Sari la conținut

Cati Km Faceti Cu Minsku Cu Un Plin ?


csman
 Share

Postări Recomandate

am facut saptamana trecuta un plin ptr ca sa fac consumul , azi ma uit in rezervor si constat ca e cam gol (nu e spart nu imi curge pe nicaieri) si ma uit la kilometraj care merge bine fac un calcul si realizez ca minsku meu consuma mai mult ca o masina , 90km am facut cu un plin ... daca asa sta treaba nu e rentabil minsku

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ala nu merge bine... la kilometraj ma refer! :)

 

ia tu frumos 4 litri de gaz, 2 pune-i intr-o sticla si fa drumul club t- pana la mine acasa si inapoi pana ramai fara gaz! :D din fata de la t pana la mine acasa prin centru sunt 5,1 km, pe faleza 5.4 si pe cosbuc 5.3 :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar am probat treaba asta acum 3 saptamani cand am facut un drum Braila - Moinesti (Bacau) - 220 km. Am facut plinul la plecare, si la destinatie mai aveam putin pe fund. Nu am intrat in rezerva care este de aprox. 1,5 l. Deci, cam 4%, mers constant cu 70km/h si peste cu 2 persoane.

 

Kilometrajul meu este nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut consumul la minsk cand am fost vara asta la mare.3,5 la suta, singur pe motor( 90kg eu) plus o geanta pe portbagaj ( cam 10kg). La dus am mers pe drumul din Dobrogea(am trebut cu bacul pe la braila) si pana la intersectia cu drumul tulcea-constanta am avut doar deal vale deal vale, plus ca am mers cu vantul din fata.La dus i-am dat maxim 70 pentru ca aveam casca open, la intoarcere pana in 80 drumul fiind mai drept. Am fost multumit de consum tinand cont ca a fost mixt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

jawa si ij-ul jupiter luau 3.5-4, campie respectiv munte la 80-90 la ora... cu aprinderi tranzistorizate! cu o aprindere electronica si avans programabil eventual ar lua si mai putin... cu niste tobe facute pt. ea si mai putin, cu filtru sport si carb strain si mai putin... in concluzie minsku' daca nu e pt. a1 este complet degeaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un motor de 350 viteza de 80-90 e o viteza medie si motorul nu e prea turat pe cand un motor de 125 viteza de 70-80 deja e aproape de viteza maxima(85) si e normal sa suga mult.Ca sa fac o analogie daca mergi cu o masina care are maxim 160 cu viteza de 130-140 deja consumul sare mult peste medie. Minskul nu e pt deplasari lungi si pt forja.E mai mult pt oras, pt incepatori si pt cei care n-au bani prea multi la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La MZ-ul meu de 175 in cartea tehnica cica scoate un consum de 5% cea ce mi se pare putin ciudat, dau vina pe greutatea lui destul de mare dar si pe faptul ca are o viteza medie de vreo 70-80

Pana acum nu am apucat sa ii fac un consum din cauza ca nu prea am mers cu el cat de mult as vrea :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut saptamana trecuta un plin ptr ca sa fac consumul , azi ma uit in rezervor si constat ca e cam gol (nu e spart nu imi curge pe nicaieri) si ma uit la kilometraj care merge bine fac un calcul si realizez ca minsku meu consuma mai mult ca o masina , 90km am facut cu un plin ... daca asa sta treaba nu e rentabil minsku

Depinde si de volumul rezervorului! :)

 

P.S.: Nu aruncati cu pietre: poate are un rezervor de la un alt motor (sau de la un moped :D ).

 

Asfalt uscat! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un plin (mai incapeau vreo 200 de grame) am fost la Brasov din Buc m-am plimbat si acolo putin si m-am intors in buc si tot nu am l-am trecut pe rezerva... la drum 3% fix si dupa ceas... iar in Buc asta nenorocit ajung si la 4,5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un plin (mai incapeau vreo 200 de grame) am fost la Brasov din Buc m-am plimbat si acolo putin si m-am intors in buc si tot nu am l-am trecut pe rezerva... la drum 3% fix si dupa ceas... iar in Buc asta nenorocit ajung si la 4,5%

 

in ce stare e motoru , ma refer la piston segmenti etc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carburaturul verifical, rotile , kilometrajul

sti pe cineva care ii consuma 2,5

si seplimba mult cu el

 

mai da-o dracu! Si cu Mobra consumam mai mult!

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar f mare pt un minsk, daca era vreun rs125 mai ziceam da asa.....

Mai fa odata consumu cu o cantitate fixa de benzina

cu scuzele de rigoare pentru schimbarea vorbei il rog pe BINOX daca stie sa-mi spuna cum verific "napolitana" IJ-ului Jupiter daca mai este buna ;) dupa o crestere a intensitati curentului in instalatie care a condus la arderea statorului. :baldy: Multumesc anticipat.

Editat de CFR - istu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...