mai inainte, adica chiar incearca sa-i apere cumva statutul asta traditional si canonic in fata unui fel de abordare "postmoderna". E o poveste mai veche. In 2006 P. a scris articolul asta: articol Pentru orice om care intelege la nivel de baza un text e clar ce spune: "Pentru tipii astia cool si hip de azi, Eminescu nu poate fi decat naspa". Acuma, stiu si eu ca sarcasmul poate razbate cu greu dintr-un text scris, insa dupa articolul asta, parerea generala, dezbatuta in ziare, la televizor, intrata cumva in mintea oamenilor (ca o mema, na) a fost ca P. a zis despre Eminescu ca e naspa (cadavru' din dulap si asa mai departe). Te umfla rasul dar e adevarat, vezi vehementa lui Xander sau chiar raspunsul de mai sus al unui om inteligent ca Ancalagon. Cumva mi se pare si simbolic asta, ca tot "scandalul" asta sa se fi intamplat atunci in "anul Caragiale". A fost ca o desfasurare tipica a unei piese si o confirmare ca, din pacate, Caragiale inca tine.

Xander, am castigat pariul. Dai tu prima bere. :blink:

I-am distrus de tot topicul lui Deceneu, dar sunt si astea parte din istoria unui popor in masura in care il definesc.

io nu am impresia ca ai castigat pariul, dimpotriva. dar o bere nu constituie o problema :)

stimabile nu imi povesti de o ''istorie'' cea din 89' pina acum pt ca o cunosc la faurirea unei mici parti am si eu o contributie si ma refer la 89'' si credema ca nu sunt mindru de rezultate,eu ma refer la istoria incepind cu regii daci,traci,cnezivoievozi,domni,chiar apreciez si dinastia regilor germani istalati dupa debarcarea lui AL.I CUZA.... eu aia o numesc istorie nu prezentul

Ok. Eu abandonez. Nu iese nimic constructiv din dialogul asta. Faci un topic pe care in intitulezi mare ISTORIA ROMANILOR dar pentru tine ea se intinde doar cat numele clubului din care faci parte. Esti mai subiectiv decat cronicarii otomani. De ce nu l-ai numit Istoria Dacilor daca asta e subictul care trebuie sa il abordam? In momentul in care tratam superficial si fara obiectivitate anumite parti ale istoriei vom fi exact ca in manualele de pana in '89 unde teritoriile romanesti erau centrul evolutiei planetare dar dusmanii invidiosi mereu le punea bete in roate. Crede-ma, nici eu nu sunt incantat de ultimii 20 de ani si resemnarea pentru mine nu e o solutie, dar nu pot fi de acord nici cu faptul ca dacii dadeau "ora exacta" la Roma.

P.S. Mereu am considerat ca maretia unui popor de-a lungul istorie se releva in mostenirea culturala, arhitecturala, etc. ce o lasa in urma, fie ele chiar si numai ruine. Arunca de curios o privire asupra monumentelor noastre din patrimoniul UNESCO (atat ca numar cat si ca maretie) comparativ cu vecinii nostrii si vei ramane surprins. O sa pice si teza ca am fost super-natiune odata dar porcii de comunisti ante si post-revolutionari ne-au adus la sapa de lemn. Adevarul e ca munca si curajul nu au fost niciodata punctele noastre forte...

Un articol de Eminescu prin anii '70 ai sec XIX:

"De când lumea nu s-a văzut ca un popor să stea politiceste sus si economiceste jos; amândouă ordinele de lucruri stau într-o legătură strânsă; civilizația economică e muma celei politice.

Dacă în timpul când ni se promitea domnia virtuții, cineva ar fi prezis ceea ce are să se întâmple peste câțiva ani, desigur ar fi fost declarat proroc mincinos.

