Sari la conținut

Omologare R.A.R.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

am vazut multe cadre de vanzare pe ebay.oare...?ar pune botul cei de la rar la o constructie cu cadru luat de pe ebay pus un motor oarecare(japan,ca-s mai ieftine).ar inmatricula asa ceva?au ceva omologari si acte cadrele de pe ebay.com?

P.S-un cadru rigid fireste

Editat de cristi80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu cred ca ti-l omologheaza....vezi ca este un topic despre RAR.

totusi acel cadru trebuie sa aiba anumite acte nu?ca si acte de provenienta si o anumita omologare(street legal)pe baza acelor acte RAR-ul nu ar trebui sa acorde la randul lui inmatricularea?

P.S-sunt la curent cu toate topicurile despre inmatriculari :kiss: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba te aprinzi,asta e la noi....

motocicleta vine omologata....cadrele simple nu-s recunoscute(chiar daca au tuv)....si nici moto asamblate pe bucati,pt ca treb testat intreg ansablul.

poate doar kit-uri complete(vezi daytona twins-vova)dar si ei au probleme cu omologarile-spagi etc...

 

 

Black.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum s-a zis si mai sus, morocicleta este un ansamblu - cadru, motor, frane, lumini, performante, etc si nu poate fi luat un cadru ca atare. Pentru asta exista omologare artizanala care in mod sigur include teste pt determinarea celorlalte date, si nu cred ca este un lucru facil, economic vorbind. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

as dori sa construiesc un prototip cu care sa pot esi pe drum public....ce as vrea sa construiesc ar fi ceva de genul acesta... http://www.trirodmotorcycles.com/motorcycl...hoto/index.html stau la casa am atelier cu toate uneltele necesare...(normal ca nu vreau sa construiesc si motorul voi folosi pt inceput un motor de motocicleta 4 cilindri) vreau sa stiu pot sa cumpar o motocicleta si sa pastrez motorul si sa construiesc un nou cadru pe care eventual sa gravez seria de pe cadrul vechi..astfel sa pot esi cu (trikul) pe un drum public. Singuru lucru ce as pastra de la motocicleta ar fi motorul si cutia de viteze...restul construit.... :angryfire: :P :blbl: la naiba cu legile lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia legatura cu Basty,el a facut choppere de la 0,poate stie el cum se omologheaza...

sau cu cei de la DaytonaTwins din Buc,ei asambleaza kit-uri...

 

completeaza-ti locatia in profil.

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punct. nu vei reusi in Ro

mai bine vei bate drumurile romaniei pe un motor, in lung sin lat si te vei simti mai bne

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am avut si eu o tentativa de genu, am si scris o scrisoare la RAR, pe care imi permit sa o citez:

 

Legislatia in vigoare nu incurajeaza asa ceva insa nu este imposibil, vehiculul fiind supus de catre reprezentanti RAR la o omologare artizanala.

 

In cazul in care va hotarati sa faceti omologare artizanala, vehiculul trebuie sa respecte conditiile tehnice impuse de Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 (RNTR 7) inclusiv condi?iile tehnice privind emisiile poluante aplicabile în prezent ,se vor cere la omologare calcule privind structura de rezistenta a vehiculului si suplimentar va fi supus de catre Laboratorul de incercari pentru securitate rutiera din cadrul reprezentatei RAR -Voluntari la diverse incercari pentru a verifica indeplinirea conditiilor impuse (incercari de stabilitate, de franare, zgomot, etc.).

 

Pentru lamuriri suplimentare va rog sa LUATI LEGATURA CU CEA AMI APROPIATA REPREZENTANTA RAR

 

 

-----Mesaj original-----

De la: istvan_suller@hotmail.com [mailto:istvan_suller@hotmail.com]

Trimis: 8 ianuarie 2009 11:56

Catre: Roxana Paunescu

Subiect: Intrebare pe RARom.ro

 

 

Name: Istvan Suller

Email: istvan_suller@hotmail.com

Message: Buna ziua

Intentionez sa construiesc un triciclu (trike), motorul si puntea spate vor fi folosite de pe o masina inscrisa in circulatie in Romania, cadrul metalic (cu rol de sasiu) va fi construita din teava de otel. As dori sa aflu cerintele tehnice si de siguranta carora trebuie sa corespunda vehicolul pentru ca sa corespunda la omologarea individuala si a putea fi inmatriculata in circulatie.

Cu stima Suller Istvan

 

 

Deci asti nu spun nici da nici nu, fa numai, apoi vezi tu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am aprins,departe de mine gandul sa ma supar sau sa supar pe cineva si asa suntem o mana de oameni. :D

asta vroiam sa stiu,daca au tuv,sau alta omologare, ma gandeam ca...dar se pare ca nu avem nici o sansa.

multumesc pt informatie :o

 

treaba e in felul urmator:

 

pe sasiu se pune baza, sa nu fie modificat vizibil, seriile sa corespunda cu cele din acte, motorul care vine pus pe acest sasiu sa corespunda cel putin ca tip si nr de cilindri,seriile se dau jos si se pansoneaza altele, partea cu restantatul e mai usoara decat acoperirea celei existente, pansoane se gasesc la 50 lei,acte de romania evident.

eu zic ca se poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba e in felul urmator:

 

pe sasiu se pune baza, sa nu fie modificat vizibil, seriile sa corespunda cu cele din acte, motorul care vine pus pe acest sasiu sa corespunda cel putin ca tip si nr de cilindri,seriile se dau jos si se pansoneaza altele, partea cu restantatul e mai usoara decat acoperirea celei existente, pansoane se gasesc la 50 lei,acte de romania evident.

eu zic ca se poate!