Să fi zis cineva că cei ce promiteau economii vor spori bugetul cheltuielilor cu 40%; că cei ce combat funcționarismul vor spori numărul posturilor cu sutele; că cei ce sunt pentru independența alegătorilor vor face pe funcționar să atârne atât de mult de autoritățile supreme încât aceste mii de oameni să voteze conform comandei din Bucuresti; că se vor da 17 milioane pe drumul de fier Cernavodă-Chiustenge (Constanța n.r.), care nu face nici cinci, si că patru milioane din prețul de cumpărătură se va împărți între membrii Adunărilor; că se va constata cum că o seamă de judecători si de administratori în România sunt tovarăsi de câstig ca bandiții de codru. Daca cineva ar fi prezis toate acestea lumea ar fi râs de dânsul si totusi nu numai acestea, ci multe altele s-au întâmplat si se întâmplă zilnic, fără ca opiniunea publică să se mai poată irita măcar.

Nu există alt izvor de avuție decât munca, fie actuală, fie capitalizată, sau sustragerea, furtul. Când vedem milionari făcând avere fără muncă si fără capital nu mai e îndoială că ceea ce au ei a pierdut cineva.

Mita e-n stare să pătrunză orisiunde în țara aceasta, pentru mită capetele cele mai de sus ale administrației vând sângele si averea unei generații. Oameni care au comis crime grave se plimbă pe strade, ocupă funcțiuni înalte, în loc de a-si petrece viața la puscărie.

Funcțiunile publice sunt, adesea, în mâinile unor oameni stricați, loviți de sentințe judecătoresti. Acei ce compun grosul acestei armate de flibustieri politici sunt bugetofagii, gheseftarii de toată mâna, care, în schimbul foloaselor lor individuale, dau conducătorilor lor o supunere mai mult decât oarbă.Justiția, subordonată politicii, a devenit o ficțiune.

Spre exemplu: un om e implicat într-o mare afacere pe cât se poate de scandaloasă, care se denunță. Acest om este menținut în funcție, dirijază însusi cercetările făcute contra sa; partidul ține morțis a-l reabilita, alegându-l în Senat. Partidele, la noi, nu sunt partide de principii, ci de interese personale care calcă făgăduielile făcute nației în ajunul alegerilor si trec, totusi, drept reprezentanți ai voinței legale si sincere a țării. Cauza acestei organizări stricte e interesul bănesc, nu comunitatea de idei, organizare egală cu aceea a partidei ilustre Mafia si Camorra, care miroase de departe a puscărie."

In articolul mai sus "linkat", Patapievici exagereaza. Evident ca Eminescu e oarecum depasit - dar daca analizam nu suntem dar si suntem la nivelul sec. al XIX-lea. Cel putin ca viata politica Romania este la fel de corupta, imatura si subdezvoltata ca societate civila. Eminescu poate fi depasit moral - in masura in care o parte a tinerei generatii nu mai rezoneaza cu modurile "ideale" de comportament; modelele de urmat sunt Gutza, Mondialu, Basescu, Prigoana, etc... Modelele adevarat elitare se prabusesc chiar si "la ele acasa" - gasca de la Humanitas s-a trezit sustinandu-l pe Basescu. Poate Patapievici isi face singur psihanaliza in acel articol; Eminescu trebuia sa para demodat, pentru ca presedintele ICR sa iasa cat mai contemporan.

Poate ca exagerez, dar nu cat de modern - sau nu - mai pare Eminescu este problema ci faptul ca ne lipsesc momentan personalitati de acest calibru in prezentul cultural romanesc. Din aceasta cauza Basescu, Boc si Funeriu pot trece cu dezinvoltura unei navaliri hunice prin toate tentativele firave de a li se rezista.

Ok. Eu abandonez. Nu iese nimic constructiv din dialogul asta. Faci un topic pe care in intitulezi mare ISTORIA ROMANILOR dar pentru tine ea se intinde doar cat numele clubului din care faci parte. Esti mai subiectiv decat cronicarii otomani. De ce nu l-ai numit Istoria Dacilor daca asta e subictul care trebuie sa il abordam? In momentul in care tratam superficial si fara obiectivitate anumite parti ale istoriei vom fi exact ca in manualele de pana in '89 unde teritoriile romanesti erau centrul evolutiei planetare dar dusmanii invidiosi mereu le punea bete in roate. Crede-ma, nici eu nu sunt incantat de ultimii 20 de ani si resemnarea pentru mine nu e o solutie, dar nu pot fi de acord nici cu faptul ca dacii dadeau "ora exacta" la Roma.

P.S. Mereu am considerat ca maretia unui popor de-a lungul istorie se releva in mostenirea culturala, arhitecturala, etc. ce o lasa in urma, fie ele chiar si numai ruine. Arunca de curios o privire asupra monumentelor noastre din patrimoniul UNESCO (atat ca numar cat si ca maretie) comparativ cu vecinii nostrii si vei ramane surprins. O sa pice si teza ca am fost super-natiune odata dar porcii de comunisti ante si post-revolutionari ne-au adus la sapa de lemn. Adevarul e ca munca si curajul nu au fost niciodata punctele noastre forte...

daca ai citi atent tot ce am postat,copy/paste, vedeai ca nu se refera numai la daci si eu nu ii cred buricul pamintului,nu fac parte dintre ''ARIENI DACI'' clubul este alta poveste dar are legatura

nu fac parte dintre ''ARIENI DACI''

Pam-pam! Te c.aci pi tini, nene. Arieni,WP,KKK, eroi unu' si unu'. Pacat,incepuse promitator si subiectul ma interesa intr-o oarecare masura.Da' asa, fuck it! And fuck the dacs,tracs,costoboci while we are at it.

:blink:

Pam-pam! Te c.aci pi tini, nene. Arieni,WP,KKK, eroi unu' si unu'. Pacat,incepuse promitator si subiectul ma interesa intr-o oarecare masura.Da' asa, fuck it! And fuck the dacs,tracs,costoboci while we are at it.

;) '' ARIENI DACI'' adica aia care zic ca noi am inventat si mersul pe brinci, nu numai pe jos, sa fim seriosi astia aduc numai deservici ''cauzei''

din citatele date din eminescu se simnte clar si in ziua de azi si nimic mai prejos nici CATAVENCU nu a apus si este pe cit se poate de real,nu-mi distrugeti topicul dar nici bine nu-i faceti :)

Nu cred ca-i facem rau, Eminescu e istorie, pana la urma, chiar mai putin cunoscuta, pe alocuri...

Io zic sa venim mai incoa'

Dacii sunt misto, dar numai ca figuri romantice in Istoria Romaniei, si atat. Un fel de, daca vreti, Braveheart Carpatin :blink: sau ceva de genu'. romantic.

Ce inca ne afecteaza si a curmat dezvoltarea Romaniei si a romanilor, asa schiopatanda si ambigua, e istoria recenta, in speta deciziile de cacao luate inainte si in timpul WW2, deciziile de cacao in situatia creata de deciziile din ww2, deciziile de cacao in timpul si dupa '89 si pana 2000

Mie de asta mi-e rusine, de romanii (in principiu liderii romani) de la 1918 pana azi, care n-au stiut sa tina tara ori neutra, ori total uneia din partile implicate in ww2. S-au pishat pe tara, pe natie, pe armata si pe tot ce a facut Carol I lasand prada tara rusnacilor si invinuind aiurea ba pe Churchill, ba pe Stalin (care culmea, dupa ce i-am bautut cu berbecul la poarta orasului ce-i purta numele, avea 'tupeul' sa-si bata joc de noi dupa ce a slabit Hans) ori pe americani...ca nu vin sa ne ajute, de parca erau obligati.

Fuck that! asta e problema in Istoria Romaniei: n-am avut bilute sa ne pastram Basarabia, N Bucovinei, Transilvania si Balcikul in fata Rusilor, Ungurilor si Bulgarilor....

A trebuit sa-i platim cu petrol pe nemti ca sa ne ajute sa redobandim teritoriul, am avut tupeul sa mergem cu nemtii pana in inima Rusiei si dupa ce s-a intors roata, nu numai ca i-am lasat balta pe nemti, ne-am dat cu inamicu' si i-am luat la fugarit, sperand ca poate ne lasa in pace tata Stalin...ce idioti! Dup-aia plangeam la ONU ca "Neanea americanu', ia uite ce face Stalin, pune comunistii la putere in Romania, dupa ce ne-am dus peste orasul lui...VINO SA NE SCAPI"

Cautati eroi romani si glorie in istoria romanilor? gasiti in Romania anului 1918!