 

 

ce spui tu aici e valabil si se tot face de vre-o 20 ani....treaba e ca e ILEGAL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit destul de atent tot ce scrie in RNTR 7 si in tooata legislatia disponibila pe situl RAR si am ajuns la concluiza ca totul e posibil. Nu se specifica la niciun articol ca nu se poate, ci doar ca trebuie sa respecte anumite norme constructive si de siguranta, gen lungimea maxima, aliniamentul rotilor, frane..... (cea ce mi se pare normal).

 

Este un articol (3) in RNTR 7 la cap I, care suna cam asa:

 

"Omologarea se acorda pentru:

- vehicle noi, fabricate importate sau introduse in Romania, in numar de cel mult 10 bucati de acelas tip, de catre aceiasi persoana juridica sau fizica.

-...

-.... "

 

Bineinteles, mai jos mai sunt articole care spun exact ce trebuie pentru omologare.

 

Din articolu de mai sus eu inteleg ca nu trebuie neaparat sa fi o firma producatoare de masini (dacia, yamaha, suzuki...) ca sa poti omologa ce consttruiesti ci poti construi si ca persoana fizica. Dar trebuie resectate caracteristicile tehnice care le dau eu pacolo.

 

Nu am omologat niciun custom pana acum,... am spus doar ce cred eu din legile astea ale lor :( . Dar cum s-a spus si mai sus in scrisoarea aia, ..."dar nu e imposibil"

 

atasez aici documentu cu pricina (RNTR 7)

 

Salut.

RNTR7.pdf

 

Apropo :P reglementarile din document sunt actualizate acum...... eu le stiam palea de anu trecut :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am cumparat din magazin cadru, motor, roti,...toate componentele noi cu acte (e vorba de un CZ 250 Sport, la inceputul anilor '90, imediat dupa mare bulibaseala!) si dupa ce am adunat motocicleta am fost la RAR sa-i fac acea carte si omologarea si...surpriza! Cei de acolo mi-au zis ca nu se poate fiindca-i facuta artizanal si nu-i omologata, ca atare ar fi trebuit sa o trec printr-o comisie de omologare, cu taxe cit sa-mi fi cumparat alta noua...motiv pentru care am facut rost de acte si am inscris-o...si circula si in prezent! Daca intre timp s-au schimbat rahaturile astea de legi cretine si se pot inscrie motociclete facute artizanal sau din componente originale, habar n-am...dar is curios de evolutia omenirii in tara noastra! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator SEKTU

Stiti ce ma doare cel mai mult ? Ca unul ca el tre' sa stea la mina unui "injiner" de la RAR , ca sa-si faca ITP-ul , asta pina or avea service-urile stand de frine. Penibil. Asta fiindca citeam ieri niste faze pe forum , legat de "dute acasa , ca nu-i bun ghidonul" si altele.

Romania , ce jeg de tara. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce ma doare cel mai mult ? Ca unul ca el tre' sa stea la mina unui "injiner" de la RAR , ca sa-si faca ITP-ul , asta pina or avea service-urile stand de frine. Penibil. Asta fiindca citeam ieri niste faze pe forum , legat de "dute acasa , ca nu-i bun ghidonul" si altele.

Romania , ce jeg de tara. :D

 

Ar fi bine sa initiam ceva in acest sens. Sa fie omologare individuala. Sa fie scump, sau sa fie un singur punct din toata tara, nu ma intereseaza, dar sa ai macar posibilitatea :lol: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Pai zicea cineva , tot aici , pe forum , ca i-ar fi cerut cam 3 milioane la un ghidon. In ritmul asta , cit costa omologarea la motorul ala ?

De ce scump ? Ce , noi cistigam "scump" ? Scump ca ce , ca si km de autostrada si alte chestii supraevaluate ? Sa fie ieftin , ca nu traim in US sau UE sau Japonia.

Aia au niste regulamente la RAR , genu' cit de inalt tre' sa fie parbrizul. Auzi frate , parbrizul !!! In mortii lui de parbriz , ca daca si ala e normat , mai bine vindem mobrele si donam banii la Buget.

Sint sigur ca nu o sa fie nici o actiune de scandal pe tema omologarii , romanul e tot roman si se descurca cum poate si cum stie el mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai zicea cineva , tot aici , pe forum , ca i-ar fi cerut cam 3 milioane la un ghidon. In ritmul asta , cit costa omologarea la motorul ala ?

De ce scump ? Ce , noi cistigam "scump" ? Scump ca ce , ca si km de autostrada si alte chestii supraevaluate ? Sa fie ieftin , ca nu traim in US sau UE sau Japonia.

Aia au niste regulamente la RAR , genu' cit de inalt tre' sa fie parbrizul. Auzi frate , parbrizul !!! In mortii lui de parbriz , ca daca si ala e normat , mai bine vindem mobrele si donam banii la Buget.

Sint sigur ca nu o sa fie nici o actiune de scandal pe tema omologarii , romanul e tot roman si se descurca cum poate si cum stie el mai bine.

 

Am zis asa si eu, ca daca aud bani se mai linistesc prostii. Dar in final cum ai zis tu, mai bine descurcam cumva. F..ck :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Eu nu am zis sa ne descurcam "cumva" , am zis ca nu o sa faca nimeni , nimic , in afara de marsuri "Respect in trafic".

Odata la 2 ani , dezasamblezi , reansamblezi si mergi la ITP. Daca mai ai piesele originale. Sau , ne mutam din tara , care mai are cum.

Adica , comunitate moto nu e in stare sa se uneasca , sa mearga impreuna la curve , ce dreacu' vorbim noi aici de RAR si alte magarii ?

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...