D-aia se uita de sus restul la noi deceneule, nu ca nu stiu cine au fost dacii, ci ca n-au uitat ca-n ww2 am muscat mai mult decat puteam mesteca, cand s-au imputit lucrurile ne-am curvit si am plecat capul, pe care l-a taiat sabia, si dupa ce s-a re-atasat, OARECUM, si s-a vindecat in 25 decembrie 1989, romanii s-au cacaaat pe rana, si din s-au cacaaat in iunie '90 si din cand in cand inca se mai caca.

PS: Daca tu te simti inferior din cauza istoriei tarii e problema ta.

Eu ma simt egal cu orice al cetatean de pe Pamant, daca el se declara superior MIE din pricina istoriei tarii lui fata de a tarii mele, il tratez ca pe un nimic si-l ignor.

nu ma simnt inferior,dar nici nu imi convine ca alti sa-i scrie istoria care incepe de unde le este altora de folos,referitor la ww2,lucrurile erau cu mult mai complicate la inceputul lui si sa vazut clar ca a te bate cu germania pina in 42' era curata sinucidere,multi au simntito pe pielea lor,pasivitatea si naivitatea aliatiilor traditionali a dus la efectele stiute.

cit despre noi ca am intors armele,asta sa facut cind rusii erau deja la iasi pe linia frontului,riscai sa devi republica sovietica facuta la trocul de la yalta,politicieni si camarila politica au condus indubitabil la rezultatul si performantele armatei atunci,ca si acum se cumparau arme depasite sau SH, noroc cu TARANUL ROMAN ca era robust si ducea,

spui de NEUTRALITATE,poate ca germania te recunostea ca neutru'' fiind un stat recunoscut pe plan international dar URSS nu era asa ca degeaba te recunostea unul daca marele vecin de la rasarit il durea la bascheti de neutralitatea ta,oricum o dadeai se lasa cu bataie

Cautati eroi romani si glorie in istoria romanilor? gasiti in Romania anului 1918!

Gasim pe dracu'. Daca nu era ca Ungaria sa fie pedepsita dupa ce se rupsese imperiul nu pupa Romania inca o provincie la 1918. Practic,fiecare tara ce nu a facut parte din Antanta a luat cate o bucata din fostul imperiu. Oricum,mai firesc era ca Transilvania sa fie parte a Romaniei decat a Ungariei. Numai daca stai sa judeci prin prisma populatiei. Am avut noroc atunci cum am avut noroc si cu NATO sau cu EU. La fel cum am avut ghinion cu alte treburi.

au "intors" armele pt ca politicienii romani erau la fel de curve ca cei din ziua de azi si au profitat de naivitatea regelui ( pana la urma era aproape un copil )pt a da autoritate gestului. daca ai sa te uiti in istoria noastra ai sa vezi ca e plina de tradari. rezultatul a fost pe masura, o multime de pierderi, un nou aliat care ne-a jupuit mai rau ca turcii si o imagine generala pozitiva :blink:.

au "intors" armele pt ca politicienii romani erau la fel de curve ca cei din ziua de azi si au profitat de naivitatea regelui ( pana la urma era aproape un copil )pt a da autoritate gestului. daca ai sa te uiti in istoria noastra ai sa vezi ca e plina de tradari. rezultatul a fost pe masura, o multime de pierderi, un nou aliat care ne-a jupuit mai rau ca turcii si o imagine generala pozitiva :blink:.

tradarea a fost si din partea regelui,ANTONESCU putea face mult mai multe lucruri bune daca PALATUL nu-i punea bete in roate si mergea in'' paralel din contra'' cu politica MARESALULUI care era respectat atit de germani cit si de rusi,a jertfit un MARE ROMAN pt tronul lui si a facuto degeaba pt ca tot la pierdut,,,